Gmina Kołbaskowo

Zielone światło na budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic

Opublikowane

w dniu

[lead]Wojewoda w siedzibie GOKSiR w Przecławiu przekazał szefowi dyrekcji dróg zezwolenie na budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic. – W ciągu siedmiu dni przekazujemy plac budowy wykonawcy – powiedział Łukasz Lendner, dyrektor GDDKiA. [/lead]

Do uroczystości przekazania ZRID doszło 26 września w sali Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu.

– Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej podpisałem dziś rano i teraz ją przekazuję panu dyrektorowi Lendnerowi – mówił Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski. – Rząd przeznaczył na to pieniądze, dyrekcja dróg przygotowała dokumenty, dziękuję też pracownikom urzędu wojewódzkiego za sprawne działanie. Teraz oczekujemy szybkiej realizacji.

– W ciągu siedmiu dni przekazujemy plac budowy wykonawcy, firmie Energopol – powiedział Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Energopol deklaruje, że będzie realizował inwestycję. Ma instrumenty finansowe do tego, mówię o zaliczce w wysokości powyżej 10 mln zł na realizację zadania. Przystępujemy też do prac archeologicznych. Stanowisk jest dużo, 14 dużych i 9 dodatkowych. Chcemy jak najwięcej prac wykonać przed okresem zimowym i mam nadzieję, że na wiosnę stanowiska zostaną oddane wykonawcy.

Łukasz Lendner dodał, że na budowę 6,5 km drogi wykonawca ma dużo czasu, bo dwa lata. Podkreślił, że to bardzo ważna inwestycja dla Szczecina i Gminy Kołbaskowo, oraz że odcinek obwodnicy od autostrady A6 do węzła Smętowice będzie faktycznie pierwszym odcinkiem zachodniej obwodnicy Szczecina, która ma być w przyszłości realizowana.

– To jest najistotniejsza dla nas i dla naszego rozwoju inwestycja – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Do obwodnicy mamy zaprojektowane nasze dwie drogi, które też równomiernie rozłożą ruch i przyczynią się do rozwoju gospodarczego naszej gminy. Życzę powodzenia w realizacji tej ważnej dla regionu, bo nie tylko dla naszej gminy, inwestycji – dodała.

Na uroczystości nie zabrało też parlamentarzystów z Pomorza Zachodniego. Wszyscy podkreślali, jak ważna jest ta droga dla całego regionu. Głos zabrała także Małgorzata Jacyna-Witt, kandydatka PiS do Senatu.

– Chciałam dodać, że Małgorzata Schwarz, jest taką dobrą twarzą samorządu. Dowodem jest ten funkcjonalny ośrodek kultury, w którym w tej chwili jesteśmy, a który będzie służył mieszkańcom gminy, ale też Szczecina. Drogi, o których mówimy służą i mieszkańcom gminy i Szczecina. Przecież mówimy o głównej drodze w stronę Berlina. Gmina Kołbaskowo to nasze szczecińskie okno na świat. Działania pani wójt Kołbaskowa, tak rozsądne, są bardzo korzystne dla nas wszystkich, dla całej aglomeracji szczecińskiej, za co dziękuję – dodała.

Obwodnica powinna być gotowa w połowie 2021 r. Koszt budowy to ok. 180 mln zł.

Wykonawca prac przejął plac budowy
Nie oznacza to jednak, że od razu rozpoczną się prace budowlane. Najpierw wkroczą archeolodzy.

– Nasz kierownik budowy przejął w imieniu wykonawcy teren budowy za który obecnie odpowiadamy – mówi Piotr Żak, rzecznik Energopol Szczecin. – To nie znaczy, że od razu zaczną się prace budowlane. Konieczne są do wykonania prace archeologiczne. Archeolog kontroluje budowę, bo na jego polecenie trzeba przerwać prace.

[signature](JaD)

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Rozbudowa drogi gminnej Kurów – Siadło Dolne nabiera tempa

W Kołbaskowie podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą prac przy rozbudowie drogi gminnej nr 195022Z na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Zadanie to będzie realizować Musing Bud Sp. z o.o. Spółka Jawna, firma zlokalizowana w Szczecinie. Koszt inwestycji wyniesie 8 mln złotych.

Opublikowane

w dniu

Wybór wykonawcy poprzedziły starania wielu firm, gdyż w przetargu na realizację projektu uczestniczyło aż pięć przedsiębiorstw. Pomimo sporej konkurencji, wszystkie złożone oferty zmieściły się w wyznaczonym budżecie projektu, który był szacowany na 9,7 mln zł. Komisja przetargowa po szczegółowej analizie zdecydowała się na ofertę szczecińskiej firmy.

Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko rozbudowa samej drogi na długości około sześćset metrów, ale również kompleksowe prace towarzyszące. W planach jest budowa chodników, zjazdów do posesji, dodatkowo powstaną mury oporowe. Planowane jest również rozbudowanie infrastruktury takiej jak kanalizacja deszczowa i sanitarna, kanały technologiczne oraz modernizacja sieci wodociągowej, gazowej, oświetleniowej i elektroenergetycznej.

Projekt ten częściowo finansowany jest z Funduszu Rozwoju Dróg – Gmina Kołbaskowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln złotych. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, informuje o sukcesie w pozyskaniu wsparcia finansowego dla tego kluczowego przedsięwzięcia.

Przewidywany termin zakończenia prac to pierwszy kwartał roku 2025. Inwestycja ta stanowi finalny etap rozbudowy lokalnego szlaku komunikacyjnego. Wcześniej, w 2022 roku, ukończono już rozbudowę niektórych segmentów drogi w Siadle Dolnym o długości siedemset czterdziestu metrów, a jeszcze przedtem zrealizowano budowę drogi w Kurowie aż do połączenia z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Po zakończeniu bieżącej rozbudowy, droga gminna prowadząca wzdłuż Odry o długości prawie trzech kilometrów, od Siadła Dolnego do Kurowa, będzie charakteryzować się znakomitym standardem.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowy wielofunkcyjny plac zabaw wzbogaci Kurowo

Za projekt wielofunkcyjnego terenu odpowiada firma KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon, która rozpoczęła pracę nad przestrzenią po podpisaniu umowy z Małgorzatą Schwarz, wójtem Gminy Kołbaskowo, w ubiegłym roku. Inwestycja jest realizowana w ramach lokalnego Budżetu Obywatelskiego, a jej wartość szacowana jest na około 700 tysięcy złotych.

Opublikowane

w dniu

Kompleksowy plac zabaw będzie zawierał duże elementy zabawowe w tym zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, małpi gaj, a także huśtawki i tyrolkę. Nie zabraknie również miejsca do aktywności sportowej – boisko zaprojektowano tak, aby można było na nim grać zarówno w koszykówkę, jak i piłkę nożną. Projekt przewiduje też instalację ławek i koszy na śmieci, co sprzyjać będzie utrzymywaniu porządku na terenie placu zabaw.

Oczekiwane oddanie placu do użytku niestety uległo opóźnieniu z powodu trudnych warunków pogodowych, lecz Małgorzata Schwarz zapewnia, że inwestycja jest na ukończeniu, a jej otwarcie przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej.

Wójt Gminy Kołbaskowo podkreśla, że „to będzie wizytówka Kurowa” oraz wyraża nadzieję, że „zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli wkrótce spędzać czas na nowym placu zabaw w sposób bezpieczny i przyjemny”.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Małgorzata Schwarz ponownie zwycięża w wyborach na Wójta Gminy Kołbaskowo

W pierwszej turze wyborów samorządowych w Gminie Kołbaskowo, urzędująca Wójt Małgorzata Schwarz odniosła kolejne zwycięstwo. Zdobywając imponujące 71,08% głosów, pokonała swego przeciwnika Tomasza Kubiaka, który uzyskał poparcie 1 417 wyborców.

Opublikowane

w dniu

Małgorzata Schwarz jest związana z Gminą Kołbaskowo od dwunastu lat, kiedy to po raz pierwszy objęła stanowisko Wójta w 2010 roku. Sukces w tegorocznych wyborach oznacza jej czwartą kadencję na tym stanowisku, co świadczy o trwałym poparciu mieszkańców. Liczba głosów oddanych na obecną Wójt – 3 482 – potwierdza jej silną pozycję w lokalnej społeczności.

Tym samym Schwarz kontynuować będzie prowadzenie gminy, która zyskała na jej administracji stabilność i rozwój przez ostatnią dekadę. Jej nowa kadencja to również czas na wdrożenie nowych projektów i inicjatyw, które mają na celu dalszą poprawę jakości życia mieszkańców.

Kampania wyborcza przebiegała w atmosferze merytorycznej dyskusji o przyszłości gminy, bez negatywnego przekazu, co jest odbiciem kultury politycznej charakterystycznej dla regionu. Rezultaty wyborów zostały przyjęte przez obie strony z godnością i szacunkiem dla wyborczej decyzji społeczności.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie