Powiat Policki

Drony do walki ze smogiem

Opublikowane

w dniu

[lead]Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Władze miast i gmin sięgają po nowe technologie. Szczecin już kontroluje z powietrza to, co wydobywa się z kominów. O specjalistycznych dronach myśli też Gmina Kołbaskowo, Dobra i Police.[/lead]

Na 90% powierzchni Polski przekroczone są normy dla stężenia pyłu zawieszonego. Benzo(a)piren to rakogenny i mutagenny czynnik zawarty w powietrzu – jego stężenie przekracza normy już na 100% powierzchni naszego kraju. 50% – 90% tych zanieczyszczeń robimy w swoich domach – paląc w piecach i kotłach niewłaściwymi materiałami. Co robi z nami zanieczyszczone powietrze? Powoduje bóle głowy, senność, niepokój, alergie, podrażnienie oczu, zapalenia i infekcje dróg oddechowych, trudności z oddychaniem i zajściem w ciążę – czytamy na stronie kampaniasmog.edu.pl. Witrynę utworzyło Ministerstwo Edukacji Narodowej. MEN chce uświadamiać, czym jest smog, dlaczego jest groźny i skąd się bierze.

[subtitle]Dwa drony[/subtitle]

Z problemem zmagają się duże i małe gminy w Polsce. Ostatnio także graniczące z naszą, Szczecin i Dobra. Pod koniec 2018 roku Urząd Miasta Szczecin zaprezentował dwa specjalistyczne drony, które pozwalają wykryć źródło szkodliwych zanieczyszczeń. „Mniejszy dron przeznaczony jest do nalotów powierzchniowych, które pozwalają wytypować obszary dotknięte zanieczyszczeniami, a nawet konkretne budynki. Większy prowadzi pomiary punktowe, czyli bada to, co wydobywa się z poszczególnych kominów. Operatorom dronów towarzyszy straż miejska, która ma prawo wejść do domu, z którego komina wydobywa się dym z palonych odpadów. Dowodem są też dane z dronów. Czujniki zainstalowane na nich mierzą stężenie między innymi takich szkodliwych substancji jak: pył PM10, PM2,5, formaldehyd, amoniak, CO2 i SO2. Wyniki pomiarów można odczytywać na bieżąco” – pisała Gazeta Wyborcza. 
– Liczymy na to, że wykorzystanie dronów, połączone z działaniami edukacyjnymi, przyczyni się w znacznym stopniu do zmniejszenia przypadków palenia w piecach niedozwolonymi materiałami – mówił Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w szczecińskim Urzędzie Miasta. 

[subtitle]Gumieńce[/subtitle]

Pierwsze użycie drona miało miejsce na Gumieńcach, m.in. w rejonie ul. Okulickiego, które sąsiadują z Gminą Kołbaskowo. „To jedna z tych dzielnic miasta, gdzie problem smogu jest wyjątkowo dokuczliwy. Jego źródłem jest tzw. mała emisja. To palenie w piecach czym popadnie: od śmieci po opał fatalnej jakości, który wciąż można w Polsce legalnie kupić. Dym z kominów domów jednorodzinnych wyposażonych w przestarzałe systemy ogrzewania jest dokuczliwy szczególnie w mgliste, bezwietrzne dni i wieczorami, kiedy trudniej jest dostrzec źródło duszącego smrodu” – pisała Gazeta. 

Akcja nie wszystkim się spodobała. Pojawiły się sugestie zestrzelenia drona, kwestionowanie legalności, przekonywanie, że smog to bzdura. Nie brakowało też opinii wspierających akcję i niekryjących zdumienia wobec tych, którym drony się nie spodobały. 

[subtitle]Test[/subtitle]

O dronie myślą także władze Kołbaskowa, Dobrej i Polic. W Dołujach i Mierzynie przeprowadzono testy antysmogowych latających urządzeń z udziałem komendantów Straży Gminnych z Kołbaskowa i Dobrej. 
– Na potrzeby badania zanieczyszczeń z kominów powstało konsorcjum dwóch szczecińskich firm związanych z branżą bezzałogowych statków powietrznych. Smart-Electronics dostarcza rozwiązania techniczne wraz z oprogramowaniem do odczytu z czujników w trybie rzeczywistym, a c5studio realizuje bezpośrednie naloty za pomocą dronów i odpowiada za bezpieczeństwo wykonywanych operacji – wyjaśnił Jakub Śledziowski z firmy c5studio. 

Sensory, w które wyposażyliśmy drony oraz specjalna aplikacja, pozwalają w prosty sposób zwizualizować skład chemiczny palonego materiału oraz szybko wytypować miejsca, w których może być palony niewłaściwy materiał – mówił Andrzej Atosik z firmy Smart-Electronics. 

Strażnicy niemal codziennie odbierają sygnały od osób zaniepokojonych tym, co wydobywa się z kominów ich sąsiadów. 
– Taki dron do badania powietrza zwiększy nasze możliwości kontrolne – powiedział Łukasz Galczewski, komendant Straży Gminnej w Kołbaskowie. – Grzywna za palenie w piecach odpadami wynosi do 500 zł, a jeśli sprawa zostanie skierowana do Sądu, sięga 5 tysięcy złotych. 

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo[/signature]

Reklama

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie