Gmina Dobra

Dobra: Co wrzucać do brązowego pojemnika?

Co wrzucać do brązowego pojemnika i dlaczego bez jakichkolwiek opakowań nawet tych z przedrostkiem „bio”.

Opublikowane

w dniu

Do pojemników brązowych wrzucamy:

  • odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),

  • resztki jedzenia suche (bez mięsa i kości),

  • fusy po kawie i herbacie,

  • trawa (bez ziemi),

  • liście,

  • rozdrobnione gałęzie,

  • ścięte zielone części roślin,

Nie wolno umieszczać:

  • kości zwierząt,

  • odchody zwierząt,

  • popiołu,

  • leków,

  • drewna impregnowanego,

  • płyt wiórowych i MDF,

  • oleju jadalnego

  • ziemi i kamieni,

  • innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

  • płynnych odpadów (zup i sosów).

Do brązowego pojemnika należy wrzucać tylko odpadki ulegające biodegradacji. Bez jakichkolwiek worków nawet tych, które zawierają napisy biodegradowalne i kompostowalne. Osoby, które naukowo zajmują się opakowaniami przyjaznymi dla środowiska, twierdzą, że tak naprawdę, większość opakowań, które w sklepach przedstawiane są jako biodegradowalne i kompostowalne, również nie rozkładają się pod wpływem zwykłych warunków atmosferycznych. Takie torby to nic innego jak nadal plastik, który do tego aby się rozłożyć potrzebuje specjalnie stworzonych warunków w kompostowni przemysłowej. Mało która kompostownia w Polsce ma takie możliwości techniczne. W związku z tym, że kompostownie, do których obecnie trafiają odpady biodegradowalne z naszej Gminy nie mają takich możliwości, torby takie nie mogą być kompostowane, gdyż po prostu rozpadają się na małe kawałeczki i w tej postaci nadal zanieczyszczają odpad, a w dalszej części środowisko. Dlatego też, aby kompostownie mogły produkować dobrej jakości kompost wykorzystywany w rolnictwie, ogrodnictwie, o wysokich parametrach, dostarczone do nich bioodpady muszą być dobrze posegregowane i pozbawione wszelkich opakowań.

Kolejnym powodem umieszczania w pojemniku bioodpadów bez jakichkolwiek opakowań jest fakt, iż pracownik firmy odbierającej odpady nie ma możliwości technicznych, ani czasu na to aby sprawdzać każdorazowo czy w pojemniku znajduje się worek biodegradowalny/kompostowalny czy zwykły worek foliowy. Bo przecież trzeba założyć, że takie opakowania pojawiłyby się w pojemnikach. Takie sprawdzanie, przy umieszczeniu kilku worków, byłoby praktycznie niemożliwe.

W praktyce worki biodegradowalne i kompostowalne powinny być używane ( i w zasadzie powinniśmy do tego dążyć) do umieszczania w nich odpadów zmieszanych, tak aby po ich trafieniu na składowisko o wiele szybciej ulegały procesowi rozkładu.

Kierownik WGOKiE

Anna Budzyńska

Reklama

Gmina Dobra

Święto Dyni w Wołczkowie – Zaproszenie od Koła Gospodyń Wiejskich

Mieszkańcy Gminy Dobra oraz goście z innych regionów będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wołczkowie. Święto Dyni, które odbędzie się już w najbliższym tygodniu, to święto lokalnych tradycji, a jednocześnie okazja do celebrowania bogactwa jesiennej plonów.

Opublikowane

w dniu

Impreza skupi się wokół dyni, warzywa, które szczególnie w tej części kraju, ma długą i bogatą historię. Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało na to wydarzenie szereg atrakcji, w tym pokazy kulinarne bazujące na dyni, warsztaty tworzenia ozdób z tej wszechstronnej rośliny oraz konkurs na największą i najoryginalniej wyglądającą dynię.

Na terenie festynu znajdą się również stoiska z produktami lokalnych rolników oraz rękodzielników, gdzie będzie można zakupić nie tylko wyroby z dyni, ale i inne produkty charakterystyczne dla regionu polickiego. Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że dzień obfitować będzie w różnorodne aktywności dla całej rodziny, zapewniając jednocześnie zachowanie tradycyjnego, lokalnego ducha społeczności.

Festyn rozpocznie się o godzinie 13:00 w centrum Wołczkowa i potrwa do godzin wieczornych. Wstęp na wydarzenie jest wolny, co stanowi dodatkową zachętę do wspólnego świętowania oraz wsparcia lokalnej działalności Koła Gospodyń Wiejskich.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Konsultacje nad programem współpracy z NGO w Gminie Dobra

Wójt Gminy Dobra zapowiedziała przeprowadzenie konsultacji społecznych odnośnie projektu dokumentu pt. „Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025”. Proces ten jest niezwykle ważny dla wszystkich stron i ma na celu dokładne omówienie oraz dopracowanie ostatecznych założeń programu, który zostanie przyjęty uchwałą Rady Gminy Dobra najpóźniej do końca listopada 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Okres konsultacji rozpocznie się 11 września 2024 roku i potrwa do 2 października tego samego roku. Wójt gminy skierowała apel do wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w obrębie gminy Dobra, aby włączyli się w proces konsultacyjny. Jest to wyjątkowa okazja dla przedstawicieli organizacji do wyrażenia swoich opinii oraz zgłaszania ewentualnych uwag i propozycji, które mogą usprawnić współpracę między samorządem a sektorem pozarządowym.

Dokument zawierający projekt programu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Gminy Dobra oraz w siedzibie urzędu gminy. Władze lokalne liczą na aktywny udział społeczności i jego wpływ na kształtowanie polityki społecznej i rozwoju lokalnych inicjatyw na kolejny rok.

Uchwała Program współpracy do konsultacji Formularz zgłoszenia uwag do Programu

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Konsultacje rynkowe

Gmina Dobra przeprowadza wstępne konsultacje rynkowe związanie z przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Gminie Dobra”.

Opublikowane

w dniu

Celem prowadzonych konsultacji jest wymiana wiedzy z podmiotami posiadającymi doświadczenie w zakresie przedmiotu konsultacji oraz pozyskanie wiedzy i informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Cele szczegółowe:

✅ obniżenie kosztów odbioru odpadów komunalnych,

✅ doprowadzenie do osiągania Gminę Dobra wymaganych ustawą poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych,

✅ ograniczenie poziomu składowania odpadów,

✅ poprawa segregacji odpadów, w szczególności w zabudowie wielorodzinnej,

✅ zagospodarowanie bioodpadów wytwarzanych na terenie gminy z uwzględnieniem dużej sezonowości ich wytwarzania.

Gmina Dobra zaprosiła do udziału w konsultacjach wszystkie podmioty spełniające wymogi ustawowe. \

Do konsultacji przystąpiły następujące firmy:

✅ MPO Sp. z o.o.

✅ PreZero Jantra Sp. z o.o.

✅ Remondis Szczecin Sp. z o.o.

✅ JUMAR Małgorzata Maruszewska

Konsultacje prowadzi Paweł Malinowski – Zastępca Wójta Gminy Dobra wraz z Anną Budzyńska – Kierownikiem Wydziału ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji oraz Katarzyną Ładniak – Głównym Specjalistą WGOKiE.

Władze Gminy Dobra poinformują mieszkańców o wynikach przeprowadzonych konsultacji.

Cieszę się ogromnie, że zainicjowane po raz pierwszy w naszej gminie konsultacje rynkowe mające na celu obniżenie kosztów i podniesienie standardu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w Gminie Dobra spotkały się z tak dużym zainteresowaniem firm zajmujących się tą tematyką. Tym bardziej, że planujemy m.in. podwoić limit odbieranego bio (do 240 litrów), więc zwiększenie konkurencyjności powinno mieć wymierne przełożenie na oferty w przetargu na rok 2025 – powiedział Paweł Malinowski – Zastępca Wójta Gminy Dobra.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie