Powiat Policki

Jasienica: Odnaleziono nagrobki z Kurowa, Ustowa, Mierzyna i Przecławia [FILM]

W sobotę, 9 kwietnia br., dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego wraz z grupą wolontariuszy, pracowali w Jasienicy, gdzie na końcu ul. Wodnej w Jasienicy, u ujścia do Odry Kanału Jasienickiego wrzucono nagrobki. Do tej pory uważano, że pochodzą one z cmentarza przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy, skąd zabrano je w latach 70. XX wieku, ale tak nie jest. Są to nagrobki mieszkańców Kurowa, Ustowa, Mierzyna i Przecławia.

Opublikowane

w dniu

Trafiły one prawdopodobnie do składnicy nagrobków z pow. polickiego a następnie zostały wykorzystane do wzmocnienia wału przeciwpowodziowego.

Nagrobki i fragmenty nagrobków pozostały w miejscu odnalezienia, stwierdziliśmy, że na poważniejsze prace musimy mieć opinię i zgodę Nadzoru Wodnego w Szczecinie – mówi Marek Łuczak. Faktycznie nagrobki nie pełnią tam istotnej funkcji wzmacniającej, ale podjęliśmy decyzję, pomimo uzyskanej zgody Urzędu Miasta Police, o pozostawieniu ich na miejscu. Wiąże się to również z faktem, że nie pochodzą one z Jasienicy, więc złożenie ich na cmentarzu przy ul. Jana Kazimierza mogłoby doprowadzić do przekłamań historii. Podejmiemy rozmowy z władzami Gminy Kołbaskowo – może warto byłoby je przetransportować na nieczynny cmentarz w Kurowie, na pewno niewłaściwym jest by nagrobki dawnych mieszkańców powiatu leżały przy wale.

W sobotę odnaleziono fragment płyty Wilhelmine Christine Klar z d. Lau (1837-1912). Wilhelmine Lau rodziła się 28 sierpnia 1837 roku w Tantow. Była córką pracownika kolejowego Georga Lau i Dorothei Lau z d. Jakneke z Tantow. Wyszła za mąż za Christiana Friedricha Wilhelma Klara (ur. 1 kwietnia 18435 roku w Siadle Górnym (nm. Hohen-Zahden). Wilhelmine zmarła 8 maja 1912 roku w Kurowie, jej śmierć zgłosił Friedrich Klar z Kurowa. Pochowano ją 11 maja 1912 roku w Kurowie. Kolejny fragment płyty należał do Josepha Niepalli (1865-1928). Joseph Niepalla urodził się 5 stycznia 1865 roku w Wilhelmsberg Kreis Oppeln. Był robotnikiem i mieszkał w Mierzynie (nm. Möhrignen). Około 1894 roku ożenił się z kucharką Ulrike Schwancke (ur. 20 marca 1872 roku w Karlinie (nm. Körlin), zm. 25 sierpnia 1930 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie). Joseph Niepalla zmarł 1 listopada 1928 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie.

Dodatkowo odnaleziono płyty: Friedy Emmy Emilie Pohl (1882-1904) z Przecławia, Wilhelmine Auguste Radke z d. Diedrich (1835-1907), Otto Radke (1873-1907) z Ustowa i Kurowa, Ottilie Luise Marie Schmidt z d. Hintze (1870-1904) z Ustowa, Eliese Helene Schultz (1878) z Ustowa, Auguste Suckow z d. Krause (1844-1902) i Johanna Michaela Ferdinanda Suckow (1837-1904).

Ustaliliśmy, że krzyż Hansa Helmuta Gebhardta (1929-1931) pochodzi z Mierzyna. Hans Helmut Gebhardt urodził się 21 lutego 1929 roku w Szczecinie. Mieszkał z rodzicami w Mierzynie (nm. Möhringen), którzy prawdopodobnie byli rolnikami. 2 maja 1931 roku Hans Helmut utopił się w poidle (Vieh-Tümpel) w zagrodzie dla zwierząt w gospodarstwie rodziców w Mierzynie.

Wiele płyt jest wciąż identyfikowanych, od kilku dni pracowaliśmy wraz z nieoceniona Christiane Karweik, nad zdjęciami Tomek Murek sprzed tygodnia, dzięki czemu wiemy już znacznie więcej o ludziach, których nagrobki użyto jako wzmocnienie nabrzeża i dzięki dzisiejszej ewidencji udało się ustalić kolejne osoby – dodaje Marek Łuczak. Akcja będzie kontynuowana przy lepszej pogodzie i uzyskaniu odpowiednich zgód na prace.

Powiat Policki

Przyznano kolejną nagrodę Starosty Polickiego „Postawa godna naśladowania”

Podczas listopadowej sesji Rady Powiatu w Policach Starosta Policki Andrzej Bednarek wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu w Policach Cezarym Arciszewskim, przyznał kolejną nagrodę „Postawa godna naśladowania”.

Opublikowane

w dniu

Nagrodę otrzymała Marzena Muchowska – mieszkanka Polic, która 7 października znalazła na ulicy Bankowej w Policach teczkę z dokumentami i pieniędzmi w kwocie 9 000 zł. Pani Marzena, dzięki znajdującym się w teczce dokumentom, skontaktowała się z właścicielem i w całości oddała znalezioną rzecz.

Każdy kto wykazuje się obywatelską postawą, w wyniku której zostaje uratowane życie, zdrowie lub mienie innego człowieka, zasługuje na szczególne uznanie społeczeństwa. Pani Marzena z pewnością zalicza się do grona takich osób – mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Z wnioskiem o przyznanie nagrody Starosty Polickiego „Postawa godna naśladowania” zwrócił się Komendant Powiatowy Policji w Policach insp. Mariusz Bajor.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki wyróżniony w konkursie „Zachodniopomorskie Magnolie EFS”

Powiat Policki został wyróżniony w konkursie „Zachodniopomorskie Magnolie EFS” organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Uroczysta gala odbyła się 21 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Celem konkursu było uhonorowanie dotychczasowych wysiłków podmiotów, instytucji i osób zaangażowanych w realizację w województwie zachodniopomorskim projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do udziału w tegorocznej edycji, w dziesięciu kategoriach, nadesłano 68 zgłoszeń. Na liście pojawiły się nie tylko podmioty, instytucje, osoby zaangażowane we wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, ale także indywidualne osoby, które skorzystały ze wsparcia oferowanego przez EFS, które dzięki temu wsparciu zmieniły swoje życie. Komisja preselekcyjna po burzliwych dyskusjach i podjęciu trudnych decyzji, dokonała wyboru ścisłej trójki nominowanych w ramach każdej z kategorii.

Powiat Policki został nominowany i wyróżniony w obszarze „Europejski Fundusz Społeczny na Pomorzu Zachodnim” w kategorii „Beneficjent z pasją” za realizację projektów pod nazwą „Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych w Policach”, „Rodzina Razem się Trzyma” i „Dorosłość – Samodzielność – Rodzina”.

Podczas gali Powiat Policki reprezentowała Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska.

Stworzyliśmy w Powiecie Polickim miejsca, w których rodzina może znaleźć pomoc w każdym zakresie. Te trzy projekty stwarzają takie możliwości – mówi Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Nagroda „Zachodniopomorskiej Magnolii EFS 2022” trafiła do Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Partnerami.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Dzień Seniora w Powiecie Polickim

Prawie 1 500 Mieszkańców Powiatu Polickiego uczestniczyło w Powiatowych obchodach Dnia Seniora, podczas koncertu „Tych lat nie odda nikt”. Wydarzenie zorganizowano 19 listopada w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Opublikowane

w dniu

Powiatowe obchody Dnia Seniora już na stałe wpisały się w harmonogram imprez organizowanych przez Powiat Policki. Pierwsza impreza odbyła się w 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach, gdzie na Seniorów czekał występ aktorów z Teatru Polskiego w Szczecinie. W 2017 roku impreza przeniosła się do hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. Seniorzy mieli okazję obejrzeć występ Eleni. W 2018 roku na scenie zaprezentowały się Czerwone Gitary. W 2019 roku dla Seniorów z Powiatu Polickiego zaśpiewała Halina Frąckowiak, a w 2021 roku przedstawiono spektakl „Noc kolorowych snów”.

W tym roku Seniorzy z Powiatu Polickiego mieli okazję posłuchać koncertu „Tych lat nie odda nikt”, a wraz z nim najpiękniejszych standardów polskiej piosenki, ponadczasowych przebojów m.in. z repertuaru Ireny Santor, Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Violetty Villas oraz Piotra Szczepanika, w wykonaniu Jacka Wójcickiego, Justyny Bacz, Julity Kożuszek i Ireneusza Milczka, a także zespołu pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego.

W obchodach wzięli udział Seniorzy z całego Powiatu Polickiego.

Gospodarzem spotkania był Starosta Policki Andrzej Bednarek, który wraz z Zarządem Powiatu w Policach oraz Przewodniczącym Rady Powiatu w Policach przywitał wszystkich uczestników wydarzenia.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele gmin Powiatu Polickiego.

Przed koncertem, Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska wyróżnili Leokadię Rygielską i Halinę Olejarnik – odznaczone Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego.

Następnie gospodarze uroczystości podziękowali organizacjom pozarządowym, które wspierają samorząd Powiatu Polickiego w działalności na rzecz Seniorów.

Wyróżnienia i podziękowania otrzymali:

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Policach

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Nr 1 w Trzebieży

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła Nr 2 w Stobnie

Oddział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szczecinie Koło Terenowe w Nowym Warpnie

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników Grupy Azoty Zakładów Chemicznych S.A. z siedzibą w Policach

Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek” z siedzibą w Szczecinie

Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Policach

Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Policach

Nowowarpieński Uniwersytet Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Warpnie

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Policach

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Policach

Stowarzyszenie Klubu Przyjaciół Gminy Kołbaskowo.

Organizatorem Powiatowych obchodów Dnia Seniora był Powiat Policki.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie