Gmina Police

15 milionów złotych na uprzątnięcie odpadów przy ul. Kamiennej [FILM]

Ponad 15 milionów złotych przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na uprzątnięcie terenu po byłej firmie Ecorama, która składowała odpady przy ul. Kamiennej w Policach. Zdaniem Mariusza Różyckiego szefa powiatowych struktur PiS to początek likwidowania nielegalnych wysypisk odpadów na terenie Gminy Police.

Opublikowane

w dniu

POWIAT POLICKI WYSTĄPIŁ DO NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA O ŚRODKI NA USUNIĘCIE TYCH ODPADÓW – MÓWI PAWEŁ MIROWSKI, PREZES NFOŚ. WNIOSEK UZYSKAŁ POZYTYWNĄ AKCEPTACJĘ. CAŁKOWITY KOSZT USUNIĘCIA STĄD PRAWIE 50 TYSIĘCY TON ODPADÓW, TO PONAD 18 MILIONÓW ZŁOTYCH, Z CZEGO FUNDUSZ W FORMIE BEZZWROTNEJ DOTACJI WYKŁADA 15 MILIONÓW 300 TYSIĘCY ZŁOTYCH. WAŻNE JEST RÓWNIEŻ TO, ŻE NIE TYLKO ZOSTANĄ STĄD WYWIEZIONE ODPADY, ALE RÓWNIEŻ TEREN ZOSTANIE ZREKULTYWOWANY. TYM BARDZIEJ, ŻE TEREN TEN LEŻY W BEZPOŚREDNIM SĄSIEDZTWIE OBSZARU NATURA 2000.

POLECAMY TAKŻE: Kompletnie pijany zjechał do rowu i próbował uciec. Zatrzymali go świadkowie

Paweł Mirowski uważa jednocześnie, że brakujące niespełna trzy miliony złotych znajdą się w budżecie Powiatu Polickiego. Taka deklaracja padła we wniosku złożonym przez Starostwo Powiatowe w Policach do NFOŚ.

W OKRESIE 60 DNI OD DNIA ZŁOŻENIA PISMA INFORMUJĄCEGO O PRZYDZIELONEJ, BEZZWROTNEJ DOTACJI, BĘDZIEMY SIĘ DOMAGALI OD STAROSTWA WYKAZANIA, ŻE TE ŚRODKI POWIAT OCZYWIŚCIE POSIADA – DODAJE MIROWSKI.

Ponad dziesięć lat temu spółka Ecorama rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie gospodarowania odpadami na terenie Polic przy ulicy Kamiennej. Spółka wydzierżawiła na trzy lata teren na którym powstać miał zakład odzysku odpadów. Pracę tu miało znaleźć kilkadziesiąt osób. Dziś nie ma śladów ani po zakładzie, ani po spółce Ecorama. Pozostała jedynie sterta ponad 50 tysięcy ton odpadów.

LIKWIDUJEMY JEDNO WYSYPISKO W GMINIE POLICE – MÓWI MARIUSZ RÓŻYCKI, SZEF POWIATOWYCH STRUKTUR PIS W POLICACH. ALE NA TERENIE GMINY MAMY DRUGIE NIE MNIEJ SZKODLIWE WYSYPISKO, PRZY ULICY PIOTRA I PAWŁA. TU RÓWNIEŻ TRZEBA BĘDZIE ZAANGAŻOWAĆ SAMORZĄD I WŁADZE CENTRALNY BY PROBLEM TEŻ PRZESTAŁ ISTNIEĆ.

Koszt usunięcia odpadów to 18 mln zł. Koszt usunięcia odpadów z całego terenu to ponad 18 milionów złotych. Fundusz pozytywnie odpowiedział na wniosek Powiatu Polickiego, w sprawie usunięcia odpadów zgromadzonych w ilości prawie 50 tysięcy ton. NFOŚ przyznał dofinansowanie w wysokości 15,3 miliona złotych na usunięcie tych właśnie odpadów. Pozostałą kwotę musi wyasygnować Powiat Policki, który we wniosku potwierdził posiadanie kwoty trzech milionów złotych, tak by można rozpocząć porządkowanie terenu.

POLECAMY TAKŻE:

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Mrozy powstrzymały modernizację drogi w Przęsocinie

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie