Gmina Dobra

Dobra: Co wrzucać do brązowego pojemnika?

Co wrzucać do brązowego pojemnika i dlaczego bez jakichkolwiek opakowań nawet tych z przedrostkiem „bio”.

Opublikowane

w dniu

Do pojemników brązowych wrzucamy:

 • odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),

 • resztki jedzenia suche (bez mięsa i kości),

 • fusy po kawie i herbacie,

 • trawa (bez ziemi),

 • liście,

 • rozdrobnione gałęzie,

 • ścięte zielone części roślin,

Nie wolno umieszczać:

 • kości zwierząt,

 • odchody zwierząt,

 • popiołu,

 • leków,

 • drewna impregnowanego,

 • płyt wiórowych i MDF,

 • oleju jadalnego

 • ziemi i kamieni,

 • innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

 • płynnych odpadów (zup i sosów).

Do brązowego pojemnika należy wrzucać tylko odpadki ulegające biodegradacji. Bez jakichkolwiek worków nawet tych, które zawierają napisy biodegradowalne i kompostowalne. Osoby, które naukowo zajmują się opakowaniami przyjaznymi dla środowiska, twierdzą, że tak naprawdę, większość opakowań, które w sklepach przedstawiane są jako biodegradowalne i kompostowalne, również nie rozkładają się pod wpływem zwykłych warunków atmosferycznych. Takie torby to nic innego jak nadal plastik, który do tego aby się rozłożyć potrzebuje specjalnie stworzonych warunków w kompostowni przemysłowej. Mało która kompostownia w Polsce ma takie możliwości techniczne. W związku z tym, że kompostownie, do których obecnie trafiają odpady biodegradowalne z naszej Gminy nie mają takich możliwości, torby takie nie mogą być kompostowane, gdyż po prostu rozpadają się na małe kawałeczki i w tej postaci nadal zanieczyszczają odpad, a w dalszej części środowisko. Dlatego też, aby kompostownie mogły produkować dobrej jakości kompost wykorzystywany w rolnictwie, ogrodnictwie, o wysokich parametrach, dostarczone do nich bioodpady muszą być dobrze posegregowane i pozbawione wszelkich opakowań.

Kolejnym powodem umieszczania w pojemniku bioodpadów bez jakichkolwiek opakowań jest fakt, iż pracownik firmy odbierającej odpady nie ma możliwości technicznych, ani czasu na to aby sprawdzać każdorazowo czy w pojemniku znajduje się worek biodegradowalny/kompostowalny czy zwykły worek foliowy. Bo przecież trzeba założyć, że takie opakowania pojawiłyby się w pojemnikach. Takie sprawdzanie, przy umieszczeniu kilku worków, byłoby praktycznie niemożliwe.

W praktyce worki biodegradowalne i kompostowalne powinny być używane ( i w zasadzie powinniśmy do tego dążyć) do umieszczania w nich odpadów zmieszanych, tak aby po ich trafieniu na składowisko o wiele szybciej ulegały procesowi rozkładu.

Kierownik WGOKiE

Anna Budzyńska

Reklama

Gmina Dobra

Mierzyński Wór Przygód – Dzień Dziecka

W najbliższą niedzielę 28.maja br w godz od 12.00 do15.00 Teren Rekreacyjno – Sportowy Mierzynianka ul Nasienna 20 serdecznie zapraszamy Was z rodzicami na „Mierzyński Wór Przygód – Dzień Dziecka”.

Opublikowane

w dniu

W programie: dziecięca strefa radości, Militaria, warsztaty robienia naturalnych lizaków, skakańce, dmuchańce, bańki mydlane, pokazy, gry, zabawy ruchowe, konkursy z nagrodami, wata cukrowa, popcorn i wiele innych niespodzianek.
Projekt jest realizowany z Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Polsko – Ukraiński Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy

27.05.2023 (sobota) w Mierzynie odbędzie się Polsko – Ukraiński Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy, na który serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników jazdy na rowerze mieszkańców Mierzyna, rodzin z Ukrainy , Szczecina oraz innych miejscowości Pomorza Zachodniego niezależne od wieku. Trasa rajdu liczy ok. 10 km i prowadzi z terenu rekreacyjnego- sportowego „Mierzynianka” do patio CH Ster.

Opublikowane

w dniu

Tempo jazdy będzie bardzo rekreacyjne (10 km/godz.), aby najstarsi i najmłodsi uczestnicy nie mieli problemu z pokonaniem trasy. Dzieci w rajdzie mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką swoich opiekunów. Pamiętajcie też o zabraniu kasków co znacznie zwiększy Wasze bezpieczeństwo.
Miejsce zbiórki to – Teren Sportowo – Rekreacyjny „Mierzynianka” w Mierzynie godz 9:30
Rozpoczęcie Rajdu godz.10:00.
Zakończenie planowane jest na terenie patio Centrum Handlowe Ster ul. Ku Słońcu 67, gdzie na uczestników wydarzenia będą czekały medale okolicznościowe kamizelki dla dorosłych i dzieci, elementów odblaskowych , poczęstunek, konkursy z nagrodami i mnóstwo niespodzianek o których dowiecie się już niebawem.

————————————————————————————————————————————————
Щиро запрошуємо родини з України на польсько-український велопробіг поколінь
Дата проведення мітингу: 27 травня 2023 року
Час збору: 9:30
Початок:10:00 Спортивно-відпочинкова зона Mierzynanka в Межині, вул.Насенна 20
Кінець зльоту: торговий центр Ster, вулиця Ku Sloncu 67, де заплановано багато атракціонів, включно з нагородженням медалями. світловідбиваючі жилети, частування 🥇🥇🏵☀️💥
Rajd organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn,które pozyskało środki z Program Społecznik 2022-2024 „Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”

Czytaj dalej

Gmina Dobra

9. Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy

Rozpoczęły się zapisy na 9. Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy, który odbędzie się 17 czerwca 2023 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnotę Samorządową Gminy Dobra we współpracy Centrum Handlowym „Ster” i organizacjami pozarządowymi z terenu Gminy Dobra oraz mieszkańcami gminy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji uczestnictwa.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w bardzo spokojnym tempie (około 10 km/h) pokonają dystans 15 kilometrów jadąc uroczymi ulicami Mierzyna i podziwiając najciekawsze miejsca położone w tej miejscowości (w tym zabytkowy wiatrak, który jest symbolem Mierzyna). Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu będą czuwali policjanci z Mierzyna, Polic oraz Szczecina. Rowerzyści zgromadzą się na Terenie Sportowo – Rekreacyjnym „Mierzynianka” w Mierzynie. Na starcie rajdu rowerzyści otrzymają odblaskowe kamizelki rowerowe oraz pamiątkowe numery startowe.

Organizatorzy przygotowali duży zapas wody, aby uczestnicy rajdu mieli możliwość uzupełnienia swoich bidonów podczas przejazdu przez Mierzyn. Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy rajdu otrzymają pamiątkowe medale przedstawiające wiatrak koźlak z XIX wieku, który jest symbolem Mierzyna, a Centrum Handlowe Ster przygotuje poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia (pieczone kiełbaski, prowiant oraz napoje). Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie przeprowadzą szkolenie i konkursy z bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci i młodzieży, a policjanci z komisariatu Szczecin – Pogodno będą znakowali chętnym rowery. Policjanci przekażą dzieciom odblaskowe akcesoria poprawiające ich bezpieczeństwo oraz materiały edukacyjne.

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus podczas swoich rajdów przykłada ogromną wagę do edukacji dzieci i dorosłych w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Następnie wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra poprowadzą konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wydarzenie adresowane jest do całych rodzin, w tym najmłodszych dzieci, które są w stanie w tempie około 10km/h pokonać dystans 15 kilometrów. Uczestnictwo dzieci dozwolone WYŁĄCZNIE pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Organizatorzy przypominają, że na gryfusowych wydarzeniach wymagana jest jazda w kaskach zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Bezpieczeństwo uczestników rajdu jest priorytetem.

Na organizację rajdu Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra pozyskała dotację z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia będzie Grupa Gezet, która udostępni organizatorom samochód niezbędny do organizacji i zabezpieczenia rajdu. Sponsorem wydarzenia jest także firma Demant, która od wielu lat wspiera rajdy rodzinne oraz wydarzenia kulturalne organizowane na terenie Gminy Dobra. Organizatorzy gorąco dziękują samorządom oraz firmom za wsparcie tej inicjatywy.

Zapisy na rajd prowadzi portal Mierzyn.pl na stronie www.mierzyn.pl/gryfus

Link do trasy rajdu: https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1113866533?ref=wtd

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie