Gmina Dobra

Radni niezależni Rady Gminy Dobra apelują o wyodrębnienie funduszu sołeckiego w swojej gminie.

Co roku do 31 marca rady gmin decydują czy wyodrębnią w budżecie samorządu środki na fundusz sołecki. O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich, a za jego wykonanie, podobnie jak całego budżetu gminy, odpowiada wójt.

Opublikowane

w dniu

Ponad 70% gmin z sołectwami w Polsce tworzy fundusze sołeckie, ale Gmina Dobra znajduje się wśród niespełna 30% gmin z sołectwami, które od lat odmawiają utworzenia funduszu sołeckiego.

Dlatego też radni niezależni z Rady Gminy Dobra (kluby: Razem dla Gminy Dobra, Inicjatywa dla Gminy Dobra i Lokalni) apelują do mieszkańców Gminy Dobra, aby przekonywali swoich radnych do stworzenia w Gminie Dobra funduszu sołeckiego. Na najbliższej sesji (tj. 25.03.2021) radni Rady Gminy Dobra podejmą decyzję czy w roku 2022 mieszkańcy będą mogli korzystać w funduszu sołeckiego. O ile radni niezależni są przekonani o konieczności wyodrębnienia funduszu sołeckiego to nie mają wymaganej większości w Radzie Gminy Dobra, aby przegłosować wyodrębnienie tego funduszu (radni niezależni mają 10 mandatów, a radni z KWW Teresy Dery 11 mandatów). 

Stworzenie Funduszu Sołeckiego w Gminie Dobra popierają Sołtys oraz Rady Sołeckie z Mierzyna i Bezrzecza, gdzie zamieszkuje ponad połowa mieszkańców naszej gminy (Bezrzecze aktualnie nie ma sołtysa bo dotychczasowy sołtys złożył rezygnację z urzędu w ramach sprzeciwu wobec polityki władz Gminy Dobra). Przeciwko funduszowi sołeckiemu opowiedziało się 7 sołtysów mniejszych miejscowości z tej gminy. Uchwalenie funduszu sołeckiego nie obliguje wszystkich sołectw do korzystania z niego, ale daje możliwość tym sołectwom, które czują potrzebę poprawy warunków życie mieszkańców danego sołectwa dlatego też po ewentualnym wyodrębnieniu z budżetu gminy funduszu sołeckiego sołtysi sołectw, które są przeciwko funduszowi sołeckiemu nie będą mieli przymusu korzystania z niego, a jedynie taką możliwość.

Dzięki funduszowi sołeckiemu mieszkańcy poszczególnych miejscowości mają realny wpływ na rozwój miejscowości w których mieszkają. Pieniądze z funduszu można wydać na zadania, które – w myśl Ustawy – spełniają trzy warunki formalne:

• służą poprawie warunków życia mieszkańców,

• są zadaniami własnymi gminy,

• są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Decyzję o tym, na co zostanie przeznaczony fundusz sołecki, podejmują dorośli mieszkańcy sołectwa w trakcie zebrania wiejskiego. Decyzję mieszkańców, ujętą w formie wniosku wraz z uchwałą zebrania wiejskiego, protokołem i listą obecności z zebrania, sołtys przekazuje wójtowi.

Dodatkowo gmina, która zdecyduje się na wyodrębnienie w swoim budżecie funduszu sołeckiego i wyda pieniądze na przedsięwzięcia określone we wnioskach sołectw, co roku może ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków. Zgodnie z Ustawą otrzymuje od Skarbu Państwa zwrot 10, 20 lub 30 % wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego. Dlatego też fundusz sołecki daje realną możliwość pozyskania dodatkowych środków do budżetu gminy.

Wyodrębnienie funduszu sołeckiego daje także dodatkowe punkty w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Granty sołeckie 2021”.

W innych gminach realizacje zadań z funduszu sołeckiego dotyczą m.in.: 

– infrastruktury sołeckiej, m.in. budowy bądź remontu chodników, dróg dojazdowych, parkingów, placów targowych, wiat przystankowych,

– poprawy bezpieczeństwa drogowego, m.in. remont bądź budowa pobocza, poprawa oświetlenia drogowego, ustawienie znaków drogowych, budowa progów zwalniających,

– utrzymania czystości i porządku na terenie sołectwa przez np. ustawienie koszy na śmieci, działania edukacyjne związane z segregacją odpadów, odśnieżanie w sezonie zimowym,

– ochrony środowiska i utrzymania zieleni, m.in. rekultywacja terenu – zalesienie, nasadzenie zieleni w miejscach rekreacji,

– poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i przeciwpożarowego przez np. prace utrzymaniowe rowów melioracyjnych, utrzymanie wałów przeciwpowodziowych, doposażenie OSP,

– kultury, m.in. budowa lub remont pomnika/miejsca pamięci, promocja kultywowanej, unikalnej tradycji, zakup książek do świetlicy wiejskiej.

Dodatkowo sołectwa mogą realizować przedsięwzięcia w porozumieniu z innymi sołectwami danej gminy. W przypadku wspólnych przedsięwzięć sołeckich nie ma ograniczeń w zakresie przedmiotu takiego przedsięwzięcia – a często wręcz wspólna realizacja okazuje się być efektywniejsza, jak np. przy okazji budowy ścieżki rowerowej łączącej dwa sąsiadujące sołectwa. Należy jednak pamiętać, że wspólne przedsięwzięcie dwóch lub więcej sołectw musi służyć poprawie jakości życia mieszkańców wszystkich sołectw realizujących przedsięwzięcie.

W kontekście obecnej sytuacji epidemicznej związanej z epidemią COVID-19, we wnioskach sołectw mogą pojawić się przedsięwzięcia mające na celu przeciwdziałanie epidemii bądź usuwanie jej skutków.

Reklama

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wspólnie na starcie — BIEGNĘ DLA GIENI i JANKA w Grzepnicy

W nadchodzącą sobotę, mieszkańcy gmina Dobra spotkają się na sportowo-charytatywnej imprezie „Biegnę dla Gieni i Janka”. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Ludowe Zespoły Sportowe Koło LZS Dobra, lokalną społeczność z Grzepnicy oraz Sołtysa, ma na celu wsparcie dwójki miejscowych wolontariuszy, których dom uległ niedawno zniszczeniu w wyniku pożaru.

Opublikowane

w dniu

Biuro zawodów rozpocznie swoją działalność o godzinie 13:00 przy gminnej świetlicy, zlokalizowanej przy boisku sportowym. Zapisy na bieg dla dzieci, który odbędzie się na dystansie 1500 metrów, oraz dla dorosłych, biegnących trasę 4000 metrów, będą przyjmowane w tym miejscu.

Wpisowe za udział w biegu to dobrowolne datki, które zasilą fundusz na rzecz odbudowy zniszczonego domu. Czas na wspólną zabawę w cieniu sportowej rywalizacji rozpocznie się o godzinie 14:00, a starter da sygnał do biegu o 15:00.

Dodatkowo, organizatorzy zaplanowali festyn z rozmaitymi atrakcjami dla dzieci, licytacjami oraz gastronomicznymi specjałami. O wieczną pamiątkę z tej wyjątkowej imprezy zadbają profesjonaliści z FotoInfo Biegowe, z Jarkiem Dulnym na czele.

Szerokie wsparcie zadeklarowały również lokalne przedsiębiorstwa i instytucje. Przykładowo, firma PanelDoor s.c. ufundowała nowe drzwi wejściowe wraz z montażem i usługi związane z instalacją okien. Osoby, które nie mają możliwości fizycznego uczestnictwa w wydarzeniu, mogą przekazać swoje datki finansowe poprzez zorganizowany apel o pomoc.

Całe przedsięwzięcie dowodzi, iż silna i zjednoczona społeczność potrafi stawić czoła nawet najtrudniejszym przeciwnościom losu, oferując solidarną pomoc potrzebującym.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Finałowa gala projektu „Kulturalne Pogranicze – II edycja”

Mieszkańcy Dobrej mają niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, kończącym drugą odsłonę projektu „Kulturalne Pogranicze”. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00.

Opublikowane

w dniu

Wśród artystów zaproszonych do udziału w finale projektu znajdują się utalentowani muzycy, którzy z pewnością zachwycą obecnych swoimi interpretacjami. Na scenie zobaczymy pianistów – Marcina Pękali, Olhę Kozlan i Arkadiusza Świecha oraz sopranistkę – Natalię Jarosiewicz. W repertuarze znajdą się dzieła muzyki klasycznej, a także współczesnej, co gwarantuje różnorodność muzycznych przeżyć.

To wydarzenie to doskonała okazja, by celebrować bogactwo i różnorodność kultury w regionie. Organizatorzy zadali sobie trud, aby zapewnić, że gala finałowa będzie nie tylko świetnym doświadczeniem artystycznym, ale także momentem budującym poczucie wspólnoty wśród mieszkańców gminy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a udział w nim może wnieść wiele radości oraz stanowić inspirację dla miłośników sztuki muzycznej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie