Gmina Police

Starosta Bednarek: przez Przęsocin pojadą jego mieszkańcy, autobusy, taksówki

Opublikowane

w dniu

[lead]W połowie września zmieni się organizacja ruchu na remontowanym odcinku drogi między Mścięcinem a Przęsocinem. Rozważane jest ograniczenie przejazdu tylko dla autobusów i służb ratunkowych. Przepustki dostaną też mieszkańcy Przęsocina, zapowiada starosta policki, Andrzej Bednarek, dodając, że pozostały ruch będzie kierowany przez ul. Cisową, Nadbrzeżną, Skolwin, Stołczyn. Zaskoczenia słowami starosty Bednarka nie ukrywają mieszkańcy… Skolwina i Stołczyna. Którzy piszą do prezydenta Szczecina, Piotra Krzyska petycję w tej sprawie.[/lead]

Zmiana organizacji ruchu na remontowanym odcinku drogi Mścięcino-Przęsocin spowodowana jest przede wszystkim skargami mieszkańców Przęsocina na tworzące się kolejki przy wahadle. Dojazd wydłuża się w godzinach szczytu nawet do pół godziny.

– Utrzymanie dotychczasowej organizacji ruchu na tej remontowanej drodze nie jest możliwe – powiedział starosta Andrzej Bednarek. – Trwają uzgodnienia z policją i władzami Szczecina – dojdzie do zmiany. Tym odcinkiem będą mogły przejeżdżać autobusy, pojazdy uprzywilejowane, służby miejskie, taksówki i mieszkańcy Przęsocina. Cały pozostały ruch będzie kierowany przez ul. Cisową, Nadbrzeżną, Skolwin, Stołczyn. Jest to kłopot, ale nie ma innego wyjścia. Bo opóźnienia autobusów i koszty dla powiatu polickiego mogłyby być ogromne – trzeba by uruchamiać linie zastępcze, a to bardzo poważne obciążenia finansowe.

Zaskoczenia słowami starosty Bednarka nie ukrywają mieszkańcy… Skolwina i Stołczyna. „Rada Osiedla Skolwin pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie wypowiedzią Starosty Powiatu Polickiego, Andrzeja Bednarka, który powołując się na uzgodnienia z władzami Szczecina, poinformował o planowanym przekierowaniu ruchu pojazdów osobowych i ciężarowych na trasie Szczecin-Police, ulicami Cisową i Nadbrzeżną w Policach oraz ulicą Stołczyńską w Szczecinie.” – czytamy w stanowisku radnych osiedlowych przesłanym prezydentowi Krzystkowi. Osiedlowcy ze Skolwina zaniepokojeni są bezpieczeństwem uczniów szkoły podstawowej nr 44 oraz stanem technicznym mostu w ciągu ulicy Stołczyńskiej, na którym obecnie obowiązuje ograniczenie wjazdu samochodów do 20 t.

Co ciekawe, mieszkańcy Skolwina i Stołczyna już zgłaszają problem ewentualnych opóźnień autobusów linii numer 102 i 63. Na trasie proponowanego przekierowania ruchu pojazdó ciężarowych i osobowych znajduje się bowiem „wąskie gardło” pod wiaduktem, gdzie ruch ograniczony światłami, a pojazdy przejeżdżają wahadłowo.

– Opóźnienia takie występować będą na pewno – mówią radni osiedlowi ze Skolwina. Po zmianach w organizacji ruchu zwiększy się bowiem ruch pojazdów przede wszystkim ciężarowych. „Czy w związku z powyższym, planowane jest wprowadzenie korekty w rozkładach jazdy tych linii autobusowych.” – dopytują radni ze Skolwina, prezydenta Krzystka.

– Rozważana jest możliwość ograniczenia w połowie września przejazdu przez ten remontowany odcinek drogi – przyznaje starosta policki Andrzej Bednarek. Zasadnym też będzie, żeby mieszkańcy Przęsocina dostali przepustki.

[subtitle]Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie wspomniane ograniczenia zaczną obowiązywać.[/subtitle]

–To odbędzie się w połowie, najpóźniej do końca września – deklaruje starosta. I dodaje, że z władzami gminy ustalane są sposoby zapewnienia bezpieczeństwa uczniom Szkoły Podstawowej nr 2, która jest przy ulicy, na którą miałby zostać skierowany niemal cały ruch samochodów.
Zanim zostałaby wprowadzona nowa organizacja ruchu, na ul. Nadbrzeżnej muszą zostać zrobione naprawy nawierzchni.
– I musimy też zabezpieczyć Szkołę Podstawową nr 2. Bo może tam być potrzebne wyłączenie sygnalizacji świetlnej – dodaje starosta.

Starosta poinformował również, że wstrzymanie prac na dwa tygodnie z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie powinno mieć wpływu na terminowe zakończenie inwestycji. Wiemy już, że przestój był chwilowy. Prace zostały wznowione, będą jednak o pół miliona droższe.

– Nastąpiło zatrzymanie inwestycji, bo w trakcie robienia podbudowy pod drogę, przedstawiciele firmy Strabag uznali, po swoich wstępnych badaniach, że założenia przyjęte w projekcie są bardzo optymistyczne – mówi Andrzej Bednarek. – Na zlecenie powiatu przeprowadziliśmy gruntowne badania geologiczne. Rzeczywiście potwierdza się, że musi tam być zwiększona grubość podbudowy. Prezydent Szczecina, który jest tu naszym partnerem, zdaje sobie sprawę, że to będzie kosztowało pół miliona więcej.

Reklama

Gmina Police

Zmiana organizacji ruchu na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej

W związku z pracami modernizacyjnymi, jakie będą miały miejsce na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej, władze powiatu polickiego informują o planowanych zmianach w organizacji ruchu od nadchodzącego piątku. Ruch wahadłowy będzie wprowadzony na odcinku od ul. Asfaltowej do ul. Nadbrzeżnej pod numerem 14. Natomiast na odcinku począwszy od ul. Nadbrzeżnej 14 aż do końca zakresu inwestycji zostanie ustanowiony ruch dwukierunkowy.

Opublikowane

w dniu

Aby zapewnić sprawną i bezpieczną przebudowę, prosimy mieszkańców oraz osoby przejeżdżające przez ten fragment miasta o zwiększoną uwagę i stosowanie się do nowo wprowadzonej organizacji ruchu oraz tymczasowego oznakowania. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz bieżących ograniczeń. Celem tych zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom budowlanym, jak i użytkownikom drogi.

Służby odpowiedzialne za nadzór drogowy będą monitorować sytuację w celu zapewnienia płynności ruchu oraz szybkiej reakcji na ewentualne utrudnienia.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w zmodernizowanej sali MOK

Narodowe Święto Niepodległości w Policach obchodzone będzie w tym roku w szczególnie uroczystych okolicznościach. Jednym z punktów programu będą tradycyjne koncerty pieśni patriotycznych w nowo zmodernizowanej sali Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Siedleckiej. Uroczystości inauguracyjne rozpoczną się już w niedzielę, 10 listopada o godzinie 17:00, śpiewnikiem rodzinnym, który zaoferuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym możliwość aktywnego uczestnictwa w śpiewaniu.

Opublikowane

w dniu

Następnego dnia, tj. 11 listopada o godz. 17:00, miejsce odbędzie się XI edycja Śpiewnika Patriotycznego „Ułani, ułani”, zorganizowanego pod batutą znanej śpiewaczki operowej Ewy Filipowicz-Kosińskiej. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali również Maciej Skowronek, pianista, oraz studenci Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Interesujące jest, że wstęp na obydwa koncerty jest całkowicie bezpłatny, jednak niezbędne jest posiadanie wejściówki, które można odbierać w tymczasowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Traugutta 4. Wydarzenia te cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, co może świadczyć o szybkim wyczerpywaniu się puli biletów, zwłaszcza że tym razem będą one pierwszymi koncertami w odnowionej sali.

Oprócz koncertów, w świętowanie niepodległości włączony zostaje również aspekt sportowy. W ramach obchodów 11 listopada zorganizowany zostanie IV Bieg Niepodległości „Dębowa Dycha”, który rozpocznie się o godz. 9:00, zaś wspólne odśpiewanie hymnu narodowego zaplanowano na godz. 11:00.

Organizatorzy zapraszają do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, jako okazję do celebracji wolności i jedności narodowej w duchu wspólnoty.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach

W dniu Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach odbyła się gminna uroczystość z udziałem lokalnych władz. Burmistrz Krystian Kowalewski wraz z zastępcą Magdaleną Sosnowską wręczyli nagrody dyrektorom szkół, nauczycielom oraz pedagogom za ich dotychczasowy wkład w rozwój lokalnego systemu edukacji.

Opublikowane

w dniu

Podczas uroczystości panujemy emocje wdzięczności i szacunku wobec przedstawicieli gminy za ich codzienną, pełną zaangażowania pracę. Burmistrz wyraził uznanie dla profesjonalizmu oraz poświęcenia wszystkich nagrodzonych, życząc im dalszej satysfakcji i wytrwałości w tej odpowiedzialnej działalności.

Wydarzenie było również okazją do uznania wybitnych osiągnięć indywidualnych nauczycieli i pedagogów. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in.: Renata Kasprzak, Izabela Rożyńska, Dorota Kałużna, czy Agnieszka Ławrukajtis, których praca została szczególnie doceniona.

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty, obchodzone corocznie dnia 14 października. Jest to wyraz uznania dla trudu włożonego w kształcenie i wychowywanie kolejnych pokoleń.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie