Kultura

# otwarte choć zamknięte Konkursy dla dzieci i młodzieży przedłużone

Terminy nadsyłania prac na trzy konkursy ogłoszone przez Muzeum Narodowe w Szczecinie zostały przedłużone. Konkursowe zadania mogą być przygotowywane bez potrzeby wychodzenia z domu.
W konkursach mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni oraz szkolne klasy.

Opublikowane

w dniu

Zadaniem uczestników konkursu „Malowane kroniki Szczecina” jest przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem. W kolejnym konkursie – „Ciąg dalszy nastąpił” – zachęcamy uczestników do nakręcenia krótkiego filmu, w którym przedstawią swoją wizję Pomorza. Trzecia z propozycji – konkurs „Zatrzymane w czasie” – skierowana jest do uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych, a zadaniem jest przygotowanie pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć przedstawiających obiekt historyczny związany z historią najnowszą.

Poniżej komunikaty prasowe o konkursach, szczegółowe informacje o konkursach oraz formularze zgłoszeń i regulaminy można odnaleźć także w serwisie internetowym www.muzeum.szczecin.pl

Malowane kroniki Szczecina: https:/muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/961-malowane-kroniki-pomorza-konkurs.html

Ciąg dalszy nastąpił: https:/muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/975-konkurs-ciag-dalszy-nastapil-glos-pokolenia-z-w-rozmowie-o-pomorzu.html

Zatrzymane w czasie: https:/muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/934-zdarzylo-sie-konkurs-mns-cdp-dla-uczniow-szkol-podstawowych.html

Malowane kroniki Szczecina
Obrazki z najdawniejszych dziejów

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac
na konkurs zostaje przedłużony do 4 maja 2020.

Dla wyobraźni, zwłaszcza dziecięcej, nie istnieją granice czasu ani przestrzeni. Tym bardziej
w muzeum, w którym niemożność bezpośredniego kontaktu z dawnymi faktami i zjawiskami zwiedzający zastępuje kontaktem z pozostałościami po tych wydarzeniach.

Gdy oglądamy przedmioty i odczytujemy z nich treść – to, jak wyglądają, czym są, o czym świadczą – tworzymy własny, tylko częściowo uniwersalny, obraz jakiejś historii. 

Dlatego proponujemy sprawdzian dla wyobraźni na podstawie okruchów przeszłości, czyli eksponatów z wystawy „Najstarsze karty z dziejów Szczecina” (więcej o wystawie: https:/muzeum.szczecin.pl/wystawy/stale/63-najstarsze-karty-z-dziejow-szczecina.html). Mamy nadzieję, że zgromadzone na niej przedmioty ożyją w rysunkach dzieci, przedstawiających dawną rzeczywistość. Zadaniem uczestników konkursu będzie przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem. W pracach wśród bohaterów lub w scenerii wydarzeń mogą się pojawić artefakty z muzealnej ekspozycji (przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia, elementy stroju itp.). Celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Szczecina do poznawania jego najstarszych dziejów, rozwijanie wyobraźni historycznej oraz kształtowanie umiejętności odczytywania znaczenia artefaktów archeologicznych. Jury weźmie pod uwagę zgodność treści z wiedzą historyczną oraz technikę, oryginalność i pomysłowość wykonania pracy konkursowej.

Na prace, opatrzone imieniem i nazwiskiem autora oraz numerem telefonu kontaktowego opiekuna, czekamy do 4 MAJA 2020 roku pod adresem:

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin

z dopiskiem: Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się  w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina, ul. Mściwoja II 8.

Koordynatorka konkursu: Ewa Kimak
tel. (+48) 91 4315 278
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Zatrzymane w czasie

Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo Nauczyciele i Rodzice! Informujemy, że pomimo kwarantanny w dalszym ciągu oczekujemy na zgłoszenia szkół do konkursu wojewódzkiego organizowanego przez MNS–CDP „Zatrzymane w czasie”.

Przypominamy, że zadaniem uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych jest przygotowanie pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć (od jednego do trzech) w wybranym formacie, przedstawiających obiekt historyczny związany z historią najnowszą w najbliższym otoczeniu uczestnika. Fotografie mogą być czarno-białe lub kolorowe. Następnie należy stworzyć inspirowaną zdjęciem lub zdjęciami historię w dowolnej formie narracyjnej, łączącą fakty historyczne z fikcją literacką. Przedstawione wydarzenia powinny być osadzone w realiach przeszłości własnej miejscowości lub regionu zachodniopomorskiego po 1945 roku.

Ze względu na zawieszenie zajęć edukacyjnych w szkołach i placówkach przedłużamy możliwość zgłaszania uczestnictwa do 31 marca 2020 roku. Pozostałe terminy i zasady konkursu na razie nie ulegają zmianom. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie państwo w regulaminie zamieszczonym na stronach www.muzeum.szczecin.pl  oraz www.przelomy.muzeum.szczecin.pl . Pod regulaminem
są zamieszczone stosowne załączniki do pobrania. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową.

Z przyjemnością informujemy, ze udział w konkursie zadeklarowały następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie,
  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Dębicach,
  • Zespół Szkół Publicznych w Golczewie,
  • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do uczestnictwa w konkursie na najlepszą  pracę literacką, której akcja rozgrywa się w rodzinnej miejscowości ucznia, oraz wykonanie zdjęcia lub kilku zdjęć wybranego miejsca lub obiektu.

Konkurs jest kolejną inicjatywą zespołu pracowników Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w zakresie edukacji historycznej regionu zachodniopomorskiego. Poprzednie edycje wykazały, że dzięki konkursowi młodzież w aktywny i twórczy sposób uczy się o przeszłości oraz teraźniejszości swojej małej ojczyzny. Konkurs sprzyja rozwijaniu wyobraźni, uczy samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane działania.

Prosimy o zapoznania się z regulaminem i zapraszamy do zgłoszenia szkoły do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu.

Zgłoszenia uczniów do udziału w konkursie należy przesyłać w terminie do 31 marca 2020 roku.

Ciąg dalszy nastąpił

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac na konkurs zostaje przedłużony do 25 maja 2020.
Zapraszamy osoby w wieku od 14 do 19 lat do udziału w konkursie filmowym realizowanym
w ramach projektu edukacyjnego poświęconego dwudziestowiecznej historii Szczecina i Pomorza „Pomorskie pasaże historyczne” (https:/muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/610-pomorskie-pasaze-historyczne-projekt-edukacyjny-poswiecony-dwudziestowiecznej-historii-szczecina-i-pomorza.html).

Konkurs jest oparty między innymi na narracji cyklu filmów „Rozmowy o Pomorzu” w reżyserii Michała Majerskiego (trailer: https:/link.do/EI8em). Prezentują one obraz Pomorza czasu przemian z połowy XX wieku, utrwalony w świadomości jego niemieckich i polskich mieszkańców. Różnorodne spojrzenia i przeżycia łączy wspólne miejsce – Pomorze, kraina o bogatej i złożonej historii.

Celem konkursu jest kontynuacja rozmowy o losach tej ziemi w XXI wieku. Proponujemy współczesnym mieszkańcom nakręcenie filmu, w którym przedstawią swoją wizję Pomorza. Zachęcamy do poszukiwania odpowiedzi na pytania:

  • Czy czuję się Pomorzaninem? A jeśli tak, to co to oznacza?
  • Czy Pomorze, jako kraina historyczna, funkcjonuje w świadomości zamieszkujących je dziś osób?

Zapraszamy do udziału w konkursie młodych ludzi (w wieku od 14 do 19 lat), dla których Pomorze, dawniej historycznie spójny region, jest prywatną ojczyzną i oznacza ważny element poczucia tożsamości. 

Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia oraz podpisanym regulaminem należy składać do dnia 25 MAJA 2020 na adres: 

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-502 Szczecin

Koordynator projektu: Ewa Kimak 
tel. 797 705 278 
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Reklama

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej

Kultura

Plener malarski w Parku Staromiejskim – spotkanie z sztuką w Policach

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza miłośników malarstwa na kolejny plener malarski, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października, w godzinach 12:00-14:00. Spotkanie z sztuką dla pasjonatów i amatorów malowania odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Staromiejskiego, oferując uczestnikom nie tylko okazję do rozwijania swoich artystycznych umiejętności, ale także możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w inspirującym otoczeniu.

Opublikowane

w dniu

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, jednak zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zapisy w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały do malowania, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej oraz wymiany doświadczeń z innymi miłośnikami malarstwa.

Zachęca się zwłaszcza mieszkańców powiatu polickiego, choć wydarzenie otwarte jest dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w plenerowym malowaniu. Jest to także wyjątkowa szansa dla początkujących artystów, którzy szukają inspiracji i pragną nauczyć się nowych technik pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Plener malarski w Policach jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również metodą na rozwój osobisty i artystyczny.

fot. Tomasz Łój / Miejski Ośrodek Kultury w Policach

 

Czytaj dalej

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie