Gmina Dobra

Kobieca Strona Mocy z dr hab. Beatą Bugajską, prof. US

Stowarzyszenie Carpe diem oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowe zaprasza wszystkie wspaniałe kobiety, na Kobiecą Stronę Mocy z dr hab., prof. US Beatą Bugajską, która jest prof. Uniwersytetu Szczecińskiego – doktorem habilitowanym nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika (2016). Pracuje e Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego, jako kierownik zespołu gerontologii stosowanej i tanatologii.

Opublikowane

w dniu

Pracę w Uniwersytecie Szczecińskim od 2016 roku łączy z obowiązkami Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin i od 2020 r. funkcją pełnomocniczki Prezydenta Miasta Szczecin ds. równości.

20 lutego b.r. została powołana na członkinią Rady ds. Polityki Senioralnej przy Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenie Okle-Drewnowicz. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra do spraw Polityki Senioralnej. Jest powoływana na 2-letnią kadencję i liczy 30 członków. W jej skład wchodzą osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w kwestiach polityki senioralnej. Do zadań Rady należy opracowywanie kierunków działań adresowanych na rzecz osób starszych w Polsce, inicjowanie, wspieranie i promowanie rozwiązań z zakresu polityki senioralnej oraz przedstawianie Ministrowi propozycji rozwiązań na rzecz rozwoju systemu wsparcia osób starszych.
Zainteresowania badawcze dr Beaty Bugajskiej to: pedagogika społeczna, gerontologia społeczna, pomoc społeczna i praca socjalna. Pani Beata jest autorka ponad 80 prac, w tym m. in.: Tożsamość człowieka w starości. Studium socjopedagogiczne (Szczecin 2005); Przyszłościowa perspektywa czasowa w starości (Szczecin 2012) [współautorka]; Podróż w czasie. Warsztat rozwoju osobistego osób starszych (Szczecin 2014) [współautorka] (książka zdobyła Nagrodę Teofrasta w kategorii najlepsza popularnonaukowa książka psychologiczna roku 2015).
Szczególnie doceniona została publikacja pt. The ninth stage in the cycle of life – reflections on E.H. Erikson`s theory, opublikowanej w międzynarodowym czasopiśmie Ageing & Society, 37. 2017 za którą otrzymała nagrodę Zachodniopomorskiego Nobla.
Jest też organizatorka cyklu konferencji naukowych pt. „Świat (nie)przyjazny starości”.
Brała udział w zagranicznych stażach naukowych w Walii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Słowacji, Francji połączonych z wyjazdami studyjnymi do instytucji pomocy i opieki nad osobami starszymi. Przewodnicząca Regionalnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych województwa zachodniopomorskiego😍.
Jest bardzo twórczą społeczniczką, zaangażowaną w rozwój Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Szczecinie i całym regionie. Pomysłodawczyni i organizatorka Zachodniopomorskiego Partnerstwa na rzecz Aktywności Seniorów, Latającego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora i cyklicznych spotkań Zachodniopomorskiego Forum Liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Jest członkinią honorową Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, członkinią Rady Programowo – Naukowej w UTW w Szczecinie i w Policach; założycielka Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora; inicjatorka utworzenia UTW Szczecin – Prawobrzeże.
Za działalność na rzecz osób starszych, nagrodzona tytułem Szczecinianki Roku 2014 i Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Kobieta Charyzmatyczna w kategorii kobieta nauki i kobieta społeczna plebiscytu czasopisma WhyStory Gazety Wyborczej 2017.
A co mówiła o swoich pasjach w wywiadzie dla WhyStory?
„Co robi Pani „po godzinach”? Proszę opisać swoje pasje”.
„Nie znam takiego pojęcia jak „po godzinach” – tak naprawdę pomiędzy jedną a drugą pracą, pracą społeczną, obowiązkami domowymi i 4-5 godzinami snu, włączam komputer, pracuję nad artykułem, rozmyślam o ważnych rzeczach, które chcę zrobić, lecz nie tracę czasu na myślenie o problemach – raczej staram się je rozwiązywać. Przyjaciele mówią, że to pracoholizm – może mają trochę racji, ale myślę, że w moim przypadku raczej sprawdza się myśl Konfucjusza: „wybierz sobie pracę, którą lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. Oczywiście zdarza mi się czytać tzw. normalne książki, lubię dobry film i koncerty w Filharmonii Szczecińskiej. Pasje odkładam na wakacje. W tym roku, tradycyjnie już zaplanowaliśmy rodzinną wyprawę w Bieszczady i odkładamy z roku na rok kurs windsurfingowy (kiedyś pływałam i sprawiało mi to wielką przyjemność). Na inne pasje przyjdzie czas na emeryturze. Wtedy też zrobię wystawę pocztówek, które zbieram od lat. Proszę się nie śmiać… Na wszystkich są osoby starsze – to takie zawodowe hobby”.
Na spotkanie z Beatą, na którym będziemy mówić między innymi o odwadze bycia sobą, zapraszamy już w piątek 22 marca, o godzinie 18.30, do Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, ul. Welecka 13B, Mierzyn.
A na zakończenie wydarzenia zorganizujemy też „Hydepark”, więc jeżeli chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami, informacjami czy polecić swoje usługi, zareklamować swoją działalność, to serdecznie zapraszamy.
Częstujemy też kawą/herbatą i domowymi ciastami (ja zrobię blok czekoladowy, a Ty?).
A ponieważ jesteśmy eko, na spotkanie zapraszamy z własnym kubeczkiem/filiżanką, talerzykiem i łyżeczką. Oczywiście naczynia przynosimy w szmacianej albo papierowej torbie.
Czekamy na Was z niecierpliwością. Bo moc jest kobietą.

Gmina Dobra

Wykład dr Marty Cichockiej o integracji Pomorza Zachodniego w Mierzynie

Mieszkańcy gminy Dobra będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o historię regionu podczas najbliższego wydarzenia z cyklu „Historia w Dobrej”. Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 18:00 i będzie miało miejsce w siedzibie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Prelegentką będzie dr Marta Cichocka, która przedstawi wykład zatytułowany „Polak – Katolik. Procesy integracyjne na Pomorzu Zachodnim po II wojnie światowej”.

Opublikowane

w dniu

Wykład skupi się na analizie procesów integracyjnych ludności polskiej na terenach Pomorza Zachodniego. Dr Cichocka omówi, jak po II wojnie światowej mieszkańcy tej części kraju adaptowali się do nowej rzeczywistości, koncentrując się na rolach społecznych i kulturowych, jakie odegrał katolicyzm w procesie integracyjnym.

Jest to wyjątkowa okazja dla mieszkańców regionu, aby zrozumieć zmiany społeczne jakie miały miejsce w ich najbliższym otoczeniu po zakończeniu konfliktu i w latach, które nastąpiły. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych historią lokalną i zmianami społecznymi w Polsce po 1945 roku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy sugerują wcześniejsze przybycie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra już wkrótce

18 maja br., (sobota), tereny sportowe przy ul. Sportowej 7 w Dobrej staną się areną rywalizacji najmłodszych miłośników piłki nożnej. Zainaugurowany zostanie Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra. W zawodach weźmie udział młodzież szkolna, reprezentująca klasy 5-6 oraz 7-8 ze szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gminy.

Opublikowane

w dniu

Zarówno organizatorzy, jak i mieszkańcy, z ogromnym zapałem oczekują na ten dzień, który promować będzie sportową rywalizację oraz zdrowy tryb życia wśród najmłodszych. Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00 i zaplanowano, że przebiegać będzie w duchu fair play oraz wzajemnego szacunku.

Osoby, które zawitają na boiska sportowe będą mogły nie tylko kibicować młodym talentom, ale także wziąć udział w dodatkowych atrakcjach przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a emocje sportowe gwarantowane. Zaprasza się zatem wszystkich mieszkańców gminy Dobra do wspierania rozwoju sportowych pasji u najmłodszych i do spędzenia czasu w rodzinnej, sportowej atmosferze.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie