Gmina Police

CBA w Urzędzie Miejskim w Policach

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zajęli dokumentację przebudowy wiaduktu drogowo-kolejowego, przy ulicy Kuźnickiej, znajdującą się w Urzędzie Miejskim w Policach. Rozpoczęta pod koniec 2017 roku inwestycja przebudowy wiaduktu, miała być skończona niespełna rok później. Wiadukt oddano do eksploatacji dopiero pod koniec roku 2019.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcą przebudowy była firma Energopol, która w połowie 2019 roku zeszła jednak z placu budowy. Później spółka wpadła w kłopoty, ostatecznie ogłaszając upadłość. 

28 czerwca 2019 roku Zarząd Energopol-Szczecin S.A. złożył do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum wniosek o ogłoszenie upadłości. Powodem złożenia wniosku było wystąpienie w miesiącu czerwcu zdarzeń mających negatywny skutek na kondycję finansową spółki, co może mieć wpływ na możliwość dalszego prowadzenia podstawowej działalności w sposób niezakłócony oraz możliwość dokonywania terminowych spłat wierzycieli. – informował wówczas w oświadczeniu Zarząd Energopolu. 

Jak powiedziała kilka dni temu Radiu Szczecin rzecznik prokuratury Alicja Macugowska-Kyszka, postępowanie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązku i działania na szkodę Gminy Police w związku z inwestycją przebudowy wiaduktu w ciągu ulicy Kuźnickiej. Chodzi o artykuł 231. paragraf 1. Kodeksu Karnego. Za ten czyn grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

– W toku prowadzonego postępowania uzyskano między innymi dokumentację sądową w związku z podmiotem, który tę inwestycję realizuje, również uzyskano dokumentację z Urzędu Miejskiego w Policach – informowała Macugowska-Kyszka. 

Dotychczas przesłuchano również świadków, a samo postępowanie aktualnie znajduje się w toku, jest gromadzony materiał dowodowy.

Diakun: Energopol – Spółka znana i renomowana

Zanim jednak inwestycję rozpoczęto burmistrz Polic w superlatywach mówił o inwestycji jak i o firmie, która miała wiadukt wykonać w niespełna rok. 

– To była inwestycja, która trwała w przygotowaniach dosyć dużo – mówił kilka lat temu burmistrz Polic, Władysław Diakun. Niektórzy nawet wątpili czy inwestycja dojdzie do skutku i czy samorząd sobie z tym poradzi. Pokonaliśmy wszelkie trudności i dzisiaj podpisujemy umowę z dobrą firmą. Firmą renomowaną, którą znam osobiście.

Zdaniem burmistrza Polic, Energopol z tak trudnym zadaniem na pewno sobie poradzi. Jak widać niekoniecznie okazało się prawdą, a samą umowę prześwietla obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

Gmina Police

Eco Harmonogram – aplikacja

Od 14 maja br. dla mieszkańców gminy Police została uruchomiona bezpłatna aplikacja Eco Harmonogram. W niej znajdują się wszystkie informacje na temat systemu gospodarowania odpadami w naszej gminie.

Opublikowane

w dniu

Aplikacja między innymi podpowie co wrzucać a czego nie do poszczególnych pojemników/worków, przybliży zasady funkcjonowania PSZOK-u, przypomni o zbliżającym się terminie odbioru odpadów oraz płatności. Jest nieocenionym pomocnikiem przy domowym gospodarowaniu odpadami w codziennym życiu.

Czytaj dalej

Gmina Police

Sernikowa Kraina – Warsztaty Serowarskie w Uniemyślu

Stowarzyszenie Strefa Pozytywnych Zmian w ramach Programu Marszałkowskiego Społecznik na lata 2019-2021 realizuje projekt pn.: „Sernikowa Kraina – Warsztaty Serowarskie”.

Opublikowane

w dniu

W ramach zbliżenia międzypokoleniowego i współpracy w świetlicy wiejskiej w Uniemyślu organizowane są warsztaty serowarskie, na których uczestnicy zdobywają wiedzę o sposobie przygotowania własnych wyrobów mlecznych – sera, serniczków z dostępnych produktów spożywczych.

W dniu 22 maja miało miejsce pierwsze spotkanie, kolejne odbędą się 29 maja oraz 19 czerwca. Warsztaty prowadzi Pani Agnieszka Belcyr – posiadająca dużą wiedzę w zakresie produkcji serów. Beneficjentami projektu będą mieszkańcy sołectwa Uniemyśl, a także obszaru całej Gminy Police. Warsztaty odbywają się w świetlicy wiejskiej, do której mieszkańcy mają nieograniczony dostęp w ramach działań społecznych. Zakupiony w ramach projektu sprzęt umożliwi organizację spotkań, warsztatów, wystaw własnych wyrobów serowarskich. Serdecznie zapraszamy!!! Lista miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmujemy telefonicznie tel. 605 586 185 lub przez zgłoszenie SMS.

Czytaj dalej

Gmina Police

Pogłębienie rzeki Łarpii – przygotowanie do realizacji drugiego etapu prac

Na dzień 2 kwietnia br. Hyundai Engineering zapowiedział wznowienie prac podczyszczeniowych na dodatkowym, 200-metrowym odcinku rzeki Łarpi. Planowany zakres stanowi odpowiedź na oczekiwania lokalnej społeczności. Rozpoczęcie działań zostało poprzedzone wspólną wizją lokalną Hyundai Engineering oraz Grupę Azoty Polyolefins S.A. – Inwestora projektu „Polimery Police”. Zakończenie prac pogłębiarskich planowane jest na 8 kwietnia 2021 roku.

Opublikowane

w dniu

W trakcie wizji lokalnej poprzedzającej rozpoczęcie prac podczyszczeniowych, została przeprowadzona weryfikacja dotychczas wykonanego zakresu pracy i stanu rzeki w bezpośrednim sąsiedztwie pola refulacyjnego. Opierając się na wewnętrznych analizach generalnego wykonawcy oraz korzystając z raportu z badań batymetrycznych, sprawdzono pławność rzeki, wykorzystując do tego zadania łódź motorową o zanurzeniu 1 m. W rezultacie przepłynięto cały pogłębiony odcinek 1050m rzeki Łarpi bez jakichkolwiek przeszkód. Ponadto, na wybranych odcinkach rzeki dokonano również dodatkowego pomiaru głębokości rzeki, który wstępnie potwierdził usunięcie wypłyceń. 

Mając na uwadze harmonogram prowadzonych prac Hyundai Engineering przekazał Starostwu Powiatowemu w Policach oraz Urzędowi Morskiemu w Szczecinie stosowną dokumentację potwierdzając w ten sposób prawidłowe wykonanie zadania.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie