Gmina Police

15 milionów złotych na uprzątnięcie odpadów przy ul. Kamiennej [FILM]

Ponad 15 milionów złotych przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na uprzątnięcie terenu po byłej firmie Ecorama, która składowała odpady przy ul. Kamiennej w Policach. Zdaniem Mariusza Różyckiego szefa powiatowych struktur PiS to początek likwidowania nielegalnych wysypisk odpadów na terenie Gminy Police.

Opublikowane

w dniu

POWIAT POLICKI WYSTĄPIŁ DO NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA O ŚRODKI NA USUNIĘCIE TYCH ODPADÓW – MÓWI PAWEŁ MIROWSKI, PREZES NFOŚ. WNIOSEK UZYSKAŁ POZYTYWNĄ AKCEPTACJĘ. CAŁKOWITY KOSZT USUNIĘCIA STĄD PRAWIE 50 TYSIĘCY TON ODPADÓW, TO PONAD 18 MILIONÓW ZŁOTYCH, Z CZEGO FUNDUSZ W FORMIE BEZZWROTNEJ DOTACJI WYKŁADA 15 MILIONÓW 300 TYSIĘCY ZŁOTYCH. WAŻNE JEST RÓWNIEŻ TO, ŻE NIE TYLKO ZOSTANĄ STĄD WYWIEZIONE ODPADY, ALE RÓWNIEŻ TEREN ZOSTANIE ZREKULTYWOWANY. TYM BARDZIEJ, ŻE TEREN TEN LEŻY W BEZPOŚREDNIM SĄSIEDZTWIE OBSZARU NATURA 2000.

POLECAMY TAKŻE: Kompletnie pijany zjechał do rowu i próbował uciec. Zatrzymali go świadkowie

Paweł Mirowski uważa jednocześnie, że brakujące niespełna trzy miliony złotych znajdą się w budżecie Powiatu Polickiego. Taka deklaracja padła we wniosku złożonym przez Starostwo Powiatowe w Policach do NFOŚ.

W OKRESIE 60 DNI OD DNIA ZŁOŻENIA PISMA INFORMUJĄCEGO O PRZYDZIELONEJ, BEZZWROTNEJ DOTACJI, BĘDZIEMY SIĘ DOMAGALI OD STAROSTWA WYKAZANIA, ŻE TE ŚRODKI POWIAT OCZYWIŚCIE POSIADA – DODAJE MIROWSKI.

Ponad dziesięć lat temu spółka Ecorama rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie gospodarowania odpadami na terenie Polic przy ulicy Kamiennej. Spółka wydzierżawiła na trzy lata teren na którym powstać miał zakład odzysku odpadów. Pracę tu miało znaleźć kilkadziesiąt osób. Dziś nie ma śladów ani po zakładzie, ani po spółce Ecorama. Pozostała jedynie sterta ponad 50 tysięcy ton odpadów.

LIKWIDUJEMY JEDNO WYSYPISKO W GMINIE POLICE – MÓWI MARIUSZ RÓŻYCKI, SZEF POWIATOWYCH STRUKTUR PIS W POLICACH. ALE NA TERENIE GMINY MAMY DRUGIE NIE MNIEJ SZKODLIWE WYSYPISKO, PRZY ULICY PIOTRA I PAWŁA. TU RÓWNIEŻ TRZEBA BĘDZIE ZAANGAŻOWAĆ SAMORZĄD I WŁADZE CENTRALNY BY PROBLEM TEŻ PRZESTAŁ ISTNIEĆ.

Koszt usunięcia odpadów to 18 mln zł. Koszt usunięcia odpadów z całego terenu to ponad 18 milionów złotych. Fundusz pozytywnie odpowiedział na wniosek Powiatu Polickiego, w sprawie usunięcia odpadów zgromadzonych w ilości prawie 50 tysięcy ton. NFOŚ przyznał dofinansowanie w wysokości 15,3 miliona złotych na usunięcie tych właśnie odpadów. Pozostałą kwotę musi wyasygnować Powiat Policki, który we wniosku potwierdził posiadanie kwoty trzech milionów złotych, tak by można rozpocząć porządkowanie terenu.

POLECAMY TAKŻE:

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Mrozy powstrzymały modernizację drogi w Przęsocinie

Gmina Police

Nie będzie dyżurnego przedszkola w Policach

Na razie nie będzie dyżurnego przedszkola w wakacje w gminie Police. Sprawa braku wakacyjnych dyżurów w polickich przedszkolach ma wrócić na najbliższej sesji Rady Miejskiej..

Opublikowane

w dniu

Przedszkola w Policach zamykają się nawet na miesiąc czasu. Rodzice pozostają sami sobie. Na miesiąc muszą zorganizować jakąś opiekę dla swoich dzieciaków. Czegoś takiego jak dyżury w przedszkolach nie będzie w tym roku. Wszyscy zapomnieli o tym, że ustawodawca nie zdejmuje obowiązku z pana burmistrza, żeby zapewnił opiekę dla dzieciaków, których przedszkola są zamknięte. Nikt nie zapewnił alternatywy – mówi Radio Szczecin Rafał Ignaczak.

W ocenie Rafała Ignaczaka w Policach należałoby wrócić do modelu funkcjonowania przedszkoli, który obowiązywał w gminie przed 2019 rokiem.

Dyżury funkcjonowały świetnie przed pandemią, potem był Covid i rzeczywiście dzieciaki nie mogły się przemieszczać pomiędzy placówkami. Pandemii teraz nie ma, jest to wyraźnie już ogłoszone i możemy spokojnie wrócić do tego starego porządku, przywrócić dyżury. Myślę, że wystarczy troszeczkę dobrej woli i można to poukładać.

Czytaj dalej

Gmina Police

Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.

Opublikowane

w dniu

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.

Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Czytaj dalej

Gmina Police

Warsztaty tańca dancehall z Pauliną Woźniak

Jeśli chcecie poczuć niepowtarzalny klimat południa, doświadczyć tanecznych wibracji i dać ciału popłynąć przy dynamicznych dźwiękach muzyki, to te warsztaty są właśnie dla Was! Szkolić Was będzie instruktorka, która dopiero co wróciła z podróży na Jamajkę, gdzie miała możliwość doskonalić swój warsztat artystyczny u źródła.

Opublikowane

w dniu

Paulina Woźniak – uczestniczką formatów telewizyjnych You Can Dance, Mam Talent oraz Got to Dance – Tylko Taniec.

Dancehall to styl tańca, który narodził się na Jamajce w latach 70. – czuć w nim gorące słońce Karaibów, energetyczną moc południa i basowe rytmy zarażające dobrą energią. To styl, w którym całe ciało płynnie przechodzi przez kolejne ruchy bazowe, by zademonstrować siłę i energię drzemiącą w najgłębszych zakamarkach organizmu.

W czasie warsztatów, w formie choreografii lub w formie zabaw ruchowych, nauczycie się zarówno podstawowych kroków, jak i powtarzania dłuższych sekwencji tanecznych, jednocześnie
ćwicząc słuch muzyczny, korelację półkul mózgowych i koordynację ruchową.
Będziecie mogli skupić się nie tylko na samodzielnej pracy, ale również na działaniach zespołowych, co pozwoli Wam nawiązać nowe relacje koleżeńskie.

By wziąć udział w warsztatach, nie musicie mieć tanecznych umiejętności. Wystarczy, że dacie z siebie 100% pozytywnej energii i weźmiecie ze sobą dobry humor! Dajcie się porwać dźwiękom muzyki i wyraźcie siebie poprzez taniec!

Harmonogram warsztatów:

11:00 – 12:15 dzieci 8-11 lat

12:30 – 13:45 dzieci 12-14 lat
14:00 – 15:15 młodzież 15+

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie