Region

Dwa miliony złotych dla OSP z regionu. To środki na najpotrzebniejszy sprzęt

Strażacy z regionu zostaną doposażeni w kombinezony, rękawice i gogle ochronne, aparaty oddechowe, ozonatory, namioty pneumatyczne, agregaty prądotwórcze, opryskiwacze spalinowe. Sprzęt w pierwszej kolejności trafi do 104 jednostek OSP, które zostały wyznaczone do walki z COVID-19. To kolejna forma wsparcia służb w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

Opublikowano

w dniu

Dofinansowanie, które pozwoli na zakup niezbędnego sprzętu, pochodzi z nadzwyczajnego naboru przeprowadzonego w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach VII osi priorytetowej Włączenie społeczne. Umowa została zawarta w piątek, 16 października 2020 r.

Dzięki przyznanemu wsparciu w pierwszej kolejności doposażone zostaną jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Krajowego Systemu Ratownictwa-Gaśniczego, dlatego jako priorytetowe będą traktowane OSP znajdujące się na terenie powiatów: Szczecin, Białogard, Choszczno, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Koszalin, Myślibórz, Police, Pyrzyce, Sławno, Stargard, Szczecinek, Świdwin, Świnoujście, Wałcz, Łobez.

Za dystrybucję sprzętu odpowiadać będzie Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Zachodniopomorskiego.

Nasz związek opracował strategię poprawy bezpieczeństwa w województwie zachodniopomorskim. Pan marszałek ją przyjął i wspiera nas w różnych obszarach, abyśmy mogli realizować jej założenia. Dzięki temu mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej. Dziękuję za reakcję samorządu województwa na ten trudny moment, w jakim wszyscy się znaleźliśmy. Naszą dewizą jest: „Chrońmy ratownika. Nie dajmy się wyeliminować – dodaje Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kowalski.

Na realizację projektu „Wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie zachodniopomorskim poprzez zakup wyposażenia przeznaczonego do walki i zapobieganiu COVID-19″ zostało przeznaczone 2 mln zł. Na tę kwotę składają się środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 1,7 mln zł oraz finansowe krajowe (300 tys. zł).

Ochrona zdrowia, to obszar który został wsparty przez Europejski Fundusz Społeczny w tej perspektywie. Sytuacja epidemii spowodowała, że kwestie zdrowia publicznego stały się szczególnie istotne i dziś te środki są nie do przecenienia – dodaje Andrzej Przewoda, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, instytucji która odpowiada za zarządzanie środkami EFS w regionie.

Sprzęt trafi docelowo do 192 jednostek OSP w regionie.

Reklama

Region

Rowerzyści uczczą 102. rocznicę odzyskania niepodległości

Szczecińscy rowerzyści po kilku latach przerwy wracają do tradycji niepodległościowych rajdów rowerowych. Zwyczaj ten na Pomorzy Zachodnim zapoczątkowała grupa „Szczecin na Rowerach”, a rajdy wówczas prowadził Lech Jewtuszko – organizator wielu szczecińskich wydarzeń rowerowych.

Opublikowano

w dniu

Trwająca epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiła organizatorów do dostosowania rajdu do ostatniego rozporządzenia Rady Ministrów i zadbania o bezpieczeństwo uczestników, które teraz jest priorytetem. W tegorocznej edycji wydarzenia grupa 50 rowerzystów zostanie podzielona na kilkuosobowe grupy (maksymalnie 5 osób w jednej grupie) i odświętnie przystrojona w barwy narodowe pokona dystans 102 kilometrów symbolizujący 102 rocznicę odzyskania niepodległości. Grupy rano wyruszą z Wałów Chrobrego gdzie mieści się siedziba Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a następnie udadzą się przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po pokonaniu kilkudziesięciu kilometrów rowerzyści dotrą do Nowego Warpna skąd udadzą się w drogę powrotną do Szczecina. Zakończenie rajdu będzie miało miejsce na Wałach Chrobrego.

Przygotowaliśmy Rajd Niepodległościowy aby nasi członkowie mieli możliwość w sposób dla nich najlepszy czyli rowerowy świętować 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę ale zarazem z zachowaniem reżimu sanitarnego. Będziemy jechać indywidualnie lub w grupach 5 osobowych – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus i organizator rajdu.

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus pozyskała na organizację wydarzenia środki z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Dzięki tym środkom uczestnicy rajdu otrzymają m.in. pamiątkowe koszulki z motywem niepodległościowym, rogale świętomarcińskie oraz poczęstunek.

Link do trasy: https://www.komoot.com/tour/274609439

Link do wydarzenia na Fb: https://www.facebook.com/events/3522349547829780

Tegoroczna edycja będzie dostosowana do panującej sytuacji epidemiologicznej, ale mam wielką nadzieję, że w przyszłym roku już będziemy mogli wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości podczas rajdu który zgromadzi setki rowerzystów jak to miało miejsce przed laty – powiedział Paweł Malinowski – prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Czytaj dalej

Region

Dodatkowe utrudnienia na węźle Głębokie

Od czwartku, 12 listopada br. zostanie wprowadzona kolejna czasowa organizacja ruchu podczas budowy węzła Głębokie. W ramach wprowadzanej organizacji ruchu zajęty zostanie fragment jezdni ulicy Zegadłowicza co wiąże się z utrudnieniami dla zmotoryzowanych uczestników ruchu w ciągu ulicy Zegadłowicza.

Opublikowano

w dniu

Pomiędzy ul. Miodową, a Kąpieliskową odbywać się będzie ręczne kierowanie ruchem. Prace te potrwają ok. 2-3 tygodni ale ich dokładny czas uzależniony będzie od warunków atmosferycznych jak i tempem prac wykonawcy. Z uwagi na wprowadzenie dodatkowych utrudnień proszę o wybieranie alternatywnych dróg przejazdu w kierunku Polic. W chwili obecnej wykonawca nie zamierza wprowadzać większych utrudnień w ciągu ulicy Kupczyka poza tymi które występują obecnie.

Zdjęcie: UM Szczecin

Czytaj dalej

Region

„Turystyka rowerowa” poradnik trafił do rowerzystów

Do miłośników turystyki rowerowej z Pomorza Zachodniego trafiła druga edycja praktycznego poradnika „Turystyka rowerowa”. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus pozyskała na ten cel środki z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Na projekt głosowali mieszkańcy naszego województwa w ramach tzw. Budżetu obywatelskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Poradnik przygotowali wolontariusze Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz ratownikami medycznymi. Druga edycja zyskała kilkanaście stron więcej i dużo ciekawych treści o które wnioskowali czytelnicy pierwszego wydania poradnika.

Opublikowano

w dniu

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus od wielu lat organizuje wycieczki, rajdy i wyprawy rowerowe, szkolenia serwisowe, szkolenia z pierwszej pomocy oraz wiele innych wydarzeń dla miłośników turystyki rowerowej. Grono miłośników turystki rowerowej nieustannie się rozrasta i niemal na każdy wyjazd rowerowy dołączają osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z turystyką rowerową. Pytania zadawane przez uczestników rajdów stały się inspiracją do przygotowania poradnika, który zawierałby odpowiedzi na nurtujące rowerzystów pytania. Swoją wiedzą podzielili się wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz ratownicy medyczni, policjanci i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialni za rozwój infrastruktury rowerowej w naszym województwie.

W ramach projektu odbyło się szkolenie online, a wolontariusze spotkali się z miłośnikami turystyki rowerowej w Szczecinie, Stargardzie, Policach, Mierzynie i Ińsku gdzie rozdawali poradniki.

Nie tylko organizujemy wydarzenia rowerowe, ale także dzielimy się swoim bogatym doświadczeniem, aby zachęcić miłośników turystyki rowerowej do organizowania rowerowych wycieczek. To nie jest takie trudne, ale trzeba pamiętać o podstawowych zasadach o których piszemy w wydanym poradniku – powiedział Wojciech Marciniak, wiceprezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Poradnik rowerowy „Turystyka rowerowa” można otrzymać bezpłatnie kontaktując się z Fundacją Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus mailowo na adres klub@gryfus.szczecin.pl lub podczas szkoleń organizowanych przez wolontariuszy fundacji w siedzibie Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, która się mieści w Szczecinie przy ulicy Szczerbcowej 1/U18.

Cieszę się ogromnie, że w pracy nad poradnikiem wspólnie pracowali nie tylko doświadczeni organizatorzy rajdów rowerowych, ale także policjanci, urzędnicy i ratownicy medyczni. Mamy wielką nadzieję, że przygotowany przez nas wspólnie poradnik dla miłośników turystyki rowerowej będzie przydatnym narzędziem zarówno dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z rowerem jak i dla tych, którzy już od wielu lat podróżują na swoich rowerach po Polsce i świecie. Mamy to szczęście, że od kilku duży akcent na rozwój infrastruktury rowerowej na Pomorzu Zachodnim kładzie marszałek Olgierd Geblewicz. Wyznacza kierunki i motywuje samorządy do podejmowania kolejnych inwestycji w tym zakresie. Ogromna w tym zasługa także pełnomocnika marszałka – Wandy Nowotarskiej, która także brała czynny udział w powstaniu naszego poradnika – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Dzięki uprzejmości lokalnych przedsiębiorców, poradniki można bezpłatnie otrzymać w Szczecinie w sklepie SPA Ogrodowe oraz w sklepie rowerowym ProTOUR bike.service.cafe, a także w Mierzynie w restauracji Berlin Döner Kebap.

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu wydanym poradnikiem rowerowym, Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zgłosiła projekt nakręcenia filmów edukacyjnych dla rowerzystów. Już wkrótce mieszkańcy naszego województwa będą mogli głosować na ten projekt w Budżecie Obywatelskim Województwa Zachodniopomorskiego w Programie Społecznik na lata 2019 – 2021. Jeżeli projekt zdobędzie odpowiednią ilość głosów od mieszkańców Pomorza Zachodniego to materiał filmowy będzie świetnym uzupełnieniem do wydanego poradnika „Turystyka rowerowa”.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie