Gmina Police

W Leśnie Górnym wybudują instalację do przetwarzania bioodpadów

Wiadomo gdzie, kto i dlaczego. Nie wiadomo za ile i kiedy. Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Policach, burmistrz Polic Władysław Diakun i prezydent Szczecina Piotr Krzystek poinformowali o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie powołania wspólnego zakładu na odpady biodegradowalne. Zakład miałby przyjąć pierwsze odpady za dwa lata.

Opublikowane

w dniu

List intencyjny w sprawie powołania wspólnego zakładu na odpady biodegradowalne podpisały Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów ze Szczecina, policki Trans-Net oraz spółka Remondis Szczecin. Nieznana jest treść listu, ani koszty jakie będą musiały ponieść firmy tworzące nową spółkę. Całemu przedsięwzięciu patronują Prezydent Szczecina Piotr Krzystek i Burmistrz Polic Władysław Diakun, którzy nie ukrywali zadowolenia z podpisanego wcześniej listu intencyjnego. Już dziś wiadomo, że inwestycja budowy zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych będzie wspierać się na dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

SONY DSC

Chcemy wspólnie z gminą Police zagospodarować bioodpady. Tym bardziej że gmina Police posiada takie możliwości poprzez swoją spółkę. Bioodpady mogą trafiać do zakładu, który zostanie zmodernizowany z naszymi partnerami i będzie służył mieszkańcom obu samorządów. Szczecin takiej instalacji na swoim terenie nie posiada – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Na dzień dzisiejszy nieznany jest koszt budowy nowego zakładu w Leśnie Górnym. Zresztą trudno mówić o szacowanych kosztach, skoro na obecną chwilę firmy czekają na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, zezwalającej na powstanie nowej spółki. Tak się bowiem składa, że podmioty tworzące spółkę mają silną pozycję na rynku gospodarki odpadami tak w Szczecinie jak i Policach.

Pierwsza przymiarka kosztów budowy tej instalacji, miała miejsce rok temu. Wtedy to wychodziło niespełna 50 milionów złotych. Wszyscy wiemy jednak, jak wyglądają ruchy cenowe na rynku, szczególnie tym budowlanym, więc na dzień dzisiejszy to już nieaktualne – tłumaczy Ronald Laska, prezes Remondis Szczecin.

SONY DSC

Nowy zakład docelowo ma przyjąć 40 tysięcy ton odpadów biodegradowalnych. Zdaniem prezesa Laski, cykl kompostowania odpadów będzie w pełni hermetyczny, bez negatywnych wpływów na środowisko. Dla przypomnienia, obecne składowisko w Leśnie Górnym posiada zbiorniki otwarte, co wydatnie odczuwają mieszkańcy. Efektem końcowym kompostowania odpadów będzie kompost, który stanowi bazę do gruntu dla rolnictwa czy ogrodnictwa. Podczas konferencji prasowej przedstawiono próbki kompostu i ziemię pod uprawę ziół, powstałą na terenie zakładu w Bydgoszczy.

SONY DSC

Chcemy z tego zrobić produkt rolniczy produkt, na który jest dzisiaj popyt na rynku, chociażby z tego tytułu, że ceny nawozów rosną w zastraszającym tempie. Oczywiście nie będziemy konkurencją dla dużych zakładów, natomiast to będzie jakieś uzupełnienie rynku – powiedział podczas konferencji prasowej Adam Pacholik, prezes spółki Trans-Net.

W konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Policach udział wzięli burmistrz Polic Władysław Diakun, prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Adam Pacholik prezes spółki Trans-Net, Tomasz Lachowicz prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie oraz Ronald Laska prezes firmy Remondis.

SONY DSC

********************

Na konferencji prasowej zjawiło się trzech radnych, którzy w późniejszych rozmowach nie kryli zaskoczenia z podpisania listu intencyjnego oraz decyzji o budowie wspólnie ze Szczecinem zakładu. Zdziwienie wzbudza również fakt, że mało się mówiło podczas konferencji o transporcie wielu tysięcy ton odpadów. Którą trasą przemierzać będą te transporty, czy nie spowodują utrudnień w ruchu? To tylko dwa najważniejsze pytania, na które odpowiedzi nie otrzymano. Ciekawostką jest również fakt, że kilka miesięcy temu spółce NewCo z Leśna Górnego, wydano negatywną opinie w sprawie rozbudowy zakładu, opierając się właśnie na zwiększonej liczbie ciągników samochodowych, które miałyby przejeżdżać przez Pilchowo.
Na konferencję prasową nie zaproszono żadnych dziennikarzy ze Szczecina. Pytanie dlaczego? Czyżby fakt powołania spółki i budowy nowego zakładu nie bł istotnym tematem dla mieszkańców Szczecina?

Gmina Police

Wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe z MOK

Miejski Ośrodek Kultury w Policach ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników sztuki na wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe, które odbędą się 31 sierpnia na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach. To doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w różnych formach sztuki!

Opublikowane

w dniu

Plac im. Ryszarda Tokarczyka zamieni się w przestrzeń sztuki, a uczestnicy warsztatów przeobrażą się w prawdziwych artystów, tworzących oryginalne prace. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą zarówno najmłodsi uczestnicy, jak i Ci nieco starsi, bo warsztaty zostały przygotowane z myślą o osobach w każdym wieku.

Na najmłodszych uczestników spotkania i ich rodziców czekają warsztaty sensoplastyczne, które umożliwią eksplorację świata sztuki przez zabawę różnorodnymi materiałami i fakturami. Będzie to doskonała okazja, aby rozwinąć wyobraźnię i zmysły poprzez twórczą zabawę i zamienić plac w miejsce pełne kolorów i zapachów.

Dla tych, którzy będą chcieli nauczyć się podstaw rysunku przewidzieliśmy warsztaty wprowadzające. Instruktorzy omówią kluczowe techniki, takie jak proporcje, światło i cień czy kompozycja, a uczestnicy na podstawie nowo zdobytej wiedzy wykonają rysunki, będące odzwierciedleniem tego, co podpowie im wyobraźnia.

Dla nieco bardziej wymagających przygotowaliśmy stanowiska do malowania przy sztalugach, by mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnych, oryginalnych dzieł sztuki. Sztalugi oraz wszelkie niezbędne materiały będą przygotowane na miejscu, a doświadczeni instruktorzy pomogą w doskonaleniu technik malarskich.

Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję odprężyć się i wyciszyć, biorąc udział w warsztatach rękodzielniczych. Poznają różne techniki i materiały, a także stworzą własne, unikatowe prace, które zabiorą ze sobą do domu. Będzie różnorodnie, do wykorzystania będą rozmaite materiały, więc uczestnikom z pewnością nie zabraknie pomysłów na nietuzinkowe prace.

A na zakończenie warsztatów wszyscy biorący udział w naszym wydarzeniu będą mogli stać się częścią fotograficznego eksperymentu, polegającego na wykonaniu grupowego zdjęcia stworzonego przy pomocy prawdziwej dużej camery obscury!

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by odkryć w sobie artystę i spędzić kreatywnie czas w gronie pasjonatów sztuki! Serdecznie zapraszamy!

Kiedy? 31 sierpnia, godz. 11:00 – 13:00
Gdzie? Na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach

Dla kogo? Dla miłośników sztuki w każdym wieku

Czytaj dalej

Gmina Police

Wypadek w Policach – motocyklista w szpitalu

Do zdarzenia doszło w Policach na skrzyżowaniu ulic Kołłataja i Grunwaldzka, gdzie motocyklista został potrącony przez samochód osobowy. Pierwsze informacje wskazują, że oba pojazdy poruszały się z niewielką prędkością, co mogło przyczynić się do łagodniejszych konsekwencji wypadku.

Opublikowane

w dniu

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybył jeden Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu motocykliście. Następnie, dla dalszych niezbędnych badań, poszkodowany został przetransportowany do najbliższego szpitala.

Funkcjonariusze policji przeprowadzili wstępne oględziny i zabezpieczyli miejsce wypadku w celu dokładnej analizy okoliczności, jakie doprowadziły do zdarzenia. Śledczy przesłuchali także świadków, a analiza zarejestrowanych przez kamery monitoringu obrazów może okazać się kluczowa w ustaleniu szczegółów wypadku.

Choć motocyklista został hospitalizowany, na obecnym etapie nie podano informacji o jego stanie zdrowia. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, oraz o przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Zdjęcia: Dziennik Północy

Czytaj dalej

Gmina Police

Podpisanie porozumienia o współpracy przez strażaków z Trzebieży i Leopoldshagen

W obecności Burmistrzów, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o przyjacielskiej współpracy między jednostkami strażackimi z Trzebieży i Leopoldshagen. Porozumienie to ma na celu wzmacnianie relacji między działającymi na terenie powiatu polickiego strażakami, a także wymianę doświadczeń i zasobów niezbędnych w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa obywateli obu lokalności.

Opublikowane

w dniu

Współpraca będzie realizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzebieży i Gminę Police oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Leopoldshaden, Młodzieżową Drużyną Pożarniczą Leopoldshaden i Gminę Leopoldshaden.

Burmistrzowie obu gmin wyrazili zadowolenie z nowo nawiązanych relacji i podkreślili, że takie porozumienia są fundamentem budowania silnej i bezpiecznej społeczności. Wieczór zakończył się daniem ręki i wymianą symbolicznych upominków pomiędzy przedstawicielami strażaków, co uświetniło charakter partnerskiego zobowiązania.

Współpraca obejmuje m.in.:
– udział w przygotowaniu oraz organizacji transgranicznego systemu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej,
– wzajemną pomoc w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych oraz służby ratowniczej,
– organizowanie wspólnych ćwiczeń, szkoleń oraz narad w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
– wspólne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych,
– rozwijanie kultury fizycznej i sportu poprzez organizację wspólnych zawodów sportowo-pożarniczych,
– rozwijanie działalności artystycznej oraz kulturalno-oświatowej,
– wymianie doświadczeń i informacji w zakresie ratownictwa,
– wspólne przygotowanie projektów i działań mających na celu organizację i wyposażenie obu Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wniosków o dofinansowanie m. in. w Euroregionie Pomerania.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie