Zachodniopomorskie

Ponad 350 rowerzystów wspólnie objechało Zalew Szczeciński [FOTO]

W dniach 23 – 24 kwietnia 2022 roku odbyło się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 11. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Ponad 350 miłośników turystyki rowerowej z Polski, Niemiec, Ukrainy, Holandii i Meksyku wspólnie objechało Zalew Szczeciński.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści pokonali wspólnie dystans 280km (150 km pierwszego dnia oraz 130km drugiego dnia). Trasa została poprowadzona przez Pomorza Zachodnie w Polsce oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Uczestnicy rajdu poruszali się w grupach turystycznym tempem (około 20 km/h) i wspólnie delektowali się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników zadbali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a na odcinkach gdzie nie było możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. Organizatorzy na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu uzyskali środki finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego (w ramach projektu INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”) oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparła także Grupa Gezet, która była Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewniła samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Uczestnicy rajdu mieli do swojej dyspozycji także rowery elektryczne dostarczone przez szczecińskiego producenta – firmę Geobike.

Wyjazd odbył się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego jest zbiórka środków na rowery dla dzieci. Co roku wzrasta ilość uczestników i dzięki temu wzrasta też ilość rowerów, które miłośnicy turystyki rowerowej kupują dla dzieci z domów dziecka lub wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. W tym roku była prowadzona dodatkowo zbiórka na pomoc uchodźcom z terenu Ukrainy. Środowiska rowerowe (podobnie jak zdecydowana większość naszego społeczeństwa) włączyły się aktywnie w pomoc dla Ukraińców.

W Stepnicy rowerzystów odwiedził Dyrektor Gabinetu Marszałka – Krzysztof Barczyk, który powiedział uczestnikom rajdu, że są najlepszą promocją trasy rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego. Następnie został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Wiosna na trasie rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego”, który Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zorganizował we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Autorzy konkursowych zdjęć otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz wsparcie finansowe i rzeczowe wielu instytucji, firm i osób pozwala co roku organizować wspólny rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Bez wątpienia jest to wspólne święto nie tylko miłośników turystyki rowerowej z terenu Pomorza Zachodniego, ale także jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Po dotarciu na Łasztownię przewodnicy poszczególnych grup wręczyli uczestnikom rajdu pamiątkowe medale. Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na dwunastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w kwietniu 2023 roku.

W poprzednich latach uzyskaliśmy status imprezy ogólnopolskiej bo gościliśmy rowerowych przedstawicieli 12 województw. W tym roku udało nam się zaprosić także gości zza granicy, więc poza Polakami w 11. Rajdzie rowerowym dookoła Zalewu Szczecińskiego udział wzięli także przedstawiciele Niemiec, Ukrainy, Holandii, a nawet Meksyku. Cieszę się ogromnie, że to wydarzenia zaczyna nabierać charakteru międzynarodowego – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wspólna demonstracja Solidarności rolniczej i pracowniczej – sprzeciw wobec polityki klimatycznej i gospodarczej

Związki zawodowe Solidarność rolnicza i pracownicza zorganizują wspólną demonstrację, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec szeregu kwestii aktualnie dotykających Polskę, w tym problemów związanych z niszczeniem krajowego rolnictwa, wzrostem cen w sklepach, podwyżkami cen energii i ogrzewania. Szczególną uwagę protestujący zamierzają poświęcić krytyce wobec polityki klimatycznej znanej jako Zielony Ład.

Opublikowane

w dniu

Mieczysław Jurek, lider zachodniopomorskiej Solidarności, podkreśla, że skutki wprowadzenia obecnych działań klimatycznych dotkną każdego Polaka. Jurek zwraca uwagę na wzrost cen energii i żywności jako kluczowe problemy, które wpłyną na całe społeczeństwo, bez względu na przynależność polityczną czy zawodową.

Udział w demonstracji zapowiedziała również Solidarność Zakładów Chemicznych Police. Przewodniczący NSZZ Solidarność w tej jednostce, Andrzej Malicki, mówi o problemach konkurencyjności na rynku europejskim wynikających z importu nawozów z państw spoza Unii, wysokich cen emisji CO2 oraz innych mediów. Przemysł chemiczny, podobnie jak rolnictwo, jest w kryzysie – największym od wielu lat, według Malickiego.

Dodatkowo, Solidarność planuje działania mające na celu przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej, zakładającego rewizję dotychczasowych rozwiązań pakietu klimatycznego UE.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszporty bez kolejek

Luty, to dobry czas na wyrobienie paszportu bez kolejek. Na wizytę nie musimy rezerwować terminu przez Internet. Sprawy paszportowe w ZUW w Szczecinie możemy załatwić od ręki bez wcześniejszego umawiania się – wystarczy przyjść i pobrać numerek przy informacji znajdującej się w holu głównym.

Opublikowane

w dniu

Za paszport możemy zapłacić w znajdującej się w urzędzie kasie kartą lub gotówką. Pamiętajmy, że do wyrobienia paszportu musimy mieć ze sobą zdjęcie, ważny paszport, a jeśli go nie mamy, to ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający nasze prawo do zniżek w opłatach. Na miejscu nie wypełniamy żadnego wniosku – wszystkie dane podajemy urzędnikowi w punkcie paszportowym.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/sprawy-paszportowe.

Teraz w urzędzie mile widziane są również czworonogi. Jak przebiega taka wizyta informuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski: – Nasz urząd jest przyjazny dla zwierząt. Jeśli ktoś ma do załatwienia ważną sprawę, a nie chce zostawiać pupila samego w domu, może zabrać go ze sobą. Należy pamiętać przy tym o smyczy i innych środkach bezpieczeństwa, by nie przeszkadzał pracownikom i innym klientom.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie