Gmina Police

15 milionów złotych na uprzątnięcie odpadów przy ul. Kamiennej [FILM]

Ponad 15 milionów złotych przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na uprzątnięcie terenu po byłej firmie Ecorama, która składowała odpady przy ul. Kamiennej w Policach. Zdaniem Mariusza Różyckiego szefa powiatowych struktur PiS to początek likwidowania nielegalnych wysypisk odpadów na terenie Gminy Police.

Opublikowane

w dniu

POWIAT POLICKI WYSTĄPIŁ DO NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA O ŚRODKI NA USUNIĘCIE TYCH ODPADÓW – MÓWI PAWEŁ MIROWSKI, PREZES NFOŚ. WNIOSEK UZYSKAŁ POZYTYWNĄ AKCEPTACJĘ. CAŁKOWITY KOSZT USUNIĘCIA STĄD PRAWIE 50 TYSIĘCY TON ODPADÓW, TO PONAD 18 MILIONÓW ZŁOTYCH, Z CZEGO FUNDUSZ W FORMIE BEZZWROTNEJ DOTACJI WYKŁADA 15 MILIONÓW 300 TYSIĘCY ZŁOTYCH. WAŻNE JEST RÓWNIEŻ TO, ŻE NIE TYLKO ZOSTANĄ STĄD WYWIEZIONE ODPADY, ALE RÓWNIEŻ TEREN ZOSTANIE ZREKULTYWOWANY. TYM BARDZIEJ, ŻE TEREN TEN LEŻY W BEZPOŚREDNIM SĄSIEDZTWIE OBSZARU NATURA 2000.

POLECAMY TAKŻE: Kompletnie pijany zjechał do rowu i próbował uciec. Zatrzymali go świadkowie

Paweł Mirowski uważa jednocześnie, że brakujące niespełna trzy miliony złotych znajdą się w budżecie Powiatu Polickiego. Taka deklaracja padła we wniosku złożonym przez Starostwo Powiatowe w Policach do NFOŚ.

W OKRESIE 60 DNI OD DNIA ZŁOŻENIA PISMA INFORMUJĄCEGO O PRZYDZIELONEJ, BEZZWROTNEJ DOTACJI, BĘDZIEMY SIĘ DOMAGALI OD STAROSTWA WYKAZANIA, ŻE TE ŚRODKI POWIAT OCZYWIŚCIE POSIADA – DODAJE MIROWSKI.

Ponad dziesięć lat temu spółka Ecorama rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie gospodarowania odpadami na terenie Polic przy ulicy Kamiennej. Spółka wydzierżawiła na trzy lata teren na którym powstać miał zakład odzysku odpadów. Pracę tu miało znaleźć kilkadziesiąt osób. Dziś nie ma śladów ani po zakładzie, ani po spółce Ecorama. Pozostała jedynie sterta ponad 50 tysięcy ton odpadów.

LIKWIDUJEMY JEDNO WYSYPISKO W GMINIE POLICE – MÓWI MARIUSZ RÓŻYCKI, SZEF POWIATOWYCH STRUKTUR PIS W POLICACH. ALE NA TERENIE GMINY MAMY DRUGIE NIE MNIEJ SZKODLIWE WYSYPISKO, PRZY ULICY PIOTRA I PAWŁA. TU RÓWNIEŻ TRZEBA BĘDZIE ZAANGAŻOWAĆ SAMORZĄD I WŁADZE CENTRALNY BY PROBLEM TEŻ PRZESTAŁ ISTNIEĆ.

Koszt usunięcia odpadów to 18 mln zł. Koszt usunięcia odpadów z całego terenu to ponad 18 milionów złotych. Fundusz pozytywnie odpowiedział na wniosek Powiatu Polickiego, w sprawie usunięcia odpadów zgromadzonych w ilości prawie 50 tysięcy ton. NFOŚ przyznał dofinansowanie w wysokości 15,3 miliona złotych na usunięcie tych właśnie odpadów. Pozostałą kwotę musi wyasygnować Powiat Policki, który we wniosku potwierdził posiadanie kwoty trzech milionów złotych, tak by można rozpocząć porządkowanie terenu.

POLECAMY TAKŻE:

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Mrozy powstrzymały modernizację drogi w Przęsocinie

Gmina Police

Cykl „Obiady Czwartkowe” w Policach – wsparcie i integracja lokalnej społeczności

Mieszkańcy Gminy Police będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Obiady Czwartkowe”, inicjatywie mającej na celu wsparcie osób potrzebujących oraz integrację lokalnej społeczności. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, począwszy od 28 listopada 2024 roku, a zakończą się 27 lutego 2024 roku, w godzinach od 13:00 do 16:00, w przestrzeni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach.

Opublikowane

w dniu

Głównym celem spotkań jest tworzenie relacji międzyludzkich, które mogą okazać się bezcennym wsparciem dla wielu osób. Inicjatywa ta pozwala na spotkanie, prowadzenie rozmów, dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Organizatorzy zapewniają, że każde spotkanie będzie także okazją do otrzymania ciepłego posiłku w formie „ciepłej zupy” oraz dostępu do punktu „wymiany ciepła”, co ma kluczowe znaczenie w zimowe miesiące.

Projekt „Obiady Czwartkowe” jest efektem współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach z lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz przedsiębiorstwami. Taka synergia różnych środowisk pozwala na realizację strategicznego celu, jakim jest wsparcie najbardziej potrzebujących członków społeczności i zapewnienie im miejsca, w którym mogą oni znaleźć zrozumienie i pomoc.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Gmina Police uruchamia program „Opieka wytchnieniowa” – wsparcie dla opiekunów

Burmistrz Polic ogłosił nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2024, który jest częścią działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program, wspierany środkami z Funduszu Solidarnościowego, ma za zadanie pomóc członkom rodzin i opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Opublikowane

w dniu

Uczestnictwo w programie jest skierowane do opiekunów:
1) dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością,
2) osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym orzeczeniem.

Celem „Opieki wytchnieniowej” jest zapewnienie rodzinom oraz opiekunom czasu na regenerację poprzez tymczasowe przejęcie obowiązków związanych z opieką.

Gmina Police zabezpieczyła fundusze na różne formy wsparcia, które obejmują:
1) 14-dniowy, całodobowy pobyt osoby dorosłej w placówce z całodobową opieką,
2) 240-godzinny pobyt dzienny dla dziecka z niepełnosprawnością w domu przebywania dziecka.

Program jasno określa, że osobą świadczącą opiekę wytchnieniową na miejscu zamieszkania nie może być krewny, opiekun prawny lub współmieszkańcy opiekuna bądź osobę niepełnosprawną. Wymagane są odpowiednie dyplomy potwierdzające kwalifikacje lub co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Zainteresowani mogą składać wnioski u Burmistrza Polic. Osoba zakwalifikowana do programu nie będzie obciążona kosztami pobytu w placówce opiekuńczej.

TERMIN ZAKOŃCZENIA REALIZACJI PROGRAMU OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ – edycja 2024 UPŁYWA Z DNIEM 31.12.2024 R.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2a.

Z programu Opieki Wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą dorosłą niepełnosprawną, która:
– ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
– wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
– stale przebywa w domu, tj. nie korzysta  z ośrodka wsparcia (np. SDŚ) lub placówek pobytu całodobowego np. ośrodek szkolno-wychowawczy czy internat.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników do wniosku należy dołączyć Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny FIM (stanowiącej załącznik 7 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka.

Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać do dnia 05.12.2024 r. w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2 (budynek przychodni), piętro IV, w godzinach: poniedziałek 7.30-15.30, wtorek – piątek 7.00-15.00 lub przesłać pocztą.

Druki wniosków wraz z załącznikami dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1 oraz na stronie internetowej www.opspolice.pl.

Więcej informacji można uzyskać w Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1, tel. 91 576 80 90.

Załączniki:

  1. Karta zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa – edycja 2024 (plik doc 30KB)
  2. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, którą uzupełnia lekarz rodzinny, lekarz rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta lub pielęgniarka (plik doc 58KB)
  3. klauzula informacyjną RODO w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (plik doc 27KB)
  4. Oświadczenie o korzystaniu z innych form wsparcia (plik doc 49KB)

Czytaj dalej

Gmina Police

Spotkanie na temat przeciwdziałania przemocy w Policach – 25 listopada

Mieszkańcy Polic będą mieli okazję uczestniczyć w otwartym spotkaniu poświęconym problematyce przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godzinie 12:00 w hotelu Dobosz, zlokalizowanym przy ulicy Wróblewskiego w Policach. Inicjatywa organizowana jest przez polickie Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii i cieszy się wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie otworzy premiera spotu społecznego pt. „DOM-SZKOŁA-PRACA. PrzeMOC wokół nas!”, który ma na celu uświadomienie obecności przemocy w różnych sferach życia. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać ekspertów poruszających tematykę przemocy w środowisku zawodowym i metod tworzenia bezpiecznego miejsca pracy. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja Procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniająca jej zastosowanie i funkcjonowanie po założeniu. Nie zabraknie również wykładu na temat psychologicznych mechanizmów przemocy domowej i prelekcji o problemie przemocy w szkole.

Wydarzenie przewiduje również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań ekspertom.

Spotkanie ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności, jako platforma edukacyjna i wspierająca w przeciwdziałaniu przemocy w każdej formie.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie