Powiat Policki

Warsztaty Edukacyjne w TOEE – 10-16 SIERPNIA

Poznaj świat w mikroskali! Zapraszamy na Warsztaty Edukacyjne do TOEE!

Opublikowano

w dniu

10-11 sierpnia (poniedziałek i wtorek) 
TOEE otwarte dla indywidualnych odwiedzających 

12, 13 i 14 sierpnia (środa, czwartek i piątek) 
ŚWIAT POD MIKROSKOPEM 
godz. 10.00, 12.00 i 14.00
Wiek uczestników 8+, liczba uczestników – maksimum 12 osób
Instruktorka: Ewelina Marczewska

15 sierpnia (sobota) 
TOEE zamknięte dla odwiedzających!

16 sierpnia (niedziela)
TOEE otwarte dla indywidualnych odwiedzających

Szczegółowe informacje oraz zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 91 318 0120. Wszystkich odwiedzających TOEE obowiązywać będzie nowy regulamin, w którym określone zostały szczegółowe wytyczne sanitarne.

Fot. Tomasz Łój 

Reklama

Powiat Policki

Kolejny przypadek koronawirusa w Zespole Szkół w Policach

W piątek 18 września br. u jednej z uczennic Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach potwierdzono obecność koronawirusa (COVID-19). W związku z tym, zostały podjęte natychmiastowe kroki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników polickiej placówki.

Opublikowano

w dniu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach jest w trakcie przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego. Wiemy już, że wyznaczone osoby będą poddane 10-dniowej – do 28 września br. – kwarantannie.

Wszystkie obiekty polickiej szkoły zostały zdezynfekowane i są gotowe do ponownego przyjęcia
uczniów od niedzieli 20 września br.

Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach we współpracy z Zarządem Powiatu w
Policach (organem prowadzącym szkołę) podjął decyzję o zmianie sposobu nauczania, na system
hybrydowy. O szczegółach nauczania rodzice zostaną powiadomieni za pośrednictwem dziennika
Librus.


Wszelkie działania podejmowane przez Dyrekcję Szkoły, Zarząd Powiatu w Policach i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach mają na celu dobro uczniów i pracowników szkoły oraz sprawne i zgodne z prawem prowadzenie zajęć lekcyjnych.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Jedziesz na grzyby? Leśnicy informują…

Koniec lata, początek jesieni… Leśnicy mają pełne ręce roboty: przy jesiennych odnowieniach, pozyskaniu drewna, ochronie lasu oraz utrzymaniu lasu w czystości. Penetracja naszych lasów podczas grzybobrania jest ogromna. Las jest otwarty dla wszystkich. Warto aby zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami korzystania z naszego wspólnego środowiska leśnego.

Opublikowano

w dniu

Zasady korzystania z lasu podczas grzybobrania.

Do lasu wjeżdżać nie wolno. Zakaz dotyczy wszystkich dróg leśnych. Wyjątek stanowią drogi oznakowane (znakami umożliwiającymi wjazd) oraz publiczne prowadzące przez las.

Dla pojazdów silnikowych przygotowane są specjalne miejsca postoju- na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się 16 takich miejsc.

Gdy nie jesteśmy pewni gdzie możemy pozostawić pojazd mechaniczny, zawsze możemy to sprawdzić w aplikacji dostępnej na telefony komórkowe pod nazwą mBDL (Bank Danych o Lasach). Aplikacja jest darmowa i zawiera dokładne mapy wraz z opisem ale tylko Lasów Państwowych.

Zabronione jest zaśmiecanie lasu.

Śmieci z lasu zabieramy ze sobą. Stanowią niebezpieczeństwo dla zwierząt, a ich rozkład trwa wieki.

Nie wolno niszczyć grzybów  i grzybni.

Zbierajmy tylko te grzyby jadalne, które znamy i rozpoznajemy na 100 %. W polskich lasach jest wiele gatunków grzybów trujących. Warto się zaopatrzyć w atlas grzybów.

Zabronione jest płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt.

Szanujmy naszą przyrodę- nie hałasujmy. Warto pamiętać, że wrzesień jest okresem godowym dla jelenia szlachetnego (Cervus elaphus). Okres ten nazywamy rykowiskiem.

Nie wolno wchodzić na teren rezerwatu, oraz powierzchni gdzie odbywają się prace hodowlane, wycinka drzew a także na  uprawy leśne do wysokości 4 m.

Uwaga na zagrożenie pożarowe. W lesie bardzo łatwo o pożar, szczególnie jeśli słoneczna pogoda, brak opadów utrzymują się przez kilka dni pod rząd. Te wspaniałe warunki do zbierania grzybów, jednocześnie zwiększają prawdopodobieństwo rozniecania ognia. Zakaz palenia ognia w miejscach do tego niedozwolonych.

Ważna informacja: Za wjazd do lasu pojazdem silnikowym strażnik leśny lub policjant ma prawo nałożyć mandat do 500 zł lub maksymalnie do 1000 zł jednorazowo za kilka wykroczeń.

KAROLINA CZERWIŃSKA, Nadleśnictwo Trzebież
Fot. A. Kopeć

Czytaj dalej

Powiat Policki

Sadzimy las

18 września br, w godzinach 9.00 do 15.00 lub do wyczerpania zapasów przy siedzibie biura Nadleśnictwa Trzebież w Zalesiu rozdawane będą sadzonki rodzimych gatunków drzew. Każdy z uczestników będzie mógł posadzić sadzonkę w obrębie własnej posesji, w ogrodzie lub na działce.

Opublikowano

w dniu

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek. 

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

Nadleśnictwo Trzebież serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się do akcji zainicjowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwsza Damę Agatę Kornhauser- Dudę – #sadziMy.

18 września 2020 roku, w godzinach 09.00 do 15.00 lub do wyczerpania zapasów przy siedzibie biura Nadleśnictwa Trzebież w Zalesiu rozdawane będą sadzonki rodzimych gatunków drzew.
Każdy z uczestników będzie mógł posadzić sadzonkę w obrębie własnej posesji, w ogrodzie lub na działce.

Osoby zainteresowane otrzymaniem drzewek prosimy o przestrzeganie obowiązujących przepisów, dotyczących walki z pandemią wirusa COVID-10 (stosowny dystans, obowiązek używania maseczek ochronnych).

AGATA CYRUS

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie