Kultura

16. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Ponad 50 wydarzeń i solidarność z Ukrainą 

Kilka dni pozostało do rozpoczęcia jednej z największych imprez podróżniczych w Polsce – Festiwalu Włóczykij. W programie znajdziemy ponad pięćdziesiąt wydarzeń, a wśród nich prezentacje podróżnicze, projekcje filmowe, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, degustacje potraw i wycieczki. Ważnym akcentem tegorocznego Włóczykija będzie blok propozycji dotyczących Ukrainy i społeczności ukraińskiej, która znalazła schronienie w naszym kraju.

Opublikowane

w dniu

16. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w dniach 6-10 kwietnia 2022. Gryfino po raz kolejny stanie się miejscem, w którym przetną się szlaki reportażystów, miłośników wędrówek, etnografów oraz artystów. Najważniejsze wydarzenia festiwalowe będą tradycyjnie odbywać się w budynku głównym Gryfińskiego Domu Kultury (Gryfino, ul. Szczecińska 17).

Festiwal 6 kwietnia otworzy znakomity polski reportażysta Mariusz Szczygieł, a także fotografik Krzysztof Werema. Inauguracji towarzyszyć będzie degustacja kuchni ukraińskiej, przygotowana przez Restaurację Ukraineczka. To nie jedyny ukraiński akcent, jaki zaplanowali organizatorzy Włóczykija. W programie festiwalu znajdziemy prezentacje podróżniczo-reporterskie związane z Ukrainą (udział w imprezie zapowiedziały osoby, które relacjonują wojnę w Ukrainie m.in. Tomasz Grzywaczewski i Szymon Opryszek). Inną niż dotychczas formułę będzie miał legendarny Bal Włóczykija. Tym razem odbędzie się on jako Spotkanie integracyjne „Solidarni z Ukrainą” (9 kwietnia) w malowniczym Krzymowie (więcej informacji http:/www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=1989&pokaz_kat=b) .

Ponadto specjalnie na potrzeby najmłodszych mieszkańców z Ukrainy ułożony został darmowy zestaw warsztatów podróżniczych w ramach Małego Włóczykija (więcej informacji http:/www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=1982) .

Piotr Mojżyszek

Gośćmi 16. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij będą m.in. Przemek Kossakowski, Michał Woroch, Tomasz Słomczyński, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, Maciej Gaca. Obok prezentacji podróżniczych mocną częścią festiwalu są wydarzenia muzyczne. W tym roku na festiwalowej scenie zagrają Kev Fox, Bielas i Marynarze oraz Sneaky Jesus.

Informacje dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie www.wloczykij.com oraz stronie festiwalu na Facebooku https:/www.facebook.com/Festiwal-W%C5%82%C3%B3czykij-373492680362.

Program imprezy dostępny jest na stronie http:/www.wloczykij.com/index.php?plik=program

Można już nabyć karnety na festiwal oraz bilety na koncerty, wycieczki i bilety jednodniowe. Internetowa sprzedaż wejściówek przez stronę Gryfińskiego Domu Kultury https:/gdk.com.pl (zakładka KUP BILET) oraz przekierowanie ze strony oficjalnej festiwalu www.wloczykij.com.

Organizatorami imprezy są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni oraz Urząd Miasta i Gminy Gryfino.

Partnerami Festiwalu Włóczykij są: Pomorze Zachodnie, Powiat Gryfiński/Starostwo Powiatowe w Gryfinie, Gotech, The Body – Gryfino, Wircom, Media Druk, Mateusz Woźniakowski Foto, Restauracja Ukraineczka.

Patroni medialni: Polskie Radio Koszalin, Radio Nowy Świat, Gazeta Gryfińska, Chojna 24.

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie