Kultura

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Opublikowane

w dniu

[lead]W 2019 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał na 29. września. To bardzo ważna data w działalności polickiej biblioteki. Wszak propagowanie czytelnictwa, to jeden z głównych celów, jaki stawia przed sobą kadra biblioteki. To cel, który wspólnie z mieszkańcami jest realizowany już od lat. [/lead]

Czytanie uspokaja, relaksuje, zmniejsza napięcie i stres – tak pokazuje wiele badań, często słyszymy głosy, że podkreślają to naukowcy z wielu krajów. Trudno się z tym nie zgodzić. Czytanie, to ogromna wartość, szczególnie, że żyjemy w świecie przepełnionym stresem, pod presją czasu, otoczeni ogromem bodźców, które nie zawsze dają możliwość wyciszenia i odzyskania równowagi. Dotyczy to w takim samym stopniu dorosłych, jak i dzieci. W bibliotece, dużą uwagą otaczamy dzieci, skupiamy się na działaniach kierowanych właśnie do nich. Wraz ze szkołami i przedszkolami, propagujemy czytelnictwo, bo wiemy, że czytając, szczególnie dziecku – zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to inicjatywa, kierowana szczególnie do dzieci. W naszej bibliotece łączymy czytanie z poznawaniem świata i otaczającej nas rzeczywistości. Zarówno Oddział dla Dzieci, jak i Filia Nova przygotowują ciekawe zajęcia, w których uczestniczą dzieci w polickich szkół i przedszkoli.

Fot.: Marta Juchnowicz

Grupa przedszkolna o nazwie – „Żeglarze” z PP nr 5 w Policach odwiedziła Filię Novą, by posłuchać wierszy o jesieni: „Jesienne liście” Ewy Szelburg-Zarembiny, oraz „Stragan pani Jesieni” Barbary Lewandowskiej. Aura za oknem nastraja do rozmów o tej niezwykle barwnej porze roku, dzieci bardzo chętnie włączyły się do rozmowy na temat darów jesieni, zgromadzonych na stoliku, w postaci jabłek, gruszek, śliwek, kasztanów, jarzębiny, szyszek, żołędzi i oczywiście pięknych, kolorowych liści. Najciekawszym elementem spotkania było papierowe drzewko, które wcześniej zostało przygotowane. Było one ozdobione listkami, a na nich wypisane były sentencje mówiące o wzajemnym szacunku, wobec przyrody, ludzi i samych siebie.

Fot.: Marta Juchnowicz

Dla nieco starszych dzieci, bo z klasy I SP nr 1 w Policach, w Oddziale dla Dzieci przygotowano spotkanie przyrodnicze połączone z czytaniem książki D. Sumińskiej „Dlaczego oczy kota świecą nocą”. Gościem wyjątkowym tego spotkania była pani Agata Cyrus z Nadleśnictwa Trzebież, osoba która doskonale orientuje się w tym temacie i często współpracuje z biblioteką. Pani Agata, jak nikt potrafi opowiadać o zwierzętach i otaczającej nas przyrodzie. Przeczytała i wyjaśniła dzieciom dlaczego nie wszystkie zwierzęta szykują się do snu zimowego, w jaki sposób gromadzą zapasy i dlaczego futro zająca jest zimą jaśniejsze, a latem ciemniejsze. Całości spotkania dopełnił film, pt. „Życie lasu” oraz układanie puzzli, które okazało się wcale nie łatwym zadaniem, ale na pewno bardzo pouczającym!

Taki sposób podejścia do zajęć w bibliotece doskonale pokazuje, jak wspaniale można połączyć czytanie, zabawę i naukę! Tu pracują wszystkie zmysły, a przede wszystkim pracuje wyobraźnia!

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej

Kultura

Plener malarski w Parku Staromiejskim – spotkanie z sztuką w Policach

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza miłośników malarstwa na kolejny plener malarski, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października, w godzinach 12:00-14:00. Spotkanie z sztuką dla pasjonatów i amatorów malowania odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Staromiejskiego, oferując uczestnikom nie tylko okazję do rozwijania swoich artystycznych umiejętności, ale także możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w inspirującym otoczeniu.

Opublikowane

w dniu

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, jednak zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zapisy w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały do malowania, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej oraz wymiany doświadczeń z innymi miłośnikami malarstwa.

Zachęca się zwłaszcza mieszkańców powiatu polickiego, choć wydarzenie otwarte jest dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w plenerowym malowaniu. Jest to także wyjątkowa szansa dla początkujących artystów, którzy szukają inspiracji i pragną nauczyć się nowych technik pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Plener malarski w Policach jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również metodą na rozwój osobisty i artystyczny.

fot. Tomasz Łój / Miejski Ośrodek Kultury w Policach

 

Czytaj dalej

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie