Kultura

Przegląd krótkometrażówek nominowanych i nagrodzonych Oscarami w Kinie Zamek!

Najlepsze krótkometrażowe filmy nominowane do Oscarów, ale też nagrodzone statuetkami Amerykańskiej Akademii Filmowej będzie można zobaczyć w Kinie Zamek w Szczecinie. W repertuarze m.in. nominowana do Oscara polska „Sukienka” w reż. Tadeusza Łysiaka. Przegląd będzie podzielony na dwa bloki i odbędzie się 8 oraz 10 kwietnia. W jego ramach zaprezentowane zostaną zarówno filmy animowane, jak i aktorskie.

Opublikowane

w dniu

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Do tegorocznych Oscarów nominowany był polski film „Sukienka” wyreżyserowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka.

Krótkie metraże najczęściej pokazywane są w zestawach po kilka produkcji – jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych naraz. Pokazy krótkometrażowych filmów nominowanych do Oscara to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu, skumulowanym w jedno wyjątkowe doświadczenie filmowe.

Przegląd krótkometrażowych filmów nominowanych do Oscara odbędzie się w Kinie Zamek w Szczecinie w dn. 8 i 10 kwietnia.

Przygotowany przez Kino Zamek przegląd to wyjątkowa okazja obejrzenia reprezentacji światowego kina krótkometrażowego, to najlepsze z najlepszych krótkie formy docenione przez Amerykańską Akademię Filmową. Propozycje przygotowane zostały w polskiej wersji językowej, charakteryzują się różnorodnością i oryginalnością – mówi Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy i współautor programu filmowego Kina Zamek.

Pierwszego dnia (8 kwietnia) będzie można obejrzeć Najlepsze krótkometrażowe filmy animowane. Będzie to pięć nietuzinkowych produkcji, w tym nagrodzona Oscarem animacja The Windshield Wiper. Oprócz tego widzowie poznają przygody małego ptaszka adoptowanego przez rodzinę myszy, który postanawia w końcu rozwinąć skrzydła. Zobaczą, co wspólnego mogą mieć ze sobą delikatna baletnica i szorstki bokser. Odkryją dlaczego członkowie pewnej ekscentrycznej rodziny popadają w obsesję na punkcie wszystkiego, czego się tkną i jakie pytania zadaje swojemu psu agentka służb specjalnych.

Filmy w programie: 

Robin Robin / reż. Dan Ojari, Mikey Please / Wielka Brytania / 2021 / 31 min

Gdy jej niewyklute jajko przypadkowo wpada na śmietnik, Robin zostaje adoptowana przez kochającą rodzinę myszy-włamywaczy. Ma bardziej dziób i pióra niż futro i ogon, nie jest mistrzynią w skradaniu się cichutko na paluszkach – niemniej jednak czuje się jak w domu. W miarę dorastania różnice nie dają jednak o sobie zapomnieć i Robin za wszelką cenę pragnie udowodnić przybranym krewnym, że może być naprawdę dobrą myszą. Wyrusza w pełną wyzwań podróż, by rozwinąć skrzydła i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest ważne w życiu.

Boxballet / reż. Anton Dyakov / Rosja / 2019 / 15 min

Pewnego dnia łagodna baletnica o imieniu Olya spotyka szorstkiego, gburowatego boksera Jewgienija. Ich światy i filozofia życia nie mogą się bardziej od siebie różnić. Kontrast jest tak ostry, że nawiązanie nawet najcieńszej nici porozumienia wydaje się być niemożliwe. Czy tak odmienne istoty znajdą w sobie wzajemne wsparcie i pozwolą by połączyło ich coś więcej?

Affairs of the Art / reż. Joanna Quinn / Wielka Brytania, Kanada / 2021 / 16 min

Ekscentryczne, ale też ujmujące i komiczne obsesje jednej rodziny w pełnej humoru, ręcznie rysowanej animacji. Beryl, 59-letnia pracownica fabryki, kocha rysować i jest zdeterminowana, by stać się hiperfuturystyczną artystką. Poznamy także jej dorosłego syna Colina, maniaka technologii, jej męża Ivora, obecnie muzę i modela Beryl wspierającego żonę w kreatywnych zapędach, oraz jej siostrę Beverly, fanatyczną narcyzkę mieszkającą w Los Angeles.

Bestia / reż. Hugo Covarrubias / Chile / 2021 / 16 min

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Íngrid, agentki tajnej policji w Chile w 1975 roku. Jej relacje z własnym psem, ciałem, lękami i frustracjami ujawniają pęknięcia nie tylko w niej samej, ale i w objętym reżimem dyktatury wojskowej kraju.

The Windshield Wiper / reż. Alberto Mielgo / Hiszpania / 2021 / 15 min – OSCAR 2022

Na tle hałaśliwej, wypełnionej dymem kawiarni współczesny filozof pogrąża się w myślach. Zastanawiając się nad życiowymi wzlotami i upadkami, błędami, oczekiwaniami i drobnymi tęsknotami, mężczyzna wyrusza w metaforyczną podróż oświecenia pełną żywych obrazów, badając różne fazy romansu, cechy ludzkiej natury oraz przyszłość randek i związków, w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytanie „Czym jest miłość?”.

Początek programu o godz. 19. Łączny czas: 97 minut.

10 kwietnia zaprezentowane zostaną z kolei Najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie. Widzowie zobaczą pięć  wyjątkowych produkcji, w tym polski film „Sukienka” oraz nagrodzony w tym roku statuetką The Long Goodbye. Będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.

Filmy w programie:

On My Mind / reż. Martin Strange-Hansen / Dania / 2021 / 18 min

Henrik chce zaśpiewać żonie piosenkę. Koniecznie dziś, koniecznie już, teraz. To kwestia życia i śmierci i… karaoke.

Please Hold / reż. K.D. Dávila / USA / 2020 / 19 min

 

W niedalekiej przyszłości 20-letni Mateo o latynoskim pochodzeniu zostaje aresztowany przez policyjnego drona bez żadnego wyjaśnienia i trafia do w pełni zautomatyzowanego więzienia bez możliwości ucieczki. Aby ujść z życiem, będzie musiał zmierzyć się z labiryntem skomputeryzowanej biurokracji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i wyruszyć na poszukiwanie człowieka, który jako jedyny może wszystko naprawić.

Sukienka / reż. Tadeusz Łysiak / Polska / 2020 / 30 min

„Sukienka” to opowieść o pożądaniu i kobiecej przyjaźni, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka. W główną rolę wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa. Jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

The Long Goodbye / reż. Aneil Karia / Wielka Brytania / 2020 / 12 min – OSCAR 2022

W niedalekiej przyszłości Riz i jego rodzina muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym, który gwałtownie wkracza w ich spokojne życie i uporać z prawdziwymi emocjami, jakie żywi do nich ich przyszywany kraj. Opowiedziana z wyczuciem acz druzgocąca historia i przejmujący, poetycki krzyk prosto z serca. Jednym z autorów scenariusza jest nominowany do Oscara aktor Riz Ahmed, który wcielił się też w główną rolę w filmie.

Ala Kacchu – Take and Run / reż. Maria Brendle / Szwajcaria / 2020 / 38 min

19-letnia Sezim chce spełnić swoje marzenie o studiowaniu w stolicy Kirgistanu. Kiedy zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn i zmuszona, by poślubić nieznajomego, jej życie rozpada się na kawałki. Odmowa jest równoznaczna z wykluczeniem ze społeczeństwa. Sezim desperacko szuka wyjścia z sytuacji, rozdarta między pragnieniem wolności a ograniczeniami, jakie narzuca jej kultura i tradycja jej własnego kraju.

Start programu o godz. 19. Łączny czas: 121 minut.

Bilety na każdy z programów kosztują 14 i 12 zł. Są dostępne na stronie https:/bilety.zamek.szczecin.pl, w kasie Zamku (Skrzydło Wschodnie, wejście A, I piętro) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).

Reklama

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej

Kultura

Wzrost czytelnictwa w Polsce: Autorzy dostrzegani przez czytelników

W najnowszym sprawozdaniu Biblioteki Narodowej zarysowany został obraz współczesnego czytelnictwa w Polsce, który ukazuje istotne tendencje. Z raportu wynika, że czytelnictwo w kraju zanotowało pozytywne zmiany: w ostatnim roku odsetek osób sięgających po książki wzrósł o dziewięć procent, osiągając poziom czterdziestu trzech procent populacji. Dane te rzucają światło na zmieniające się nawyki kulturalne Polaków.

Opublikowane

w dniu

Popularyzacja literatury wśród odbiorców ma kilka wymiarów. Okazuje się, że kluczowe dla sprzedaży są adaptacje filmowe oparte na literackich pierwowzorach oraz międzynarodowe triumfy autorów na polu nagrody tak prestiżowej, jak Nobel. Obecnie na szczycie listy popularnych pisarzy znajdują się Remigiusz Mróz, specjalizujący się w kryminałach i thrillerach prawniczych, Katarzyna Bonda, uznana za królową polskiego kryminału, oraz laureatka Nagrody Nobla – Olga Tokarczuk, której twórczość nie wymaga szerokiej eksplikacji.

Wyraźnie zaznacza się również rozbieżność płciowa w statystykach czytelnictwa. Co druga kobieta w Polsce sięga po książki, w przeciwieństwie do jednego na trzech mężczyzn. Ten fakt koreluje ze stwierdzeniem, że kobiety wykazują się wyższym poziomem wykształcenia. Konstatacja ta może służyć jako bodziec dla mężczyzn do narodowej refleksji nad własnymi nawykami czytelniczymi.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie