Gmina Police

Kazimierz Drzazga odznaczony

Opublikowane

w dniu

[lead]Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował orderami i odznaczeniami państwowymi Weteranów walk o Niepodległość RP, działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby zasłużone w działalności społecznej na rzecz środowisk kombatanckich. Wyjątkowym momentem tej uroczystości było przekazanie rodzinom bohaterskich żołnierzy najwyższych polskich odznaczeń wojennych, w tym Orderu Wojennego Virtuti Militari.[/lead]

Uroczystość rozpoczęła się od przekazania Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyża Walecznych potomkowi śp. Zygmunta Ostrowskiego, podchorążego w 2. batalionie 1. Brygady Strzelców Karpackich 3. Dywizji Strzelców Karpackich, odznaczonego w lipcu i sierpniu 1944 r. za osobiste męstwo w czasie walk 2. Korpusu Polskiego we Włoszech, a także Krzyża Walecznych córce śp. Jana Szulczewskiego, żołnierza 73. pułku piechoty 23. Dywizji Piechoty, uhonorowanego tym odznaczeniem za męstwo w czasie wojny polsko-bolszewickiej w lipcu 1921 roku.

Następnie, na podstawie postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich został odznaczony kpt. Wacław Szlaga, żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Obwodzie Błonie od czerwca 1941 r. do grudnia 1944 r. Natomiast Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski Minister Kasprzyk udekorował w imieniu Prezydenta RP pana Janusza Nowaka.

Wśród odznaczonych medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę, z okazji Stulecia Odzyskanej Niepodległości przez Polskę znalazło się dwadzieścia osób zasłużonych dla niepodległości kraju, m.in. sędzia Bogusław Nizieński, weteran AK i członek Kapituły Orderu Orła Białego. Z kolei okolicznościowymi Medalami Pamiątkowymi Stulecia Odzyskania Niepodległości uhonorowanych zostało przez Premiera Mateusza Morawieckiego, jedenastu członków Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działającej przy Szefie Urzędu, a także dwunastu członków Rady do Spraw Działaczy Opozycji oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Wśród odznaczonych był także były przewodniczący „Solidarności” Zakładów Chemicznych w Policach Kazimierz Drzazga.

„Pokolenia wcześniejsze kształtują te, które przychodzą później. Umiłowanie wolności, przenoszone z pokolenia na pokolenie, było udziałem tych, którzy walczyli w 1939 r., walczyli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, walczyli jako Żołnierze Niezłomni i przekazali tę wartość tym, którzy jako ostatnie pokolenie przywrócili Polsce suwerenność, czyli pokoleniu Solidarności” – powiedział Minister Kasprzyk podczas uroczystości, dziękując tym z obecnych, którzy poświęcili się dla walki o wolność Ojczyzny. – „Jako przedstawiciel pokolenia, które buduje nową Polskę, chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować i schylić nisko czoło w imieniu moich rówieśników za to, że dzięki Wam jesteśmy wolni. Te odznaczenia i medale to wyraz wdzięczności państwa polskiego za to, że potrafiliście uwierzyć w to, co wydawało się niemożliwe – uwierzyliście, że zwyciężymy i dzięki Wam Polska wygrała” – zakończył Szef UdSKiOR.

Reklama

Gmina Police

Uroczyste otwarcie terenów wypoczynkowych nad Łarpią

We wtorek 18 lipca burmistrz Polic wraz z zaproszonymi gośćmi uroczyście otworzył tereny rekreacyjne nad Łarpią.

Opublikowane

w dniu

W bezpośrednim sąsiedztwie starówki ze zrewitalizowaną zabudową zabytkową rozbudowano i zagospodarowano tereny nadwodne z miejscami cumowania kajaków. Atrakcyjne przyrodniczo tereny z dostępem do wody, połączono ciągami pieszymi i rowerowymi wraz z miejscami rekreacji w sposób zapewniający integracyjne miejsca wypoczynku i rekreacji, organizacji wspólnych imprez zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów.

Obiekt, który dzisiaj oficjalnie otwieramy, jest kolejnym etapem realizacji rewitalizacji Starego Miasta oraz zwieńczeniem ponad 20-letniej współpracy z miastem Pasewalk – powiedział burmistrz Polic Władysław Diakun.

Czytaj dalej

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie