Region

Eksperci: Absolwenci są natychmiast wchłaniani przez rynek pracy

Jakie studia wybrać, by zapewnić sobie dobrą przyszłość? Jaką uczelnię wybrać? Lepiej zostać w Szczecinie czy może skorzystać z oferty bardziej prestiżowych uczelni we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy Poznaniu? Czy po uczelni w Szczecinie mam perspektywę dobrej i rozwojowej pracy? Takie pytania w głowach młodych ludzi to absolutnie naturalne głosy. Obecnie trwa nabór na uczelnie. Młodzi ludzie ze Szczecina częściej niż swoje rodzime uczelnie wybierają uniwersytety spoza regionu. Dlaczego?

Opublikowane

w dniu

To kwestia ich wizerunku, a także wyobrażeń, że po tamtych mają lepsze perspektywy rozwoju.

Wielkim wyzwaniem dla szczecińskich uczelni jest konkretne działanie, by młodzi ludzie przestali uciekać ze Szczecina – mówi ekspert rynku pracy Anna Sudolska.

Jeżeli pozwolimy żeby najzdolniejsi pracownicy uciekali poza Szczecina to zaraz za nimi zaczną uciekać inwestorzy. Oni szukają miejsc, gdzie mają dostęp do studentów, rozwojowej i kreatywnej, młodej kadry.

Studenci nie doceniają Szczecina i wciąż wybierają inne kierunki. To zła wiadomość dla naszego rynku pracy – przekonuje ekspertka.

Młodych ludzi przyciąga oferta edukacyjna, ale i możliwość realizowania swoich pasji czy po prostu obietnica dobrego i dostatniego życia”

Zatrzymanie studentów w Szczecinie to wielkie wyzwanie w które zaangażowane powinny być uczelnie wyższe, władze miasta, samorządy gospodarcze oraz sami przedsiębiorcy. Im więcej uciekających z miasta studentów, tym większe trudności z pozyskiwaniem, tak oczekiwanej przez przedsiębiorców i inwestorów kadry pracowników. Szczecin przeżywa obecnie swój doskonały czas jeżeli chodzi o pozyskiwanie inwestorów. Widać to w branży IT, sektorach e-commerce czy logistyce. Ten rozkwit jest jednak zagrożony przez brak odpowiedniej ilości pracowników.

Każde miasto musi dbać o rozwój swojego potencjału intelektualnego. Przyciąganie młodych do uczelni to jeden z priorytetów. Szczecin ma wielki potencjał, jesteśmy w stanie odnaleźć tutaj przestrzeń do rozwoju w sektorach technicznych, medycznych, artystycznych, morskich czy ogólnorozwojowych. Bogata oferta powinna przedkładać się na rosnącą liczbę studentów. To okazuje się jednak z roku na rok coraz trudniejsze na co patrzę z pewnym smutkiem. Rynek pracy potrzebuje młodych ludzi – mówi Anna Sudolska z IDEA HR Group.

Spadek liczby studentów w mieście jest niepokojący. Ciągle brakuje nam wspólnego działania, które skierowane będzie do studentów.

Młodych ludzi przyciąga oferta edukacyjna, ale i możliwość realizowania swoich pasji czy po prostu obietnica dobrego i dostatniego życia – dodaje Sudolska.

Ile zarabiają absolwenci w Szczecinie? „Stawki zrównują się z Poznaniem”

Czy Szczecin może obiecać przyszłym studentom dobrą pracę i wysokie wynagrodzenia? Anna Sudolska przekonuje, że jak najbardziej. Ofert jest coraz więcej, a wzrostu wynagrodzeń nie zahamowała nawet postępująca pandemia koronawirusa.

Firmy techniczne, firmy z branży IT, e-commerce, logistyka, branża chemiczna, specjaliści od kadr i zarządzania, ekonomiści, osoby ze znajomością języka niemieckiego. Rynek pracy pochłonąłby każdą ilość ludzi z tymi umiejętnościami – mówi ekspert rynku pracy.

Ile mogą zarobić absolwenci?

Stawki szybują. Ostatnie dwa lata są przełomowe jeżeli chodzi o wynagrodzenia. Stawki w Szczecinie i w Poznaniu są obecnie bardzo podobne. Inżynier po studiach zaczyna od wynagrodzenia na poziomie 4 tysięcy złotych, informatyk nawet 6 tysięcy złotych. Absolwenci studiów humanistycznych również zyskują. Dobry copywriter, redaktor czy specjalista do spraw mediów społecznościowych może liczyć na wysokie wynagrodzenie – dodaje Anna Sudolska.

Reklama

Region

Masa atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tak Zamek pożegna karnawał

Gorące rytmy samby, spektakl interaktywny dla dzieci, ognisko, degustacja lokalnych wyrobów, animacje i wiele, wiele innych! Tak zapowiada się Pożegnanie karnawału na Zamku, które rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Karnawał jest czasem radosnym, pełnym tańca, śpiewu i zabawy. Takie również będzie jego pożegnanie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się na Dużym Dziedzińcu, a poprowadzi je Damian Viking Usewicz, jeden z najbardziej znanych szczecińskich stand-uperów i dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK.

Na rozpoczęcie zaplanowano Baśniową Paradę z udziałem publiczności, której przewodzić będą artyści z Gwardii Gryfa. Dla najmłodszych przygotowano także interaktywny spektakl „Baśniobór”. Będzie zabawa przy ognisku, a dodatkowo uczestników rozgrzeją gorące rytmy samby w wykonaniu zespołu Bloco Pomerania. Zarówno dzieci, jak i dorosłych do czasów Księstwa Pomorskiego przeniosą historie związane ze szczecińskim dworem. Znani aktorzy lokalnych scen wykonają improwizowane etiudy obrazujące dawne bale hucznie wyprawiane w Zamku.

Nie zabraknie również niespodzianek dla prawdziwych smakoszy. Podczas wydarzenia kucharze warzyć będą zupę gulaszową z dziczyzny. Zaplanowano degustację lokalnych wędlin i bigosu, a także pieczenie kiełbasek przy zamkowym ognisku. Będą stoiska z grzanym winem, regionalnym piwem, gorącą czekoladą, kawą czy herbatą.

Zwieńczeniem Pożegnania karnawału na Zamku będzie kolorowa parada oraz prezentacja najpiękniejszych strojów karnawałowych – warto więc pomyśleć o wyróżniającym się przebraniu. Każdy z uczestników otrzyma maskę karnawałową.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program są dostępne na stronie zamek.szczecin.pl

Czytaj dalej

Region

Zbigniew Bogucki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina

Ogłoszona została oficjalna nominacja posła Zbigniewa Boguckiego na kandydata Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach na prezydenta Szczecina. Decyzję Komitetu Politycznego partii ogłosił europarlamentarzysta Joachim Brudziński podczas sobotniej konferencji. Akcentując brak podziałów partyjnych w kontekście miasta, Brudziński zaznaczył znaczenie merytorycznego wymiaru polityki oraz dążenia do dobra wszystkich obywateli.

Opublikowane

w dniu

Poseł Bogucki podkreślił potrzebę nawiązania bliższej współpracy ze środowiskami lokalnymi oraz wsłuchania się w głosy mieszkańców, których zdaniem brakuje obecnie uwzględnienia w procesie decyzyjnym. Zwrócił uwagę, że rady osiedlowe są marginalizowane, a ich projekty, w tym obywatelskie, nie znajdują należytego wsparcia i realizacji.

Podczas konferencji przedstawiono również liderów list wyborczych do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz do Rady Miasta Szczecin z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Do głównych graczy na różnych poziomach samorządowych należą: Agnieszka Kurzawa (sejmik), oraz Krzysztof Romianowski, Maciej Kopeć, Marcin Pawlicki, Janusz Jagielski i Dariusz Smoliński (Rada Miasta Szczecin).

Do końca lutego, Prawo i Sprawiedliwość poda nazwiska swoich kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów w poszczególnych gminach.

Czytaj dalej

Region

Duński gigant energetyki wiatrowej Vestas w obecności Króla Danii świętuje uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Szczecinie

Vestas, globalny partner branży energii odnawialnej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych, wmurował kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Uroczystość z udziałem Jego Królewskiej Mości – Fryderyka X Króla Danii, oficjalnych przedstawicieli rządów Polski i Danii oraz partnerów biznesowych, miała miejsce 2 lutego na Ostrowie Grabowskim. Podkreśla ambicję Vestas stworzenia w Polsce centrum morskiej energetyki wiatrowej, która ma pomóc w transformacji energetycznej i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Firma Vestas już w październiku 2022 r. ogłosiła, że uruchomi w Szczecinie fabrykę montażową gondoli i piast dla swojej flagowej turbiny wiatrowej V236-15.0-MW. Fabryka zostanie uruchomiona w 2025 r. i wygeneruje około 700 nowych miejsc pracy w rejonie Szczecina. W ten sposób spółka niemal podwoi swoje zatrudnienie w Polsce, ponieważ już teraz zatrudnia 800 pracowników.

– Vestas zamierza przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który może zapewnić skalę potrzebną do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu popytu na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące nowych fabryk offshore w Polsce to silny sygnał, że Europa może pobudzić inwestycje w branży wiatrowej i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom politycznym dotyczącym morskich projektów wiatrowych – mówi Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas.

Vestas ma historycznie silne korzenie w Polsce i jest obecny na rynku od ponad dwóch dekad. Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe podkreśla, że Polska jest perspektywicznym rynkiem.

– Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie. – mówi Nils de Baar.

W styczniu 2024 r. firma Vestas ogłosiła dodatkowo plany utworzenia drugiej fabryki w Szczecinie, w Polsce. Fabryka ma produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW i  rozpocząć działalność w 2026 roku. W drugim zakładzie Vestas stworzy ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

Vestas Poland prowadzi obecnie rekrutację, a oferty pracy można znaleźć na stronie www.vestas.com/careers/job-openings.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie