Powiat Policki

Bardzo dobre wyniki egzaminów 8 klas w gminie Dobra

Znamy już dokładne wyniki egzaminów 8 klas. Uczniowie z gminy Dobra bardzo dobrze poradzili sobie z testem. Wyniki doberskich ósmoklasistów są najwyższe w regionie i zdecydowanie lepsze od średniej krajowej. Wyniki uczniów z Gminy Kołbaskowo są zadowalające z języka polskiego i angielskiego. Gorzej poszło ósmoklasistom z Gminy Police oraz Gminy Nowe Warpno.

Opublikowane

w dniu

W całym kraju obowiązkowy egzamin ósmoklasisty zdawało 343 tys. uczniów. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści pisali egzamin z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego.

Tylko w Gminie Kołbaskowo wyniki z języka polskiego i języka angielskiego były wyższe od średniej krajowej. W Policach i Nowym Warpnie były zdecydowane poniżej średniej. Wyniki z matematyki w Kołbaskowie, Policach i Nowym Warpnie były poniżej średniej krajowej, przy czym w Nowym Warpnie wyniosły tylko 30 %. Jeszcze gorszy wynik testów w Nowym Warpnie jest z języka angielskiego, gdzie średnio uzyskano tylko 27,5%.

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści z gminy Dobra uzyskali średnio 62% punktów możliwych do zdobycia. To o 3 punkty procentowe więcej od średniej krajowej, która wynosi 59% punktów.

Wyniki z języka polskiego:

  • Gmina Dobra – 61,91%
  • Gmina Kołbaskowo – 61,54%
  • Szczecin – 59,67%
  • Gmina Police – 51,53%
  • Gmina Nowe Warpno – 44,00%
  • Średnia krajowa – 59%

Test z matematyki uczniowie z gminy Dobra rozwiązali uzyskując średnio 52% punktów. To o 6% więcej od średniej krajowej, która z matematyki wyniosła 46%.

Wyniki z matematyki:

  • Gmina Dobra – 52,48%
  • Szczecin – 51,06%
  • Gmina Kołbaskowo – 44,83%
  • Gmina Police – 40,79%
  • Gmina Nowe Warpno – 30,17%
  • Średnia krajowa – 46%

Z języka angielskiego (najczęściej wybierany język obcy) ósmoklasiści z gminy Dobra dostali średnio 67% punktów – o 13% więcej niż średni krajowy wynik z egzaminu z języka angielskiego, który wyniósł 54% punktów.

Wyniki z języka angielskiego:

  • Gmina Dobra – 66,69%
  • Szczecin – 62,51%
  • Gmina Kołbaskowo – 60,61%
  • Gmina Police – 48,18%
  • Gmina Nowe Warpno – 27,50%
  • Średnia krajowa – 54%

Bardzo dobrze z egzaminem ósmoklasisty poradzili sobie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mierzynie. Z języka polskiego uzyskali średnio 64% punktów możliwych do zdobycia, z matematyki – 57%, a z języka angielskiego – 74%.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu z języka polskiego uzyskali średnio 66% punktów, z matematyki – 55%, a z języka angielskiego – 73%.

Ósmoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej z języka polskiego uzyskali 58% punktów, z matematyki – 49%, a z języka angielskiego – 57%.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dołujach z języka polskiego uzyskali średnio 57% punktów, z matematyki – 45%, a z języka angielskiego – 61%.

Wyniki egzaminu w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzędzinach były następujące: język polski – 50%, matematyka – 33%, język angielski – 40%.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą decydować o tym, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły średniej. Listy przyjętych uczniów szkoły ponadpodstawowe opublikują 12 sierpnia.

Powiat Policki

Rozpoczęcie roku szkolnego – Policja wzmacnia bezpieczeństwo na drogach

Opublikowane

w dniu

Po ponad dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, uczniowie powracają do nauki w szkołach. W konsekwencji, na drogach powiatu stargardzkiego należy spodziewać się nasilenia ruchu, zarówno samochodowego, jak i pieszego. W związku z tym, od 2 do 30 września 2024 r., na terenie powiatu przeprowadzana będzie kampania „Bezpieczna droga do szkoły”.

Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego. W pierwszych dniach nowego roku szkolnego, wzmożone patrole policyjne będą obecne w rejonach placówek oświatowych. Funkcjonariusze skoncentrują swoją uwagę na monitorowaniu zachowań kierowców oraz pieszych.

Policyjne patrole będą również przeprowadzać działania edukacyjne, mające na celu przypomnienie kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych oraz szkół. Ponadto, funkcjonariusze skupią się na poprawności przewożenia dzieci w pojazdach.

W ramach przygotowań do akcji, w wakacje przeprowadzono lustrację infrastruktury drogowej. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości, Policja wystosowała pisma do zarządców dróg z wnioskami o niezbędne zmiany oznakowania.

Dodatkowym elementem „Bezpiecznej drogi do szkoły” są organizowane spotkania edukacyjne z dziećmi i nauczycielami. Policjanci będą omawiać zasady bezpieczeństwa i zwracać uwagę na znaczenie noszenia elementów odblaskowych.

W odpowiadającej na powyższe potrzeby kampanii, Policja apeluje do rodziców i opiekunów o dawanie dobrego przykładu, omawianie zasad bezpieczeństwa drogowego z dziećmi oraz towarzyszenie im na drodze do szkoły, szczególnie w pierwszym okresie nauki.

Apel kierowany jest także do nauczycieli, w celu realizowania projektów edukacyjnych promujących odpowiednie zachowania w ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo na drodze to odpowiedzialność, której wszyscy powinniśmy być świadomi i którą powinniśmy wspólnie realizować. Dlatego też, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni przestrzegać zarówno zasad ruchu drogowego, jak i stosować się do wskazówek służb porządkowych.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki walczy z uzależnieniami behawioralnymi

Powiat Policki staje do walki z coraz bardziej powszechnymi uzależnieniami behawioralnymi. Wsparcie oferowane mieszkańcom regionu zostanie niebawem poszerzone dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 100 000 zł z programu rządowego „Razem bezpieczniej” im. Władysława StasiakA.

Opublikowane

w dniu

Projekt pod nazwą „STOP uzależnieniom behawioralnym” ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Powiatu Polickiego odnośnie zagrożeń, które niesie za sobą m.in. nadużywanie telefonów komórkowych, internetu, gier komputerowych czy hazard. Zadaniem programu jest także wyposażenie kadry pedagogicznej w narzędzia do skutecznego przeciwdziałania tym zjawiskom.

Inicjatywa jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Powiat Policki przeciw uzależnieniom”, który ujawnił potrzebę dalszych działań edukacyjnych oraz wsparcia społeczności szkolnej. W ramach tego projektu przeprowadzono szczegółową analizę problemu, a także zorganizowano serię spotkań z młodzieżą. Dodatkowo, Powiat Policki zaangażował się w udzielanie pomocy rodzicom poprzez Powiatowy Antynarkotykowy Punkt Wsparcia. W bieżącym roku nazwa punktu zostanie zmieniona na Powiatowy Punkt Wsparcia Osób Zagrożonych Uzależnieniem i zostanie rozszerzony zakres świadczonych usług.

Wicestarosta Damian Walczak podkreśla znaczenie projektu w kontekście wsparcia dla osób dotkniętych problemem uzależnień behawioralnych oraz ich najbliższych. Ogłoszono także, że w nowym roku szkolnym planowane są cykliczne spotkania z młodzieżą, mające na celu edukację o skutkach i konsekwencjach prawnych nadużywania substancji psychoaktywnych.

Kluczowym punktem programu jest rozwój kompetencji nauczycieli oraz pracowników placówek oświatowych, którzy pełnią rolę pierwszorzędnych obserwatorów potencjalnych problemów wśród uczniów. Dzięki szkoleniom, takim jak „Program Profilaktyki uzależnień Unplugged”, kadra szkolna będzie lepiej przygotowana do rozpoznawania i przeciwdziałania uzależnieniom wśród młodzieży.

Projekt „STOP uzależnieniom behawioralnym” przewiduje także organizację specjalistycznych szkoleń dla kadry. Finalnie, projekt zostanie podsumowany ewaluacją, która posłuży jako podstawa do opracowania długoterminowej strategii przeciwdziałania uzależnieniom.

Łączna wartość projektu to 134 750 zł, a przewidziana realizacja przypadnie na okres od 1 września do 31 grudnia bieżącego roku. W promocję działań mają się włączyć plakaty, ulotki oraz komunikacja poprzez stronę internetową i media lokalne.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Grzyby zbierajmy mądrze

Sezon grzybowy ruszył, a wraz z nim kolejne zagrożenia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach poinformował, że w godzinach pracy Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Policach przy ul. Kresowej 14 w godzinach od 7:25 do 15:00, będzie można skorzystać z porad grzyboznawcy na temat przynależności gatunkowej grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych.

Opublikowane

w dniu

Poniżej dołączone są podstawowe zasady i informacje na temat bezpiecznego zbioru grzybów. Zasady zostały opracowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

  1. Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne;

  2. Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek;

  3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe (z ,,siateczką’’ od spodu kapelusza), ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia;

  4. Unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – gatunki śmiertelnie trujące);

  5. Zbierać grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe- powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów, nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo;

  6. Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu – grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia;

  7. Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu;

  8. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie