Powiat Policki

Drony do walki ze smogiem

Opublikowane

w dniu

[lead]Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Władze miast i gmin sięgają po nowe technologie. Szczecin już kontroluje z powietrza to, co wydobywa się z kominów. O specjalistycznych dronach myśli też Gmina Kołbaskowo, Dobra i Police.[/lead]

Na 90% powierzchni Polski przekroczone są normy dla stężenia pyłu zawieszonego. Benzo(a)piren to rakogenny i mutagenny czynnik zawarty w powietrzu – jego stężenie przekracza normy już na 100% powierzchni naszego kraju. 50% – 90% tych zanieczyszczeń robimy w swoich domach – paląc w piecach i kotłach niewłaściwymi materiałami. Co robi z nami zanieczyszczone powietrze? Powoduje bóle głowy, senność, niepokój, alergie, podrażnienie oczu, zapalenia i infekcje dróg oddechowych, trudności z oddychaniem i zajściem w ciążę – czytamy na stronie kampaniasmog.edu.pl. Witrynę utworzyło Ministerstwo Edukacji Narodowej. MEN chce uświadamiać, czym jest smog, dlaczego jest groźny i skąd się bierze.

[subtitle]Dwa drony[/subtitle]

Z problemem zmagają się duże i małe gminy w Polsce. Ostatnio także graniczące z naszą, Szczecin i Dobra. Pod koniec 2018 roku Urząd Miasta Szczecin zaprezentował dwa specjalistyczne drony, które pozwalają wykryć źródło szkodliwych zanieczyszczeń. „Mniejszy dron przeznaczony jest do nalotów powierzchniowych, które pozwalają wytypować obszary dotknięte zanieczyszczeniami, a nawet konkretne budynki. Większy prowadzi pomiary punktowe, czyli bada to, co wydobywa się z poszczególnych kominów. Operatorom dronów towarzyszy straż miejska, która ma prawo wejść do domu, z którego komina wydobywa się dym z palonych odpadów. Dowodem są też dane z dronów. Czujniki zainstalowane na nich mierzą stężenie między innymi takich szkodliwych substancji jak: pył PM10, PM2,5, formaldehyd, amoniak, CO2 i SO2. Wyniki pomiarów można odczytywać na bieżąco” – pisała Gazeta Wyborcza. 
– Liczymy na to, że wykorzystanie dronów, połączone z działaniami edukacyjnymi, przyczyni się w znacznym stopniu do zmniejszenia przypadków palenia w piecach niedozwolonymi materiałami – mówił Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w szczecińskim Urzędzie Miasta. 

[subtitle]Gumieńce[/subtitle]

Pierwsze użycie drona miało miejsce na Gumieńcach, m.in. w rejonie ul. Okulickiego, które sąsiadują z Gminą Kołbaskowo. „To jedna z tych dzielnic miasta, gdzie problem smogu jest wyjątkowo dokuczliwy. Jego źródłem jest tzw. mała emisja. To palenie w piecach czym popadnie: od śmieci po opał fatalnej jakości, który wciąż można w Polsce legalnie kupić. Dym z kominów domów jednorodzinnych wyposażonych w przestarzałe systemy ogrzewania jest dokuczliwy szczególnie w mgliste, bezwietrzne dni i wieczorami, kiedy trudniej jest dostrzec źródło duszącego smrodu” – pisała Gazeta. 

Akcja nie wszystkim się spodobała. Pojawiły się sugestie zestrzelenia drona, kwestionowanie legalności, przekonywanie, że smog to bzdura. Nie brakowało też opinii wspierających akcję i niekryjących zdumienia wobec tych, którym drony się nie spodobały. 

[subtitle]Test[/subtitle]

O dronie myślą także władze Kołbaskowa, Dobrej i Polic. W Dołujach i Mierzynie przeprowadzono testy antysmogowych latających urządzeń z udziałem komendantów Straży Gminnych z Kołbaskowa i Dobrej. 
– Na potrzeby badania zanieczyszczeń z kominów powstało konsorcjum dwóch szczecińskich firm związanych z branżą bezzałogowych statków powietrznych. Smart-Electronics dostarcza rozwiązania techniczne wraz z oprogramowaniem do odczytu z czujników w trybie rzeczywistym, a c5studio realizuje bezpośrednie naloty za pomocą dronów i odpowiada za bezpieczeństwo wykonywanych operacji – wyjaśnił Jakub Śledziowski z firmy c5studio. 

Sensory, w które wyposażyliśmy drony oraz specjalna aplikacja, pozwalają w prosty sposób zwizualizować skład chemiczny palonego materiału oraz szybko wytypować miejsca, w których może być palony niewłaściwy materiał – mówił Andrzej Atosik z firmy Smart-Electronics. 

Strażnicy niemal codziennie odbierają sygnały od osób zaniepokojonych tym, co wydobywa się z kominów ich sąsiadów. 
– Taki dron do badania powietrza zwiększy nasze możliwości kontrolne – powiedział Łukasz Galczewski, komendant Straży Gminnej w Kołbaskowie. – Grzywna za palenie w piecach odpadami wynosi do 500 zł, a jeśli sprawa zostanie skierowana do Sądu, sięga 5 tysięcy złotych. 

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo[/signature]

Reklama

Powiat Policki

XVII edycja „Wierszomanii” wzbudziła emocje wśród najmłodszych

W czwartkowy dzień, 18 kwietnia, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach była świadkiem kreatywności i entuzjazmu, jaki wzbudziła XVII edycja „Wierszomanii”. Impreza zgromadziła młodych pasjonatów poezji pod hasłem „Z ust dziecięcych radość płynie – Wierszomania z tego słynie”, stając się świętem słowa mówionego w wykonaniu najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Polickiego oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie, co podkreśliło znaczenie konkursu na kulturalnej mapie regionu. Nagrody i wyróżnienia wręczali Członek Zarządu Powiatu w Policach, Beata Chmielewska, oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego, Danuta Chylewska-Kęsy.

Do udziału w „Wierszomanii” stanęły dzieci z 21 lokalnych przedszkoli, w tym placówek w Przecławiu, Tanowie, Trzebieży oraz Szkół Podstawowych nr 6 i w Dołujach. Szczególne wrażenie zrobili na zgromadzonej publiczności młodzi recytatorzy z SOSW nr 1 w Policach, Colin Przybyła i Ernest Stankiewicz, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności.

Jury konkursowe kierowane przez przewodniczącą Tamarę Wacholc, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie literatury i logopedii, miało niełatwe zadanie wyłonić najlepszych młodych poetów. W składzie jury znaleźli się Małgorzata Hrycaj – ceniona szczecińska poetka, Anna Pasierb – inicjatorka „Wierszomanii” oraz Renata Gniewosz – logopeda z poradni.

Dodatkową atrakcją było wystąpienie Klauna – Andzi Kuleczki i jej towarzysza Dziczka, którzy swoimi zabawami i dowcipami sprawili, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, a trema przed występem została pokonana.

Małgorzata Hrycaj, chwaląc uczestników, podkreśliła, jak ważne są tego typu wydarzenia dla rozwoju dzieci, ich wyobraźni i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.

Laureaci „Wierszomanii” odebrali nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz liczne wyróżnienia, a doniosłość wydarzenia zaznaczyła obecność ważnych osobistości lokalnej sceny edukacyjnej i kulturalnej.

Oto zwycięzcy XVII edycji „Wierszomanii”:
I miejsce zajęły ex aequo:
  • Maria Szafran z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
  • Marcelina Cybak z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
II miejsce zdobyli ex aequo:
  • Emilia Łagódka z Przedszkola Publicznego nr 8 w Policach
  • Miłosz Jędrzejewski z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
III miejsce zajęła:
  • Aniela Chełminiak z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
Wyróżnienia zdobyli:
  • Izabela Grocholewska z Przedszkola Publicznego w Trzebieży
  • Łucja Czeszejko z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
  • Borys Borkowski z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
Nagrodę szczególną, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach Haliny Michalak, otrzymała Emilia Łagódka za recytację wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Nagrodą tą był bon o wartości 300 zł przeznaczony na lody dla całej grupy przedszkolnej Emilii.
Zdjęcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kaliscy uczniowie zwyciężają w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Policach

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbył się kolejny, emocjonujący Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Inicjatywa, zorganizowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinie, zgromadziła dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z różnych miast regionu.

Opublikowane

w dniu

Na przegląd zjechali uczniowie ze Szczecina, Polic, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Trzebiatowa, Chojny oraz Nowogardu. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwóch głównych kategoriach: prezentacji musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w programie dowolnym, który umożliwił poszczególnym drużynom wykazanie się kreatywnością.

Zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie musztry i kształcenia mundurowego, biorąc pod uwagę precyzję ruchów, synchroniczność zespołu i ogólny poziom wykonania. Najwyższym podium cieszyć mogli się tegoroczni laureaci – uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Drugie miejsce przypadło gospodarzom przeglądu, czyli uczniom Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, zaś na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Wydarzenie to nie tylko pokaz kompetencji uczniów w dziedzinie musztry wojskowej, ale także istotna okazja do promowania wartości patriotycznych oraz dyscypliny wśród młodzieży, a także umożliwienie spotkania z kulturą i tradycją wojskową Polski.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Powiatu Polickiego

W niedzielnych wyborach samorządowych w powiecie polickim przewagę zdobyła Koalicja Obywatelska, która uzyskała największą ilość mandatów. Spośród 19 miejsc w Radzie Powiatu w Policach, aż 9 zajmą przedstawiciele tego ugrupowania.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z ostatecznymi wynikami wyborów, Koalicja Obywatelska, której liderem jest Donald Tusk, będzie miała decydujący wpływ na kierunki działań samorządu. Na dalszych pozycjach znalazło się Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Gryf XXI z sześcioma mandatami oraz Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało trzech radnych. Niepokojącą nowością jest pojawienie się w radzie reprezentanta partii Trzecia Droga, co może świadczyć o rosnącej dywersyfikacji politycznej na lokalnym poziomie.

W składzie rady odnajdziemy takie osobistości jak Shivan Fate, Dorota Krzywicka, Jacek Jekiel, Marek Kaczyński, Paulina Pietras-Lewicka, Janusz Szwyd, Marek Arendt, Danuta Chylewska-Kęsy oraz Zbigniew Pokrzywiński reprezentujących Koalicję Obywatelską. Z ramienia Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI znaleźli się Izabela Wesołowska-Kośmider, Teresa Dera, Jacek Fabisiak, Andrzej Bednarek, Beata Chmielewska i Adam Pacholik. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowała trójka radnych: Jerzy Okopny, Jolanta Pisarska i Grzegorz Kruszkowski. Ostatnie miejsce w radzie zajął Tomasz Czubara z Trzeciej Drogi.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie