Gmina Police

Hospicjum w Tanowie otwarte

Opublikowane

w dniu

[lead]Hospicjum w Tanowie jest już gotowe na przyjęcie pacjentów. Ośrodek ten został uroczyście otwarty w dniu 1 lipca br. Jego zadaniem jest niesienie pomocy i ukojenia ciężko chorym w ostatniej fazie ich życia oraz wsparcie ich rodzin. Budowa hospicjum trwała cztery lata. Powstało ono dzięki ogromnemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach i wielu ludzi z otwartymi sercami, w szczególności darczyńców, pośród których nie zabrakło Powiatu Polickiego i Gminy Police. Stowarzyszeniu udało się również pozyskać wsparcie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.[/lead]

Nowo powstały ośrodek jest podzielony na dwie części – hospicyjną, w której do dyspozycji dla podopiecznych przygotowano 19 łóżek (z możliwością rozbudowy o cztery kolejne) w dwuosobowych pokojach oraz część hotelową dla rodziny pacjentów. Obiekt jest dostosowany zarówno dla dorosłych jak i dzieci. O przebywających w nim pacjentów troszczyć się będzie wykwalifikowana kadra składająca się m.in. z lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy.

W poniedziałkowym wydarzeniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli instytucji publicznych, przedsiębiorstw, a także osoby prywatne. Powiat Policki reprezentowany był przez Starostę Polickiego Andrzeja Bednarka, Wicestarostę Joannę Napiwodzką oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego, a także Beatę Karlińską Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, Jana Sławczyńskiego Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Policach i Edytę Rudecką Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Policach.

– To nasi przyjaciele, rodzina, dzięki którym udało się zrealizować to co dziś widzimy. Zrozumienie, zaufanie i otwarte serca doprowadziły nas tutaj do tego miejsca – nie kryjąc wzruszenia mówiła Aleksandra Mazur-Woroniecka, prezes Stowarzyszenia.

Po uroczystym otwarciu poprzedzonym mszą świętą, której przewodniczył szczecińsko-kamieński biskup pomocniczy ks. Henryk Wejman, nastąpiło poświęcenie całego obiektu. Przybyli na wydarzenie goście mogli go zwiedzać, a także obejrzeć film wspominkowy pokazujący różne etapy inwestycji. Nie obyło się bez podziękowań skierowanych do tych, dzięki którym możliwym stało się stworzenie stacjonarnego hospicjum w Tanowie. Słowa uznania zostały skierowane do instytucji publicznych, przedsiębiorców, a także osób prywatnych. Podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów otrzymali m.in.: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Policach, Stowarzyszenie Lions Club w Policach, Trans-Net w Policach, Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

– To hospicjum jest zasługą ogromnej pracy wielu ludzi, naszą skromną rolą patrząc z perspektywy instytucji publicznej jest przede wszystkim pomagać – mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

[signature]Agnieszka Rychlik-Bakalarz
Starostwo Powiatowe

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Cykl „Obiady Czwartkowe” w Policach – wsparcie i integracja lokalnej społeczności

Mieszkańcy Gminy Police będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Obiady Czwartkowe”, inicjatywie mającej na celu wsparcie osób potrzebujących oraz integrację lokalnej społeczności. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, począwszy od 28 listopada 2024 roku, a zakończą się 27 lutego 2024 roku, w godzinach od 13:00 do 16:00, w przestrzeni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach.

Opublikowane

w dniu

Głównym celem spotkań jest tworzenie relacji międzyludzkich, które mogą okazać się bezcennym wsparciem dla wielu osób. Inicjatywa ta pozwala na spotkanie, prowadzenie rozmów, dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Organizatorzy zapewniają, że każde spotkanie będzie także okazją do otrzymania ciepłego posiłku w formie „ciepłej zupy” oraz dostępu do punktu „wymiany ciepła”, co ma kluczowe znaczenie w zimowe miesiące.

Projekt „Obiady Czwartkowe” jest efektem współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach z lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz przedsiębiorstwami. Taka synergia różnych środowisk pozwala na realizację strategicznego celu, jakim jest wsparcie najbardziej potrzebujących członków społeczności i zapewnienie im miejsca, w którym mogą oni znaleźć zrozumienie i pomoc.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Gmina Police uruchamia program „Opieka wytchnieniowa” – wsparcie dla opiekunów

Burmistrz Polic ogłosił nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2024, który jest częścią działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program, wspierany środkami z Funduszu Solidarnościowego, ma za zadanie pomóc członkom rodzin i opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Opublikowane

w dniu

Uczestnictwo w programie jest skierowane do opiekunów:
1) dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością,
2) osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym orzeczeniem.

Celem „Opieki wytchnieniowej” jest zapewnienie rodzinom oraz opiekunom czasu na regenerację poprzez tymczasowe przejęcie obowiązków związanych z opieką.

Gmina Police zabezpieczyła fundusze na różne formy wsparcia, które obejmują:
1) 14-dniowy, całodobowy pobyt osoby dorosłej w placówce z całodobową opieką,
2) 240-godzinny pobyt dzienny dla dziecka z niepełnosprawnością w domu przebywania dziecka.

Program jasno określa, że osobą świadczącą opiekę wytchnieniową na miejscu zamieszkania nie może być krewny, opiekun prawny lub współmieszkańcy opiekuna bądź osobę niepełnosprawną. Wymagane są odpowiednie dyplomy potwierdzające kwalifikacje lub co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Zainteresowani mogą składać wnioski u Burmistrza Polic. Osoba zakwalifikowana do programu nie będzie obciążona kosztami pobytu w placówce opiekuńczej.

TERMIN ZAKOŃCZENIA REALIZACJI PROGRAMU OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ – edycja 2024 UPŁYWA Z DNIEM 31.12.2024 R.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2a.

Z programu Opieki Wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą dorosłą niepełnosprawną, która:
– ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
– wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
– stale przebywa w domu, tj. nie korzysta  z ośrodka wsparcia (np. SDŚ) lub placówek pobytu całodobowego np. ośrodek szkolno-wychowawczy czy internat.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników do wniosku należy dołączyć Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny FIM (stanowiącej załącznik 7 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka.

Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać do dnia 05.12.2024 r. w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2 (budynek przychodni), piętro IV, w godzinach: poniedziałek 7.30-15.30, wtorek – piątek 7.00-15.00 lub przesłać pocztą.

Druki wniosków wraz z załącznikami dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1 oraz na stronie internetowej www.opspolice.pl.

Więcej informacji można uzyskać w Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1, tel. 91 576 80 90.

Załączniki:

  1. Karta zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa – edycja 2024 (plik doc 30KB)
  2. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, którą uzupełnia lekarz rodzinny, lekarz rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta lub pielęgniarka (plik doc 58KB)
  3. klauzula informacyjną RODO w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (plik doc 27KB)
  4. Oświadczenie o korzystaniu z innych form wsparcia (plik doc 49KB)

Czytaj dalej

Gmina Police

Spotkanie na temat przeciwdziałania przemocy w Policach – 25 listopada

Mieszkańcy Polic będą mieli okazję uczestniczyć w otwartym spotkaniu poświęconym problematyce przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godzinie 12:00 w hotelu Dobosz, zlokalizowanym przy ulicy Wróblewskiego w Policach. Inicjatywa organizowana jest przez polickie Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii i cieszy się wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie otworzy premiera spotu społecznego pt. „DOM-SZKOŁA-PRACA. PrzeMOC wokół nas!”, który ma na celu uświadomienie obecności przemocy w różnych sferach życia. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać ekspertów poruszających tematykę przemocy w środowisku zawodowym i metod tworzenia bezpiecznego miejsca pracy. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja Procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniająca jej zastosowanie i funkcjonowanie po założeniu. Nie zabraknie również wykładu na temat psychologicznych mechanizmów przemocy domowej i prelekcji o problemie przemocy w szkole.

Wydarzenie przewiduje również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań ekspertom.

Spotkanie ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności, jako platforma edukacyjna i wspierająca w przeciwdziałaniu przemocy w każdej formie.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie