Gmina Kołbaskowo

Chylińska, Ira, Łzy, Acid Drinkers i wiele innych podczas Przecław Festiwal 2

Opublikowane

w dniu

Przecław Festiwal 2, czyli Chylińska, Ira, Łzy, także Acid Drinkers, Marika, The Postman, Julia Pietrucha, John Porter, Sebastian Riedel i Cree, Voo Voo, Piekarczyk, Piotr Cugowski, Rebeka, Aga Zaryan, Kiljański, również Pszoniak, Janda, Borkowski, Szczepkowska, do tego strefa kibica, plaża z palmami, kino na leżakach, a nawet… balony. Co się dzieje i co się wydarzy w najbliższym czasie w Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu?

Rozmowa z Mariuszem Skórą, dyrektorem GOKSiR w Przecławiu. Rozmawiał Jarosław Dworzyński UG Kołbaskowo

Jarosław Dworzyński: GOKSiR w Przecławiu działa od września 2019 roku. Jak oceniasz ten czas?

Mariusz Skóra: To były miesiące ciężkiej pracy. Oprócz tego, że przygotowywaliśmy program od września do grudnia 2019, to jednocześnie przygotowywaliśmy repertuar na cały 2020 rok. Cieszy nas to, że z naszych propozycji korzysta coraz więcej osób. Coraz więcej osób z gminy pyta o zajęcia, koncerty, wydarzenia. Co więcej, coraz więcej osób przychodzi z pytaniem o możliwość zorganizowania czegoś. Mówią, że mają pomysł i pytają, czy pomożemy w organizacji. Oczywiście, że tak, pomożemy. Cieszy mnie to, że nahałasowaliśmy w internecie i mediach, i coraz więcej osób i instytucji o nas wie i pyta nas o to, co robimy lub proponuje współpracę.

J.D.: Otwarcie naszego ośrodka miało świetny timing. Problemy ośrodków w Szczecinie, zamknięcie K4, Peronu 5, remont Słowianina i przesunięcie otwarcia Kosmosu…

M.S.: Tak. Jednakże, gdybyśmy nie hałasowali swoimi działaniami, to ci ludzie nie wiedzieliby, że nasz obiekt istnieje. Nie ukrywam, że to się zbiegło w czasie z nieszczęściami moich koleżanek i kolegów ze Szczecina. Wszyscy byli już u nas z wizytą. Udostępniamy im naszą salę widowiskową. Ale jestem pewny, że gdybyśmy my potrzebowali pomocy, to również byśmy ją otrzymali… Dużo agencji koncertowych, pośredników, artystów zgłasza się do nas celem organizacji swoich wydarzeń. To cieszy.

J.D.: Z którego wydarzenia będącego za nami jesteś najbardziej zadowolony?

– Chyba z tych, które trafiły do nas od Piotra Trafnego z Kosmosu – mam na myśli koncerty Happysad, Kamila Bednarka, Natalii Przybysz i The Dumplings. To był tak naprawdę sprawdzian całego obiektu, ile osób jesteśmy w stanie zmieścić na sali, kwestie nagłośnienia, oświetlenia, logistyka, podział obowiązków pracowników GOKSiR. Te wydarzenia uważam za najlepsze pod względem organizacyjnym. Egzamin wypadł prawie perfekcyjnie i dzisiaj już jestem pewny, że jesteśmy gotowi na każde wydarzenie kulturalno-artystyczne. Niemniej jesteśmy jeszcze na etapie rozruchu, badania potrzeb, i jestem pewien, że te najlepsze i najpiękniejsze wydarzenia są jeszcze przed nami.

J.D.: Ostatnie pytanie o teraźniejszość. Jeżeli jeszcze ta informacja nie dotarła do kogoś, to wymień, jakie zajęcia są organizowane w GOKSiR.

M.S.: Oj, przeróżne. Zajęcia grup tanecznych hip hop i street dance, zajęcia taneczne dla mamy z dzieckiem, taniec nowoczesny, także latino i zdrowy kręgosłup. Te dwa ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem. To zajęcia bardziej pod kątem sprawności ruchowej, a nie nauki tańca. Uczęszcza na nie dużo seniorów. Dużym powodzeniem cieszą się także zajęcia nauki gry na gitarze i ukulele. Kamil Woronowicz, który je prowadzi, ma w tej chwili osiem grup po średnio 20 osób, a zaczynaliśmy od dwóch grup po 8-9 osób. Mamy zajęcia z samoobrony, aktorskie, sensoplastykę, artkids, scrapbooking, zajęcia ceramiczne, zajęcia z drukarką 3D… Tu ciekawostka, dzieci na tych zajęciach zaprojektowały kilka wzorów i zrobią dla nas na drukarce 3D numerki do szatni. Kolejne zajęcia to robotyka LEGO, nauka języków obcych, joga, pilates, zumba i tak dalej. Tych zajęć w 2020 roku będzie jeszcze więcej. Dużo też się dzieje w części sportowo-rekreacyjnej. Basen ma bardzo duże obłożenie, tak samo jest na salach fitness, a niedawno wystartowała wyczekiwana siłownia. Skatepark jest oblegany praktycznie od godzin porannych do późnych nocnych. Są korty, ale zważywszy na porę roku, tak naprawdę wystartują wiosną, choć i teraz są chętni na grę. Na korty mamy już gotowy pomysł, więc niedługo oficjalnie o tym poinformujemy.

J.D.: Przejdźmy do roku 2020. Co planuje GOKSiR w Przecławiu?

M.S.: Planów mamy dużo. Jakiś czas temu zapytaliśmy mieszkańców na facebooku, kogo chcieliby zobaczyć w Przecławiu. Sugestii w komentarzach było mnóstwo. Dzięki nim zaprosiliśmy między innymi grupę 4Dreamers, zwycięzców The Voice Kids, którzy zagrają u nas pod koniec lutego. W marcu pojawi się Łukasz Łyczkowski & 5 RANO. To także propozycja od mieszkańców. Kto jeszcze? Wystąpią artyści zaproszeni przez nas, a także przez naszych partnerów np. DK Słowianin czy Hormon. Pojawią się w Przecławiu m.in. Marika, polscy Beatlesi czyli The Postman, Julia Pietrucha – koncert, który wyprzedał się już na początku grudnia i myślimy o drugim terminie, John Porter, Sebastian Riedel i Cree – to będzie fantastyczne wydarzenie w 25. rocznicę śmierci lidera Dżemu, i 25. rocznicę istnienia grupy Cree, swego rodzaju hołd syna złożony ojcu, w czasie koncertu będą pokazywane zdjęcia wykonane przez osobistych fotografów Ryśka Riedla. Będziemy też gościć ekipę Forced To Mode, niemiecką grupę wykonującą utwory Depeche Mode, przyjedzie Dikanda – genialna muzyka bałkańska, Voo Voo, Marek Piekarczyk, Alicja Majewska, Łydka Grubasa, Cantore Gospel – wspaniała muzyka gospel, Piotr Cugowski, Rebeka, Aga Zaryan – królowa polskiego jazzu, Krzysztof Kiljański i wielu, wielu innych. Planujemy też drugą edycję Przecław Festiwal…

J.D.: Właśnie miałem o to zapytać. Pierwsza edycja była zarazem wielkim, tygodniowym otwarciem GOKSiR, jaka będzie druga?

M.S.: Będzie trzydniowa, odbędzie się 19, 20 i 21 czerwca, czyli w piątek, sobotę i niedzielę na dużej scenie ustawionej przed ośrodkiem kultury. Jedną z gwiazd będzie Agnieszka Chylińska w ramach swojego 25-lecia na scenie, zagra też zespół Ira, Łzy, Majka Jeżowska, Marcin Sójka, Łona i Weber. Jeszcze jedno, sobota będzie dniem familijnym, choć planowaliśmy pierwotnie, żeby był też to dzień koncertowy, ale po niedawnym losowaniu Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2020 okazało się, że 20 czerwca odbędzie mecz Hiszpania – Polska. Dlatego postanowiliśmy zrobić w sobotę dzień familijny, a wieczorem zorganizujemy wielką strefę kibica z wielkim ekranem, na którym można będzie obejrzeć wspólnie mecz Polaków.

J.D.: Czy możemy spodziewać się jakiś nowych akcji?

– Tak. Dodam, że powiedziałem tylko o wydarzeniach, które odbędą się w 2020 roku do czerwca. Jeśli chodzi o nowości, to teraz mamy lodowisko, a latem przed budynkiem GOKSiR zrobimy dużą plażę z palmami i kino na leżakach. Duży ekran będzie na ścianie budynku. Seanse będą w godzinach wieczornych, choć czas tu będzie można spędzać od rana. À propos kina, to od stycznia oprócz kina familijnego będziemy wyświetlać także seanse dla dorosłych. Dużo też będziemy mieli spektakli teatralnych, przeróżnych, także z dużymi nazwiskami, przyjedzie do nas m.in. Wojciech Pszoniak, Jacek Borkowski, Joanna Szczepkowska czy Krystyna Janda.

J.D.: Ostatnie pytanie. Twoja impreza marzenie w GOKSiR w Przecławiu…

M.S.: Jest taka impreza, która co roku odbywa się w Szczecinku. Zjeżdżają na nią ludzie z całego świata. To są Międzynarodowe Pokazy Balonowe. Chciałbym, żeby z naszego placu wystartowały balony, duże, kolorowe, z ogniami, którymi można będzie się przelecieć. Jeden balon już jest. Zaprosimy kolejne, powinno się udać. Ogólnie, zapewniam, że w 2020 roku będzie się w GOKSiR działo, wszystkich serdecznie zapraszam z korzystania z naszej oferty. Na koniec chciałbym gorąco podziękować wszystkim pracownikom GOKSiR za dotychczasową pracę, nieograniczoną wyobraźnię, profesjonalizm i rodzinną atmosferę. Bez nich nie byłoby w gminie Kołbaskowo tylu ciekawych atrakcji.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie