Gmina Police

Kobiety szczecińskiej opozycji

Opublikowane

w dniu

[lead]W Roku Anny Walentynowicz pragniemy podkreślić rolę kobiet, które zostawiły swój ślad na polskich i szczecińskich drogach do niepodległości, które zapisały się na kartach naszej historii, ale także tych, które nie były na eksponowanych pozycjach, ale wspierały swoich bliskich w walce o wolność, godność i prawa człowieka. Przypomnieć postaci z dalszych szeregów, wywodzące się także z rodzin o opozycyjnych rodowodach, takich które miały odwagę włączyć się w walkę o wolność, które ofiarnie ponosiły konsekwencje swoich niezłomnych postaw.[/lead]

3 kwietnia br., o godz. 10:00 w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odbędzie się sesja popularno-naukowa pn. Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz. Organizatorami przedsięwzięcia są: Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza, Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk oraz Prezes Fundacji Polskich Wartości pan Wojciech Woźniak.

Spotkanie skierowane jest do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych ze Szczecina i Świnoujścia oraz z powiatów: polickiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, stargardzkiego.

W 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz – wybitnej działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. „Sejm, w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie”, ustanowił rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. Poprzez nasze przedsięwzięcie chcielibyśmy również przypomnieć o wkładzie mieszkańców naszego regionu w walce o wolność i godność dla siebie samych i dla następnych pokoleń.

[subtitle]Prelegentami podczas sesji będą:[/subtitle]

– Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, który wprowadzi uczestników w atmosferę lat 80. XX w., narodzin i karnawału „Solidarności”, tragicznego czasu stanu wojennego oraz trudnej drogi do transformacji ustrojowej 1989 r. Na tym tle zostanie przybliżona postać oraz dokonania jednej z kobiecych ikon „Solidarności” pani Anny Walentynowicz. Podczas wykładu zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie fotografie byłego działacza opozycyjnego pana Jarosława Kaczorowskiego oraz Pawła Woźniaka.

– Ewa Naklicka i Łucja Plaugo – byłe działaczki opozycyjne. Rozmowę ze świadkami historii poprowadzi dr Michał Siedziako.

Sesja popularno-naukowa:

10.00 – 10:10 – Powitanie.

10.10 – 10.30 – Anna Walentynowicz – ikona „Solidarności” (dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk).

10.30 – 11.30 – Dyskusja z udziałem byłych działaczek opozycji demokratycznej pp. Łucji Plaugo i Ewy Naklickiej (moderacja – dr Michał Siedziako)

11.30 – 11.45 – Pytania z sali.

11.45 – 12.00 – Podsumowanie.

Reklama

Gmina Police

W sobotę, 14 grudnia UM w Policach pracuje, w Wigilię – jest zamknięty

W sobotę, 14 grudnia Urząd Miejski będzie czynny, natomiast w dzień Wigilii – Urząd będzie zamknięty.

Opublikowane

w dniu

Informujemy że w sobotę, 14 grudnia, Urząd Miejski będzie funkcjonował jak w dni powszednie, od godz. 7 do godz. 15. Natomiast w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia – Urząd będzie zamknięty.

Czytaj dalej

Gmina Police

Nowoczesne oświetlenie LED na ulicach Polic

Mieszkańcy ulic Perłowej i Bursztynowej w Policach od dnia dzisiejszego mogą cieszyć się lepszym oświetleniem dróg, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia. Realizacja projektu montażu lamp LED-owych obejmowała również uliczki łączące ulice Kosynierów Gdyńskich, Długosza oraz Jana Kochanowskiego.

Opublikowane

w dniu

Inwestycje oświetleniowe na powyższych ulicach kosztowały łącznie niemal 450 tysięcy złotych, a część środków pochodziła z budżetu obywatelskiego. Ulica Perłowa zyskała piętnaście nowych słupów oświetleniowych z lampami LED o mocy 30,5 W każda, na co gmina przeznaczyła blisko 200 tysięcy złotych. Prace wykonano w ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj”.

Z kolei w przestrzeni między ulicami Kosynierów Gdyńskich, Długosza i Jana Kochanowskiego zamontowano siedem nowych lamp o mocy powyżej 12 W, co kosztowało gminę blisko 130 tysięcy złotych. Dla ulicy Bursztynowej przeznaczono dziewięć lamp LED o mocy 30,5 W każda, zainstalowane na leśnym odcinku drogi. Na to zadanie wydano prawie 120 tysięcy złotych, które również pochodziły z budżetu obywatelskiego.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Burmistrz Polic wyróżnia lokalnych mistrzów grapplingu – Adriannę i Adriana Mazurów

W ostatnim czasie burmistrz Polic, Krystian Kowalewski, wyraził swoje uznanie dla Adrianny Mazur i Adriana Mazura z klubu sportowego Hulk Team Police, przyznając im nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe. W spotkaniu, które miało na celu uhonorowanie ich sukcesów, uczestniczyli również zastępca burmistrza Magdalena Sosnowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Artur Echaust.

Opublikowane

w dniu

Adrianna Mazur, zdobywczyni podwójnego tytułu wicemistrzyni Europy w grapplingu, osiągnęła swoje imponujące zwycięstwa w maju 2024 roku w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Jej sportowy dorobek obejmuje również tytuły mistrzyni świata kadetek w grapplingu w formule No-Gi i Gi, w kategorii wagowej do 65 kg.

Jej talent i osiągnięcia są wspierane przez wujka, Adriana Mazura, który nie tylko jest jej trenerem na co dzień, ale również pełni funkcję prezesa klubu Hulk Team Police. Organizacja ta skupia utalentowaną młodzież z całej Gminy Police, kształtując przyszłych mistrzów sportów walki.

W podziękowaniu za ich trud, determinację i sukcesy burmistrz Kowalewski wyraził życzenia dalszych zwycięstw, podkreślając jednocześnie ogromną satysfakcję i radość, jaką sportowcy czerpią z uprawiania grapplingu

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie