Powiat Policki

Hulajnogi elektryczne, UTO i UWR

Od 20 maja, obowiązują nowe regulacje w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym dotyczące coraz popularniejszych, nowoczesnych środków transportu. Ustawa jasno precyzuje, czym są dostępne na rynku i widziane na ulicach (i chodnikach) „pojazdy” ułatwiające miejskie podróże. Zdefiniowane zostały także prawa i obowiązki korzystających z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego (UTO) oraz urządzeń wspomagających ruch (UWR).

Opublikowane

w dniu

Dotychczas mieliśmy sporo problemów, aby jasno i wyraźnie określić czym jest, w kontekście przepisów prawa, wiele urządzeń, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Co to jest segway lub hoverboard? Gdzie jeździć na hulajnodze? A czy taka hulajnoga, tylko z silnikiem elektrycznym, to dalej hulajnoga? I jakie uprawnienia trzeba posiadać, żeby takimi urządzeniami podróżować? 

Kto może poruszać się hulajnogą elektryczną? Hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego mogą kierować osoby powyżej 18 roku życia. Osoby młodsze muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Z kolei dzieci poniżej 10 lat mogą poruszać się takimi urządzeniami wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłego. Osobie poruszającej się przy użyciu hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i urządzenia wspomagającego ruch zakazuje się prowadzenia w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Zabrania się również przewożenia innych osób, zwierząt i ładunków, ciągnięcia pojazdu lub ładunku, a także czepiania się innych pojazdów. 

Gdzie można jeździć? 

Kierujący hulajnogą w pierwszej kolejności powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Gdy brak drogi i pasa ruchu dla rowerów, można korzystać z jezdni, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Wyjątkowo można skorzystać również z chodnika – w sytuacji gdy brak drogi i pasa dla rowerów, a chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h. Kierujący urządzeniem transportu osobistego zobowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub – w przypadku jej braku – z chodnika. Natomiast użytkownik urządzenia wspomagającego ruch może poruszać się chodnikiem lub drogą dla rowerów (na drodze dla rowerów obowiązuje ruch prawostronny). W strefie zamieszkania może poruszać się po całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem, natomiast musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu. 

Z jaką prędkością można się poruszać? 

Maksymalna dopuszczalna prędkość, z którą może poruszać się kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego to 20 km/h. W przypadku poruszania się po chodniku prędkość ta musi być zbliżona do prędkości pieszego. Kierujący obowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności, ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania ich ruchu. 

Jak parkować? 

Zarówno rower, hulajnoga elektryczna, jak i urządzenie transportu osobistego mogą być pozostawione na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. Gdy brak takiego miejsca, dopuszczalny jest postój równolegle do najbardziej oddalonej od jezdni krawędzi chodnika. Maksymalna opłata za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego wynosi 123 zł oraz 23 zł za każdą dobę przechowywania.

Ponadto należy mieć na względzie, że nowe przepisy stawiają nowe wymagania wobec użytkowników opisywanych urządzeń Oprócz obowiązku stosowania się do znaków drogowych, poruszania się z wyznaczoną prędkością czy sprecyzowanego ustępowania pierwszeństwa pieszemu dochodzą sankcje za niezachowanie trzeźwości oraz nieposiadanie stosownych uprawnień do poruszania się tymi urządzeniami. Zdefiniowanie nowych pojęć i reguł powinno uprościć funkcjonowanie wszystkich nas na coraz bardziej zatłoczonych ulicach, ale też chodnikach.

Na czasie

Exit mobile version