Region

Koncert charytatywny „Dla Ukrainy” na Zamku w Szczecinie 

Koncert charytatywny „Dla Ukrainy” odbędzie się już w najbliższą sobotę 5 marca na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy.

Opublikowane

w dniu

Impreza odbędzie się na Dużym Dziedzińcu Zamku. Rozpocznie się o godz. 12 spacerem z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem po zamkowych dziedzińcach i występami grup teatralnych (Teatr Łapacze Snów, Teatr Uhuru z Domu Kultury 13 Muz, Teatr Rozmaitości Gwitajcie). Następnie do wieczora odbywać będą się koncerty znanych zachodniopomorskich muzyków, wokalistów, chórów i zespołów, a także reprezentantów domów kultury, szkół i uczelni.

W trakcie koncertu zbiórkę publiczną na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy prowadzić będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Zamek od lat współpracuje z ukraińskimi instytucjami kultury. Mamy w Ukrainie wielu przyjaciół. Teraz na wiele sposobów, od drobnych gestów po większe działania, także ten koncert, staramy się ich wesprzeć – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Wspaniałe jest, że na nasz apel w tak krótkim czasie odpowiedziało tak wiele osób, instytucji i firm. 

Na zamkowej scenie „Dla Ukrainy” wystąpią m.in. Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, Chór Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją Anny Tarnowskiej, Chór Dziecięcy Voci Veloci  Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie pod dyrekcją Agaty Czekalińskiej, orkiestra dęta Domu Kultury 13 Muz Szczecińska Trzynastka, Final Countdown Orchestra im. Jana Skrosia pod dyrekcją Macieja Strycharczyka, Bractwo Śpiewacze z Tanowa (gościnnie Zosia Siekierzycka), młode wokalistki z Domu Kultury Skolwin, a także studenci szczecińskiej Akademii Sztuki oraz uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie prowadzeni przez Jolantę Szczepaniak-Przybylińską.

Na dziedzińcu odbywać będą się również koncerty Andrzeja Szpaka, Roberta Jarzębskiego i Konrada Słoki. Mocnym akcentem będzie występ Lesji, znanej ukraińskiej wokalistki, która od kilkunastu lat mieszka w Polsce.

Na zakończenie wieczoru dynamiczny koncert zagra ETA – młody szczeciński zespół doceniany już na wielu imprezach i festiwalach, który gra rocka i punk rocka.

Koncert „Dla Ukrainy” poprowadzą konferansjerzy: Jakub Gwit i Kuba Klym.

Ponadto przez cały czas trwania charytatywnej imprezy, w Holu Wschodnim Zamku działać będzie specjalna strefa dla dzieci z zabawami i grami. Na najmłodszych czekać będą tam m.in. gigantyczne puzzle oraz kareta typu Plauka z interaktywnymi grami. Będzie też malowanie twarzy. Z kolei na dziedzińcu otwarte będzie stoisko z bezpłatnym popcornem.

Do wydarzenia, które Zamek organizuje wspólnie ze szczecińskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce oraz Caritas, charytatywnie przyłączyło się wiele osób, instytucji i firm m.in. USTUDIO, Elite THERMO Polska Ryszard Mikołajewski, agencja ochrony FORT, agencja reklamowa Etcetera, agencja Target, Usługi Ratownicze Artur Byczków, MOK Dąbie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Dom Kultury Klub Skolwin, Dom Kultury 13 Muz, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Ciepłe napoje i poczęstunek zapewnią nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja.

PROGRAM:

12.00 Oprowadzanie po dziedzińcach Zamku – Tomasz Wieczorek (zamkowy przewodnik, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej)

———————————————————————————————————————–

12.30-14.00

  • Teatr Rozmaitości Gwitajcie
  • Teatr Łapacze Snów
  • Teatr Uhuru z Domu Kultury 13 Muz
  • Dom Kultury Klub Skolwin, soliści, opiekun Katarzyna Szul-Konieczna
  • Chór Dziecięcy Voci Veloci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie pod dyr. Agaty Czekalińskiej

———————————————————————————————————————-

14.00-17.00

  • Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyr. Sylwii Fabiańczyk-Makuch
  • Szczecińska Trzynastka – orkiestra dęta Domu Kultury 13 Muz pod dyr. Mateusza Krupskiego
  • Final Countdown Orchestra im. Jana Skrosia pod dyr. Macieja Strycharczyka
  • Bractwo Śpiewacze z Tanowa, gościnnie Zosia Siekierzycka
  • Andrzej Szpak
  • Robert Jarzębski
  • Akademia Sztuki

                   Nailah Vitha, akompaniament gitarzysta Michał Chmielenko

                   Agata Kłos

       Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego

                   Marta Dudek

                   Olimpia Mościcka

                   Nela  Wieczorkiewicz

                   Martyna Maciąg

Przygotowanie Jolanta Szczepaniak-Przybylińska

———————————————————————————————————————-

17.00-19.00

  • Chór Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyr. Anny Tarnowskiej
  • Konrad Słoka
  • Lesja z projektem ZEMLA

———————————————————————————————————————–

19.00

  • ETA

„Pomagaj Ukrainie, oglądając filmy!”

Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy to nie wszystkie działania, jakie w najbliższym czasie przygotowuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. W poniedziałek 7 marca działające w Zamku Kino Zamek i organizatorzy Ukraina! Festiwal Filmowy zapraszają na pokaz dwóch filmów produkcji ukraińskiej. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na Fundację Ocalenie, która pomaga uchodźcom, imigrantom i repatriantom budować nowe życie w Polsce. 7 marca w Kinie Zamek obejrzeć będzie można „Moją Wojnę” o godz. 17:30 (reż. Masza Kondakowa), a o godz. 19 „U311 Czerkasy” (reż. Tymur Jaszczenko). Pokazom towarzyszyć będzie krótkie wprowadzenie, przybliżające sytuację filmowców ukraińskich oraz reakcję filmowego świata na wydarzenia, jakie mają miejsce w Ukrainie w wyniku napaści Rosji na ten niepodległy kraj. Przygotuje je Krzysztof Spór, współautor programu filmowego Kina Zamek. Bilety na seanse kosztują 14 i 12 zł.

Region

Łasztownia poleca się na majówkę i nie tylko!

Długi weekend majowy to doskonały czas na to, aby ruszyć z sezonem na Łasztowni. Przed nami kilka miesięcy dobrej zabawy.

Opublikowane

w dniu

1 maja wystartuje Miejska Strefa Letnia na Wyspie Grodzkiej. Uwielbiana przez mieszkańców i turystów plaża będzie otwarta aż do końca września. W trakcie sezonu nie zabraknie tu koncertów, wydarzeń kulturalnych, tanecznych i sportowychŁasztownia będzie także idealnym miejscem na festiwale i koncerty. Pierwszym wydarzeniem, które zagości na wyspie będą Juwenalia w terminie 16-18 maja. Na scenie będzie można zobaczyć artystów takich jak między innymi Kult, Igo, Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni czy, szczeciński, elektroniczny duet Catz 'n Dogz. Chwilę później rozpocznie się montaż Wheel of Szczecin. Największe w Polsce koła młyńskie o wysokości 55 m zacznie się kręcić na Łasztowni już od czerwca.

W tym sezonie nie zabraknie także znanych i lubianych biegów na bulwarach i rodzinnych pełnych atrakcji Bulwarovych. Na skwerze wieńczącym Łasztwonię spotkamy się 4 razy: 22-23.06; 27-28.07; 24-25.08 oraz 7-8.09. Każdy, kto chociaż raz przyszedł na Bulwarove zgodzi się z tym, że to jeden z najlepszych punktów eventowych na mapie Szczecina. Gry i zabawy dla najmłodszych, wieloformatowe planszówki i kolorowanki, ogólnodostępne zabawki i animatorzy, którzy organizują kreatywne warsztaty, interaktywne spektakle i wiele innych zajęć dla dzieci. Dodatkowo, strefa wypoczynku – leżaki, koce, smaczne przekąski i dobra muzyka. A także biegi dla całej rodziny, które cieszą się dużym zainteresowaniem w każdej grupie wiekowej.

Z początkiem lipca na Łasztownię powrócić Holiday Park, miejsce w którym nie brakuje ekstremalnych wrażeń. To nie jest zwykłe wesołe miasteczko, a miejsce z największymi i najciekawszymi mobilnymi urządzeniami rozrywkowymi w Europie, które łączy w sobie wakacyjny  chillout i doskonałą zabawę.

Bez wątpienia największym wydarzeniem, które w tym roku odbędzie się na Łasztowni będzie finał regat the Tall Ships Races. 2-5 sierpnia Szczecin stanie się żeglarską stolicą Europy. Po dwóch stronach Odry będą cumować największe żaglowce świata, a na lądzie nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin.

Przez cały sezon na Łasztowni będzie gościć szereg innych wydarzeń takich jak: targi domów szkieletowych, zlot samochodów Porsche, Ultra Gryfus Maraton Rowerowy i wiele innych. Aby być na bieżąco z wszystkimi eventami nad Odrą warto obserwować profil na Facebooku Bulwary Miejsce Spotkań.

Czytaj dalej

Region

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Opublikowane

w dniu

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Kontrole na drogach są w tym roku jeszcze gorętszym tematem. Wszystko przez nowe przepisy, które pozwalają na konfiskatę auta pijanym kierowcom. Dla tych, którzy nie dysponują swoimi alkomatami, a chcą odpowiedzialnie wsiadać za kółko — z pomocą przychodzą alkomaty w przestrzeni publicznej. Czy Alkosłupki staną się symbolem rosnącej świadomości społecznej i troski o bezpieczeństwo na drogach?

Nowe przepisy i możliwość konfiskaty pojazdów

Od 14 marca 2024 roku kierujący, który będzie miał we krwi ponad 1,5 promila, zawsze będzie tracił samochód. Niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy czy też nie.

„Konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu to surowa kara, ale jak pokazują doświadczenia innych, europejskich krajów, może ona skutecznie zniechęcać do popełniania tych przestępstw” komentuje Mikołaj Krupiński, Rzecznik Prasowego Instytutu Transportu Samochodowego.

Musimy pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kierujących pojazdami. Nawet niewielka ilość alkoholu (0,5 promila w organizmie) może wydłużyć czas reakcji nawet 3-krotnie i negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego” — dodaje Krupiński.

Bezpieczna jazda w twoich rękach — zamiast kierownicy chwyć alkomat

Warto zwrócić uwagę na różnorodność dostępnych opcji dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją trzeźwość przed wyruszeniem w drogę.

Do najbardziej popularnych należy alkomat przenośny, który można zakupić w większości elektromarketów. Jego największą zaletą jest kompaktowy i pozwalający na badanie w każdej chwili. Należy jednak zwrócić uwagę, że tanie urządzenia mogą nie być wiarygodne, a także że każdy alkomat musi być okresowo – raz na 6-12 miesięcy serwisowany (kalibrowany).

Kolejną opcją jest badanie w dostępnym w przestrzeni publicznej alkomacie stacjonarnym, zwanym Alkosłupkiem. Urządzenie umożliwia szybkie i dokładne przebadanie trzeźwości przed jazdą. Mogą być umieszczone w miejscach publicznych, takich jak parkingi, stacje benzynowe lub lokale gastronomiczne. Alkosłupki są szczególnie atrakcyjne ze względu na łatwość użycia i niski koszt wykonania badania (5zł). Zostało to potwierdzone podczas pilotażowego udostępnienia Alkosłupka od sierpnia 2023 roku na Bulwarach Wiślanych. Wtedy to podczas jednej doby aż 48 osób przebadało się z jego użyciem, a godziny, podczas których najczęściej wykonywano badanie przypadły w przedziale od 21 do 4 rankiem kolejnego dnia.

“Widzimy stopniowe zmiany w postrzeganiu bezpieczeństwa na drodze, szczególnie przez młodsze pokolenie. Zastanawialiśmy się od pewnego czasu na rozwiązaniem, które pomogłoby odpowiedzialnie wsiadać za kółko nie tylko osobom dysponującym własnym alkomatem, ale wszystkim, którzy chcą sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu na własną rękę z zaufaniem wobec pomiaru. Zainteresowanie władz miasta Warszawa takim pomysłem dało impuls do projektu pod nazwą Alkosłupek” — komentuje Mikołaj Witczak, Członek Zarządu Promiler, pomysłodawca Alkosłupków

Nie trać majątku, przebadaj się, zanim ruszysz w drogę

W trakcie zeszłorocznej majówki (28.04 – 03.05) policjanci zatrzymali 1840 nietrzeźwych kierujących. Według danych Instytutu Transportu Samochodowego, w latach 2018–2022, alkohol był przyczyną co dziewiątego majówkowego wypadku, a nadmierna prędkość co czwartego.

W pierwszy majowy weekend, na drogach pojawią się dodatkowe patrole policji, które zasili grupa Speed. Wzmożone kontrole jednak nie są gwarantem zwiększonego bezpieczeństwa. Dlatego, aby zadbać o zdrowie i życie siebie, a także innych uczestników ruchu drogowego, warto przebadać się przed jazdą. Warto więc dla bezpieczeństwa swojego, ale i innych uczestników ruchu drogowego, przebadać się przed jazdą.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Blisko 500 rowerzystów razem z Gryfusem objechało Zalew Szczeciński, czyli 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego

W miniony weekend odbyło się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Wydarzenie przyciągnęło blisko 500 entuzjastów dwóch kółek z różnych części Polski i zagranicy.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy wspólnie pokonali trasę o długości około 290 kilometrów – 155 kilometrów w pierwszym dniu i 135 kilometrów w drugim dniu – przejeżdżając przez tereny Pomorza Zachodniego w Polsce oraz Meklemburgii – Pomorza Przedniego w Niemczech. Podczas rajdu rowerzyści poruszali się w grupach, utrzymując turystyczne tempo około 20 km/h, co pozwoliło im w pełni cieszyć się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego.

Za bezpieczeństwo uczestników odpowiadali wolontariusze z Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Na odcinkach, gdzie nie było dostępnych ścieżek rowerowych, zabezpieczenie zapewniała policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. W Anklam rowerzystów gościł burmistrz Michael Galander, a w Stepnicy burmistrz Andrzej Wyganowski.

Organizatorzy pozyskali środki finansowe na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Grupa Gezet i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet jest także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewnia samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym, jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów, stąd serwisanci na rowerach byli bardzo praktyczną formą pomocy dla uczestników rajdu). Partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, zorganizowany przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, jest częścią długoterminowej kampanii społecznej mającej na celu promowanie turystyki rowerowej, Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego. Co roku, w trakcie tego wydarzenia, uczestnicy prowadzą także zbiórkę funduszy na zakup rowerów dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki rosnącej liczbie uczestników każdego roku, zwiększa się także ilość rowerów, które są przekazywane dzieciom z domów dziecka, rodzin zastępczych lub rodzin wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Na potrzeby prowadzonej zbiórki, wolontariusze przygotowują ciasta, które są oferowane na postojach. Każda osoba wspierająca zbiórkę na rowery dla dzieci ma okazję posmakować słodkich przekąsek, co dodatkowo umila czas spędzony na trasie.

W tym roku niezwykle serdeczne przywitanie czekało na uczestników rajdu w Anklam. Rowerzystów witała orkiestra dęta oraz burmistrz Anklam – Michael Galander. Miasto Anklam zapewniło również niezbędną infrastrukturę do zorganizowania na jego głównym placu obiadu dla rowerzystów. Drugiego dnia rowerzyści równie serdecznie zostali przywitani przez burmistrza Stepnicy – Andrzeja Wyganowskiego, a Gmina Stepnica zapewniła niezbędną infrastrukturę do zorganizowania posiłku dla uczestników rajdu. W Stepnicy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wiosna na trasie rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego”. Nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wręczył burmistrz Stepnicy. Wśród laureatów byli m.in. mieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Jaworzna.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na czternastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w dniach kwietniu 2025 roku.

Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził szczególną wdzięczność dla kilkudziesięciu wolontariuszy, których zaangażowanie jest kluczowe dla sukcesu tego wydarzenia.

Bez ich nieocenionego wkładu nie moglibyśmy zorganizować największego święta turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. To dzięki ich zapałowi i poświęceniu każdego roku odwiedza nas coraz więcej pasjonatów rowerowych z całej Polski oraz Europy. Jednym z wyzwań, z którymi się mierzymy, jest zapewnienie odpowiedniej bazy noclegowej dla tak licznej grupy uczestników,” stwierdził Marciniak.

Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził swoje zadowolenie z rekordowej frekwencji podczas ostatniego rajdu dookoła Zalewu Szczecińskiego.

To wspaniałe, że liczba uczestników zbliżyła się do 500. Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród rowerzystów z całej Polski, a także przyciągnął licznych miłośników turystyki rowerowej z zagranicy. Bez wątpienia był to wyjątkowy weekend, podczas którego Pomorze Zachodnie stało się niekwestionowaną stolicą turystyki rowerowej w Polsce,” podkreślił Malinowski.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie