Gmina Police

Chrzest statku Polskiej Żeglugi Morskiej w porcie Grupy Azoty Police

Opublikowane

w dniu

[lead]Masowiec, który wpłynął do Portu Morskiego Police z ładunkiem afrykańskich fosforytów dla Grupy Azoty Police otrzymał we wtorek podczas ceremonii chrztu nazwę m/s „Gardno”.[/lead]

To kolejna jednostka największego polskiego armatora Polskiej Żeglugi Morskiej, która będzie dostarczać surowce do polickiej spółki. Współpraca obu podmiotów trwa od ponad 40 lat. Rocznie statki PŻM przywożą do Polic m.in. od pół do miliona ton fosforytów. Obecna, 5- letnia umowa obejmuje lata 2017-2021.

– Mamy do siebie zaufanie. Dowodzą tego nasze, regularnie przedłużane, wieloletnie kontrakty. Stanowimy przykład bardzo udanej współpracy polskiego dostawcy ładunków z polskim armatorem, dlatego szczególnie się cieszę, że pierwszy w historii polickiego portu chrzest statku to chrzest jednostki PŻM – powiedział obecny podczas uroczystości wiceprezes polickich zakładów Tomasz Panas.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., wchodząca w skład Grupy Azoty S.A. jest największą w województwie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie „Police” zatrudniają ok 3,5 tys. osób.

Podpisywane kontrakty to dla Grupy Azoty Police gwarancja kompleksowej obsługi, konkurencyjnych wobec jednostkowych umów stawek, sprawniejsza organizacja dostaw i gwarancja dyspozycyjności statków, które dostarczają spółce surowce m.in. z Maroko czy Algierii. Z kolei PŻM ma zagwarantowaną podaż ładunków, co pozwala właściwie planować nowe inwestycje.

Grupa Azoty Police to jedyna krajowa fabryka, posiadająca własny port morski, który jest czwartym pod względem wielkości przeładunku portem morskim w Polsce. Statystycznie, w ciągu roku zawija do niego ponad 300 jednostek pełnomorskich i przeładowuje się w nim 2 mln ton ładunków. Są to m.in. fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, czy amoniak. Port posiada cztery terminale: Morski, Barkowy, Mijanka i Jasienica (na rzece Gunica).

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gmina Police

Zmiana na stanowisku prezesa Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Policach. Rafał Zieliński odwołany

Rada Nadzorcza Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Policach w wyniku posiedzenia podjęła istotną decyzję kadrową. Jak zostało ogłoszone, z dniem 17 maja nastąpi odwołanie Rafała Zielińskiego z funkcji prezesa Zarządu Spółki.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z oświadczeniem Zakładu decyzja nie była podyktowana jakimikolwiek nieprawidłowościami w pracy Rafała Zielińskiego. Wręcz przeciwnie, podkreślono skuteczność i realizację celów, jakie postawiono przed Zielińskim na początku jego kadencji. Te cele obejmowały przekształcenie jednostki budżetowej w spółkę prawa handlowego oraz przeprowadzenie kluczowych inwestycji mających na celu poprawę jakości usług – między innymi budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Tanowo i Witorza, co ma gwarantować ciągłą i niezawodną obsługę klientów w zakresie dostaw wody oraz odbioru ścieków.

Komunikat Rady Nadzorczej sugeruje zadowolenie z wyników pracy Zielińskiego, a odwołanie interpretowane jest jako zwieńczenie etapu w rozwoju Spółki. Następca Pana Rafała Zielińskiego nie został jeszcze oficjalnie wyznaczony.

Szczegółowe informacje dotyczące przyszłych planów i kierunku rozwoju Zakładu pozostają jeszcze do wyjaśnienia i zostaną podane do publicznej wiadomości w odpowiednim czasie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Zmiany w Dobrej i Policach. Zagrodzka wygrywa z Napiwodzką, Kowalewski z Diakunem

W zakończonych w niedzielę  drugich turach wyborów samorządowych Magdalena Zagrodzka z Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra odniosła zwycięstwo nad kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Joanną Napiwodzką. Zagrodzka zwyciężyła zdecydowaną większością głosów, uzyskując 5 478 głosów, co stanowi 64,52% poparcia, w porównaniu do 3 013 głosów (35,48%) zdobytych przez Napiwodzką, co oznacza, że to Zagrodzka obejmie urząd wójta gminy Dobra na następne pięć lat.

Opublikowane

w dniu

Frekwencja wyborcza w Gminie Dobra podczas drugiej tury wyniosła 42,39%, co pokazuje średni udział mieszkańców w procesie decydowania o lokalnych władzach.

W wyścigu o fotel burmistrza Polic, Krystian Kowalewski z Projektu Police pokonał urzędującego Władysława Diakuna. Kowalewski zdobył 7 701 głosów, co dało mu poparcie na poziomie 61,91%, podczas gdy Diakun otrzymał 4 738 głosów, czyli 38,09% głosujących. Warto dodać, że wpływ na wyniki wyborów mógł mieć apel Grzegorza Ufniarza z komitetu Nasze Police o oddanie głosów na Kowalewskiego.

Czytaj dalej

Gmina Police

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Policach nabiera kształtów

W Policach przy ulicy Niedziałkowskiego trwają prace nad nową inwestycją, która ma na celu zwiększenie liczby dostępnych mieszkań komunalnych. Obecnie w trakcie budowy jest budynek 3-klatkowy, który będzie zawierał 35 mieszkań, w tym 4 lokale dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Co istotne, budynek niedawno otrzymał elewację, co jest znaczącym krokiem w postępie prac.

Opublikowane

w dniu

Zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2024 roku, a szacowany koszt realizacji inwestycji wynosi około 12 milionów złotych. Dodatkowo, do końca bieżącego roku zaplanowano projektowanie kolejnego budynku wielorodzinnego, który ma powstać u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wyszyńskiego.

W ramach dalszych działań, samorząd planuje aktywnie poszukiwać źródeł dofinansowania, aby zrealizować kompleksową przebudowę zwolnionych lokali komunalnych. Pomoc ta będzie kierowana przede wszystkim do mieszkańców, którzy nie mają wystarczających środków finansowych, aby na własną rękę znaleźć adekwatne mieszkania.

Dodatkowo, kontynuowany będzie program „Mieszkanie za remont”, który umożliwia mieszkańcom zdobycie własnego lokum w zamian za własną pracę i środki finansowe włożone w odnowienie komunalnych pomieszczeń. Ta inicjatywa ma na celu nie tylko pomoc osobom w potrzebie, ale również przyczynia się do poprawy stanu mieszkaniowego w regionie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie