Gmina Kołbaskowo

Centralna część Warzymic zmieni się nie do poznania

Opublikowane

w dniu

[lead]Gmina Kołbaskowo chce zagospodarować miejsce po nieistniejącym dziś średniowiecznym kościele. Głównym akcentem całości będzie stalowy szkielet odzwierciedlający zarys dawnej świątyni. [/lead]

To ma być przestrzeń spotkań i spacerów, z którego korzystać będą mieszkańcy, a także turyści. Miejsce służące edukacji historycznej i wypoczynkowi.

[subtitle]Co się zmieni? [/subtitle]

Wykonana ma być ażurowa budowla stalowa, która odzwierciedlać będzie bryłę dawnego kościoła. Podstawą opracowania są zachowane zdjęcia z początku XX wieku. Wymiary obiektu to 11,4 m szerokości, 14,9 m długości oraz 17,76 m wysokości. W zakresie inwestycji jest także montaż ławek parkowych, siedzisk ze stołem, tablic edukacyjnych, lamp parkowych, urządzenie zieleni oraz utwardzenie terenu pod ciągami pieszymi i wykonanie schodów, ponieważ cały teren jest na sporym wzniesieniu.

Przypomnijmy, że kilka lat temu na części tego wzniesienia w Warzymicach powstało miejsce wypoczynku z wiatami, utwardzonym ciągiem pieszym, miejscem na ognisko, placem zabaw oraz urządzoną zielenią.

Na przetarg pod nazwą „Zagospodarowanie terenu zabytkowych ruin XIII-wiecznego kościoła i dawnego cmentarza w Warzymicach, Gmina Kołbaskowo” wpłynęły dwie oferty. Komisja obecnie je analizuje. Obie niestety przekroczyły kosztorys. Możliwe jest przeprowadzenie kolejnego przetargu. Maksymalny termin realizacji inwestycji to 480 dni od momentu podpisania umowy.

[subtitle]Trochę historii, czyli co dziś wiemy o świątyni[/subtitle]

Kościółek w Warzymicach przetrwał około 700 lat, ale 60 lat temu został rozebrany. Zostały po nim tylko fundamenty. Co wiemy o świątyni w Warzymicach?

Kościół w Warzymicach powstał w XIII wieku. Małą świątynię usytuowano w centrum osady, na wzniesieniu, w formie prostej salowej świątyni. Ściany posadowiono na kamiennym fundamencie. Wejścia znajdowały się po stronie południowej (od strony Karwowa) i zachodniej (od strony Będargowa). Wieżę postawiono nad wejściem po stronie zachodniej.

W XVIII i XIX wieku kościół poddano przebudowie. Podczas rozbudowy świątyni naruszono konstrukcję wieży i rozebrano ją. Przemurowano okna nadając im wyraźnie gotycką formę. W 1894 roku kościół otynkowano. Plac kościelny otoczony był kamiennym murem z bramkami od wschodu i zachodu.

[subtitle]Rozebrany po wojnie[/subtitle]

– Świątynia przetrwała wojenną zawieruchę w dobrym stanie, jednak nieużytkowana i systematycznie dewastowana popadła w ruinę – informują redaktorzy portalu architektura.pomorze.pl. – W kwietniu 1945 roku Warzymice zostały zajęte przez wojska radzieckie praktycznie bez walki, a z całej zabudowy jedynie kościół został nieznacznie uszkodzony. Stąd też wieś niemal od razu została zasiedlona. Pod wpływem przybyłych tu w 1946 roku byłych żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego, wieś przemianowano na Akowo. Ze zrozumiałych powodów nazwa ta nie mogła obowiązywać zbyt długo. W roku 1950 uchwałą Gminnej Rady Narodowej przemianowano wieś na Warzymice. Zgodnie z dyrektywą władz państwowych oraz za przyzwoleniem miejscowej ludności, kościół zburzono. Obecnie jedynym śladem po budowli są przysypane gruzem i porosłe chaszczami fundamenty, porozrzucane bezładnie głazy narzutowe oraz kamienna podmurówka od strony drogi.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Odnowiona droga powiatowa Kołbaskowo – Smolęcin już gotowa

Mieszkańcy gminy Kołbaskowo mogą już korzystać z odnowionego fragmentu drogi powiatowej, który przebiega od wiaduktu nad autostradą A6 do skrzyżowania z drogą do firmy FDomes. Inwestycja objęła 500-metrowy odcinek, który był jednym z najbardziej zniszczonych fragmentów dróg na terenie powiatu.

Opublikowane

w dniu

Rozpoczęte w drugim tygodniu kwietnia prace zakończyły się sukcesem, a mieszkańcy otrzymali w pełni przejezdny i bezpieczny odcinek drogi. Za realizację projektu odpowiada firma Eurovia Polska S.A., która przeprowadziła prace z należytą starannością. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 800 tysięcy złotych.

Doskonała wiadomość dla samorządu i jego mieszkańców to fakt uzyskania dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dotacja pokryła do 50% wartości kontraktu. To znaczące wsparcie dla budżetu powiatu i przyczynienie się do poprawy infrastruktury transportowej w regionie. Dzięki nowemu asfaltowi przejazd jest teraz płynniejszy i bezpieczniejszy, co bez wątpienia zwiększy komfort podróżowania oraz wpłynie pozytywnie na lokalną społeczność i gospodarkę.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Pierwsza wystawa makiet kolejowych w Przecławiu

To będzie wyjątkowe wydarzenie dla miłośników modelarstwa kolejowego. W dniach 11 i 12 maja 2024 roku, w gostyńskim ośrodku GOKSiR Przecław, odbędzie się pierwsza wystawa makiet kolejowych. Rafał Roguszka, dyrektor placówki, zaprasza do obejrzenia miniaturowego świata pociągów, wiaduktów i tuneli. Wystawa stanowi doskonałą okazję do podziwiania szczegółowo zrekonstruowanych scen z życia kolejowego w skali 1:87.

Opublikowane

w dniu

W bogatym programie przewidziano prezentacje modelarskie, w tym imponującą wielkopowierzchniową makiety kolejową. Dodatkowo, rodziny z dziećmi będą mogły uczestniczyć w warsztatach modelarskich, które oferują różnorodne aktywności, takie jak kolorowanki, wycinanki oraz wyklejanki. Najmłodsi zostaną również ucieszeni kolejką „Tomek i Przyjaciele”.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Zachodniopomorskim Klubem Miłośników Kolei przy wsparciu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej – Oddział w Szczecinie. Klub ten słynie z organizacji największych wystaw modelarskich w regionie, a ostatnim ich sukcesem było ustanowienie rekordu Polski na najdłuższą makiety modułową.

Ceny biletów ustalone zostały na poziomie 10 zł za normalny i 5 zł dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca. Zakupić je można przez internetowy serwis biletomat.pl oraz w dniu wydarzenia bezpośrednio na miejscu.

Oprócz atrakcji modelarskich, organizatorzy zapewniają możliwość zapoznania się z multimedialnymi prezentacjami na temat kolei. Impreza wpisuje się w cykl spotkań organizowanych przez GOKSiR, który już gościł miłośników Star Wars, mangi, anime oraz starych gier i konsol. Tym razem przyszła kolej na miłośników kolei.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie