Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. i Polska Żegluga Morska z nową umową

Grupa Azoty Police i Polska Żegluga Morska, działająca w imieniu i na rzecz Polsteam Shipping Company Ltd, podpisały dziś pięcioletnią umowę na przewóz surowców fosforonośnych z Maroka i Algierii do portu morskiego w Policach. Umowa pokrywa około 80% całkowitego zapotrzebowania na przewóz z tych krajów surowców fosforonośnych, wykorzystywanych przez Grupę Azoty Police do produkcji nawozów wieloskładnikowych.

Opublikowane

w dniu

Kontynuujemy wieloletnią współpracę z PŻM, podmiotem gwarantującym naszej Spółce przede wszystkim elastyczność i terminowość usług. Priorytetem jest dla nas utrzymanie ciągłości produkcji nawozów wieloskładnikowych, a dostawy realizowane przez Polską Żeglugę Morską pomagają nam osiągać ten cel, nawet w dobie pandemii i zawirowań na rynku transportowym. Na mocy podpisanej dziś umowy Polska Żegluga Morska zapewnia dyspozycyjność i dostępność szerokiej floty morskiej, przystosowanej do polickiego portu – podkreślił prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

Zgodnie z podpisaną umową, całkowita wartość zafrachtowań, czyli koszów transportu drogą morską, została oszacowana na kwotę około 67 mln USD na okres pięciu lat. Wartość ta zakłada średnioroczną realizację dostaw na zbliżonym poziomie wolumenów, przewiezionych przez Armatorów jak w ubiegłym roku przy uśrednionej stawce z zafrachtowań z 2021 roku.

Kolejny kontrakt zawarty pomiędzy Grupą PŻM a Grupą Azoty Police to gwarancja zatrudnienia dla statków w ważnych dla naszej grupy relacjach przewozowych. Umowa korzystna jest dla obu stron, nie tylko ze względów komercyjnych, ale również dlatego, iż stanowi przykład udanej i wieloletniej współpracy. Przy dużej ilości zarządzanych przez PŻM statków, w pełni spełniających wymogi konwencyjne, gwarantujemy, iż realizacja kontraktu będzie przebiegać planowo i bez zakłóceń. Mam ogromną nadzieję, że współpraca Grupy PŻM i Grupy Azoty Police przez te kolejne lata będzie układać się tak dobrze, jak dotychczas. Ten podpisywany dziś kontrakt jest tego najlepszym dowodem – dodał Dyrektor Naczelny PŻM P.P. Andrzej Wróblewski.

Polska Żegluga Morska na mocy obowiązującej dotychczas umowy, traktowała priorytetowo Grupę Azoty Police rezerwując dla niej moce przewozowe w każdej sytuacji rynkowej. Tym samym obserwowane podczas pandemii problemy z transportem morskim nie dotyczyły polickiej Spółki.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zielone światło dla rozwoju Portu Morskiego Police: Unia Europejska przyznaje znaczące dofinansowanie

Zarząd Morskiego Portu Police sp. z o.o. może świętować sukces, gdyż otrzymał znaczne wsparcie finansowe z Unii Europejskiej na realizację projektu mającego na celu rozbudowę infrastruktury kolejowej. Dotacja w wysokości ponad 150 milionów złotych zostanie przeznaczona na budowę węzła kolejowego, który zintegruje Port Police z siecią transportową kraju poprzez linię kolejową nr 437.

Opublikowane

w dniu

Ten projekt jest szczególnie istotny z perspektywy wzrostu gospodarczego powiatu polickiego, gdyż umożliwi znaczne zwiększenie efektywności i pojemności operacyjnej w obszarze przepływu towarów. Rozbudowa portu w Policach i skomunikowanie go z linią kolejową to strategiczna inwestycja w infrastrukturę, która może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności regionu, a także stworzyć nowe miejsca pracy i wygenerować dodatkowy ruch gospodarczy.

Dzięki temu projektowi, Port Police zyska nową jakość w obsłudze logistycznej, stając się jeszcze bardziej atrakcyjnym punktem na mapie europejskich szlaków transportowych. Realizacja inwestycji przyczyni się również do większej ochrony środowiska, poprzez promowanie transportu kolejowego, który jest znacznie bardziej ekologiczny niż transport samochodowy.

Zarząd Portu już zapowiedział, że planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych w najbliższym czasie, a całość projektu ma zostać zrealizowana zgodnie z harmonogramem unijnego dofinansowania.

 

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Polimery Police: Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała pierwsze 100 tysięcy ton polipropylenu w ramach rozruchu instalacji

Do 15 maja br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 100 tys. ton polipropylenu. To poziom produkcji osiągnięty w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu), i PP (polipropylenu), jak również na AUX (instalacjach pomocniczych) i HST (morski terminal gazowy).

Opublikowane

w dniu

Polipropylen produkowany w ramach nowo powstałych instalacji w fabryce w Policach przeszedł pozytywne testy i jest dostępny w sprzedaży bezpośredniej oraz dystrybucji. Zgodnie z założeniami, gama produktów Spółki jest sukcesywnie poszerzana. Docelowe portfolio Spółki to ponad 30 typów polipropylenu pod marką Gryfilen®. Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i przetwórczej u klientów. Morski Terminal Gazowy w Policach regularnie przyjmuje dostawy propanu i etylenu. W ubiegłym tygodniu Spółka przyjęła dziewiąty statek
z ładunkiem propanu –
mówi p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Wojciech Blew.

Portfolio produktowe Grupy Azoty Polyolefins pod marką Gryfilen® obejmuje homopolimery, jak
i kopolimery, w różnych typach dostosowanych do potrzeb przetwórców. W regularnej ofercie znajdują się już:

  • Gryfilen® H02-L i H04-L dedykowany do produkcji sznurków i taśm spinających w procesie ekstruzji,

  • Gryfilen® H03-N przeznaczony do produkcji opakowań sztywnych w technologii termoformowania, również do kontaktu z żywnością,

  • Gryfilen® H03-F przeznaczony do produkcji folii BOPP,

  • Gryfilen® H12-G przeznaczony do procesu formowania wtryskowego dla wielu zastosowań, w tym artykułów gospodarstwa domowego, artykułów sportowych, rekreacyjnych, zabawek czy sztywnych opakowań cienkościennych.

Hyundai Engineering Co. Ltd., Generalny Wykonawca inwestycji w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu Polimery Police. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez Generalnego Wykonawcę Parametrów Gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu (PDH) oraz instalacji do produkcji polipropylenu (PP). Osiągnięcie Parametrów Gwarantowanych jest ściśle powiązane z przeprowadzeniem Testu Integralności całej instalacji.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zmiany w składzie Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. odwołała z dniem 10 maja br. Pawła Bakuna  z funkcji Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Opublikowane

w dniu

Podczas posiedzenia w dniu 10 maja br. Rada Nadzorcza Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na wybór Wiceprezesa ds. finansowych, powierzając tę funkcję Maciejowi Wolańskiemu, dotychczasowemu Dyrektorowi Departamentu Finansów Spółki.

Uchwałą z dnia 10 maja br. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. postanowiła ustalić liczbę członków Zarządu Spółki na trzy osoby.

Aktualny skład Zarządu jest następujący:

Wojciech Blew – p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Aleksandra Ścibich-Kopiec – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Maciej Wolański – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie