Gmina Police

Rosjanie próbują zablokować budowę zakładu „Polimery Police”

Opublikowane

w dniu

[lead]Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, Rosjanie zgłosili sprzeciw wobec uchwały o dofinansowaniu fabryki „Polimery Police” – informuje prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki. To decyzja bardziej polityczna niż ekonomiczna – tak komentuje poczynania rosyjskiego Acronu w sprawie dofinansowania budowy fabryki polimerów w Policach, ekonomista Jarosław Korpysa.[/lead]

Polimery Police to gigantyczna inwestycja warta ponad 5 mld zł. Za tę kwotę do 2022 roku zostać wybudowana jedna z największych inwestycji w historii całego polskiego przemysłu chemicznego. Rocznie zakłady w Policach mają produkować około 429 tys. ton polipropylenu. Problem w tym, że inwestycję właśnie zaczęli torpedować Rosjanie.

Inwestycję próbuje wstrzymać rosyjska spółka Acron, która ma 20 procent udziałów w grupie Azoty. Prezes Wojciech Wardacki zapewnia, że działania Rosjan są nieskuteczne. Zarząd Grupy Azoty zapewnia, że działania Rosjan nie wpłyną na budowę fabryki polimerów w Policach. Eksperci przypuszczają, że fabryka w Policach będzie stanowić konkurencję dla rosyjskich inwestycji. Rosyjski Acron kupił akcje Grupy Azoty w latach 2012-13.

– Na walnym Grupy Azoty, gdzie debatowaliśmy i głosowaliśmy nad uchwałą wyrażającą zgodę na objęcie akcji w emisji Polic. Środki mają być przeznaczone na Polimery. Ten akcjonariusz zgłosił sprzeciw do uchwały. Po raz pierwszy głosował przeciw, czyli była i jest to próba zablokowania – mówi Wardacki.

[subtitle]Zarząd Azotów miał być sprzeciwem Rosjan kompletnie zaskoczony.[/subtitle]

– Wcześniej Acron nie dawał żadnych sygnałów, że może wyciągnąć tak ciężkie działa. Nikt w zasadzie nie wie, o co im chodzi. Mniejszościowy akcjonariusz próbuje wywrócić do góry nogami inwestycję, która jest kluczowa dla Grupy Azoty – podkreśla nasz informator.

Emisja akcji Polic trwa. Zapisy ruszyły 12 listopada i potrwają do 22 listopada. Wszystko wskazuje na to, że Grupa Azoty zakupem akcji dorzuci do inwestycji nawet blisko 700 mln zł, choć ostateczna kwota nie jest znana. Właśnie brak szczegółowych informacji o transakcji ma być formalnym powodem, na który mają się powoływać Rosjanie, głosując przeciw.

– Muszę uspokoić, iż te działania Rosjan są skazane na niepowodzenie, ponieważ akcjonariusz może wystąpić do sądu o unieważnienie uchwały. My jesteśmy spokojni, bo uchwała została podjęta, ona obowiązuje i wszystkie elementy nieodzowne do tego, żeby była przez sąd uznana zostały spełnione, czyli jest to uchwała zgodna z przepisami prawa – mówi Wardacki.

Obrady nadzwyczajnego walnego zgromadzenia po zaskakującym głosowaniu zostały wstrzymane. Rozmowy mają być wznowione, ale dopiero 21 listopada, a więc na dzień przez zakończenie zapisów na akcje Polic.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza kontrowersyjna akcja ze strony Rosjan w Grupie Azoty. Kilka lat temu Acron próbował „wrogiego przejęcia” m.in. zakładów chemicznych w Puławach.

Acron już wielokrotnie dawał o sobie znać na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy, zadając wiele, często niewygodnych pytań. Choć już dawno nie postawił się przy tak znaczącej sprawie.

– W zasadzie walne zgromadzenie to dla Rosjan jedyny sposób na komunikowanie się z władzami Grupy Azoty. Dla głównego właściciela, czyli Skarbu Państwa, nie jest to na pewno dobry partner – przyznaje Jakub Szkopek, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Podczas gdy Rosjanie posiadają około 20 proc. udziałów w Grupie Azoty, do państwa należy 33 proc. akcji. Nie jest to więc duża przewaga. Tyle teoria. Bo w praktyce skarb państwa me jeszcze „złoty głos”, czyli może przegłosować pozostałych akcjonariuszy. Reszta udziałów należy do OFE i TFI, a także część jest w wolnym obrocie na warszawskiej giełdzie.

[signature](ges)
źródło: Polskie Radio Szczecin, www.money.pl

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Zmiana organizacji ruchu na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej

W związku z pracami modernizacyjnymi, jakie będą miały miejsce na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej, władze powiatu polickiego informują o planowanych zmianach w organizacji ruchu od nadchodzącego piątku. Ruch wahadłowy będzie wprowadzony na odcinku od ul. Asfaltowej do ul. Nadbrzeżnej pod numerem 14. Natomiast na odcinku począwszy od ul. Nadbrzeżnej 14 aż do końca zakresu inwestycji zostanie ustanowiony ruch dwukierunkowy.

Opublikowane

w dniu

Aby zapewnić sprawną i bezpieczną przebudowę, prosimy mieszkańców oraz osoby przejeżdżające przez ten fragment miasta o zwiększoną uwagę i stosowanie się do nowo wprowadzonej organizacji ruchu oraz tymczasowego oznakowania. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz bieżących ograniczeń. Celem tych zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom budowlanym, jak i użytkownikom drogi.

Służby odpowiedzialne za nadzór drogowy będą monitorować sytuację w celu zapewnienia płynności ruchu oraz szybkiej reakcji na ewentualne utrudnienia.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w zmodernizowanej sali MOK

Narodowe Święto Niepodległości w Policach obchodzone będzie w tym roku w szczególnie uroczystych okolicznościach. Jednym z punktów programu będą tradycyjne koncerty pieśni patriotycznych w nowo zmodernizowanej sali Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Siedleckiej. Uroczystości inauguracyjne rozpoczną się już w niedzielę, 10 listopada o godzinie 17:00, śpiewnikiem rodzinnym, który zaoferuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym możliwość aktywnego uczestnictwa w śpiewaniu.

Opublikowane

w dniu

Następnego dnia, tj. 11 listopada o godz. 17:00, miejsce odbędzie się XI edycja Śpiewnika Patriotycznego „Ułani, ułani”, zorganizowanego pod batutą znanej śpiewaczki operowej Ewy Filipowicz-Kosińskiej. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali również Maciej Skowronek, pianista, oraz studenci Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Interesujące jest, że wstęp na obydwa koncerty jest całkowicie bezpłatny, jednak niezbędne jest posiadanie wejściówki, które można odbierać w tymczasowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Traugutta 4. Wydarzenia te cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, co może świadczyć o szybkim wyczerpywaniu się puli biletów, zwłaszcza że tym razem będą one pierwszymi koncertami w odnowionej sali.

Oprócz koncertów, w świętowanie niepodległości włączony zostaje również aspekt sportowy. W ramach obchodów 11 listopada zorganizowany zostanie IV Bieg Niepodległości „Dębowa Dycha”, który rozpocznie się o godz. 9:00, zaś wspólne odśpiewanie hymnu narodowego zaplanowano na godz. 11:00.

Organizatorzy zapraszają do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, jako okazję do celebracji wolności i jedności narodowej w duchu wspólnoty.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach

W dniu Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach odbyła się gminna uroczystość z udziałem lokalnych władz. Burmistrz Krystian Kowalewski wraz z zastępcą Magdaleną Sosnowską wręczyli nagrody dyrektorom szkół, nauczycielom oraz pedagogom za ich dotychczasowy wkład w rozwój lokalnego systemu edukacji.

Opublikowane

w dniu

Podczas uroczystości panujemy emocje wdzięczności i szacunku wobec przedstawicieli gminy za ich codzienną, pełną zaangażowania pracę. Burmistrz wyraził uznanie dla profesjonalizmu oraz poświęcenia wszystkich nagrodzonych, życząc im dalszej satysfakcji i wytrwałości w tej odpowiedzialnej działalności.

Wydarzenie było również okazją do uznania wybitnych osiągnięć indywidualnych nauczycieli i pedagogów. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in.: Renata Kasprzak, Izabela Rożyńska, Dorota Kałużna, czy Agnieszka Ławrukajtis, których praca została szczególnie doceniona.

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty, obchodzone corocznie dnia 14 października. Jest to wyraz uznania dla trudu włożonego w kształcenie i wychowywanie kolejnych pokoleń.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie