Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty Police sfinansowała zakup nowoczesnego sprzętu USG

Grupa Azoty Police sfinansowała zakup nowoczesnego sprzętu ultrasonograficznego, wykorzystywanego do szczegółowych badań narządów wewnętrznych. O wsparcie na zakup sprzętu zwróciła się działająca przy Zakładzie przychodnia Medika. Urządzenie będzie wykorzystywane m.in. w programie przesiewowym skierowanym do pracowników Spółki.

Opublikowane

w dniu

Populacja osób zatrudnionych w Grupie Azoty Police podlega procesowi starzenia się, co przekłada się na częstsze występowanie schorzeń i chorób przewlekłych. Przeprowadzenia badania USG pozwoli na wcześniejszą diagnozę i w razie potrzeby – natychmiastowe podjęcie leczenia. Mam przekonanie, że jest to bardzo dobry kierunek działań skierowanych do pracowników naszej Spółki– podkreśliła Anna Tarocińska, członek Zarządu Grupy Azoty Police.

Nowoczesny ultrasonograf ma szerokie zastosowanie. Oprócz doskonałej jakości obrazowania pozwoli otrzymać dokładniejsze wyniki i postawić trafniejszą diagnozę. To sprzęt o najwyższym standardzie, który już wkrótce będzie służył nie tylko pracownikom Grupy Azoty ale także mieszkańcom gminy i powiatu polickiego, korzystających z opieki medycznej w tej placówce.

Od wielu miesięcy realizowaliśmy pomysł wzmocnienia Diagnostyki Obrazowej w przychodni Medika. Polegał on na stworzeniu możliwości wykorzystania bardzo wysokiej klasy zespołu specjalistów, lekarzy radiologów i lekarzy internistów, którzy potrafią wykonywać USG narządów wewnętrznych (wątroba, trzustka, nerki czy tarczyca), jednak do realizacji takiej specjalistycznej diagnostyki USG brakowało nam sprzętu. I tutaj w myśl wieloletniej współpracy Grupa Azoty Police ufundowała nowoczesne USG do badań – podkreślił Mariusz Tarhoni, prezes Medika Usługi Medyczne.

Policka Medika świadczy na rzecz Grupy Azoty Police usługi z zakresu medycyny pracy. Poza badaniami okresowymi, przychodnia realizuje program DENT+ obejmujący wszystkich pracowników Spółki i mający na celu długoterminową profilaktykę jamy ustnej.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zwycięskie projekty Wolontariatu Pracowniczego Grupy Azoty

Grupa Azoty wybrała najlepsze projekty w ramach Wolontariatu Pracowniczego. Kapituła Programu wybrała łącznie 14 projektów, zgłoszonych przez pracowników spółek z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Podobnie jak w poprzedniej edycji wolontariatu, również w tym roku większość zgłoszonych pomysłów nawiązywała do idei „Zielonych Azotów”, czyli strategicznego projektu Grupy Azoty. Każdy z laureatów otrzyma na realizację projektu kwotę 6000 zł.

Opublikowane

w dniu

Pracownicy Grupy Azoty zgłaszali swoje pomysły do 19 kwietnia br., a realizacja projektów nastąpi od 15 maja do 15 sierpnia br. Szacujemy, że w realizację zwycięskich projektów zaangażowanych będzie kilkuset wolontariuszy z całej Polski, zatrudnionych w całej Grupie Kapitałowej Grupy Azoty S.A. oraz ich najbliżsi.

To już kolejna edycja Wolontariatu, w której nasi pracownicy zgłaszają interesujące pomysły m.in. z obszaru ekologii. Szczególnie cieszy, że równolegle z wdrażaniem ekologicznych rozwiązań w spółkach całej Grupy Kapitałowej, również nasi pracownicy aktywnie włączają się w te działania. Poprzednia edycja pokazała wielkie zaangażowanie wolontariuszy w realizację projektów i nie mam wątpliwości, że podobnie będzie również w tym rokumówi Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc.

Zwycięskie projekty Wolontariatu Pracowniczego

  1. Miejsce przyjazne owadom, czyli ekologiczna ścieżka edukacyjna

Wolontariat pracowników Grupy Azoty S.A.

Założenia: stworzenie ekologicznej ścieżki edukacyjnej w ogrodzie Przedszkola Publicznego nr 33 w Tarnowie. Planowana przestrzeń będzie ulokowana w bezpośrednim sąsiedztwie małego sadu, jaki ma powstać na terenie przedszkola, a wśród elementów ścieżki znajdą się budki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków, mini łąka, stacja meteorologiczna, ścieżka sensoryczna, zegar słoneczny oraz tablice informacyjne.

  1. Zielony Zakątek w Kiełczynie

Wolontariat pracowników Grupy Azoty Siarkopol

Założenia: zagospodarowanie terenu, który znajduje się przy świetlicy wiejskiej i przedszkolu w Kiełczynie. Zaniedbany teren zostanie zmieniony w zielony skwer z rabatami pełnymi krzewów, posadzone będą drzewka ozdobne, ustawione ławki i kosze na śmieci.

  1. Zielona strefa komfortu i relaksu – oknem tolerancji stresu

Wolontariat pracowników Grupy Azoty Puławy

Założenia: stworzenie dla uczniów i społeczności lokalnej Zielonej strefy komfortu i relaksu na świeżym powietrzu, na ogrodzonym terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach. Ułożenie placu z kolorowych płyt wzoru szachownicy, pozwoli na wykorzystanie już posiadanych przez szkołę dużych figur szachowych.

  1. Eko-maluchy to dzielne Zuchy

Wolontariat pracowników Grupy Azoty S.A.

Założenia: wyremontowanie jednej sali dydaktycznej oraz stworzenie w niej „Zielonego Kącika”, w każdej z 8 sal dydaktycznych powstaną także kąciki „Zielone filtry” z roślinami, które filtrują powietrze i produkują tlen. Na terenie ogrodu przedszkolnego zasiane zostanie kwietna łąka, postawiony będzie tunel foliowy na ogródek warzywny, którym opiekować się będą przedszkolaki. Projekt powstanie w Przedszkolu Publicznym nr 35 z Oddziałem Integracyjnym w Tarnowie.

  1. W trosce o ich lepsze jutro

Wolontariat pracowników Grupy Azoty Automatyka

Założenia: utworzenie pierwszej w Tarnowie sali terapeutycznej dla dzieci i młodzieży wymagających wsparcia w postaci treningów umiejętności społecznych. Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO posiada lokal, który wymaga remontu oraz wykwalifikowaną kadrę specjalistów, do prowadzenia tego typu zajęć. W ramach zadania zostanie wyremontowana i wyposażona sala terapeutyczna.

  1. Ręce pełne życzliwości

Wolontariat pracowników Grupy Azoty Police

Założenia: wyremontowanie przestrzeni magazynowej i biurowej Caritas w Policach. Lokal w którym magazynowane i wydawane są paczki żywnościowe wymaga generalnego remontu. Wolontariusze zajmą się uporządkowaniem pomieszczeń, odmalowaniem magazynów, wyposażeniem magazynów w regały oraz niezbędne meble, remontem sanitariatów, które muszą spełniać odpowiednie minimalne wymogi oraz przygotowaniem miejsca biurowo-administracyjnego.

  1. Zielona Eko-przygoda: Kącik ekologiczny i Eksperymenty dla Przedszkolaków

Wolontariat pracowników Agrochem Puławy

Założenia: dzięki postawieniu kącika ekologicznego w Samorządowym Przedszkolu w Gwieździnie dzieci będą mogły poznać poprzez zabawę różne aspekty ekologii. W ten sposób będą mogły zyskać wiedze i umiejętności potrzebne do podejmowania świadomych działań na rzecz ochrony środowiska a także bawić się, rozwijać swoją kreatywność i zdolności manualne. Członkowie zespołu samodzielnie opracują materiały graficzne i przeprowadzą eksperymenty ekologiczne dla dzieci.

  1. Wyposażenie ścieżki sensorycznej przy Centrum Terapii i Diagnozy INICJATYWA w Puławach

Wolontariat pracowników Grupy Azoty Puławy

Założenia: dostosowanie terenu Centrum Terapii i Diagnozy INICJATYWA do potrzeb jego najmłodszych użytkowników poprzez wyposażenie ścieżki sensorycznej. Przebieg ścieżki sensorycznej zostanie podzielony na odcinki odpowiadające poszczególnym zmysłom: słuch, dotyk i wzrok. Ustawione zostaną elementy małej architektury dostarczające wrażeń dźwiękowych, dotykowych oraz wykorzystujące intensywne kolory. Posadzone zostaną także kompozycje roślinne jak np. szumiące trawy, czy delikatne w dotyku kwiaty i krzewy.

  1. Enklawa zieleni naszym dobrostanem

Wolontariat pracowników Grupy Azoty Police

Założenia: zaangażowanie społeczne pracowników ze społecznością lokalną Nowego Warpna – najbardziej oddalonej miejscowości na północno-zachodnim zakątku Polski, zarazem najmniejszej gminy Powiatu Polickiego. Projekt będzie polegał na stworzeniu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Warpnie miejsca zieleni, przyjaznego dla uczniów i społeczności lokalnej.

  1. Mościce wspierają lokalną przyrodę

Wolontariat pracowników Grupy Azoty

Założenia: zakup i montaż przez wolontariuszy kilkudziesięciu budek lęgowych oraz karmników. Zostaną one zamontowane na drzewach na terenie osiedla Mościce, m.in. w Parku im. E. Kwiatkowskiego, terenach przy Centrum Sztuki Mościce, przy szkołach, przedszkolach, w pobliżu siedziby Grupy Azoty S.A. Osiedle Mościce powstało jako dzielnica ogród i zadbanie o siedliska dla pożytecznych ptaków w tym miejscu jest bardzo istotne dla rozwoju bioróżnorodności. Po zakończeniu projektu zamontowane budki, karmniki będą objęte opieką techniczną, wysypywana będzie karma.

  1. Biblioteka bliżej natury „Uwolnij książkę” – bookcrossing. Zielone wejście do biblioteki.

Wolontariat pracowników Grupy Azoty ZAK

Założenia: stworzenie zielonego, przyjaznego ekologicznego miejsca dla mieszkańców gminy Bierawa, który będzie zachęcało do korzystania z biblioteki. Elementem podsumowującym projekt będzie stworzenie „domku zewnętrznego” dla książek. gdzie mieszkańcy będą mogli w każdej chwili sięgnąć po książkę w ramach akcji „Uwolnienie książki”.

  1. Szkoła na dwóch kołach – stworzenie parkingu rowerowego

Wolontariat pracowników Grupy Azoty ZAK

Założenia: stworzenie parkingu rowerowego – zakup oraz montaż stojaków na 30 rowery i 20 hulajnogi oraz zagospodarowaniu terenu wokół parkingu zielenią. Przy okazji przedsięwzięcia w szkole zostanie zorganizowany klasowy konkurs „Szkoła na dwóch kółkach”. Projekt będzie realizowany przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu.

  1. Sensdzieciaki – rozwój sensoryczny na wczesnym etapie edukacji dzieci

Wolontariat pracowników Grupy Azoty Siarkopol

Założenia: rozwój integracji sensorycznej na wczesnym etapie szkolnictwa dla dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej, poprzez zabawę oraz warsztaty. Powstanie ścieżka sensoryczna, warsztaty będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną w zakresie integracji sensorycznej. Projekt zostanie wykonany w Publicznej Szkole im. T. Kościuszki w Połańcu.

  1. Mini siłownia w zielonym zagajniku

Wolontariat pracowników Grupy Azoty Fosfory

Założenia: stworzenie zielonego zagajnika z dwóch odmian tui, forsycji, bluszczu, ognika oraz wierzby. W centrum zagajnika rozstawiony zostanie sprzęt sportowy „Mini Siłownia” dostosowana do potrzeb najmłodszych. Mini siłowania powstanie przy Szkole Podstawowej im. Remusa w Glinczu.

Szczegóły dotyczące Wolontariatu Pracowniczego dostępne są na stronie www.wolontariat.grupazoty.com

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty Polyolefins zabezpiecza dostawy kluczowych surowców do Polimerów Police i testuje najważniejsze instalacje

28 kwietnia miała miejsce pierwsza dostawa 1002 ton propylenu do inwestycji Polimery Police. Surowiec został dostarczony drogą kolejową przez Grupę Azoty ZAK w przystosowanych do tego celu cysternach. Dostarczony do Polic propylen jest niezbędny do przetestowania instalacji polipropylenu. Z kolei 27 kwietnia Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę na zakup propanu z TOTSA Total Energies Trading SA. Tym samym spółka kontynuuje zabezpieczenie najważniejszych surowców niezbędnych do produkcji w ramach Polimerów Police.

Opublikowane

w dniu

Dostawa propylenu przez Grupę Azoty ZAK

Dostawa propanu przez Grupę Azoty ZAK do Polimerów Police umożliwi przygotowanie instalacji PP do płynnego sekwencyjnego przyjęcia propylenu z własnej produkcji pochodzącej z instalacji PDH. Dzięki zastosowaniu propylenu dostarczonego z zewnątrz drogą kolejową, możliwe będzie również przetestowanie układów rozładunku propylenu. W celu realizacji tego zadania Grupa Azoty Polyolefins zamierza zakupić docelowo do 4 000 t propylenu. Kolejnym etapem, po przyjęciu całego wolumenu, będzie testowe uruchomienie instalacji PP na propylenie zakupionym z zewnętrznego źródła.

Realizowane dostawy – zarówno propanu, jak i propylenu pozwalają na zabezpieczenie surowców, kluczowych dla uruchomienia i pracy instalacji do produkcji polipropylenu. Projekt Polimery Police jest już na etapie ostatnich testów, po zakończeniu których uruchomimy jedną z największych inwestycji branży chemicznej w Europiepowiedział Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Umowa na zakup propanu

Umowa zawarta 27 kwietnia z TOTSA Total Energies Trading SA przewiduje realizację dostaw propanu od kwietnia 2023 roku do końca listopada 2024 roku, według ustalonego harmonogramu i warunków handlowych. Dostawy propanu realizowane w ramach niniejszej umowy, stanowić będą dostawy uzupełniające i w 2023 roku zabezpieczać będą około 46% zapotrzebowania Spółki Zależnej na ten podstawowy surowiec do produkcji. Szacunkowa wartość świadczeń wynikających z umowy wyniesie około 90 mln USD.

Warto przypomnieć, że Grupa Azoty Polylefonis w grudniu 2022 informowała o pierwszej umowie na zakup propanu, w ramach której zabezpieczone zostały dostawy propanu w ponad 50 proc. zapotrzebowania w latach 2023-2024. Umowa o szacunkowej wartości 250 mln USD została podpisana z Trafigura Pte Ltd z Singapuru.

Status prac na projekcie

Ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w ramach Kontraktu EPC na dzień 4 kwietnia
2023 r. wynosił 99,29 %.
Przez ogólny postęp rzeczowy prac należy rozumieć: uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch.

Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Wystąpienie efektu świetlnego w związku ze spalaniem gazów na pochodni na terenie projektu Polimery Police

Grupa Azoty Polyolefins S.A. informuje, że w związku z podaniem węglowodorów na instalację do odwodornienia propanu (PDH), w ciągu kolejnych dni, będzie miał miejsce kontrolowany zrzut gazów na pochodnię (tzw. flarę). Wynikiem tego procesu jest charakteryzujący się wysokim płomieniem ognia efekt świetlny widoczny z dużej odległości. Jest to bezpieczny i w pełni kontrolowany proces wynikający z uwarunkowań technologicznych związanych z pracą instalacji.

Opublikowane

w dniu

Pochodnia zwana też flarą ma wysokość 128 m i wraz z całym systemem zrzutów zapewnia bezpieczne odprowadzenie gazów zrzutowych z instalacji podczas normalnej pracy, rozruchu, odstawienia oraz awarii instalacji, poprzez ich spalenie na szczycie pochodni. Jest to stosowany powszechnie na świecie w tego typu zakładach element bezpieczeństwa procesowego.

14 marca 2023 roku Grupy Azoty Polyolefins podpisała z Hyundai Engineering Co., Ltd. dokument stanowiący gotowość do wprowadzenia węglowodorów do instalacji z datą obowiązywania 28.02.2023 r. Tym samym Spółka osiągnęła stan gotowości do rozruchu (eng. RFSU – Ready For Start Up) dla trzech podprojektów: instalacji do produkcji propylenu (PDH), instalacji do produkcji polipropylenu (PP) oraz infrastruktury logistycznej polipropylenu (PPL), stanowiącej obszar magazynowania. Stan gotowości na pozostałych podprojektach osiągnięto kolejno: 21 grudnia 2022r. na Morskim Terminalu Gazowym, oraz 31 stycznia 2023r. na Instalacjach Pomocniczych i Połączeń Międzyobiektowych – na terenie których znajduję się m.in. podmiotowa flara.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie