Gmina Police

Hospicjum w Tanowie otwarte

Opublikowane

w dniu

[lead]Hospicjum w Tanowie jest już gotowe na przyjęcie pacjentów. Ośrodek ten został uroczyście otwarty w dniu 1 lipca br. Jego zadaniem jest niesienie pomocy i ukojenia ciężko chorym w ostatniej fazie ich życia oraz wsparcie ich rodzin. Budowa hospicjum trwała cztery lata. Powstało ono dzięki ogromnemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach i wielu ludzi z otwartymi sercami, w szczególności darczyńców, pośród których nie zabrakło Powiatu Polickiego i Gminy Police. Stowarzyszeniu udało się również pozyskać wsparcie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.[/lead]

Nowo powstały ośrodek jest podzielony na dwie części – hospicyjną, w której do dyspozycji dla podopiecznych przygotowano 19 łóżek (z możliwością rozbudowy o cztery kolejne) w dwuosobowych pokojach oraz część hotelową dla rodziny pacjentów. Obiekt jest dostosowany zarówno dla dorosłych jak i dzieci. O przebywających w nim pacjentów troszczyć się będzie wykwalifikowana kadra składająca się m.in. z lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy.

W poniedziałkowym wydarzeniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli instytucji publicznych, przedsiębiorstw, a także osoby prywatne. Powiat Policki reprezentowany był przez Starostę Polickiego Andrzeja Bednarka, Wicestarostę Joannę Napiwodzką oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego, a także Beatę Karlińską Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, Jana Sławczyńskiego Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Policach i Edytę Rudecką Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Policach.

– To nasi przyjaciele, rodzina, dzięki którym udało się zrealizować to co dziś widzimy. Zrozumienie, zaufanie i otwarte serca doprowadziły nas tutaj do tego miejsca – nie kryjąc wzruszenia mówiła Aleksandra Mazur-Woroniecka, prezes Stowarzyszenia.

Po uroczystym otwarciu poprzedzonym mszą świętą, której przewodniczył szczecińsko-kamieński biskup pomocniczy ks. Henryk Wejman, nastąpiło poświęcenie całego obiektu. Przybyli na wydarzenie goście mogli go zwiedzać, a także obejrzeć film wspominkowy pokazujący różne etapy inwestycji. Nie obyło się bez podziękowań skierowanych do tych, dzięki którym możliwym stało się stworzenie stacjonarnego hospicjum w Tanowie. Słowa uznania zostały skierowane do instytucji publicznych, przedsiębiorców, a także osób prywatnych. Podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów otrzymali m.in.: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Policach, Stowarzyszenie Lions Club w Policach, Trans-Net w Policach, Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

– To hospicjum jest zasługą ogromnej pracy wielu ludzi, naszą skromną rolą patrząc z perspektywy instytucji publicznej jest przede wszystkim pomagać – mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

[signature]Agnieszka Rychlik-Bakalarz
Starostwo Powiatowe

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Nie będzie dyżurnego przedszkola w Policach

Na razie nie będzie dyżurnego przedszkola w wakacje w gminie Police. Sprawa braku wakacyjnych dyżurów w polickich przedszkolach ma wrócić na najbliższej sesji Rady Miejskiej..

Opublikowane

w dniu

Przedszkola w Policach zamykają się nawet na miesiąc czasu. Rodzice pozostają sami sobie. Na miesiąc muszą zorganizować jakąś opiekę dla swoich dzieciaków. Czegoś takiego jak dyżury w przedszkolach nie będzie w tym roku. Wszyscy zapomnieli o tym, że ustawodawca nie zdejmuje obowiązku z pana burmistrza, żeby zapewnił opiekę dla dzieciaków, których przedszkola są zamknięte. Nikt nie zapewnił alternatywy – mówi Radio Szczecin Rafał Ignaczak.

W ocenie Rafała Ignaczaka w Policach należałoby wrócić do modelu funkcjonowania przedszkoli, który obowiązywał w gminie przed 2019 rokiem.

Dyżury funkcjonowały świetnie przed pandemią, potem był Covid i rzeczywiście dzieciaki nie mogły się przemieszczać pomiędzy placówkami. Pandemii teraz nie ma, jest to wyraźnie już ogłoszone i możemy spokojnie wrócić do tego starego porządku, przywrócić dyżury. Myślę, że wystarczy troszeczkę dobrej woli i można to poukładać.

Czytaj dalej

Gmina Police

Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.

Opublikowane

w dniu

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.

https:/www.youtube.com/watch?v=-0f6FBIXb44

Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Czytaj dalej

Gmina Police

Warsztaty tańca dancehall z Pauliną Woźniak

Jeśli chcecie poczuć niepowtarzalny klimat południa, doświadczyć tanecznych wibracji i dać ciału popłynąć przy dynamicznych dźwiękach muzyki, to te warsztaty są właśnie dla Was! Szkolić Was będzie instruktorka, która dopiero co wróciła z podróży na Jamajkę, gdzie miała możliwość doskonalić swój warsztat artystyczny u źródła.

Opublikowane

w dniu

Paulina Woźniak – uczestniczką formatów telewizyjnych You Can Dance, Mam Talent oraz Got to Dance – Tylko Taniec.

Dancehall to styl tańca, który narodził się na Jamajce w latach 70. – czuć w nim gorące słońce Karaibów, energetyczną moc południa i basowe rytmy zarażające dobrą energią. To styl, w którym całe ciało płynnie przechodzi przez kolejne ruchy bazowe, by zademonstrować siłę i energię drzemiącą w najgłębszych zakamarkach organizmu.

W czasie warsztatów, w formie choreografii lub w formie zabaw ruchowych, nauczycie się zarówno podstawowych kroków, jak i powtarzania dłuższych sekwencji tanecznych, jednocześnie
ćwicząc słuch muzyczny, korelację półkul mózgowych i koordynację ruchową.
Będziecie mogli skupić się nie tylko na samodzielnej pracy, ale również na działaniach zespołowych, co pozwoli Wam nawiązać nowe relacje koleżeńskie.

By wziąć udział w warsztatach, nie musicie mieć tanecznych umiejętności. Wystarczy, że dacie z siebie 100% pozytywnej energii i weźmiecie ze sobą dobry humor! Dajcie się porwać dźwiękom muzyki i wyraźcie siebie poprzez taniec!

Harmonogram warsztatów:

11:00 – 12:15 dzieci 8-11 lat

12:30 – 13:45 dzieci 12-14 lat
14:00 – 15:15 młodzież 15+

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie