Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty Police wspiera Pomorski Uniwersytet Medyczny

Warte 100 tys. zł dwie komory laminarne, służące bezpośrednio przeciwdziałaniu i zwalczaniu wirusa COVID-19 trafią do Laboratorium Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Zakup zostanie sfinansowany ze środków przekazanych przez Grupę Azoty Police. Umowa darowizny została podpisana 25 lutego.

Opublikowane

w dniu

– Społeczna odpowiedzialność biznesu ma wartość tylko wtedy, gdy świadomie odpowiada na realne i bieżące potrzeby społeczności. Właśnie w poczuciu odpowiedzialności za region, za mieszkańców i za naszych pracowników, podjęliśmy decyzję o przekazaniu kolejnych środków finansowych – zaznaczył wiceprezes zarządu polickiej spółki Mariusz Kądziołka.

Komory laminarne to urządzenia wykorzystywane do pracy laboratoryjnej w warunkach sterylnych. To w nich odbywa się proces opisywania i przygotowania izolacji RNA wirusa. To etap wyjątkowo niebezpieczny z uwagi na konieczność pracy z materiałem silnie zakaźnym. Nowe komory zapewnią bezpieczeństwo pracy laborantów. Co istotne, komory laminarne nie tylko pomogą w walce z pandemią, ale w przyszłości wzmocnią także potencjał badawczy laboratorium. 

– Dydaktycy, naukowcy i lekarze klinicznych szpitali Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie biorą aktywny udział w walce z wirusem SARS CoV-2. Robią to na różnych polach i w różnych formach. Oprócz diagnozowania, leczenia, i wykonywania szczepień, prowadzimy liczne badania naukowe. Dlatego bardzo dziękujemy Grupie Azoty Police za wsparcie finansowe. – mówi prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM, i dodaje – Szczególnie doceniamy taką pomoc, która nie tylko zabezpiecza bieżące potrzeby uczelni, ale wydatnie zwiększa możliwości prowadzenia przez nas badań naukowych i dydaktyki. Stawiamy także na rozwój technologiczny i innowacyjność, dlatego bardzo nas cieszy podobne postrzeganie priorytetów przez naszych darczyńców zwłaszcza teraz, w trudnej sytuacji epidemicznej. 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie to podmiot działający w sferze naukowo-badawczej, który kształci przyszłych lekarzy i realizuje wiele innowacyjnych projektów. Jednostka jest także organem tworzącym dwa szpitale kliniczne, które na co dzień niosą pomoc chorym. 

– Mamy świadomość, że cała służba zdrowia obecnie zmaga się z potężnym przeciwnikiem, jakim jest koronawirus, i że jest to trudna walka. Dlatego w miarę naszych możliwości staramy się wyrównywać szanse wspierając szczególnie te podmioty, które stoją na pierwszej linii – podkreślił wiceprezes zarządu Grupy Azoty Police Tomasz Panas.

Zakupiony ze środków Grupy Azoty Police sprzęt wykorzystywany będzie przez Laboratorium Zakładu Genetyki Sądowej PUM, które już od początku pandemii wykonywało badania diagnostyczne. Stopniowo zwiększając swoje moce badawcze, obecnie szczeciński podmiot jest liderem pod względem liczby wykonywanych testów wśród wszystkich laboratoriów w północno-zachodniej części Polski.

– Zakup dwóch nowoczesnych komór laminarnych wspomoże rozwój pracowni sekwencjonowania NGS, w której to pracowni prowadzone są wysokospecjalistyczne analizy materiału genetycznego wirusa SARS CoV-2. Dzięki wsparciu będzie można usprawnić proces sekwencjonowania genomów wirusa co pozwoli na wprowadzenie wysokospecjalistycznej diagnostyki w całym regionie północno-zachodniej Polski. Laboratorium nie tylko prowadzi badania diagnostyczne, ale także zaangażowało się w lepsze poznanie patogenu. Podniesienie potencjału diagnostycznego oraz naukowego podniesie stopień bezpieczeństwa w regionie a także da możliwość lepszego zabezpieczenia sektora przemysłowego przed szkodliwym wpływem pandemii.

Szczeciński PUM to kolejny podmiot, który otrzymał wsparcie z polickiej spółki na walkę z koronawirusem. W grudniu ubiegłego roku Grupa Azoty Police przekazała 150 tys. zł na rzecz Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Środki zostały przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego oraz materiałów medycznych służących bezpośrednio przeciwdziałaniu i zwalczaniu wirusa COVID-19.

Grupa Azoty Police od początku pandemii przekazała już ponad milion złotych na walkę z koronawirusem. Wsparcie otrzymały m.in. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna czy Regionalny Szpital w Kołobrzegu.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Polimery Police: Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała pierwsze 100 tysięcy ton polipropylenu w ramach rozruchu instalacji

Do 15 maja br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 100 tys. ton polipropylenu. To poziom produkcji osiągnięty w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu), i PP (polipropylenu), jak również na AUX (instalacjach pomocniczych) i HST (morski terminal gazowy).

Opublikowane

w dniu

Polipropylen produkowany w ramach nowo powstałych instalacji w fabryce w Policach przeszedł pozytywne testy i jest dostępny w sprzedaży bezpośredniej oraz dystrybucji. Zgodnie z założeniami, gama produktów Spółki jest sukcesywnie poszerzana. Docelowe portfolio Spółki to ponad 30 typów polipropylenu pod marką Gryfilen®. Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i przetwórczej u klientów. Morski Terminal Gazowy w Policach regularnie przyjmuje dostawy propanu i etylenu. W ubiegłym tygodniu Spółka przyjęła dziewiąty statek
z ładunkiem propanu –
mówi p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Wojciech Blew.

Portfolio produktowe Grupy Azoty Polyolefins pod marką Gryfilen® obejmuje homopolimery, jak
i kopolimery, w różnych typach dostosowanych do potrzeb przetwórców. W regularnej ofercie znajdują się już:

  • Gryfilen® H02-L i H04-L dedykowany do produkcji sznurków i taśm spinających w procesie ekstruzji,

  • Gryfilen® H03-N przeznaczony do produkcji opakowań sztywnych w technologii termoformowania, również do kontaktu z żywnością,

  • Gryfilen® H03-F przeznaczony do produkcji folii BOPP,

  • Gryfilen® H12-G przeznaczony do procesu formowania wtryskowego dla wielu zastosowań, w tym artykułów gospodarstwa domowego, artykułów sportowych, rekreacyjnych, zabawek czy sztywnych opakowań cienkościennych.

Hyundai Engineering Co. Ltd., Generalny Wykonawca inwestycji w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu Polimery Police. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez Generalnego Wykonawcę Parametrów Gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu (PDH) oraz instalacji do produkcji polipropylenu (PP). Osiągnięcie Parametrów Gwarantowanych jest ściśle powiązane z przeprowadzeniem Testu Integralności całej instalacji.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zmiany w składzie Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. odwołała z dniem 10 maja br. Pawła Bakuna  z funkcji Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Opublikowane

w dniu

Podczas posiedzenia w dniu 10 maja br. Rada Nadzorcza Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na wybór Wiceprezesa ds. finansowych, powierzając tę funkcję Maciejowi Wolańskiemu, dotychczasowemu Dyrektorowi Departamentu Finansów Spółki.

Uchwałą z dnia 10 maja br. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. postanowiła ustalić liczbę członków Zarządu Spółki na trzy osoby.

Aktualny skład Zarządu jest następujący:

Wojciech Blew – p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Aleksandra Ścibich-Kopiec – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Maciej Wolański – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty Police i Fundacja Race For The Baltic łączą siły w trosce o środowisko naturalne

Grupa Azoty Police i szwedzka Fundacja Race For The Baltic zrealizowały pierwszy wspólny projekt w ramach podpisanej w ubiegłym roku umowy, której głównym założeniem jest podejmowanie działań w celu zmniejszenia wpływu na środowisko. Efektem współpracy jest zakup zamiatarki do usuwania surowców z nabrzeża portowego. Fundacja, realizująca liczne inicjatywy na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego, współfinansowała większość kosztu zakupu sprzętu.

Opublikowane

w dniu

Zrównoważony rozwój i prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny mają dla nas wymiar strategiczny. Dlatego właśnie w misji Grupy Azoty zadeklarowaliśmy, że nasza produkcja odbywać się będzie w harmonii ze środowiskiem. W Policach dysponujemy własnym zapleczem portowym, co jest niewątpliwie naszym atutem. Musimy jednak pamiętać, że przedmiotem naszej troski o środowisko musi być nie tylko ograniczanie emisji substancji do powietrza, ale również podejmowanie inicjatyw w celu ochrony wód. Współpraca z Fundacją Race For The Baltic otwiera nam wiele możliwości właśnie w tym zakresie podkreśla Członek Zarządu, p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Police Anna Tarocińska.

W trakcie załadunku oraz rozładunku materiałów sypkich, część z nich wydostaje się na nabrzeże portowe. Nadwyżka substancji odżywczych, np. fosforu, powoduje w wodach niepożądane konsekwencje, takie jak zakwit alg lub powstawanie stref beztlenowych. Zakupiona zamiatarka ze szczotką boczną umożliwia usunięcie ewentualnych rozsypów przeładowywanych materiałów, ograniczając do minimum ich przedostanie się do Odry. To z kolei przyczynia się do ograniczenia eutrofizacji, czyli przeżyźnienia Morza Bałtyckiego.

Jesteśmy podekscytowani współpracą z Grupą Azoty Police i Portem Morskim w Policach. Biorąc pod uwagę znaczenie Grupy Azoty jako jednego z wiodących producentów nawozów w UE, chętnie zrozumiemy wysiłki Grupy Azoty Police na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych praktyk biznesowych, zwłaszcza w zakresie ograniczania wpływu na środowisko Morza Bałtyckiego oraz będziemy w nich partycypować mówi dyrektor generalny Race For The Baltic Peter Wiwen-Nilsson.

Grupa Azoty Police i Race For The Baltic planują kolejne wspólne działania. W najbliższych miesiącach planowany jest zakup projektu i produkcja pokrywy ochronnej, która zabezpieczy szczelinę pomiędzy statkami a nabrzeżem podczas załadunku i rozładunku nawozów, fosforytów oraz innych materiałów sypkich, zapobiegając zanieczyszczaniu wód portowych.

Podpisaliśmy umowę, w której fundacja Race For The Baltic zobowiązała się do sfinansowania zakupu projektu takiej pokrywy. Po dokonaniu oceny projektu, przejdziemy do procesu wyboru podmiotu, który wykona pokrywę ochronną i tu także możemy liczyć na wsparcie finansowe Fundacjipodkreśla kierownik Wydziału Portów w Grupie Azoty Police Maciej Stanecki.

Race For The Baltic, będąca fundacją non-profit, aktywnie realizuje szereg projektów, których celem jest zmniejszenie eutrofizacji Morza Bałtyckiego.

Należący do Grupy Azoty Police Port Morski Police jest czwartym portem w Polsce pod względem przeładowywanej masy towarowej. Rocznie przeładowywanych jest tu około 2 mln ton ładunków. Policka Spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty jest jedynym krajowym przedsiębiorstwem branży chemicznej, dysponującym specjalistycznym zapleczem portowym w bezpośrednim sąsiedztwie firmy. Port Police to cztery terminale przeładunkowe towarów masowych takich jak: fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy, amoniak i kwas siarkowy.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie