Zachodniopomorskie

16. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Trwa sprzedaż biletów 

Ponad pięćdziesiąt wydarzeń, a wśród nich prezentacje podróżnicze, projekcje filmowe, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, degustacje potraw i wycieczki – to propozycje 16. edycji Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij. Jeden z najbardziej oryginalnych i największych festiwali, o szeroko pojętej tematyce podróżniczej, odbędzie się w dniach 6-10 kwietnia 2022.

Opublikowane

w dniu

Gryfino po raz kolejny stanie się miejscem, w którym przetną się szlaki reportażystów, miłośników wędrówek, etnografów oraz artystów. Główne wydarzenia festiwalowe będą tradycyjnie obywać się w budynku głównym Gryfińskiego Domu Kultury (Gryfino, ul. Szczecińska 17).

Nasz festiwal otworzy znakomity polski pisarz i reportażysta Mariusz Szczygieł, a także fotografik Krzysztof Werema, który specjalizuje się w dokumentowaniu umierających plemion – informuje Przemek Lewandowski, pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Włóczykij – Inauguracji towarzyszyć będzie degustacja kuchni ukraińskiej, przygotowana przez Restaurację Ukraineczka.

W związku z toczącą się wojną na Ukrainie oraz największym kryzysem uchodźczym w Europie po II wojnie światowej, organizatorzy przewidzieli wiele wydarzeń nawiązujących do aktualnej sytuacji.

Specjalnie na potrzeby najmłodszych mieszkańców z Ukrainy ułożony został darmowy zestaw warsztatów – mówi Przemek Lewandowski. – Z Ukrainy przyjadą na festiwal osoby angażujące się w pomoc oraz relacjonujące wydarzenia. Ukrainie poświęcony zostanie także specjalny blok prezentacji podróżniczych.

Gośćmi festiwalu będą także m.in. Przemek Kossakowski, Michał Woroch, Tomasz Słomczyński i Szymon Opryszek.

Obok prezentacji podróżniczych, czy spotkań autorskich, mocną częścią festiwalu są także wydarzenia muzyczne. W tym roku na festiwalowej scenie zagrają Kev Fox, Bielas i Marynarze a także Sneaky Jesus.

Informacje dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie www.wloczykij.com  oraz stronie festiwalu na Faceboooku https:/www.facebook.com/Festiwal-W%C5%82%C3%B3czykij-373492680362

Pełny program imprezy zostanie ogłoszony 29 marca.

Można już nabyć karnety na festiwal oraz bilety na koncerty, wycieczki i bilety jednodniowe. Internetowa sprzedaż wejściówek przez stronę Gryfińskiego Domu Kultury https:/gdk.com.pl/ (zakładka KUP BILET) oraz przekierowanie ze strony oficjalnej festiwalu www.wloczykij.com.

Organizatorami imprezy są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni oraz Urząd Miasta i Gminy Gryfino.

——————

Otwarcie 16. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij

6 kwietnia 2022

godz. 18.00 – Spotkanie z Mariuszem Szczygłem

godz. 19.45 – Degustacja kuchni ukraińskiej

godz. 20.45 – Krzysztof Werema „Po obu stronach Białego Nilu. Plemiona Sudanu Południowego”

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wspólna demonstracja Solidarności rolniczej i pracowniczej – sprzeciw wobec polityki klimatycznej i gospodarczej

Związki zawodowe Solidarność rolnicza i pracownicza zorganizują wspólną demonstrację, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec szeregu kwestii aktualnie dotykających Polskę, w tym problemów związanych z niszczeniem krajowego rolnictwa, wzrostem cen w sklepach, podwyżkami cen energii i ogrzewania. Szczególną uwagę protestujący zamierzają poświęcić krytyce wobec polityki klimatycznej znanej jako Zielony Ład.

Opublikowane

w dniu

Mieczysław Jurek, lider zachodniopomorskiej Solidarności, podkreśla, że skutki wprowadzenia obecnych działań klimatycznych dotkną każdego Polaka. Jurek zwraca uwagę na wzrost cen energii i żywności jako kluczowe problemy, które wpłyną na całe społeczeństwo, bez względu na przynależność polityczną czy zawodową.

Udział w demonstracji zapowiedziała również Solidarność Zakładów Chemicznych Police. Przewodniczący NSZZ Solidarność w tej jednostce, Andrzej Malicki, mówi o problemach konkurencyjności na rynku europejskim wynikających z importu nawozów z państw spoza Unii, wysokich cen emisji CO2 oraz innych mediów. Przemysł chemiczny, podobnie jak rolnictwo, jest w kryzysie – największym od wielu lat, według Malickiego.

Dodatkowo, Solidarność planuje działania mające na celu przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej, zakładającego rewizję dotychczasowych rozwiązań pakietu klimatycznego UE.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszporty bez kolejek

Luty, to dobry czas na wyrobienie paszportu bez kolejek. Na wizytę nie musimy rezerwować terminu przez Internet. Sprawy paszportowe w ZUW w Szczecinie możemy załatwić od ręki bez wcześniejszego umawiania się – wystarczy przyjść i pobrać numerek przy informacji znajdującej się w holu głównym.

Opublikowane

w dniu

Za paszport możemy zapłacić w znajdującej się w urzędzie kasie kartą lub gotówką. Pamiętajmy, że do wyrobienia paszportu musimy mieć ze sobą zdjęcie, ważny paszport, a jeśli go nie mamy, to ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający nasze prawo do zniżek w opłatach. Na miejscu nie wypełniamy żadnego wniosku – wszystkie dane podajemy urzędnikowi w punkcie paszportowym.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/sprawy-paszportowe.

Teraz w urzędzie mile widziane są również czworonogi. Jak przebiega taka wizyta informuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski: – Nasz urząd jest przyjazny dla zwierząt. Jeśli ktoś ma do załatwienia ważną sprawę, a nie chce zostawiać pupila samego w domu, może zabrać go ze sobą. Należy pamiętać przy tym o smyczy i innych środkach bezpieczeństwa, by nie przeszkadzał pracownikom i innym klientom.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie