Kultura

Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie, tom II

Drugi tom „Kart z dziejów zamku książęcego w Szczecinie” – publikacji poświęconej historii dawnej siedziby Gryfitów – zaprezentował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podczas konferencji prasowej we wtorek 12 kwietnia.

Opublikowane

w dniu

Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie” to obszerna, zaplanowana na dwa tomy monografia. Tom I, poświęcony w całości architekturze zamku, ukazał się pod koniec 2020 r. Tom II, prezentowany czytelnikom obecnie, tworzy zbiór artykułów ośmiu badaczy.

W obszernej treści publikacji szczeciński zamek książęcy pojawia się w kontekście wybranych zagadnień historii życia codziennego i obyczajów, kultury społecznej, a także przemian lokalnych struktur władzy administracyjnej. Dowiadujemy się, jak zmieniało się postrzeganie tego obiektu jako wytworu kultury, jaki był jego dawny wygląd i wyposażenie, jak kształtowała się współczesna działalność kulturotwórcza zamku (będącego centrum kultury i siedzibą różnych instytucji) oraz do jak przełomowych działań na rzecz samej budowli aktywność ta doprowadziła – pisze we wstępie Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Podobnie jak w tomie I czytelnicy znajdą tu wiele historycznych ciekawostek oraz informacje rzucające światło na wiele nowych tematów związanych z zamkiem książęcym w Szczecinie. Tom II otwiera analiza dokumentów źródłowych (Rafał Simiński) skupiająca się przede wszystkim na inwentarzu pośmiertnym dóbr księcia Bogusława X.

Kolejne artykuły prezentują m.in. najnowsze ustalenia dotyczące usytuowania pokoi książęcych w kompleksie zamkowym (Damian Garecki) i przedstawienie zamku jako centrum władzy od czasów książęcych do współczesności (Paweł Gut).

Mariaże Gryfitów oraz związany z nimi świat intryg, rywalizacji i nierzadko gorzki los księżniczek przybliża artykuł poświęcony ceremoniałowi dworskiemu książęcych uroczystości ślubnych (Joanna Kościelna).

Obraz zamku dopełniają teksty przedstawiające dawną siedzibę Gryfitów jako rezydencję królewską w czasach brandenbursko-pruskich (Jerzy Grzelak), zamek szczeciński w relacjach podróżników na przestrzeni od końca XVI do początków XX wieku (Barbara Ochendowska-Grzelak) czy wreszcie zamek jako ośrodek kultury – z mnogością wydarzeń, które miały miejsce w jego murach po powojennej odbudowie obiektu przez polskie władze administracyjne (Maria Łopuch).

Książkę zamyka tekst stanowiący podsumowanie zadań, jakie zostały wykonane w ramach prowadzonych na terenie zamku w XXI wieku prac rewaloryzacyjno-modernizacyjnych (Janina Kochanowska). Poznajemy tu m.in. tak ważne działania, jak choćby rekonstrukcja późnogotyckiego stropu z czasów księcia Barnima XI w skrzydle południowym, wykonanie nawiązującej do istniejącej w początkach XX w. malatury w dawnym kościele zamkowym (obecnie sali księcia Bogusława X) w skrzydle północnym czy zabiegi mające na celu nadanie renesansowego charakteru wnętrzom – ukazanie komnat książęcych z całym ich przepychem.

Znów mocną stroną publikacji są bogate materiały ikonograficzne przybliżające czytelnikowi charakter i zawartość opracowania. Zdjęcia i grafiki ukazują zarówno wieki dawne (np. jak wyglądał medalion portretowy Ernesta Croya i Anny pomorskiej wykonany z okazji ślubu tej książęcej pary), jak i bliższe nam czasy (m.in. jak powstawał stojący przez Zamkiem słynny pomnik księcia Bogusława X i księżnej Anny).

Tym razem Zamek pozyskał je nie tylko z muzeów i fundacji polskich, niemieckich i skandynawskich, ale także włoskich czy amerykańskich, również z kolekcji prywatnych. Towarzyszą im także ilustracje z własnych zasobów – np. niedawny nabytek – „Widok na skrzydło północne zamku od strony parku” (po przebudowie według projektu Schinkla) G. Stein, 1871.

Wśród rarytasów ukazujących fascynujące szczecińskie weduty jest choćby pochodzący z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie talerz z widokiem na zamek od strony Odry z ok. 1818 r., który mógł być częścią serwisu deserowego carycy Marii Fiodorownej.

Książka z pewnością poszerza współczesną wiedzę o szczecińskiej rezydencji książęcej o wyniki najnowszych ustaleń i stanowi fundament do rozmów o przeszłości regionu i dalszych dociekań badawczych.

Reklama

Kultura

Kino Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza na seanse w Dniu Kobiet!

Wyjątkowo kobiecy repertuar, wspaniałe kreacje aktorskie, ujmujące opowieści, kino o kobietach i dla kobiet, ale nie tylko – na seanse zapraszamy wszystkich, którzy sobotnie popołudnie chcą spędzić, delektując się pięknymi kadrami, nastrojową muzyką i poruszającymi do głębi historiami.

Opublikowane

w dniu

Dzieciom z pewnością przypadnie do gustu historia kota i towarzyszących mu zwierząt, które łączą siły, by stawić czoła czyhającemu na nich zagrożeniu w nowym świecie. Na młodzież czeka komedia o grupie polskich maturzystów i szalonym planie, który może zmienić bieg historii. A nieco później dwie fantastyczne produkcje, w których losy kobiet splatają się ze sobą, tworząc emocjonującą mieszankę, zostawiającą pole do refleksji i przemyśleń. Przepiękne to polski film o wyzwaniach, marzeniach i odwadze, potrzebnej do ich spełnienia. Natomiast Emilia Perez, która zostanie wyświetlona w cyklu Kino konesera, to opowieść o czterech kobietach, z których każda szuka w Meksyku szczęścia, wybierając nieoczywistą drogę do osiągnięcia celu.

Flow”

godz. 13:00

Reż. Gints Zilbalodis

Prod. Łotwa/Francja/Belgia 2024, 84 min

Świat zdaje się zmierzać ku końcowi, roi się od śladów ludzkiej obecności. Kot jest samotnym zwierzęciem, ale gdy jego dom zostaje zniszczony przez wielką powódź, znajduje schronienie na łodzi zamieszkanej przez różne gatunki i będzie musiał połączyć siły z nimi pomimo ich różnic. W samotnej łodzi płynącej przez mistyczne, zalane krajobrazy, stawiają czoła wyzwaniom i niebezpieczeństwom adaptacji do tego nowego świata.

100 dni do matury”

godz. 14:45

Reż. Mikołaj Piszczan

Wyk. Bartosz Laskowski, Jacek Koman, Małgorzata Foremniak, Piotr Głowacki, Pola Sieczko

Prod. Polska 2025, 100 min

Kapsel to imprezowicz z klasy maturalnej, dla którego znacznie ważniejsza niż egzamin dojrzałości jest paczka bliskich znajomych. Gdy dociera do niego, że zakończenie liceum oznacza również rozpad jego ekipy, postanawia pokrzyżować wszystkim studenckie plany i podarować jeszcze jeden rok wspólnej beztroski. Aby ocalić przyjaciół od trudów wkraczania w dorosłość, zamierza włamać się do innowacyjnego systemu Ministerstwa Edukacji i zmienić wyniki matur. Do brawurowej akcji angażuje grupę licealistów z najmniejszymi szansami na zdanie matury oraz… dawno niewidzianego, pełnego kontrowersyjnych życiowych mądrości dziadka. Czy genialny plan Kapsla się powiedzie? Czy chłopakowi uda się zmienić bieg wydarzeń i zatrzymać przyjaciół przy sobie?

Przepiękne!”

godz. 17:00

Reż. Katarzyna Priwieziencew

Wyk.: Marta Nieradkiewicz, Mikołaj Roznerski, Marta Ścisłowicz, Konrad Eleryk, Hanna Śleszyńska, Olaf Lubaszenko

Prod. Polska 2025, 119 min

Magda (Marta Nieradkiewicz) próbuje pogodzić wychowanie dwójki małych dzieci z prowadzeniem domu, a jednocześnie pragnie wrócić do pracy i realizować swoje zawodowe ambicje. Basia (Marta Ścisłowicz), skryta za murem nieufności, za wszelką cenę, unika miłości, choć bardzo jej pragnie. Krysia (Hanna Śleszyńska), po trzydziestu latach małżeństwa, chce czerpać z życia pełnymi garściami, nawet jeśli jej mąż nie podziela jej entuzjazmu. Agata (Katarzyna Herman), odnosząca sukcesy bizneswoman, nie potrafi odnaleźć nici porozumienia z nastoletnią córką. Julia (Kamila Urzędowska) jest gotowa poświęcić wszystko, by przedłużyć swoją karierę w branży, która ceni tylko młodość i urodę. A mała Tosia (Róża Szmidt)? Ona po prostu szuka odpowiedzi na wielkie pytania, które stawia przed nią życie.

Emilia Perez”

godz. 19:15

Reż. Jacques Audiard

Wyk.: Zoe Saldaña, Karla Sofía Gascón, Selena Gomez, Adriana Paz

Prod. Meksyk/Francja/USA 2024, 130 min

Niedoceniana prawniczka Rita otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. Zleceniodawcą jest narkotykowy baron Manitas, dla którego ma zorganizować formalności związane ze zmianą płci. Bohaterka przyjmuje ofertę i znakomicie radzi sobie z realizacją zadania, w trakcie którego spotyka na swojej drodze tytułową Emilię Pérez. Kobieta jest całkowitym przeciwieństwem Manitasa. To pełna empatii, charyzmatyczna filantropka walcząca o Meksyk bez przemocy. Czy jednak da się wymazać krwawą przeszłość?

Czytaj dalej

Kultura

Tajemnica 16 piętra – komedia na najwyższym poziomie

Czy masz odwagę odkryć, co dzieje się po zmroku na 16 piętrze w najwyższym biurowcu miasta? Gdy wszystko inne cichnie, tam zaczyna się prawdziwa akcja. Dwaj przyjaciele zostają wplątani w wydarzenia, w których stają twarzą w twarz z niebezpiecznymi gangsterami. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, humor i napięcie sięgają zenitu!

Opublikowane

w dniu

W „Tajemnicy 16 piętra” wszystko jest możliwe. Historia zaczyna się od niewinnego spotkania, które przeradza się w pełną adrenaliny przygodę. Dwaj bohaterowie, przypadkowo wplątani w kłopoty, muszą stawić czoła bezwzględnym przestępcom.

To jednak dopiero początek. Każdy zwrot akcji prowadzi do kolejnych tajemnic, intryga goni intrygę, a kryminalna historia przeplata się z refleksjami o damsko-męskich relacjach. Czy masz odwagę zanurzyć się w wir szalonej przygody, w której każdy krok to niespodzianka?

UWAGA! UŻYWANE SĄ EFEKTY STROBOSKOPOWE!

Obsada:
Michał Żurawski / Mariusz Ostrowski
Tomasz Borkowski
Michał Sitarski / Dominik Bąk
Piotr Miazga
Piotr Ligienza / Maciej Mikołajczyk

Kostiumy i scenografia: Katarzyna Adamczyk
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Grzelka

W spektaklu padają słowa, niesłusznie uznawane za niecenzuralne.

Kiedy? 7 marca 2025r. (piątek), godz. 18:00
Gdzie? Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Siedlecka 1A)
Bilety: Bilety w cenie 120 zł dostępne są w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Traugutta 4 oraz za pośrednictwem strony internetowej.

Czytaj dalej

Kultura

Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim

SPLOTY to nowa inspirująca przestrzeń w Miejskim Ośrodku Kultury, w której spotkania z drugim człowiekiem przenoszą w świat nowych perspektyw i fascynujących idei. Każde wydarzenie to szansa na zebranie motywacji do działania, wzbogacenie swojego światopoglądu, zmianę punktu widzenia, ale przede wszystkim miejsce do dyskusji na najbardziej intrygujące i poruszające tematy. Fascynujące spotkania z różnych dziedzin to nietuzinkowy splot ekspertów, twórców i wykonawców, dzielących się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem.

Opublikowane

w dniu

Zapraszamy na spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie” oraz twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”. Na początku spotkania Przemek zaproponuje kilka tematów do wyboru, a publiczność demokratycznie zagłosuje i do końca będzie miała realny wpływ na jego przebieg. „Filipiny – pasja i łowcy głów”, „Odmienne stany świadomości”, „Z kamerą wśród zwierząt”, a może po prostu „Down The Road”? Interaktywna podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń autora w różnych zakątkach świata, rozbudowana zostanie o historie z najnowszej książki. Nie przegapcie tego wyjątkowego spotkania!

Kiedy? 29 kwietnia (wtorek), godz. 18:00

Gdzie? W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Siedleckiej 1A

Bilety: w cenie 40 zł do nabycia online lub w recepcji MOK-u przy ul. Traugutta 4.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie