Gmina Police

„Grupa Szybkiego Reagowania” z Trzebieży z nagrodą

„Grupa Szybkiego Reagowania” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży oraz wolontariusz Damian Kruczkowski działający na rzecz Zachodniopomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym zwyciężyli w tegorocznych „Barwach Wolontariatu 2019”.

Opublikowane

w dniu

Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

„Barwy Wolontariatu 2019” są częścią regionalnej kampanii „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat”, a sam konkurs ma za zadanie docenić najbardziej zaangażowanych mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Nagrody przyznawane były w dwóch kategoriach: wolontariusze indywidualni oraz grupy wolontariuszy. Zwycięzców poznaliśmy 7 grudnia.

W kategorii wolontariusze indywidualni pierwszą nagrodę komisja konkursowa przyznała Damianowi Kruczkowskiemu, który dał się poznać jako pracowity i zaangażowany wolontariusz do zadań specjalnych. Na co dzień pomaga w Zachodniopomorskiej Jednostce Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

Drugie miejsce zajął Marcel Szkuciak ze Stargardu – pomysłodawca jedynej w swoim rodzaju świetlicy dla dzieci, zwanej szkołą zabawową. Jest w niej w każdą wolną sobotę. W przyszłości chce zostać nauczycielem.

Trzecie miejsce przyznano Joannie Ciążeli z Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie. Joasia, uczennica 2 klasy, podejmuje wiele inicjatyw na rzecz osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w domach pomocy społecznej. Inspiruje także młodszych kolegów do działań wolontariackich.

Komisja konkursowa w tej kategorii przyznała także trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Patrycja Kowalska-Łastowska (Stowarzyszenie Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Myśliborzu), Ryszarda Wawrzyniak (Pracownia Pozarządowa w Koszalinie) oraz Michał Kaczmarczyk (Fundacja Kamienica 1 Szczecin).

W drugiej kategorii zwyciężyła „Grupa Szybkiego Reagowania” dla małej Ojczyzny – Trzebieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży. Doceniono przede wszystkim regularną działalność pomocową młodych ludzi.

Drugie miejsce zajęli wolontariusze Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Trzecim miejscem nagrodzono wolontariuszy z klasy 8 w Szkole Podstawowej nr 59 Szczecinie, którzy pomagają w lekcjach młodszym kolegom i koleżanko, tworząc „duety koleżeńskie”.

Wyróżnienie przyznano wolontariuszom z Fundacji Mam Marzenie oddz. Szczecin oraz Grupie „Kangurki” z Przedszkola Publicznego nr 14 „Tulinkowo”. Mali wolontariusze o wielkich sercach odwiedzają systematycznie jeden z dziennych domów pomocy społecznej i tam „rozcieszają” seniorów wspólnie śpiewając, tańcząc dla nich, wspólnie się bawiąc.

Regionalna kampania „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Jego realizacją we współpracy z Biurem ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej zajmuje się Stowarzyszenie POLITES w ramach zadania zlecanego do realizacji w drodze otwartego konkursu ofert.

Reklama

Gmina Police

Prezesi Grupy Azoty i Polic o sytuacji spółki i perspektywach współpracy z gminą

Sytuacja finansowa spółki nie jest dobra, ale prowadzimy restrukturyzacje na poziomie grupy i Polic, optymalizujemy koszty produkcji by poprawić sytuację rynkową, zwiększyć sprzedaż i odzyskać klientów – mówił Andrzej Dawidowski, wiceprezes Grupy Azoty i prezes polickiej części korporacji podczas sesji Rady Miejskiej Police. Prezes tłumaczył, że hałasy i łuny ognia związane z uruchamianiem zakładu produkcji polimerów powinny ustać, kiedy instalacja zostanie w pełni uruchomiona. Mówił też o szansach rozwoju terenów portowych, i licznych rozmowach z burmistrzem Polic o wspólnych działaniach w tym obszarze.  

Opublikowane

w dniu

Andrzej Dawidowski, prezes Grupy Azoty Police i wiceprezes całej grupy gościł na sesji rajców Polic. Towarzyszyli mu m.in. przedstawiciele Polyolefins. Prezes przybliżył sytuację Polic. Przyznał, że sytuacja finansowa producenta nawozowego jest trudna. Mają temu zaradzić działania restrukturyzacyjne, optymalizacja kosztów produkcji. Zarząd liczy na zwiększenie sprzedaży i odzyskanie klientów. Dawidowski przyznał, że w ramach restrukturyzacji grupy rozważane jest wyłączenie 22 instalacji. Decyzje będą poprzedzone analizami związanymi z rentownością, uwzględniającymi efekty synergii. Grupa uwzględni też unijną politykę zielonej transformacji, odchodzenia od węgla itd.

Prezes nie ukrywał, że powrót na ścieżkę operacyjnego zysku spółki bardzo utrudnia sytuacja geopolityczna, i zarzucenie naszego rynku tanimi nawozami z Rosji i Białorusi. To nieuczciwa konkurencja, i bez regulacji, odpowiednich ceł nie sposób z nimi cenowo rywalizować. Mają swoje surowce a przede wszystkim gaz.

Szefowie Polic odpowiadali też na pytania radnych dotyczące hałasu, odorów i częstych chmur ognia w fabryce polimerów, na które uskarżają się mieszkańcy. Zapewniali, że kiedy już zakończy się proces rozruchu nowych instalacji i zacznie się pełny cykl produkcyjny, te uciążliwości powinny zniknąć.

Tereny portowe z perspektywą!

Były też pozytywne akcenty spotkania z menadżerami Grupy Azoty Police. Prezes mówił o szansach jakie stwarza rozwój portu i terenów w jego zapleczu, należących do gminy. Rozmowy z włodarzami samorządu dotyczące wspólnych działań prowadzone są już od kilku miesięcy. Dawidowski dodał, że biznesmeni są zainteresowani, dopytują się o możliwości inwestowania. Police dysponuje terenami, których brakuje w gminie Goleniów, Stargard czy otoczeniu Szczecina.

Jesteśmy w pozytywnym sensie skazani na siebie, ta współpraca może przynieść obopólne korzyści – potwierdził burmistrz Krystian Kowalewski. – Inwestycje w zaplecze portowe, firmy logistyczne, magazynowe, przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, oczyszczalnie itd. to przecież nowe miejsca pracy, wzrost dochodów itd. Nie dziwi mnie zainteresowanie. Sprzyjają temu inwestycje w połączenie kolejowe portu, budowa obwodnicy Szczecina i Polic, które finalnie zwiększą atrakcyjność terenów w otoczeniu zakładów i portu.

Czytaj dalej

Gmina Police

Prestiżowe wyróżnienie dla Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni” z Polic

Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni” działająca na terenie powiatu polickiego, została uhonorowana trzecim miejscem w prestiżowym konkursie „Lodołamacze 2024”. Wyróżnienie w kategorii „Otwarty rynek pracy” zostało wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 17 października, w historycznych murach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Opublikowane

w dniu

Konkurs „Lodołamacze” jest wydarzeniem ukierunkowanym na promowanie równych szans w dostępie do rynku pracy oraz wyróżnianie instytucji i inicjatyw, które przyczyniają się do zwiększenia integracji zawodowej osób niepełnosprawnych. Kapituła konkursu zwróciła szczególną uwagę na skuteczne działania Spółdzielni „Pożyteczni” w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wyróżnienie to stanowi potwierdzenie ważnej roli Spółdzielni „Pożyteczni” w budowaniu otwartego rynku pracy, który jest dostępny dla wszystkich członków społeczeństwa, niezależnie od ich ograniczeń fizycznych czy intelektualnych. Gratulujemy Spółdzielni i zachęcamy do wspierania ich dalszych działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Police z inwestycją w przyszłość: poszukiwanie wód termalnych

Gmina Police uzyskała znaczące wsparcie finansowe na przeprowadzenie odwiertów w celu poszukiwania wód geotermalnych. Suma dofinansowania wynosi 18 milionów złotych i pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Umowę na te prace podpisał burmistrz Police, Krystian Kowalewski, we Wrześni, w obecności wiceprezesa NFOŚiGW, Józefa Matysiaka, i minister klimatu i środowiska Pauliny Henning-Kloski.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja stanowi krok w kierunku wykorzystania zasobów naturalnych i zrównoważonego rozwoju, ponieważ energia geotermalna uznawana jest za tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. W ramach projektu w Policach wykonany zostanie otwór wiertniczy na terenie ciepłowni gminnej przy ul. Tanowskiej, aby umożliwić bardziej ekonomiczne wykorzystanie ciepła ziemi.

Prezes polickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC), Cezary Arciszewski, wskazuje na korzyści finansowe i operacyjne wynikające z potencjalnego wykorzystywania wód termalnych. Szacuje się, że koszt budowy instalacji geotermalnej to około 50-55 milionów złotych, lecz dzięki wsparciu NFOŚiGW suma ta może zostać pomniejszona o 18 milionów złotych.

Gmina Police posiada dużą szansę na efektywne wykorzystanie wód geotermalnych, biorąc pod uwagę położenie nad Niżem Polskim, gdzie wody o wysokiej temperaturze znajdują się na stosunkowo niewielkiej głębokości. Gmina może również liczyć na dalszą pomoc finansową NFOŚiGW oraz niskooprocentowane pożyczki na sfinansowanie całości przedsięwzięcia.

Jeżeli odwierty potwierdzą obecność wód termalnych o parametrach podobnych do tych wykorzystywanych w Stargardzie, instalacja geotermalna w Policach będzie mogła zagwarantować mieszkańcom dostęp do ciepłej wody oraz znacznie przyczynić się do ogrzewania mieszkań. Projekt ma znaczący wpływ na poprawę samowystarczalności cieplnej regionu i wzbogaca portfolio źródeł odnawialnych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie