Region

Jak ratować człowieka pod którym załamał się lód? [FILM]

Policjanci z Referatu Wodnego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wraz z ratownikami szczecińskiego WOPR zorganizowali pokaz autoratownictwa na lodzie na jeziorze Głębokie. Ratownicy pokazali najskuteczniejsze metody wydostania się spod załamanego lodu.

Opublikowane

w dniu

Sezon zimowy sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu, spacerując po plaży czy jeżdżąc na łyżwach. Jednak każda dziedzina sportu wiąże się z pewnym ryzykiem. W okresie zimy, najczęstszym zagrożeniem jest załamanie się lodu, który często wydaje się być grubszy, niż jest w rzeczywistości. Dlatego funkcjonariusze Referatu Wodnego oraz Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizowali pokaz autoratownictwa na lodzie.

Przeczytaj też: 15 milionów złotych na uprzątnięcie odpadów przy ul. Kamiennej [FILM]

Policjanci wraz z ratownikami WOPR zaprezentowali kilka sposobów bezpiecznej i najszybszej pomocy poszkodowanej osobie. Jedną z sytuacji było użycie prostego sprzętu takiego jak: kolce lodowe, czy tak zwana rzutka ratunkowa.

– Przede wszystkim chcielibyśmy zachęcić, żeby osoby nie wchodziły na lód, bo to jest bardzo niebezpieczne. Pokażemy, w jaki sposób dokonać tego autoratowania, czyli wyjścia z wody, wyjęcia nóg i rąk, czy wypełznięcia z miejsca niebezpiecznego wraz z powrotem na brzeg – tłumaczy nadkomisarz Marcin Kłosiński.

Funkcjonariusze podkreślali ogromne znaczenie czynności po wydostaniu się na powierzchnię. Zalecali użycie koca termicznego i szybkie przebranie się w suche ubrania, które pozwoli zapobiec hipotermii, czyli gwałtownemu wychłodzeniu się organizmu.

Przygotowany pokaz miał na celu uświadomić jak największej liczbie osób, jak zachowywać się podczas kryzysowej sytuacji, która może się przydarzyć każdemu z nas.

– Nasza akcja to odpowiedź na wydarzenia z ubiegłego weekendu – mówi sierżant sztabowy Paweł Pankau, oficer prasowy KM Policji w Szczecinie. Patrol naszych wodniaków, a także żandarmerii wojskowej ujawnił mężczyznę z dwójką dzieci, który w najlepsze spacerował na środku jeziora Głębokiego. W ostatnim momencie załamał się pod nim lód, na szczęście, byli tak blisko brzegu, że wpadli tylko i wyłącznie po kolana.

W programie zaprezentowano:

  • autoratownictwo – omówienie zasad bezpiecznego zachowania na lodzie, sposoby poruszania się po lodzie, wychodzenie z przerębla po załamaniu lodu bez sprzętu pomocniczego oraz ze sprzętem pomocniczym,
  • ratownictwo – ratowanie ludzi po załamaniu lodu z użyciem sprzętu podręcznego – łańcuch ludzi, podanie kija, sanek, drabiny,
  • pokaz technik wykorzystywanych przez policjantów oraz ratowników WOPR.

Źródło Komenda Miejska Policja w Szczecinie

Polecamy również:

Kolejne utrudnienia w Jasienicy

Problemy psychiczne i terapia w czasach pandemii COVID-19

Wykonawca pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic wybrany

Na czasie

Exit mobile version