Kultura

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Opublikowane

w dniu

[lead]W 2019 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał na 29. września. To bardzo ważna data w działalności polickiej biblioteki. Wszak propagowanie czytelnictwa, to jeden z głównych celów, jaki stawia przed sobą kadra biblioteki. To cel, który wspólnie z mieszkańcami jest realizowany już od lat. [/lead]

Czytanie uspokaja, relaksuje, zmniejsza napięcie i stres – tak pokazuje wiele badań, często słyszymy głosy, że podkreślają to naukowcy z wielu krajów. Trudno się z tym nie zgodzić. Czytanie, to ogromna wartość, szczególnie, że żyjemy w świecie przepełnionym stresem, pod presją czasu, otoczeni ogromem bodźców, które nie zawsze dają możliwość wyciszenia i odzyskania równowagi. Dotyczy to w takim samym stopniu dorosłych, jak i dzieci. W bibliotece, dużą uwagą otaczamy dzieci, skupiamy się na działaniach kierowanych właśnie do nich. Wraz ze szkołami i przedszkolami, propagujemy czytelnictwo, bo wiemy, że czytając, szczególnie dziecku – zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to inicjatywa, kierowana szczególnie do dzieci. W naszej bibliotece łączymy czytanie z poznawaniem świata i otaczającej nas rzeczywistości. Zarówno Oddział dla Dzieci, jak i Filia Nova przygotowują ciekawe zajęcia, w których uczestniczą dzieci w polickich szkół i przedszkoli.

Fot.: Marta Juchnowicz

Grupa przedszkolna o nazwie – „Żeglarze” z PP nr 5 w Policach odwiedziła Filię Novą, by posłuchać wierszy o jesieni: „Jesienne liście” Ewy Szelburg-Zarembiny, oraz „Stragan pani Jesieni” Barbary Lewandowskiej. Aura za oknem nastraja do rozmów o tej niezwykle barwnej porze roku, dzieci bardzo chętnie włączyły się do rozmowy na temat darów jesieni, zgromadzonych na stoliku, w postaci jabłek, gruszek, śliwek, kasztanów, jarzębiny, szyszek, żołędzi i oczywiście pięknych, kolorowych liści. Najciekawszym elementem spotkania było papierowe drzewko, które wcześniej zostało przygotowane. Było one ozdobione listkami, a na nich wypisane były sentencje mówiące o wzajemnym szacunku, wobec przyrody, ludzi i samych siebie.

Fot.: Marta Juchnowicz

Dla nieco starszych dzieci, bo z klasy I SP nr 1 w Policach, w Oddziale dla Dzieci przygotowano spotkanie przyrodnicze połączone z czytaniem książki D. Sumińskiej „Dlaczego oczy kota świecą nocą”. Gościem wyjątkowym tego spotkania była pani Agata Cyrus z Nadleśnictwa Trzebież, osoba która doskonale orientuje się w tym temacie i często współpracuje z biblioteką. Pani Agata, jak nikt potrafi opowiadać o zwierzętach i otaczającej nas przyrodzie. Przeczytała i wyjaśniła dzieciom dlaczego nie wszystkie zwierzęta szykują się do snu zimowego, w jaki sposób gromadzą zapasy i dlaczego futro zająca jest zimą jaśniejsze, a latem ciemniejsze. Całości spotkania dopełnił film, pt. „Życie lasu” oraz układanie puzzli, które okazało się wcale nie łatwym zadaniem, ale na pewno bardzo pouczającym!

Taki sposób podejścia do zajęć w bibliotece doskonale pokazuje, jak wspaniale można połączyć czytanie, zabawę i naukę! Tu pracują wszystkie zmysły, a przede wszystkim pracuje wyobraźnia!

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Kultura

Wzrost czytelnictwa w Polsce: Autorzy dostrzegani przez czytelników

W najnowszym sprawozdaniu Biblioteki Narodowej zarysowany został obraz współczesnego czytelnictwa w Polsce, który ukazuje istotne tendencje. Z raportu wynika, że czytelnictwo w kraju zanotowało pozytywne zmiany: w ostatnim roku odsetek osób sięgających po książki wzrósł o dziewięć procent, osiągając poziom czterdziestu trzech procent populacji. Dane te rzucają światło na zmieniające się nawyki kulturalne Polaków.

Opublikowane

w dniu

Popularyzacja literatury wśród odbiorców ma kilka wymiarów. Okazuje się, że kluczowe dla sprzedaży są adaptacje filmowe oparte na literackich pierwowzorach oraz międzynarodowe triumfy autorów na polu nagrody tak prestiżowej, jak Nobel. Obecnie na szczycie listy popularnych pisarzy znajdują się Remigiusz Mróz, specjalizujący się w kryminałach i thrillerach prawniczych, Katarzyna Bonda, uznana za królową polskiego kryminału, oraz laureatka Nagrody Nobla – Olga Tokarczuk, której twórczość nie wymaga szerokiej eksplikacji.

Wyraźnie zaznacza się również rozbieżność płciowa w statystykach czytelnictwa. Co druga kobieta w Polsce sięga po książki, w przeciwieństwie do jednego na trzech mężczyzn. Ten fakt koreluje ze stwierdzeniem, że kobiety wykazują się wyższym poziomem wykształcenia. Konstatacja ta może służyć jako bodziec dla mężczyzn do narodowej refleksji nad własnymi nawykami czytelniczymi.

Czytaj dalej

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie