Region

Amazon głównym partnerem PCK w walce z koronawirusem

Polski Czerwony Krzyż od początku epidemii wspiera osoby w kwarantannie i dostarcza żywność najbardziej potrzebującym. 5 000 sióstr PCK nieustannie odwiedza swoich podopiecznych, pomagając im w zakupach i codziennych czynnościach, a 19 Grup Ratownictwa współpracuje z władzami lokalnymi na swoim terenie, wspierając szpitale i przygotowując się do budowy tymczasowych miejsc pobytu dla zakażonych COVID-19. W działania PCK zaangażował się Amazon, który jako główny partner organizacji w czasie pandemii, przekaże ponad 1,5 miliona złotych na bezpośrednią pomoc osobom dotkniętym jej skutkami w Polsce.

Opublikowane

w dniu

Polski Czerwony Krzyż to organizacja powołana do działania w sytuacjach kryzysowych, klęskach i katastrofach – mówi Małgorzata Szukała, kierownik Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów w PCK – Zawsze, kiedy poszkodowani potrzebują wsparcia, zawieszamy nasze codzienne projekty i tworzymy zespół kryzysowy, w którym reagujemy na specyficzne dla danego zagrożenia potrzeby. Tak było podczas powodzi, katastrofalnych w skutkach burz czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Epidemia to kryzys, z którym nie mieliśmy dotychczas do czynienia, ale od pierwszych chwil zdecydowaliśmy o tym, że nasi stali beneficjenci, którzy otrzymywali pomoc każdego dnia, nie mogą bez niej pozostać i musimy zorganizować środki ochronne dla pracowników i wolontariuszy PCK, którzy ją dostarczają. Amazon, który jest naszym głównym darczyńcą w walce z koronawirusem, dołączył do grona stałych partnerów PCK, dzięki którym możemy nieść pomoc.

W związku z ogłoszonym stanem pandemii koronawirusa i rosnącym zapotrzebowaniem na środki medyczne oraz niezbędne produkty, Amazon przekazał 4,5 miliona złotych na pomoc organizacjom wspierającym walkę z COVID-19 w Polsce. Środki otrzymają Polski Czerwony Krzyż, Fundacja TVN Nie jesteś sam, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz wybrane organizacje działające w skali lokalnej. Ponad 1,5 miliona złotych z całej puli przekazanych środków wesprze działalność Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jesteśmy w pełni świadomi negatywnego wpływu epidemii COVID-19 na społeczeństwo. Wierzymy, że jak najszybsze udzielenie wsparcia dla osób chorych oraz personelu medycznego umożliwi skuteczniejszą walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – mówi Blanka Fijołek, CEE PR & Community Manager w Amazon. Dlatego wspieramy działania PCK na rzecz lokalnych społeczności, w szczególności tam, gdzie jesteśmy obecni jako pracodawca i inwestor. Przekazane przez nas środki finansowe umożliwią m.in. zakup niezbędnego sprzętu ochrony osobistej i budowę miejsc tymczasowego pobytu chorych.

Dzięki środkom przekazanym przez Amazon, PCK zakupi sprzęt ochronny (maseczki, rękawice, fartuchy, przyłbice i płyn do dezynfekcji), który przekaże do szpitali i na potrzeby pracowników i wolontariuszy zaangażowanych w pomoc osobom przebywającym na kwarantannie, szczególnie starszym i chorym. Wsparcie trafi przede wszystkim do województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego, gdzie Amazon prowadzi działalność i jest szczególnie zaangażowany w życie lokalnych społeczności.

Drugim celem współpracy jest uzupełnienie zapasów i zakup sprzętu do budowy miejsc tymczasowego pobytu. Polski Czerwony Krzyż przygotuje 3 takie punkty: we Wrocławiu, Warszawie i Koszalinie. Każdy z punktów będzie obsługiwany przez wyspecjalizowane Grupy Ratownictwa PCK: Grupę Ratownictwa Medycznego PCK z Wrocławia, Grupę Ratownictwa PCK z Warszawy oraz z Koszalina. Sprzęt, który zostanie ulokowany w magazynach, w łatwy sposób będzie można dostarczyć na wezwanie w dowolne miejsce w kraju.

System Ratownictwa PCK jest odpowiedzią Polskiego Czerwonego Krzyża na wypadek klęsk żywiołowych i katastrof. Jego celem jest współpraca z państwowymi systemami ratowniczymi w sytuacjach, w których potrzebują one wsparcia, aby zapewnić odpowiedni poziom odpowiedzi na zagrożenie życia i zdrowia ludzi – mówi Rafał Sakowski, koordynator ratownictwa w PCK. Dziś, dotychczas wypracowana współpraca PCK z tego typu instytucjami, procentuje. Grupy Ratownictwa PCK są w stałym kontakcie z podmiotami odpowiedzialnymi za reagowanie na zagrożenie epidemiologiczne i wraz z rozwojem sytuacji będą w jeszcze większym stopniu angażowane do działań. Jednym z możliwych scenariuszy jest wsparcie w tworzeniu i funkcjonowaniu miejsc tymczasowego pobytu. W przypadku lawinowego wzrostu zachorowań będą to albo miejsca kwarantanny albo miejsca dla osób z koronawirusem w lepszej kondycji zdrowotnej. Choć dziś opiera się tworzenie takich miejsc o hotele, hostele, itp. to z doświadczeń naszych kolegów z Włoskiego czy Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża doskonale wiemy, że wraz z rozwojem epidemii realnym jest tworzenie takich miejsc od zera – potrzebne są łóżka polowe, śpiwory, koce, pościel jednorazowa oraz zaplecze socjalne. Tony sprzętu, który trzeba utrzymać w gotowości, przewieźć i przygotować dla pierwszych potrzebujących. To ogromna operacja, wymagająca ponadprzeciętnego zaangażowania nie tylko państwa, ale również organizacji pozarządowych.

Od początku epidemii Polski Czerwony Krzyż wspiera ponad 100 tysięcy osób, które otrzymują pomoc żywnościową. Oddziały Okręgowe i Rejonowe PCK dostarczają także zakupy i paczki z żywnością i środkami chemicznymi osobom w kwarantannie i instytucjom lokalnym. Dzięki wsparciu partnerów już dzisiaj organizacja przygotowuje się na wypadek tworzenia miejsc tymczasowego pobytu.

Więcej na temat bieżących działań PCK w walce z koronawirusem można przeczytać na stronie www.pck.pl oraz na profilu FB PCK: https:/www.facebook.com/PolskiCzerwonyKrzyz/

Amazon aktywnie angażuje się w walkę z koronawirusem, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. W Polsce firma przekazała 4,5 miliona złotych dla organizacji pozarządowych, zaangażowanych w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii. Amazon uruchomił także Inicjatywę Rozwoju Diagnostyki Amazon Web Services, która ma na celu wsparcie badań i rozwoju diagnostyki, polegającej na szybkim oraz dokładnym wykrywaniu COVID-19. W ramach projektu, Amazon przeznaczył 20 milionów dolarów na innowacje i rozwój w obszarach związanych z COVID-19. Amazon jest także zaangażowany we wsparcie edukacji w czasie epidemii, udostępniając bezpłatne warsztaty STEM Kindloteka online, skierowane do dzieci, rodziców i nauczycieli.

Reklama

Gmina Dobra

Blisko 500 rowerzystów razem z Gryfusem objechało Zalew Szczeciński, czyli 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego

W miniony weekend odbyło się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Wydarzenie przyciągnęło blisko 500 entuzjastów dwóch kółek z różnych części Polski i zagranicy.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy wspólnie pokonali trasę o długości około 290 kilometrów – 155 kilometrów w pierwszym dniu i 135 kilometrów w drugim dniu – przejeżdżając przez tereny Pomorza Zachodniego w Polsce oraz Meklemburgii – Pomorza Przedniego w Niemczech. Podczas rajdu rowerzyści poruszali się w grupach, utrzymując turystyczne tempo około 20 km/h, co pozwoliło im w pełni cieszyć się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego.

Za bezpieczeństwo uczestników odpowiadali wolontariusze z Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Na odcinkach, gdzie nie było dostępnych ścieżek rowerowych, zabezpieczenie zapewniała policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. W Anklam rowerzystów gościł burmistrz Michael Galander, a w Stepnicy burmistrz Andrzej Wyganowski.

Organizatorzy pozyskali środki finansowe na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Grupa Gezet i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet jest także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewnia samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym, jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów, stąd serwisanci na rowerach byli bardzo praktyczną formą pomocy dla uczestników rajdu). Partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, zorganizowany przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, jest częścią długoterminowej kampanii społecznej mającej na celu promowanie turystyki rowerowej, Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego. Co roku, w trakcie tego wydarzenia, uczestnicy prowadzą także zbiórkę funduszy na zakup rowerów dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki rosnącej liczbie uczestników każdego roku, zwiększa się także ilość rowerów, które są przekazywane dzieciom z domów dziecka, rodzin zastępczych lub rodzin wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Na potrzeby prowadzonej zbiórki, wolontariusze przygotowują ciasta, które są oferowane na postojach. Każda osoba wspierająca zbiórkę na rowery dla dzieci ma okazję posmakować słodkich przekąsek, co dodatkowo umila czas spędzony na trasie.

W tym roku niezwykle serdeczne przywitanie czekało na uczestników rajdu w Anklam. Rowerzystów witała orkiestra dęta oraz burmistrz Anklam – Michael Galander. Miasto Anklam zapewniło również niezbędną infrastrukturę do zorganizowania na jego głównym placu obiadu dla rowerzystów. Drugiego dnia rowerzyści równie serdecznie zostali przywitani przez burmistrza Stepnicy – Andrzeja Wyganowskiego, a Gmina Stepnica zapewniła niezbędną infrastrukturę do zorganizowania posiłku dla uczestników rajdu. W Stepnicy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wiosna na trasie rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego”. Nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wręczył burmistrz Stepnicy. Wśród laureatów byli m.in. mieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Jaworzna.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na czternastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w dniach kwietniu 2025 roku.

Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził szczególną wdzięczność dla kilkudziesięciu wolontariuszy, których zaangażowanie jest kluczowe dla sukcesu tego wydarzenia.

Bez ich nieocenionego wkładu nie moglibyśmy zorganizować największego święta turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. To dzięki ich zapałowi i poświęceniu każdego roku odwiedza nas coraz więcej pasjonatów rowerowych z całej Polski oraz Europy. Jednym z wyzwań, z którymi się mierzymy, jest zapewnienie odpowiedniej bazy noclegowej dla tak licznej grupy uczestników,” stwierdził Marciniak.

Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził swoje zadowolenie z rekordowej frekwencji podczas ostatniego rajdu dookoła Zalewu Szczecińskiego.

To wspaniałe, że liczba uczestników zbliżyła się do 500. Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród rowerzystów z całej Polski, a także przyciągnął licznych miłośników turystyki rowerowej z zagranicy. Bez wątpienia był to wyjątkowy weekend, podczas którego Pomorze Zachodnie stało się niekwestionowaną stolicą turystyki rowerowej w Polsce,” podkreślił Malinowski.

Czytaj dalej

Region

Osadzeni z Aresztu Śledczego porządkowali groby „Sprawiedliwych wśród narodów świata”

Groby pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród narodów świata” porządkowali osadzeni w Areszcie Śledczym w Szczecinie. To kolejna odsłona porozumienia zawartego wcześniej przez Areszt Śledczy i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Opublikowane

w dniu

W minioną środę i czwartek osadzeni z Aresztu Śledczego porządkowali na Cmentarzu Centralnym groby Polaków, którzy pomagali Żydom podczas II Wojny Światowej i zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. Akcja sprzątania grobów odbyła się w dniach poprzedzających przypadający 24 marca, w niedzielę, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Po raz kolejny takie porządkowanie grobów przeprowadziły wspólnie szczeciński IPN i  Areszt Śledczy. To efekt podpisane w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy oboma instytucjami. Osadzeni w ramach resocjalizacji porządkują nagrobki a pracownicy IPN edukują ich na temat miejsc pochówku. Także tym razem osadzeni dowiadywali się o pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i czynach, których dokonali ratując Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Poprzednia taka akcja miała miejsce przed 1 listopada ub. roku, wówczas osadzeni porządkowali pomniki i groby żołnierzy Armii Krajowej.

………………………………………….

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski.

Pomoc, udzielana mimo codziennej trwogi okupacyjnego terroru, miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny – przykładem tej drugiej była działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”, tajnej organizacji afiliowanej przy polskich władzach.

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Jednym z symboli niemieckich zbrodni, dokonanych w odwecie za ratowanie Żydów, jest tragiczny los Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowanych przez Niemców 24 marca 1944 r. Tego dnia życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Nieprzypadkowo 75. rocznica tych dramatycznych wydarzeń jest obchodzona jako dzień bohaterskich Polaków, którzy w nieludzkich czasach wspięli się na wyżyny człowieczeństwa.

Czytaj dalej

Region

Ruszyły zapisy do I Turnieju Szczecińskich Gier Planszowych

Wszystkich miłośników planszówek Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza do udziału w rozgrywkach, podczas których uczestnicy zmierzą się w znanych i lubianych szczecińskich grach. Turniej odbędzie się 23 marca, a już teraz można przesłać formularz i zgłosić chęć udziału w wydarzeniu.

Opublikowane

w dniu

Podczas I Turnieju Szczecińskich Gier Planszowych o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego miłośnicy planszówek spróbują swoich sił w grach tematycznie związanych ze Szczecinem: Był Sobie Szczecin, Guldeny Księcia Bogusława, Para na Zamek i Kim Jest Krzysztof Jarzyna czyli co Ty wiesz o Szczecinie?! Partnerem wydarzenia jest Petersen, szczeciński wydawca gier planszowych, poprzez rozrywkę i rywalizację przybliżających historię i kulturę Szczecina.

Aby wziąć udział w Turnieju, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie zamek.szczecin.pl/turniej i odesłać go na adres turniej@zamek.szczecin.plZgłoszenia są przyjmowane do 15 marca. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia, liczba miejsc jest ograniczona – zapraszamy 100 śmiałków! Na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

Turniej rozpocznie się 23 marca (sobota) o godzinie 10:00 w Sali Anny Jagiellonki. Podczas rozgrywek nie zapomniano o najmłodszych – przygotowana zostanie dla nich strefa, gdzie wraz z rodzicami będą mogli zagrać w gry typu dobble i memory. To doskonała okazja do poznania lokalnej historii w zabawny i inspirujący sposób.

Szczegółowe informacje, regulamin konkursu, zasady gier oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie zamek.szczecin.pl/turniej

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie