Sport

Emocje i wielki szacunek

Opublikowane

w dniu

[lead]Od Krzysztofa Nowaka, przez Jakuba Błaszczykowskiego, po Pierre Littbarski Bundesliga, czyli emocje i wielki szacunek. Firma Trilux to po Volkswagenie największy sponsor niemieckiego klubu FfL Wolfsburg. W sobotę, dzięki zaproszeniu Trilux Polska, zasiedliśmy na trybunach Volkswagen Arena. Zajmujący dziewiątą pozycję w tabeli Bundesligi Wolfsburg podejmował szósty w klasyfikacji Hoffenheim.[/lead]

Wprawdzie jesteśmy firmą zajmującą się szeroko pojętym oświetleniem, ale sport, a co za tym media, są nam bardzo bliskie. Jeżeli tylko możemy staramy się w Polsce przybliżyć atmosferę panującą na Volkswagen Arena. Klub, który sponsorujemy, znany jest z wiernych i oddanych kibiców. Jak zapewne polscy kibice dobrze wiedzą, tutaj od lat gra Jakub Błaszczykowski. Atmosfera podczas meczów jest niepowtarzalna – przekonuje Arkadiusz Lewenko, prezes Trilux Polska.

Sport, a co za tym media, są nam bardzo bliskie. Jeżeli tylko możemy staramy się w Polsce przybliżyć atmosferę panującą na Volkswagen Arena. Klub, który sponsorujemy, znany jest z wiernych i oddanych kibiców. Jak zapewne polscy kibice dobrze wiedzą, tutaj od lat gra Jakub Błaszczykowski. Atmosfera podczas meczów jest niepowtarzalna – przekonuje Arkadiusz Lewenko, prezes Trilux Polska.

[subtitle]Wolfsburg, czyli Volkswagen[/subtitle]

Trilux wręczył nam zaproszenia VIP, dzięki którym, na stadion można było wejść na dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Zanim przekroczyliśmy bramy tego super nowoczesnego obiektu, który może pomieścić 30 tysięcy widzów, poszliśmy na spacer po Wolfsburgu. Mieście, które na całym świecie znane jest z tego, że znajduje się w nim siedziba koncernu Volkswagen.

Fabryka zajmuje ogromną powierzchnię. Jest tak duża, że stojąc u jej wejścia po sam horyzont widać tylko jej budynki. Kolosalne wrażenie robią dwa przeszkolone wieżowce, które od dołu po samą górę wypełnione są przeróżnymi modelami Volkswagenów. Po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji na miejscu można wypożyczyć dowolny model produkowanego akurat modelu Volkswagenu, aby przetestować go na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Czego tam nie ma… Potężna sztuczna kałuża, strome podjazdy, czy jezdnia specjalnie uformowana pochylona na bok pod ostrym kątem. Ciarki przechodziły na sam widok testowanych w tych warunkach pojazdów. Samej ekstremalnej jazdy niestety, nie skosztowaliśmy. Zapomnieliśmy się zawczasu umówić…

[subtitle]Gadżety w przyzwoitej cenie[/subtitle]

W centrum handlowym odwiedziliśmy sklep klubowy VfL. Pod względem wielkości daleko mu do tych na przykład w Anglii. Ale ceny były bardzo przystępne. Za zimową czapkę dobrej jakości w zielonym klubowym kolorze Wolfsburga z logo VFL trzeba było zapłacić niecałe 10 euro. Pomieszczenie dla VIP-ów przyprawiało o lekki zawrót głowy. Było ogromne, mieściło około tysiąca osób. Do każdego stolika, co chwilę podchodził kelner i dopytywał się jakie trunki zaserwować. Ktoś o słabszej głowie mógł nie do czekać pierwszego gwizdka sędziego. Ale pijanych, albo choćby podpitych, nie było wcale… O ogromie jedzenia i jego wysokich walorach kulinarnych nie ma nawet co się nawet rozpisywać.

[subtitle]Pamiętają o Polaku[/subtitle]

Trybuna VIP jest tak duża, że jednym bokiem sąsiaduje bezpośrednio z trybuną znajdującą się za bramką, okupowaną przez najbardziej zagorzałych sympatyków VfL. Doping przez nich stworzony przyprawiał o gęsią skórkę. Trybuna była zapełniona do ostatniego miejsca. Przed pierwszym gwizdkiem klubowy hymn odśpiewał na żywo jeden z fanów Wilków. Towarzyszył mu bez mała cały stadion.

Po ogłoszeniu składów przeżyliśmy bardzo miłą chwilę. Spiker odczytał: „Numer 10 – Krzysztof Nowak!”, po czym stadion przeszedł głośny aplauz i kaskada oklasków. I tak jest przed każdym meczem Volfsburga od czasu, gdy po ciężkiej chorobie zmarł były reprezentant Polski grający w barwach tej niemieckiej drużyny, czyli od ponad 13 lat… Niesamowite, że pomimo upływu czasu, niemieccy kibice w taki sposób oddają hołd naszemu piłkarzowi, który zmarł w wieku zaledwie 31 lat. W barwach VfL Nowak zdążył rozegrać 83 mecze, w których strzelił dziesięć bramek. Niestety, zachorował na nieuleczalną chorobę układu nerwowego.

Samego spotkania nie ma co opisywać. Stało na bardzo wysokim poziomie, zakończyło się remisem 2:2 i trzymało w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

Szkoda, że na boisku nie pojawił się Jakub Błaszczykowski. Niestety, nasz reprezentant jest w słabej formie. Jak na ironię, ostatnio częściej gra w kadrze prowadzonej przez swojego wujka Jerzego Brzęczka, niż w klubie…

[subtitle]Pierre, co miał w nodze pokrętło[/subtitle]

Czekała nas jeszcze jedna, zupełnie nieoczekiwana dodatkowa atrakcja. Tuż przed nami zasiadł wybitny przed laty piłkarz, wspaniały drybler, mistrz i dwukrotny wicemistrz świata Pierre Littbarski. Nie mogliśmy sobie odmówić prośby o wspólne zdjęcie na co 73-krotny reprezentant Niemiec ochoczo przystał. Po meczu do vipowskiej restauracji weszło dwóch zawodników VfL. Piłkarze mają w kontraktach obowiązek spotykania się z kibicami. – Nie jest to jednak dla nich uciążliwe, kontakt ze sponsorami i swoimi fanami uważają za przyjemny obowiązek. W Niemczech zawodnicy mają świadomość, że futbol bez biznesu i fanów nie miałby racji bytu – zapewniał nas szef Triluxa.

[signature]Tekst i foto: Dariusz Jachno[/signature]

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sport

Już w najbliższy weekend największe wydarzenie turystki rowerowej na Pomorzu Zachodnim, czyli 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego

W najbliższy weekend odbędzie się największe wydarzenie turystki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. Blisko 500 rowerzystów z różnych zakątków Polski oraz z zagranicy wyruszy na trasę 13. Rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści pokonają wspólnie dystans około 290 kilometrów (155 kilometrów pierwszego dnia oraz 135 kilometrów drugiego dnia) jadąc przez Pomorze Zachodnie w Polsce oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Uczestnicy rajdu będą poruszali się w grupach turystycznym tempem (około 20 km/h) delektując się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników zadbają wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a na odcinkach gdzie nie będzie możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. W Anklam rowerzystów będzie gości burmistrz Michael Galander, a w Stepnicy burmistrz Andrzej Wyganowski.

Organizatorzy na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu pozyskali środki finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Grupa Gezet i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet jest także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewnia samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów będą wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów stąd serwisanci na rowerach będą bardzo praktyczną formą pomocy). Partnerem wydarzenia jest Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Cieszymy się ogromnie, że zapowiada się kolejny rekord frekwencyjny i zbliżamy się do 500 uczestników rajdu dookoła Zalewu Szczecińskiego. Swój udział zapowiedzieli rowerzyści z niemal każdego zakątka Polski, a także miłośnicy turystki rowerowej z zagranicy. Bez wątpienia będzie to wielkie rowerowe święto i przez ten weekend Pomorze Zachodnie będzie stolicą turystki rowerowej w Polsce – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Czytaj dalej

Sport

Biegiem po medal! Trwają zapisy na 5. Szczeciński Bieg Nocny

Opublikowane

w dniu

W limitowanej koszulce lub też w swoimi ulubionym biegowym t-shircie, dla dzieci, dla dorosłych, na 5 lub na 10 km – możliwości udziału w biegu jest wiele, ale miejsc na listach startowych coraz mniej. Najwyższy czas zapisać się na bieg, bo później może być za późno.

5. edycja Szczecińskiego Biegu Nocnego odbędzie się w nocy z 10 na 11 maja. W zawodach będą mogli wziąć udział zarówno wytrawni, pełnoletni biegacze, jak i maluchy stawiające swoje pierwsze kroki na biegowych ścieżkach. Z każdym dniem na listach startowych przybywa nowych zawodników. Dorośli biegacze będą mieli do pokonania 5 lub 10 km. Bieg wystartuje z Jasnych Błoni, następnie przez ulicę Felczaka zawodnicy wbiegną na aleję Wojska Polskiego, gdzie przy placu Zwycięstwa skierują się w stronę Bramy Portowej i kolejno aleją Niepodległości i Wyzwolenia dotrą do placu Rodła, skąd przez Plac Grunwaldzki i aleję Papieża Jana Pawła II wrócą na Jasne Błonia. Taka pętla będzie miała 5 km. Osoby, które zapiszą się na 10 km, pokonają trasę dwukrotnie. Cała trasa będzie posiadała atest PZLA.

W tym roku także najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił podczas nocnego biegania. Szczeciński Bieg Nocny będzie miał swoją wersję dla dzieci. Na najmłodszych zawodników będą czekać dystanse od 200 do nawet 1000 m. Oczywiście długość trasy będzie adekwatna do wieku młodego biegacza. Co ważne, 1. Szczeciński Bieg Świetlików odbędzie się w tym samym terminie, co Bieg Nocny, czyli 10 maja na Jasnych Błoniach. Starty najmłodszych zaplanowane są na chwilę po godzinie 20:00.

Każdy zawodnik po przekroczeniu linii mety otrzyma pamiątkowy medal. Zapisy na 5. Szczeciński Bieg Nocny odbywają się za pośrednictwem strony DO:ST:AR:TU (domtel-sport.pl). Link do biegów dla dzieci: https://zapisy.domtel-sport.pl/1-szczecinski-bieg-swietlikow-2024-v10532

Zawodnicy mają możliwość zakupienia nie tylko pakietów sportowych ale także koszulek biegowych. Koszulki są dostępne w sprzedaży do dnia 14.04.2024 w cenie 70 zł, a ich sprzedaż odbywa się pod linkami

Po więcej aktualności zapraszamy na stronę www.zstw.szczecin.pl oraz na wydarzenie a Facebooku 5. Szczeciński Bieg Nocny.

Czytaj dalej

Sport

Turniej Gry 1×1 wraca na boiska! Rozpoczęły się eliminacje do etapu regionalnego

Wystartowały eliminacje do II edycji Turnieju Gry 1×1 – rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Kluby piłkarskie mają czas na zgłoszenie reprezentantów do udziału w turnieju do 15 maja.

Opublikowane

w dniu

Turniej Gry 1×1 to inicjatywa mająca na celu przede wszystkim promocję indywidualnych zdolności zawodników, kształtowanie ich odwagi na boisku oraz zwrócenie uwagi trenerom klubowym, pracującym z dziećmi, na fundamentalne znaczenie tego elementu sztuki piłkarskiej. Do 14 maja 2024 r. kluby piłkarskie, chcące wziąć udział w turnieju, powinny przeprowadzić eliminacje klubowe, aby do 15 maja zgłosić reprezentantów poprzez uzupełnienie formularza zgłoszeniowego. Zawodniczki i zawodników można zgłaszać w czterech kategoriach wiekowych – roczniki: 2013, 2014, 2015, 2016 w sezonie 2023/24. Co istotne, do 30 czerwca przeprowadzone zostaną turnieje regionalne, podczas których wyłonionych zostanie po 16 zawodniczek i zawodników w każdej kategorii wiekowej do udziału w finałach wojewódzkich. Te z kolei zaplanowane są we wrześniu 2024 r., natomiast Finał Ogólnopolski dla kategorii 2013 i 2014 w październiku. Podobnie jak w poprzedniej edycji kategoria U-8 i U-9 kończy rywalizację na etapie wojewódzkim. Szczegółowe terminy i miejsca turniejów regionalnych ustala Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, który na minimum 10 dni roboczych przed ich terminem powinien poinformować zgłoszone kluby o planowanych rozgrywkach.

14 województw gotowych do rywalizacji!

W I edycji Turnieju Gry 1×1 wzięło udział ponad 30 tys. uczestników z 13 województw. Najlepsi zawodnicy w kategoriach U-10 i U-11 reprezentowali województwa: podkarpackie, śląskie, małopolskie i łódzkie. Do organizacji II edycji turnieju zgłosiło się natomiast 14 województw: kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie. W związku z tym z dwóch województw, w których do udziału w turnieju zgłosi się najwięcej zawodniczek i zawodników, awans do Finału Ogólnopolskiego otrzyma najlepsza dwójka piłkarek i piłkarzy w danej kategorii wiekowej.

Najlepsza dryblerka i drybler poszukiwani

Umiejętność minięcia przeciwnika oraz skuteczna gra ofensywna – tymi zdolnościami wyróżniają się uczestnicy Turnieju Gry 1×1, rozgrywek skierowanych do piłkarek i piłkarzy w wieku 8-12 lat. Aby jeszcze skuteczniej rozwijać wśród dzieci te zdolności, w II edycji turnieju wprowadzono strefy, dzięki którym zawodnik broniący nie będzie mógł czekać na rywala pod swoją bramką. Zmiana ta ma zachęcić zawodniczki i zawodników do odważnej, proaktywnej gry. Co ważne, na najlepsze dryblerki i dryblerów czekają fantastyczne nagrody – pamiątkowe medale, puchary i upominki.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie