Gmina Dobra

Ekolodzy apelują o niegrabienie liści, Gmina Dobra popiera!

Gmina Dobra nie jest jedyną Gminą, która rezygnuje z grabienia liści. Podobne decyzje zapadły min. w Szczecinie, Krakowie czy Wrocławiu. Należy przypomnieć, że obowiązkiem właściciela nieruchomości jest „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń ( w tym liści ) z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Opublikowane

w dniu

W związku z tym jasno wynika, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest do uprzątnięcia liści tylko i wyłącznie z chodnika, który spełnia dwa warunki:

  • jest wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego,

  • jest położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

W innym przypadku odpowiedzialnym za uprzątnięcie zanieczyszczeń jest zarządca drogi. Grabienie liści, w takich miejscach ma na celu zachowanie bezpieczeństwa. Opadnięte, namoczone, lekko zmarznięte liście są bardzo śliskie, ale w praktyce uregulowania ustawy nakładają jedynie obowiązek uprzątnięcia chodnika, a nie zebrania liści i ich umieszczenia w pojemniku, workach, kompostowniku itp. W praktyce wystarczającym jest zmiecenie liści z chodnika np. na przyległy trawnik, czy pod drzewo. Podobnie sprawa wygląda z usuwaniem śniegu. Jest on jedynie usuwany z chodnika, a nie fizycznie zbierany. Nowe trendy w ochronie przyrody i podejściu ekologicznym wskazują właśnie na takie postepowanie. Szereg miast odstępuje od uprzątania liści, pozostawiając je na terenach zielonych, pod drzewami, krzewami jako swoistą ściółkę.

Liści nie grabimy poza miejscami wyznaczonymi ustawowo, czyli wszędzie tam gdzie mogą pozostać dla natury oraz wszędzie tam, gdzie możemy je wykorzystać np. jako ściółkę dla ochrony roślin czy zimą przed mrozem. Warto dodać, że zgromadzone liście na rabacie dłużej utrzymują glebę wilgotną, niż te rabaty, na których nie ma ściółkowania naturalnymi materiałami. Nie warto wygrabiać wszystkich liści w parkach, skwerach, w sadach, czy naszych ogrodach. Warto zostawić kopiec liści dla zwierząt. Pomimo, że wydaje się to dość abstrakcyjne, opadnięte i pozostawione liście służą ochronie bioróżnorodności. Zaczynając od mikroorganizmów rozkładających ten materiał roślinny, poprzez stworzenie miejsc zimowania dla owadów, gryzoni i jeży. Jeśli zatem liście pozostawimy pod drzewami dostarczą one do gleby spore ilości fosforu, potasu i magnezu. Warto takie liście pozostawiać na rabatach aż do wiosny. W ten sposób ochronią one ziemię przed mrozem i wczesnymi wiosennymi przymrozkami.

Pamiętajmy- Im mniej wygrabimy, tym lepiej dla natury!

Kierownik WGOKiE

Anna Budzyńska

Reklama

Gmina Dobra

Niszczenie chodnika

Strażnicy gminni  stwierdzili zniszczenie chodnika przy ulicy Żubrzej w m. Dołuje. Według wstępnych ustaleń kierowca pojazdu, który tego dokonał okazał zezwolenie Starostwa Powiatowego w Policach na poruszanie się pojazdów ciężarowych na trasie Dołuje do działki rolnej, na wysokości której został zniszczony chodnik.

Opublikowane

w dniu

Mając na uwadze poczynione ustalenia strażnicy gminni nałożyli na sprawcę dwa mandaty karne. Jednocześnie zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Straż Gminna zobowiązała sprawcę do pilnego naprawienia uszkodzenia. Sprawa będzie monitorowana.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Bezpłatna nauka gry w tenisa ziemnego

Dzieci i młodzież z gminy Dobra może skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki gry w tenisa ziemnego.  Treningi odbywać się będą w każdą środę i piątek począwszy od 5 lipca na kortach tenisowych przy kompleksie sportowym Orlik w Dobrej.

Opublikowane

w dniu

Podział na grupy wiekowe:
I grupa – (dzieci w wieku 7-10 lat) w godz. 17-18
II grupa – (dzieci w wieku 11-14 lat) w godz. 18-19
III grupa – (młodzież w wieku 15-19 lat) w godz. 19-20
Grupy liczyć będą maksymalnie 8 osób.
Zapisy chętnych osób odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, pod nr telefonu: 91 424 19 79. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia finansowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok w ramach zadania na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport”.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przebudowa drogi Dołuje – Stobno oraz drogi w Stobnie

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach zorganizowano briefing prasowy dotyczący realizowanych przez Powiat Policki dwóch inwestycji drogowych na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo. Pierwszą jest przebudowa drogi Dołuje – Stobno, a drugą przebudowa drogi w miejscowości Stobno.

Opublikowane

w dniu

W briefingu wzięli udział m.in. starosta Andrzej Bednarek, wicestarosta Joanna Napiwodzka, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz oraz wykonawcy obu inwestycji drogowych.
Wykonawcą trwającej już przebudowy drogi powiatowej na odcinku Dołuje – Stobno jest firma Eurovia Polska S.A. Z części remontowanej drogi zerwano już nawierzchnię. Do 30 września droga między Dołujami a Stobnem została zamknięta. Niebawem rozpoczną się też prace na odcinku od skrzyżowania z krajową 10 do przychodni w Dołujach. Tam planowany jest ruch wahadłowy. Przewidziany termin zakończenia prac to koniec października br.
Drugą inwestycją realizowaną przez starostwo jest przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Stobno, na odcinku około 1 kilometra. W ramach inwestycji powstaną między innymi chodniki, dojazdy do posesji i sieć kanalizacji w miejscowości. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2024 r.
Podczas briefingu starosta poinformował, że prace budowlane na ul. Górnej i Koralowej w Bezrzeczu prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jest duże prawdopodobieństwo, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie