Powiat Policki

Jasienica: Odnaleziono nagrobki z Kurowa, Ustowa, Mierzyna i Przecławia [FILM]

W sobotę, 9 kwietnia br., dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego wraz z grupą wolontariuszy, pracowali w Jasienicy, gdzie na końcu ul. Wodnej w Jasienicy, u ujścia do Odry Kanału Jasienickiego wrzucono nagrobki. Do tej pory uważano, że pochodzą one z cmentarza przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy, skąd zabrano je w latach 70. XX wieku, ale tak nie jest. Są to nagrobki mieszkańców Kurowa, Ustowa, Mierzyna i Przecławia.

Opublikowane

w dniu

Trafiły one prawdopodobnie do składnicy nagrobków z pow. polickiego a następnie zostały wykorzystane do wzmocnienia wału przeciwpowodziowego.

Nagrobki i fragmenty nagrobków pozostały w miejscu odnalezienia, stwierdziliśmy, że na poważniejsze prace musimy mieć opinię i zgodę Nadzoru Wodnego w Szczecinie – mówi Marek Łuczak. Faktycznie nagrobki nie pełnią tam istotnej funkcji wzmacniającej, ale podjęliśmy decyzję, pomimo uzyskanej zgody Urzędu Miasta Police, o pozostawieniu ich na miejscu. Wiąże się to również z faktem, że nie pochodzą one z Jasienicy, więc złożenie ich na cmentarzu przy ul. Jana Kazimierza mogłoby doprowadzić do przekłamań historii. Podejmiemy rozmowy z władzami Gminy Kołbaskowo – może warto byłoby je przetransportować na nieczynny cmentarz w Kurowie, na pewno niewłaściwym jest by nagrobki dawnych mieszkańców powiatu leżały przy wale.

W sobotę odnaleziono fragment płyty Wilhelmine Christine Klar z d. Lau (1837-1912). Wilhelmine Lau rodziła się 28 sierpnia 1837 roku w Tantow. Była córką pracownika kolejowego Georga Lau i Dorothei Lau z d. Jakneke z Tantow. Wyszła za mąż za Christiana Friedricha Wilhelma Klara (ur. 1 kwietnia 18435 roku w Siadle Górnym (nm. Hohen-Zahden). Wilhelmine zmarła 8 maja 1912 roku w Kurowie, jej śmierć zgłosił Friedrich Klar z Kurowa. Pochowano ją 11 maja 1912 roku w Kurowie. Kolejny fragment płyty należał do Josepha Niepalli (1865-1928). Joseph Niepalla urodził się 5 stycznia 1865 roku w Wilhelmsberg Kreis Oppeln. Był robotnikiem i mieszkał w Mierzynie (nm. Möhrignen). Około 1894 roku ożenił się z kucharką Ulrike Schwancke (ur. 20 marca 1872 roku w Karlinie (nm. Körlin), zm. 25 sierpnia 1930 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie). Joseph Niepalla zmarł 1 listopada 1928 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie.

Dodatkowo odnaleziono płyty: Friedy Emmy Emilie Pohl (1882-1904) z Przecławia, Wilhelmine Auguste Radke z d. Diedrich (1835-1907), Otto Radke (1873-1907) z Ustowa i Kurowa, Ottilie Luise Marie Schmidt z d. Hintze (1870-1904) z Ustowa, Eliese Helene Schultz (1878) z Ustowa, Auguste Suckow z d. Krause (1844-1902) i Johanna Michaela Ferdinanda Suckow (1837-1904).

Ustaliliśmy, że krzyż Hansa Helmuta Gebhardta (1929-1931) pochodzi z Mierzyna. Hans Helmut Gebhardt urodził się 21 lutego 1929 roku w Szczecinie. Mieszkał z rodzicami w Mierzynie (nm. Möhringen), którzy prawdopodobnie byli rolnikami. 2 maja 1931 roku Hans Helmut utopił się w poidle (Vieh-Tümpel) w zagrodzie dla zwierząt w gospodarstwie rodziców w Mierzynie.

Wiele płyt jest wciąż identyfikowanych, od kilku dni pracowaliśmy wraz z nieoceniona Christiane Karweik, nad zdjęciami Tomek Murek sprzed tygodnia, dzięki czemu wiemy już znacznie więcej o ludziach, których nagrobki użyto jako wzmocnienie nabrzeża i dzięki dzisiejszej ewidencji udało się ustalić kolejne osoby – dodaje Marek Łuczak. Akcja będzie kontynuowana przy lepszej pogodzie i uzyskaniu odpowiednich zgód na prace.

Powiat Policki

XVII edycja imprezy integracyjno-sportowej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tanowie

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tanowie gościł siedemnastą edycję integracyjno-sportowej imprezy pod patronatem Starosty Polickiego. Wydarzenie to, już tradycyjnie organizowane, miało na celu łączenie sportowego ducha rywalizacji z integracją społeczności lokalnej, oraz promowanie wartości takich jak fair play.

Opublikowane

w dniu

Udział wzięły drużyny składające się z uczniów z ośrodka gospodarzy oraz zaproszonych placówek z całego województwa zachodniopomorskiego. Współzawodnictwo było okazją do spotkania z rówieśnikami z innych ośrodków, w tym Randow-Schule z niemieckiego Löcknitz.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Damian Walczak, Wicestarosta Policki i Jacek Fabisiak, Członek Zarządu Powiatu w Policach. Obaj życzyli uczestnikom udanej rywalizacji oraz wielu pozytywnych wrażeń.

W wydarzeniu uczestniczyli także znaczący przedstawiciele lokalnych władz i służb, m.in. Danuta Chylewska-Kęsy, Radna Powiatu Polickiego, Anna Janczura, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach, jak również pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i przedstawiciele Straży Miejskiej w Policach. Komendant Straży Miejskiej w Policach, Dawid Bałuch, również zaszczycił obecnością to wydarzenie sportowe.

Organizatorzy postarali się o atrakcyjne nagrody dla uczestników. Poza medalem i uznaniem dla każdego zawodnika, Powiat Policki przygotował upominki oraz obfity kosz smacznych i zdrowych owoców, co było miłym akcentem kończącym sportowe zmagania.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Nowe władze Rady Powiatu w Policach. Shivan Fate nowym starostą polickim

W dniu 7 maja odbyła się inauguracyjna sesja Rady Powiatu w Policach, rozpoczynająca nową kadencję na lata 2024-2029. Uroczyste otwarcie pierwszego spotkania prowadził Janusz Szwyd, pełniący funkcję Radnego Seniora. W pierwszej kolejności nowo wybrani radni odebrali zaświadczenia potwierdzające ich wybór oraz złożyli ślubowanie.

Opublikowane

w dniu

W dalszej części obrad skoncentrowano się na formowaniu składu organów rady, rozpoczynając od wyboru przewodniczącego. Do tego stanowiska jednomyślnie wybrany został Janusz Szwyd, który w poprzedniej kadencji zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego. Kandydaturę przewodniczącego poparło 18 członków rady w trakcie tajnego głosowania.

Kolejnym punktem sesji było wyłonienie wiceprzewodniczących. Po zgłoszeniu trzech kandydatów – Danuty Chylewskiej-Kęsy, Adama Pacholika i Jolanty Pisarskiej – mandat wiceprzewodniczących uzyskali Danuta Chylewska-Kęsy oraz Adam Pacholik, co zostało ustalone w rezultacie tajnego głosowania.

I sesja Rady Powiatu w Policach przyniosła również wybór Zarządu Powiatu. Na urząd Starosty Polickiego z jedną zgłoszoną kandydaturą Shivana Fate, zgromadzenie poparło kandydata 17 głosami. Tym samym Shivana Fate została nowym Starostą Polickim.

Dodatkowo, na posiedzeniu zatwierdzono skład pozostałych członków zarządu. Damian Walczak otrzymał nominację na stanowisko Wicestarosty Polickiego, otrzymując 17 głosów ZA i jednocześnie 1 głos PRZECIW. Natomiast Jacek Fabisiak został wybrany na Członka Zarządu Powiatu w Policach z wynikiem 15 głosów ZA przy 2 głosach PRZECIW. Obydwa wybory były przeprowadzone przez zgromadzenie radnych metodą tajnego głosowania.

Czytaj dalej

Powiat Policki

XVII edycja „Wierszomanii” wzbudziła emocje wśród najmłodszych

W czwartkowy dzień, 18 kwietnia, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach była świadkiem kreatywności i entuzjazmu, jaki wzbudziła XVII edycja „Wierszomanii”. Impreza zgromadziła młodych pasjonatów poezji pod hasłem „Z ust dziecięcych radość płynie – Wierszomania z tego słynie”, stając się świętem słowa mówionego w wykonaniu najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Polickiego oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie, co podkreśliło znaczenie konkursu na kulturalnej mapie regionu. Nagrody i wyróżnienia wręczali Członek Zarządu Powiatu w Policach, Beata Chmielewska, oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego, Danuta Chylewska-Kęsy.

Do udziału w „Wierszomanii” stanęły dzieci z 21 lokalnych przedszkoli, w tym placówek w Przecławiu, Tanowie, Trzebieży oraz Szkół Podstawowych nr 6 i w Dołujach. Szczególne wrażenie zrobili na zgromadzonej publiczności młodzi recytatorzy z SOSW nr 1 w Policach, Colin Przybyła i Ernest Stankiewicz, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności.

Jury konkursowe kierowane przez przewodniczącą Tamarę Wacholc, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie literatury i logopedii, miało niełatwe zadanie wyłonić najlepszych młodych poetów. W składzie jury znaleźli się Małgorzata Hrycaj – ceniona szczecińska poetka, Anna Pasierb – inicjatorka „Wierszomanii” oraz Renata Gniewosz – logopeda z poradni.

Dodatkową atrakcją było wystąpienie Klauna – Andzi Kuleczki i jej towarzysza Dziczka, którzy swoimi zabawami i dowcipami sprawili, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, a trema przed występem została pokonana.

Małgorzata Hrycaj, chwaląc uczestników, podkreśliła, jak ważne są tego typu wydarzenia dla rozwoju dzieci, ich wyobraźni i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.

Laureaci „Wierszomanii” odebrali nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz liczne wyróżnienia, a doniosłość wydarzenia zaznaczyła obecność ważnych osobistości lokalnej sceny edukacyjnej i kulturalnej.

Oto zwycięzcy XVII edycji „Wierszomanii”:
I miejsce zajęły ex aequo:
  • Maria Szafran z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
  • Marcelina Cybak z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
II miejsce zdobyli ex aequo:
  • Emilia Łagódka z Przedszkola Publicznego nr 8 w Policach
  • Miłosz Jędrzejewski z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
III miejsce zajęła:
  • Aniela Chełminiak z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
Wyróżnienia zdobyli:
  • Izabela Grocholewska z Przedszkola Publicznego w Trzebieży
  • Łucja Czeszejko z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
  • Borys Borkowski z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
Nagrodę szczególną, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach Haliny Michalak, otrzymała Emilia Łagódka za recytację wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Nagrodą tą był bon o wartości 300 zł przeznaczony na lody dla całej grupy przedszkolnej Emilii.
Zdjęcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie