Gmina Dobra

Dobra: Co wrzucać do brązowego pojemnika?

Co wrzucać do brązowego pojemnika i dlaczego bez jakichkolwiek opakowań nawet tych z przedrostkiem „bio”.

Opublikowane

w dniu

Do pojemników brązowych wrzucamy:

  • odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),

  • resztki jedzenia suche (bez mięsa i kości),

  • fusy po kawie i herbacie,

  • trawa (bez ziemi),

  • liście,

  • rozdrobnione gałęzie,

  • ścięte zielone części roślin,

Nie wolno umieszczać:

  • kości zwierząt,

  • odchody zwierząt,

  • popiołu,

  • leków,

  • drewna impregnowanego,

  • płyt wiórowych i MDF,

  • oleju jadalnego

  • ziemi i kamieni,

  • innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

  • płynnych odpadów (zup i sosów).

Do brązowego pojemnika należy wrzucać tylko odpadki ulegające biodegradacji. Bez jakichkolwiek worków nawet tych, które zawierają napisy biodegradowalne i kompostowalne. Osoby, które naukowo zajmują się opakowaniami przyjaznymi dla środowiska, twierdzą, że tak naprawdę, większość opakowań, które w sklepach przedstawiane są jako biodegradowalne i kompostowalne, również nie rozkładają się pod wpływem zwykłych warunków atmosferycznych. Takie torby to nic innego jak nadal plastik, który do tego aby się rozłożyć potrzebuje specjalnie stworzonych warunków w kompostowni przemysłowej. Mało która kompostownia w Polsce ma takie możliwości techniczne. W związku z tym, że kompostownie, do których obecnie trafiają odpady biodegradowalne z naszej Gminy nie mają takich możliwości, torby takie nie mogą być kompostowane, gdyż po prostu rozpadają się na małe kawałeczki i w tej postaci nadal zanieczyszczają odpad, a w dalszej części środowisko. Dlatego też, aby kompostownie mogły produkować dobrej jakości kompost wykorzystywany w rolnictwie, ogrodnictwie, o wysokich parametrach, dostarczone do nich bioodpady muszą być dobrze posegregowane i pozbawione wszelkich opakowań.

Kolejnym powodem umieszczania w pojemniku bioodpadów bez jakichkolwiek opakowań jest fakt, iż pracownik firmy odbierającej odpady nie ma możliwości technicznych, ani czasu na to aby sprawdzać każdorazowo czy w pojemniku znajduje się worek biodegradowalny/kompostowalny czy zwykły worek foliowy. Bo przecież trzeba założyć, że takie opakowania pojawiłyby się w pojemnikach. Takie sprawdzanie, przy umieszczeniu kilku worków, byłoby praktycznie niemożliwe.

W praktyce worki biodegradowalne i kompostowalne powinny być używane ( i w zasadzie powinniśmy do tego dążyć) do umieszczania w nich odpadów zmieszanych, tak aby po ich trafieniu na składowisko o wiele szybciej ulegały procesowi rozkładu.

Kierownik WGOKiE

Anna Budzyńska

Reklama

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie