Powiat Policki

Depresja u dzieci i nastolatków – kampania informacyjna Powiatu Polickiego

Czym tak naprawdę jest depresja, jakie ma objawy i jak pomóc osobie nią dotkniętą? To wszystko w nowej kampanii  informacyjno-edukacyjnej Powiatu Polickiego stworzonej we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Policach.

Opublikowane

w dniu

W dobie pandemii wiele osób odczuwa niepokój, czuje lęk, niepewność, część z nich jest dotkniętych właśnie depresją. Niestety coraz częściej  dotyczy to również dzieci i młodzieży.

Powiat Policki dostrzega ten problem, stąd działania mające na celu  przekazanie jak najwięcej informacji pozwalających opiekunom i rodzicom zdobyć wiedzę, która pozwoli na zauważenie możliwie najwcześniej pierwszych symptomów depresji, jej zrozumienie i przeciwdziałanie.

W ramach trwającej kampanii podejmowane będą liczne działania informacyjne, w tym m.in. emisja w lokalnej telewizji, jak i sieci Internet spotu informacyjnego, dystrybucja za pośrednictwem Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach do wszystkich szkół funkcjonujących na terenie powiatu polickiego ulotek i prezentacji multimedialnej .

Czym jest depresja?

Potocznie to obniżenie nastroju, przygnębienie, smutek. W znaczeniu klinicznym to określenie zespołu wielu objawów, wśród których zasadniczym jest, długotrwałe, stale utrzymujące się przygnębienie. Często towarzyszy mu obniżenie zdolności przeżywania przyjemności, negatywny wzorzec myślenia (pesymizm) oraz obniżenie aktywności życiowej.

Co możesz zrobić? Jak pomóc?

Kochaj, obserwuj, wspieraj, bądź!

Kiedy rozmawiasz z dzieckiem z objawami depresji…
POWIEDZ:

  • Wierzę ci.
  •  Nie jesteś winien temu, co się dzieje.
  •  Dziękuję, że mi o tym mówisz.
  •  Bardzo dobrze, że o tym opowiadasz.
  •  Czasami tak się zdarza, że pojawiają się takie problemy.
  • Jestem przy tobie.
  • Chcę ci pomóc.

Wskazówki dla rodzica

  • Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa (nie tylko fizycznego, ale także emocjonalnego).
  •  Kreuj w dzieciach postawy wiary w siebie, pozytywne myślenie,
    umiejętność samodzielnego pokonywania trudności,
    ale także zwracania się z prośbą o pomoc.
  •  Rozwijaj u dzieci samokontrolę, wgląd w siebie i swoje uczucia,
    ucz ich nagradzania siebie proporcjonalnie do wysiłku.
  • Ucz prawidłowych relacji z otoczeniem i komunikacji z innymi.
  • Ucz dzieci planowania działań i ich realizowania.
  •  Zapoznawaj dzieci z technikami radzenia sobie ze stresem
    i sposobami relaksacji.

Gdzie szukać pomocy?

  • Nauczyciel, wychowawca w szkole we współpracy z rodzicami
  •  Pedagog, psycholog szkolny
  • Rejonowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
    (pomoc bezpłatna, do 18 roku życia)  ul. Korczaka 5 w Policach
    Rejestracja telefoniczna: 91 317 67 29
    Serwis internetowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
    ul. Szkolna 2 tel: 91 42 40 700
  • Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii Społecznej
    ul. Bankowa 11 tel: 739 064 535
    (pomoc psychologa)

Ważne telefony antydepresyjne

  • 116 111 Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci
    i młodzieży (czynny codziennie 12:00-02:00)
  • 22 484 88 01 Antydepresyjny telefon zaufania
    (od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-20.00, psycholog,
    psychiatra, seksuolog)
  • 22 484 88 04 Telefon Zaufania Młodych
    (dyżury od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-21.00)
  •  800 100 100 Wsparcie dla Nauczycieli i Rodziców.
    Bezpłatny i anonimowy telefon dla rodziców
    i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia
    w zakresie pomocy dzieciom i nastolatkom
    (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00)
  • 800 70 22 22 Linia Wsparcia. Bezpłatny
    i anonimowy telefon dla osób dorosłych,
    które potrzebują wsparcia i informacji.
    Czynny przez całą dobę. W wybrane dni
    dyżurują dodatkowo psychiatrzy, prawnicy,
    pracownicy socjalni.
  • 116 123 Kryzysowy Telefon Zaufania
  • 22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum
    Przeciw Depresji Forum (środa i czwartek w godz. 17.00-19.00)

Więcej informacji w ulotce „Depresja u dzieci i nastolatków”  (plik pdf, 2MB).

 

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Starostwo Powiatowe

Tamara Wacholc/Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Reklama

Powiat Policki

Alarmujące upały: Policja ostrzega przed pozostawianiem dzieci i zwierząt w samochodach!

Opublikowane

w dniu

Zaparkowane pojazdy w szczytowym momencie letnich temperatur zamieniają się w śmiertelne pułapki. Wnikliwe obserwacje ujawniają, że nawet lekko uchylone okno nie jest w stanie obniżyć temperatury do bezpiecznego poziomu. Rodzice oraz właściciele zwierząt nierzadko sądzą, że na „krótką chwilę” nic złego się nie wydarzy. Policja podkreśla, że to błędne przekonanie może prowadzić do dramatu.

Niebagatelne znaczenie ma postawa świadków, którzy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym pojeździe. Każda minuta jest na wagę życia, dlatego też konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy. Policja przypomina o karze, która grozi za taki czyn i apeluje o odpowiedzialność oraz czujność społeczną.

Każdego roku, pomimo nieustannych apeli policji dochodzi do podobnych sytuacji. Wysokie temperatury, jak wynika z prognoz nie szybko nas opuszczą dlatego przypominamy:

  • W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.
  • Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Opracowywanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Polickiego na lata 2025-2030

Władze Powiatu Polickiego rozpoczęły proces tworzenia nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, która będzie obowiązywała w latach 2025-2030. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, gdyż określa priorytety i kierunki działań w obszarze problemów społecznych.

Opublikowane

w dniu

Aktualnie trwają prace nad wstępnym etapem opracowywania strategii, w którym to mieszkańcy Powiatu Polickiego odgrywają główną rolę. Władze lokalne zachęcają obywateli do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, której celem jest zebranie opinii na temat warunków życia w regionie oraz zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań społecznych, przed którymi stoi powiat.

Ankieta jest dostępna online oraz w wersji papierowej w wybranych punktach na terenie powiatu. Każda opinia jest cenna i zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia sytuacji społecznej mieszkańców oraz do stworzenia skutecznych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i oczekiwaniach ludzi, którzy na co dzień tworzą i rozwijają Powiat Policki. Jest to przestrzeń dla mieszkańców, by mieć wpływ na przyszłe działania samorządu i współkształtować środowisko, w którym żyją.

Wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w ankiecie i wyrazić swoje zdanie na temat lokalnych problemów społecznych, mogą to zrobić do końca bieżącego miesiąca.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie