Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Coraz bliżej budowy stacji kolejowej „Port Police”

Zarząd Morskich Portów Police wyłonił wykonawcę – firmę BBF sp. z o.o., która zaprojektuje stację kolejową „Port Police”. Wartość umowy to ponad 3 mln zł. Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej obejmuje poza samą stacją także niezbędną infrastrukturę techniczną.

Opublikowane

w dniu

– Port Morski jest spółką zależną Grupy Azoty Police. Przy dużych zakupach i sprzedaży, jakie realizujemy, rozbudowana infrastruktura portowa pozwala osiągnąć wysoką sprawność operacyjną, przy mniejszym nakładzie kosztów. Policka spółka jest zainteresowana rozwojem swojego portu, a w efekcie zwiększeniem możliwości logistycznych i ekspansją na kolejne rynki. Nowa infrastruktura to również korzyści zarówno dla całego regionu jak i dla pozostałych spółek z Grupy Azoty – zaznaczył prezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. dr Wojciech Wardacki. 

Podpisanie Umowy to przełomowe wydarzenie w historii polickiego portu, które wpłynie na jego uniwersalizację oraz otwarcie się na nowych klientów, a także umożliwi rozszerzenie zakresu świadczonych usług o charakterze przeładunków masowych.

– To dla nas bardzo ważna inwestycja. Port w Policach jest czwartym co do wielkości portem w Polsce pod względem przeładunku. Rocznie odprawia prawie 2 mln ton towarów. Dzięki zaprojektowaniu a następnie budowie infrastruktury kolejowej będziemy mogli zwiększyć swoje możliwości przeładunkowe – powiedział prezes Zarządu Morskiego Portu Police Sp. z o.o., Andrzej Łuc.

Podpisana umowa umożliwi wykonanie prac projektowych i uzyskanie pozwoleń budowlanych umożliwiających włączenie odgałęzienia, prowadzącego ze stacji kolejowej Police do Portu Police, nowej zelektryfikowanej stacji wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym oraz infrastrukturą bocznicową. Powstanie także nowy wiadukt kolejowy nad ulicą Jasienicką. Obiekt zapewni sprawny i bezpieczny przejazd pociągów, bez ograniczeń ruchu na drodze wojewódzkiej nr 114 (Nowe Warpno – Tanowo).

To kolejny krok na drodze do zwiększenia możliwości przeładunkowych polickiego portu i poprawy jego dostępności. Rok wcześniej Zarząd Morskiego Portu Police podpisał umowę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, która umożliwiła wykonanie prac projektowych na budowę nowych torów, zapewniających bezpośredni dojazd do portu Police. Szacunkowy koszt realizacji całej inwestycji to 152 mln zł, które wspólnie mają pokryć policki port oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A . 

Obecnie pociągi towarowe, jadące linią Szczecin – Trzebież Szczeciński dojeżdżają wyłącznie do oddalonej od portu stacji Police Chemia, należącej do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Po wybudowaniu nowej linii kolejowej nr 437 możliwa będzie dostawa ładunków bezpośrednio do portu. Inwestycja zwiększy konkurencyjność kolei w przewozach towarów, co przyniesie korzyści gospodarcze dla regionu. Przedsięwzięcie stworzy także dodatkowe możliwości rozwoju Grupy Azoty. Co roku Spółka wykorzystuje transport kolejowy do przewozu kilku milionów ton produktów i surowców.

Transport surowców i produktów na potrzeby Grupy Azoty Police odbywa się aktualnie taśmociągami dla materiałów sypkich i rurociągami dla mediów ciekłych. Przyłączenie portu do sieci kolejowej umożliwi przeładunki bezpośrednio w relacji statek – wagon.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty startuje z loterią „Dbamy o polską ziemię”

Ruszyła kolejna edycja loterii konsumenckiej Grupy Azoty, w której do wygrania jest m.in. ciągnik John Deere 5075E. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat do rolników, którzy wzięli udział w loterii trafiło już ponad 1200 nagród, w tym 5 nagród głównych – ciągników rolniczych.

Opublikowane

w dniu

Z każdym rokiem loteria cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ubiegłoroczna edycja to ponad 40 tys. zgłoszeń od rolników. Aby wziąć udział w tegorocznej loterii wystarczy kupić jednorazowo produkt lub produkty promocyjne Grupy Azoty za co najmniej 1000 zł brutto na jednym dokumencie zakupu. Następny krok to rejestracja dowodu zakupu za pośrednictwem strony www.dbamyopolskaziemie.pl lub wysłanie SMS na numer 70966 (koszt SMS-a 0,62 zł z VAT) o treści: GRUPAAZOTY.numer paragonu fiskalnego lub GRUPAAZOTY.numer faktury.

To już kolejna edycja loterii Grupy Azoty z czytelnymi zasadami uczestnictwa, które dają wszystkim naszym klientom wiele szans na wygraną. Loteria z nagrodami to również forma podziękowania rolnikom za to, że niezmiennie, od 95 lat wybierają polskie nawozy Grupy Azoty. Nasza wysoka, sprawdzona jakość nawozów od wielu lat wspiera sukcesy produkcyjne polskich rolników, gwarantując wysokie i powtarzalne plony mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Okres przyjmowania zgłoszeń do loterii „Dbamy o polską ziemię” i sprzedaży promocyjnej trwa od 1 lutego 2023 r. do 30 kwietnia 2023 roku. Oprócz nagrody głównej, na uczestników loterii czekają: 300 nagród natychmiastowych po 1000 zł oraz 3 nagrody o wartości 10 000 zł. Przekazanie nagród pieniężnych odbywać się będzie w formie przelewów bankowych bezpośrednio na konta Laureatów.

W ubiegłym roku nagroda główna, ciągnik John Deere 5075E, trafiła do Pana Eugeniusza z woj. Wielkopolskiego z powiatu gostyńskiego. Najwięcej nagród natychmiastowych w poprzedniej edycji loterii trafiło do rolników w województwach: mazowieckim, lubelskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Więcej informacji o loterii oraz regulamin i lista produktów promocyjnych dostępne są na stronie www.dbamyopolskaziemie.pl.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Uruchomiono pochodnie w Morskim Terminalu Gazowym w Policach

Grupa Azoty Polyolefins S.A. informuje, że w związku z pierwszym przyjęciem propanu, na terenie Morskiego Terminala Gazowego w Policach w dniach 23 – 26 grudnia br., będzie miało miejsce kontrolowane uruchomienie pochodni (tzw. flary), charakteryzujące się wysokim płomieniem ognia dającym efekt świetlny widoczny z dużej odległości.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańców Polic pragniemy poinformować, że proces uruchomienia pochodni jest w zaplanowany w harmonogramie prac i w pełni kontrolowany przez wyspecjalizowany zespół produkcyjno – technologiczny Spółki.

 

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Polimery Police bliskie uruchomienia. Pierwsza dostawa propanu do nowego gazoportu w Policach jest realizowana [FILM]

Gazowiec „Guadalupe Explorer” dostarczył w czwartek 22 grudnia pierwsze 22 tys. ton propanu, które zostaną przeładowane do zbiorników propanu na terenie Morskiego Terminalu Gazowego inwestycji Polimery Police, a następnie posłużą do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu. Dostawa realizowana jest w ramach umowy na zakup propanu z firmą Trafigura PTE Ltd. na kwotę ok. 250 mln dolarów. Dzięki umowie zabezpieczone zostało ponad 50 proc. zapotrzebowania Grupy Azoty Polyolefins na surowiec w latach 2023-2024.

Opublikowane

w dniu

W wydarzeniu z okazji pierwszej dostawy propanu udział wzięli m.in. Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc, Wiceprezesi Zarządu Grupy Azoty S.A. Mariusz Grab i Grzegorz Kądzielawski oraz Prezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński.

Projekt Polimery Police realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji, tj. propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tys. m3 każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m3.

Zrealizowana dostawa propanu potwierdza, że budowa nowej fabryki Polimery Police wchodzi w finalną fazę inwestycji. Całościowy postęp prac wynosi już ponad 98 proc., a przeładowanie propanu do zbiornika usytuowanego w nowym polickim gazoporcie należy traktować jako symboliczny początek kończenia budowy nowego kompleksu chemicznego. Tym samym, w przyszłym roku będziemy uruchamiać inwestycję, dzięki której Grupa Azoty i Polska dołączą do europejskiej czołówki w produkcji polipropylenu i będą jednymi z największych wytwórców w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia – 42 st. C (propan) i -104 st. C (etylen). Zbiorniki są wykonane w konstrukcji dwupłaszczowej, co oznacza, że w widocznym zbiorniku zewnętrznym znajduje się drugi zbiornik – wewnętrzny, w którym znajdować się będzie ciecz. Przestrzeń międzypłaszczowa wypełniona jest materiałem izolującym – perlitem. Płyty denne zbiorników będą podgrzewane, dzięki czemu grunt pod zbiornikami nie będzie narażany na zamarzanie od niskich temperatur cieczy i wypaczanie.

 

Guadalupe Explorer to nowoczesna jednostka przeznaczona do przewozu gazu LPG w stanie skroplonym. Statek wybudowano w 2022 roku w stoczni w Korei Płd., ma 189 m długości, 28 m szerokości, 10,5 m zanurzenia i jest jedną z największych tego typu jednostek zwijających do zespołu portów Szczecin – Świnoujście. Jej wejście do Portu Morskiego w Policach możliwe było dzięki pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 m.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie