Powiat Policki

Depresja u dzieci i nastolatków – kampania informacyjna Powiatu Polickiego

Czym tak naprawdę jest depresja, jakie ma objawy i jak pomóc osobie nią dotkniętą? To wszystko w nowej kampanii  informacyjno-edukacyjnej Powiatu Polickiego stworzonej we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Policach.

Opublikowane

w dniu

W dobie pandemii wiele osób odczuwa niepokój, czuje lęk, niepewność, część z nich jest dotkniętych właśnie depresją. Niestety coraz częściej  dotyczy to również dzieci i młodzieży.

Powiat Policki dostrzega ten problem, stąd działania mające na celu  przekazanie jak najwięcej informacji pozwalających opiekunom i rodzicom zdobyć wiedzę, która pozwoli na zauważenie możliwie najwcześniej pierwszych symptomów depresji, jej zrozumienie i przeciwdziałanie.

W ramach trwającej kampanii podejmowane będą liczne działania informacyjne, w tym m.in. emisja w lokalnej telewizji, jak i sieci Internet spotu informacyjnego, dystrybucja za pośrednictwem Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach do wszystkich szkół funkcjonujących na terenie powiatu polickiego ulotek i prezentacji multimedialnej .

Czym jest depresja?

Potocznie to obniżenie nastroju, przygnębienie, smutek. W znaczeniu klinicznym to określenie zespołu wielu objawów, wśród których zasadniczym jest, długotrwałe, stale utrzymujące się przygnębienie. Często towarzyszy mu obniżenie zdolności przeżywania przyjemności, negatywny wzorzec myślenia (pesymizm) oraz obniżenie aktywności życiowej.

Co możesz zrobić? Jak pomóc?

Kochaj, obserwuj, wspieraj, bądź!

Kiedy rozmawiasz z dzieckiem z objawami depresji…
POWIEDZ:

  • Wierzę ci.
  •  Nie jesteś winien temu, co się dzieje.
  •  Dziękuję, że mi o tym mówisz.
  •  Bardzo dobrze, że o tym opowiadasz.
  •  Czasami tak się zdarza, że pojawiają się takie problemy.
  • Jestem przy tobie.
  • Chcę ci pomóc.

Wskazówki dla rodzica

  • Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa (nie tylko fizycznego, ale także emocjonalnego).
  •  Kreuj w dzieciach postawy wiary w siebie, pozytywne myślenie,
    umiejętność samodzielnego pokonywania trudności,
    ale także zwracania się z prośbą o pomoc.
  •  Rozwijaj u dzieci samokontrolę, wgląd w siebie i swoje uczucia,
    ucz ich nagradzania siebie proporcjonalnie do wysiłku.
  • Ucz prawidłowych relacji z otoczeniem i komunikacji z innymi.
  • Ucz dzieci planowania działań i ich realizowania.
  •  Zapoznawaj dzieci z technikami radzenia sobie ze stresem
    i sposobami relaksacji.

Gdzie szukać pomocy?

  • Nauczyciel, wychowawca w szkole we współpracy z rodzicami
  •  Pedagog, psycholog szkolny
  • Rejonowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
    (pomoc bezpłatna, do 18 roku życia)  ul. Korczaka 5 w Policach
    Rejestracja telefoniczna: 91 317 67 29
    Serwis internetowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
    ul. Szkolna 2 tel: 91 42 40 700
  • Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii Społecznej
    ul. Bankowa 11 tel: 739 064 535
    (pomoc psychologa)

Ważne telefony antydepresyjne

  • 116 111 Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci
    i młodzieży (czynny codziennie 12:00-02:00)
  • 22 484 88 01 Antydepresyjny telefon zaufania
    (od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-20.00, psycholog,
    psychiatra, seksuolog)
  • 22 484 88 04 Telefon Zaufania Młodych
    (dyżury od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-21.00)
  •  800 100 100 Wsparcie dla Nauczycieli i Rodziców.
    Bezpłatny i anonimowy telefon dla rodziców
    i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia
    w zakresie pomocy dzieciom i nastolatkom
    (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00)
  • 800 70 22 22 Linia Wsparcia. Bezpłatny
    i anonimowy telefon dla osób dorosłych,
    które potrzebują wsparcia i informacji.
    Czynny przez całą dobę. W wybrane dni
    dyżurują dodatkowo psychiatrzy, prawnicy,
    pracownicy socjalni.
  • 116 123 Kryzysowy Telefon Zaufania
  • 22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum
    Przeciw Depresji Forum (środa i czwartek w godz. 17.00-19.00)

Więcej informacji w ulotce „Depresja u dzieci i nastolatków”  (plik pdf, 2MB).

 

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Starostwo Powiatowe

Tamara Wacholc/Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Reklama

Gmina Dobra

Powtarzające się akty wandalizmu przy zbiorniku retencyjnym w Bezrzeczu

W ostatnim czasie zauważono nasilające się zdarzenia o charakterze wandalizmu w okolicach zbiornika retencyjnego znajdującego się przy ulicy Miodowej na Bezrzeczu. Dokonywane zniszczenia, w tym wrzucanie elementów ogrodzenia oraz betonowych kostek ze zjazdu do zbiornika, powodują zanieczyszczenie oraz zaburzenie jego prawidłowego funkcjonowania.

Opublikowane

w dniu

Ten retencyjny obiekt jest własnością Gminy Dobra, ale w czasie realizacji niedawno zakończonej inwestycji był zarządzany przez Starostwo Powiatowe. Modernizacja, która miała na celu przebudowę całej ulicy Miodowej, została ukończona i oficjalnie odebrana w czwartek, 3 października.

Starostwo Powiatowe informuje, że uszkodzenia ogrodzenia i samego zjazdu zbiornika wcześniej były kilkakrotnie reperowane w czasie trwania prac. Obecne zniszczenia, o których z Gminą Dobra dyskutowano od tygodnia, zostaną naprawione przez firmę wykonawczą. Choć taka firma nie ponosi odpowiedzialności za skutki aktów wandalizmu, zobowiązała się do naprawy zjazdu oraz renowacji ogrodzenia w ciągu najbliższych dni. Zaplanowano także wymianę barierek w ciągu tygodnia.

Zbiornik retencyjny stanowi istotny element ochrony przed powodziami dla mieszkańców Bezrzecza. Władze apelują o dbanie o wspólne dobro i proszą mieszkańców o czujność. W przypadku zaobserwowania wandalizmu lub innych podejrzanych działań związanych ze zbiornikiem, należy niezwłocznie kontaktować się z lokalną Strażą Gminną bądź Policją.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy drogi powiatowej w Sławoszewie

Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło konsultacje społeczne odnośnie projektu przebudowy drogi powiatowej łączącej Dobrą z Bartoszewem, przechodzącej przez miejscowość Sławoszewo. Celem spotkania jest zaprezentowanie zakresu planowanej inwestycji oraz zebranie opinii i uwag od lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 3 października o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Grzepnicy. Wśród obecnych będzie obecny projektant, który szczegółowo omówi założenia projektu budowlanego, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania zebranych. To świetna okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje spostrzeżenia i włączyć się w proces decyzyjny dotyczący ważnej inwestycji, mającej bezpośredni wpływ na jakość ich codziennego życia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach i wykorzystania szansy na wpłynięcie na finalny kształt projektu. Przebudowa drogi wszak nie tylko zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale również wpłynie na poprawę komunikacji i estetyki lokalnej infrastruktury.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rekordowy wynik Trashmageddonu w Policach: ponad 13 ton odpadów wydobytych z lasu

Piąta edycja Trashmageddonu przyniosła rekordowe wyniki w sprzątaniu terenów leśnych w okolicy byłej fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Wywrotka zgromadziła ponad 65 uczestników z całej Polski, a także z zagranicy. W wydarzeniu wzięli udział lokalni działacze, w tym Zastępca Burmistrza Polic Grzegorz Ufniarz, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Police Artur Echaust oraz Pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. ochrony środowiska i Radny Stargardu Mieczysław Skawiński.

Opublikowane

w dniu

Zawody polegały na zebraniu jak największej ilości śmieci w ciągu trzech godzin. Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem wydobycia odpadów, w tym starych opon, które niekiedy wymagało użycia kotwicy w kanałach technicznych. Ogólna liczba zebranych śmieci osiągnęła 13235 kg, bijąc tym samym poprzedni rekord Trashmageddonu.

Radosław Pasternak, mieszkaniec Szczecina, zdobył tytuł zwycięzcy w męskiej kategorii, przynosząc na metę imponującą ilość 1180,70 kg odpadów i ustanawiając nowy rekord zawodów. Wśród kobiet najlepszą wynikiem mogła pochwalić się Maria Wolska-Rajchel z Polic, która zebrała 320 kg odpadów.

Trashmageddon to oryginalny projekt Stowarzyszenia Wywrotka, który od 2020 roku zyskuje coraz większą popularność. Zawody łączą elementy biegów, konkurencji siłowych i wytrzymałościowych ze sprzątaniem lasów. Inicjatywa ta została doceniona nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Zachodniopomorski Lider NGO 2022 oraz finale konkursu “DNA – bo pomaganie mamy w genach 2023” w ramach Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Wywrotka

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie