Gmina Police

Starosta Bednarek: przez Przęsocin pojadą jego mieszkańcy, autobusy, taksówki

Opublikowane

w dniu

[lead]W połowie września zmieni się organizacja ruchu na remontowanym odcinku drogi między Mścięcinem a Przęsocinem. Rozważane jest ograniczenie przejazdu tylko dla autobusów i służb ratunkowych. Przepustki dostaną też mieszkańcy Przęsocina, zapowiada starosta policki, Andrzej Bednarek, dodając, że pozostały ruch będzie kierowany przez ul. Cisową, Nadbrzeżną, Skolwin, Stołczyn. Zaskoczenia słowami starosty Bednarka nie ukrywają mieszkańcy… Skolwina i Stołczyna. Którzy piszą do prezydenta Szczecina, Piotra Krzyska petycję w tej sprawie.[/lead]

Zmiana organizacji ruchu na remontowanym odcinku drogi Mścięcino-Przęsocin spowodowana jest przede wszystkim skargami mieszkańców Przęsocina na tworzące się kolejki przy wahadle. Dojazd wydłuża się w godzinach szczytu nawet do pół godziny.

– Utrzymanie dotychczasowej organizacji ruchu na tej remontowanej drodze nie jest możliwe – powiedział starosta Andrzej Bednarek. – Trwają uzgodnienia z policją i władzami Szczecina – dojdzie do zmiany. Tym odcinkiem będą mogły przejeżdżać autobusy, pojazdy uprzywilejowane, służby miejskie, taksówki i mieszkańcy Przęsocina. Cały pozostały ruch będzie kierowany przez ul. Cisową, Nadbrzeżną, Skolwin, Stołczyn. Jest to kłopot, ale nie ma innego wyjścia. Bo opóźnienia autobusów i koszty dla powiatu polickiego mogłyby być ogromne – trzeba by uruchamiać linie zastępcze, a to bardzo poważne obciążenia finansowe.

Zaskoczenia słowami starosty Bednarka nie ukrywają mieszkańcy… Skolwina i Stołczyna. „Rada Osiedla Skolwin pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie wypowiedzią Starosty Powiatu Polickiego, Andrzeja Bednarka, który powołując się na uzgodnienia z władzami Szczecina, poinformował o planowanym przekierowaniu ruchu pojazdów osobowych i ciężarowych na trasie Szczecin-Police, ulicami Cisową i Nadbrzeżną w Policach oraz ulicą Stołczyńską w Szczecinie.” – czytamy w stanowisku radnych osiedlowych przesłanym prezydentowi Krzystkowi. Osiedlowcy ze Skolwina zaniepokojeni są bezpieczeństwem uczniów szkoły podstawowej nr 44 oraz stanem technicznym mostu w ciągu ulicy Stołczyńskiej, na którym obecnie obowiązuje ograniczenie wjazdu samochodów do 20 t.

Co ciekawe, mieszkańcy Skolwina i Stołczyna już zgłaszają problem ewentualnych opóźnień autobusów linii numer 102 i 63. Na trasie proponowanego przekierowania ruchu pojazdó ciężarowych i osobowych znajduje się bowiem „wąskie gardło” pod wiaduktem, gdzie ruch ograniczony światłami, a pojazdy przejeżdżają wahadłowo.

– Opóźnienia takie występować będą na pewno – mówią radni osiedlowi ze Skolwina. Po zmianach w organizacji ruchu zwiększy się bowiem ruch pojazdów przede wszystkim ciężarowych. „Czy w związku z powyższym, planowane jest wprowadzenie korekty w rozkładach jazdy tych linii autobusowych.” – dopytują radni ze Skolwina, prezydenta Krzystka.

– Rozważana jest możliwość ograniczenia w połowie września przejazdu przez ten remontowany odcinek drogi – przyznaje starosta policki Andrzej Bednarek. Zasadnym też będzie, żeby mieszkańcy Przęsocina dostali przepustki.

[subtitle]Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie wspomniane ograniczenia zaczną obowiązywać.[/subtitle]

–To odbędzie się w połowie, najpóźniej do końca września – deklaruje starosta. I dodaje, że z władzami gminy ustalane są sposoby zapewnienia bezpieczeństwa uczniom Szkoły Podstawowej nr 2, która jest przy ulicy, na którą miałby zostać skierowany niemal cały ruch samochodów.
Zanim zostałaby wprowadzona nowa organizacja ruchu, na ul. Nadbrzeżnej muszą zostać zrobione naprawy nawierzchni.
– I musimy też zabezpieczyć Szkołę Podstawową nr 2. Bo może tam być potrzebne wyłączenie sygnalizacji świetlnej – dodaje starosta.

Starosta poinformował również, że wstrzymanie prac na dwa tygodnie z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie powinno mieć wpływu na terminowe zakończenie inwestycji. Wiemy już, że przestój był chwilowy. Prace zostały wznowione, będą jednak o pół miliona droższe.

– Nastąpiło zatrzymanie inwestycji, bo w trakcie robienia podbudowy pod drogę, przedstawiciele firmy Strabag uznali, po swoich wstępnych badaniach, że założenia przyjęte w projekcie są bardzo optymistyczne – mówi Andrzej Bednarek. – Na zlecenie powiatu przeprowadziliśmy gruntowne badania geologiczne. Rzeczywiście potwierdza się, że musi tam być zwiększona grubość podbudowy. Prezydent Szczecina, który jest tu naszym partnerem, zdaje sobie sprawę, że to będzie kosztowało pół miliona więcej.

Reklama

Gmina Police

Cykl „Obiady Czwartkowe” w Policach – wsparcie i integracja lokalnej społeczności

Mieszkańcy Gminy Police będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Obiady Czwartkowe”, inicjatywie mającej na celu wsparcie osób potrzebujących oraz integrację lokalnej społeczności. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, począwszy od 28 listopada 2024 roku, a zakończą się 27 lutego 2024 roku, w godzinach od 13:00 do 16:00, w przestrzeni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach.

Opublikowane

w dniu

Głównym celem spotkań jest tworzenie relacji międzyludzkich, które mogą okazać się bezcennym wsparciem dla wielu osób. Inicjatywa ta pozwala na spotkanie, prowadzenie rozmów, dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Organizatorzy zapewniają, że każde spotkanie będzie także okazją do otrzymania ciepłego posiłku w formie „ciepłej zupy” oraz dostępu do punktu „wymiany ciepła”, co ma kluczowe znaczenie w zimowe miesiące.

Projekt „Obiady Czwartkowe” jest efektem współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach z lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz przedsiębiorstwami. Taka synergia różnych środowisk pozwala na realizację strategicznego celu, jakim jest wsparcie najbardziej potrzebujących członków społeczności i zapewnienie im miejsca, w którym mogą oni znaleźć zrozumienie i pomoc.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Gmina Police uruchamia program „Opieka wytchnieniowa” – wsparcie dla opiekunów

Burmistrz Polic ogłosił nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2024, który jest częścią działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program, wspierany środkami z Funduszu Solidarnościowego, ma za zadanie pomóc członkom rodzin i opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Opublikowane

w dniu

Uczestnictwo w programie jest skierowane do opiekunów:
1) dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością,
2) osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym orzeczeniem.

Celem „Opieki wytchnieniowej” jest zapewnienie rodzinom oraz opiekunom czasu na regenerację poprzez tymczasowe przejęcie obowiązków związanych z opieką.

Gmina Police zabezpieczyła fundusze na różne formy wsparcia, które obejmują:
1) 14-dniowy, całodobowy pobyt osoby dorosłej w placówce z całodobową opieką,
2) 240-godzinny pobyt dzienny dla dziecka z niepełnosprawnością w domu przebywania dziecka.

Program jasno określa, że osobą świadczącą opiekę wytchnieniową na miejscu zamieszkania nie może być krewny, opiekun prawny lub współmieszkańcy opiekuna bądź osobę niepełnosprawną. Wymagane są odpowiednie dyplomy potwierdzające kwalifikacje lub co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Zainteresowani mogą składać wnioski u Burmistrza Polic. Osoba zakwalifikowana do programu nie będzie obciążona kosztami pobytu w placówce opiekuńczej.

TERMIN ZAKOŃCZENIA REALIZACJI PROGRAMU OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ – edycja 2024 UPŁYWA Z DNIEM 31.12.2024 R.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2a.

Z programu Opieki Wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą dorosłą niepełnosprawną, która:
– ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
– wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
– stale przebywa w domu, tj. nie korzysta  z ośrodka wsparcia (np. SDŚ) lub placówek pobytu całodobowego np. ośrodek szkolno-wychowawczy czy internat.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników do wniosku należy dołączyć Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny FIM (stanowiącej załącznik 7 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka.

Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać do dnia 05.12.2024 r. w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2 (budynek przychodni), piętro IV, w godzinach: poniedziałek 7.30-15.30, wtorek – piątek 7.00-15.00 lub przesłać pocztą.

Druki wniosków wraz z załącznikami dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1 oraz na stronie internetowej www.opspolice.pl.

Więcej informacji można uzyskać w Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1, tel. 91 576 80 90.

Załączniki:

  1. Karta zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa – edycja 2024 (plik doc 30KB)
  2. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, którą uzupełnia lekarz rodzinny, lekarz rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta lub pielęgniarka (plik doc 58KB)
  3. klauzula informacyjną RODO w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (plik doc 27KB)
  4. Oświadczenie o korzystaniu z innych form wsparcia (plik doc 49KB)

Czytaj dalej

Gmina Police

Spotkanie na temat przeciwdziałania przemocy w Policach – 25 listopada

Mieszkańcy Polic będą mieli okazję uczestniczyć w otwartym spotkaniu poświęconym problematyce przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godzinie 12:00 w hotelu Dobosz, zlokalizowanym przy ulicy Wróblewskiego w Policach. Inicjatywa organizowana jest przez polickie Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii i cieszy się wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie otworzy premiera spotu społecznego pt. „DOM-SZKOŁA-PRACA. PrzeMOC wokół nas!”, który ma na celu uświadomienie obecności przemocy w różnych sferach życia. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać ekspertów poruszających tematykę przemocy w środowisku zawodowym i metod tworzenia bezpiecznego miejsca pracy. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja Procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniająca jej zastosowanie i funkcjonowanie po założeniu. Nie zabraknie również wykładu na temat psychologicznych mechanizmów przemocy domowej i prelekcji o problemie przemocy w szkole.

Wydarzenie przewiduje również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań ekspertom.

Spotkanie ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności, jako platforma edukacyjna i wspierająca w przeciwdziałaniu przemocy w każdej formie.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie