Gmina Police

CBA w Urzędzie Miejskim w Policach

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zajęli dokumentację przebudowy wiaduktu drogowo-kolejowego, przy ulicy Kuźnickiej, znajdującą się w Urzędzie Miejskim w Policach. Rozpoczęta pod koniec 2017 roku inwestycja przebudowy wiaduktu, miała być skończona niespełna rok później. Wiadukt oddano do eksploatacji dopiero pod koniec roku 2019.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcą przebudowy była firma Energopol, która w połowie 2019 roku zeszła jednak z placu budowy. Później spółka wpadła w kłopoty, ostatecznie ogłaszając upadłość. 

28 czerwca 2019 roku Zarząd Energopol-Szczecin S.A. złożył do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum wniosek o ogłoszenie upadłości. Powodem złożenia wniosku było wystąpienie w miesiącu czerwcu zdarzeń mających negatywny skutek na kondycję finansową spółki, co może mieć wpływ na możliwość dalszego prowadzenia podstawowej działalności w sposób niezakłócony oraz możliwość dokonywania terminowych spłat wierzycieli. – informował wówczas w oświadczeniu Zarząd Energopolu. 

Jak powiedziała kilka dni temu Radiu Szczecin rzecznik prokuratury Alicja Macugowska-Kyszka, postępowanie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązku i działania na szkodę Gminy Police w związku z inwestycją przebudowy wiaduktu w ciągu ulicy Kuźnickiej. Chodzi o artykuł 231. paragraf 1. Kodeksu Karnego. Za ten czyn grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

– W toku prowadzonego postępowania uzyskano między innymi dokumentację sądową w związku z podmiotem, który tę inwestycję realizuje, również uzyskano dokumentację z Urzędu Miejskiego w Policach – informowała Macugowska-Kyszka. 

Dotychczas przesłuchano również świadków, a samo postępowanie aktualnie znajduje się w toku, jest gromadzony materiał dowodowy.

Diakun: Energopol – Spółka znana i renomowana

Zanim jednak inwestycję rozpoczęto burmistrz Polic w superlatywach mówił o inwestycji jak i o firmie, która miała wiadukt wykonać w niespełna rok. 

– To była inwestycja, która trwała w przygotowaniach dosyć dużo – mówił kilka lat temu burmistrz Polic, Władysław Diakun. Niektórzy nawet wątpili czy inwestycja dojdzie do skutku i czy samorząd sobie z tym poradzi. Pokonaliśmy wszelkie trudności i dzisiaj podpisujemy umowę z dobrą firmą. Firmą renomowaną, którą znam osobiście.

Zdaniem burmistrza Polic, Energopol z tak trudnym zadaniem na pewno sobie poradzi. Jak widać niekoniecznie okazało się prawdą, a samą umowę prześwietla obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

Gmina Police

Pamiętnik z powstania warszawskiego – koncert w Policach

Koncert odbędzie się w piątek 26 listopada o godz. 12:00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Artyści zaprezentują muzyczną interpretację literackiego dzieła Mirona Białoszewskiego.

Opublikowane

w dniu

Pamiętnik z powstania warszawskiego to opowieść o tragicznej walce mieszkańców okupowanej stolicy. Perspektywa odmienna od bohaterskiego obrazu walki na barykadach. Autor jest biernym świadkiem wydarzeń, towarzyszem tysięcy mieszkańców ukrywających się w piwnicach kamienic i uciekających z Warszawy trawionej ogniem. Opowieść o grozie i terrorze wojny z  perspektywy cywila próbującego przeżyć.

W koncercie wezmą udział: Dominika Ostałowska, Dominika Rosłona – fortepian, Anna Szczygieł – wiolonczela.

Wstęp wolny.

Czytaj dalej

Gmina Police

Burmistrz Diakun z pensją wyższą o 8 tysięcy zł

Jeżeli podczas zbliżającej się sesji Rady Miejskiej w Policach, radni wyrażą na to zgodę, pensja burmistrza Polic wzrośnie o 8 tysięcy złotych. Nie będzie to trudne, bowiem w Policach rządzi koalicja Wspólnoty Samorządowej „Gryf”, skąd jest burmistrz Diakun oraz Koalicja Obywatelska.

Opublikowane

w dniu

Zmiana wynagrodzenia burmistrza wymuszona została wymuszona ustawą i Rady mają obowiązek zmiany wynagrodzeń. Nowością jest, że nowe przepisy określają najniższe dopuszczalne wynagrodzenie i te w Policach jest niższe niż ustawa wymaga.

Przeciwni tak wysokiej podwyżce dla burmistrza Diakuna są radni z klubu Projekt Police.

Czy jest koniecznością podniesienie wynagrodzenia burmistrza, aż o ponad 62%?! – czytamy w oświadczeniu Klubu Radnych Jest to ogromny wzrost i my Klub Radnych Projekt Police przeciwstawiamy się takiej podwyżce.

Po planowanej podwyżce burmistrz Polic, Władysław Diakun zarabiać będzie 20 tysięcy złotych. Dotychczas otrzymywał pensję w wysokości 12 tysięcy złotych. Dodatkowo, burmistrz Diakun, jako emeryt, pobiera emeryturę w wysokości prawie 10 tysięcy złotych. Tak wynika z dostępnym w BIP oświadczeniu majątkowym.

Nie chodzi nam o sama kwotę, bo jak wiemy ta zawsze jest względna i porównywalna do zarobków innych osób w gminie Police – czytamy dalej w oświadczeniu Klubu. Chodzi nam przede wszystkim o przyzwoitość i sposób zarządzania gminą. Police są źle zarządzane. Mimo, że mamy dużo pieniędzy to nie mamy na nic. Właśnie przedstawiono nam projekt budżetu gminy na rok 2022. Wycięto w nim m.in. wydatki na stowarzyszenia sportowe i inne. Tłumaczy się to brakiem środków w budżecie. Jednym zabiera się pieniądze, szef bierze prawie maksymalną możliwa i dopuszczoną przepisami stawkę. To nie jest uczciwe, to nie jest solidarne.

Uchwała o podniesieniu wynagrodzenia o 60 proc., znajdzie się w porządku obrad na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 25 listopada. Nowe wynagrodzenie przysługiwać ma z datą wsteczną, czyli od 1 sierpnia bieżącego roku. Z podjęciem uchwały o podwyżce wynagrodzenia nie powinno być problemu. Gminą Police rządzi koalicja WS „Gryf”, z której wywodzi się burmistrz Diakun oraz Koalicja Obywatelska.

Gmina Police jest źle zarządzana – czytamy w oświadczeniu Projektu Police. Podnoszone są opłaty za praktycznie wszystko, woda, ścieki, podatki transportowe, od nieruchomości, dzierżawy, wieczyste, za odbiór odpadów, za przyjęcie odpadów, za ciepło w skrócie za co się da. I podnoszone są one powyżej poziomu inflacyjnego i często nawet 2 razy w roku. Dobrze, że mamy Wody Polskie i URE do twórczość naszych „fachowców” nie znała by granic. Opóźnia się realizację Budżetu Obywatelskiego, bo nie ma pieniędzy, nie realizuje się niektórych porozumień, na ZOiSOK powstają znaczne zaległości, ZWiK się rozpada na naszych oczach, przepędza się z Polic niektórych inwestorów mimo, że wcześniej składało się deklaracje, wciska się inwestorom nielegalne odpady i wiele innych. Coraz trudniej znaleźć jakiś pozytyw działalności w naszej gminie. I co mamy teraz podnieść Burmistrzowi wynagrodzenie do poziomu maksymalnego?!! Dla nas to skandal.

Czytaj dalej

Gmina Police

Radni z Polic chcą i nie chcą dodatkowej kontroli w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Policach, radny Krystian Kowalewski z Projekt Police złożył projekt uchwały dotyczącej zlecenia dodatkowej kontroli przez komisję rewizyjną sytuacji kadrowej w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Policach. Mimo, że projekt uchwały przepadł w głosowaniu, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Gaweł stwierdził, że … komisja zajmie się tym tematem.

Opublikowane

w dniu

Projkt uchwały, odczytany przez Krystiana Kowalewskiego jest związany z pojawiającymi się w internecie sygnałami o mobbingu i znęcaniu psychicznym nad pracownikami. Pojawiają się również głosy o nieprawidłowościach w zarządzanym przez Rafała Zielińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Zarzuty te są kierowane przez kilku pracowników zakładu, którzy zrezygnowali z pracy. Jak się okazuje, poza przypadkami oskarżania o mobbing i nieprawidłowościami w zakładzie, grupa pracowników ZWiK, wystosowała pismo, w którym nie kryją swojego oburzenia oskarżeniami pojawiającymi się w internecie.

Sprawa prawa jest złożona i nie da się w tej chwili rozstrzygnąć, kto ma rację – powiedział burmistrz Polic, Władysław Diakun.

Dlaczego więc, skoro do Urzędu docierają niepokojące sygnały z zakładu, który podlega Gminie, ani Burmistrz Diakun ani radni miejscy nie są zainteresowani kontrolą w tym zakładzie? Dlaczego sprawą w ogóle nie zajmuje się Rada Nadzorcza spółki?

Sygnały o nieprawidłowościach nie są również obce innym radnym z Polic, o czym mówili głośno podczas sesji. Niestety, wszystko to artykułowali już po głosowaniu, po którym … odrzucili projekt uchwały w sprawie doraźnej kontroli w ZWiK. Artur Echaust ma nadzieję, że osoby kierujące zarzuty wobec przełożonych, w pierwszej kolejności skorzystają z możliwości udania się do organów ścigania. Echaust wyraził też nadzieję, że uda się wyjaśnić tę sytuację. Dlaczego więc, sam Echaust głosował przeciw skierowaniu sprawy do Komisji Rewizyjnej? \\czy ZWiK nie podlega kontroli Komisji Rewizyjnej? Czy radni nie powinni jako pierwsi przyjrzeć się konfliktowi w spółce, której właścicielem jest Gmina?

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie