Gmina Kołbaskowo

Zielone światło na budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic

Opublikowane

w dniu

[lead]Wojewoda w siedzibie GOKSiR w Przecławiu przekazał szefowi dyrekcji dróg zezwolenie na budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic. – W ciągu siedmiu dni przekazujemy plac budowy wykonawcy – powiedział Łukasz Lendner, dyrektor GDDKiA. [/lead]

Do uroczystości przekazania ZRID doszło 26 września w sali Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu.

– Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej podpisałem dziś rano i teraz ją przekazuję panu dyrektorowi Lendnerowi – mówił Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski. – Rząd przeznaczył na to pieniądze, dyrekcja dróg przygotowała dokumenty, dziękuję też pracownikom urzędu wojewódzkiego za sprawne działanie. Teraz oczekujemy szybkiej realizacji.

– W ciągu siedmiu dni przekazujemy plac budowy wykonawcy, firmie Energopol – powiedział Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Energopol deklaruje, że będzie realizował inwestycję. Ma instrumenty finansowe do tego, mówię o zaliczce w wysokości powyżej 10 mln zł na realizację zadania. Przystępujemy też do prac archeologicznych. Stanowisk jest dużo, 14 dużych i 9 dodatkowych. Chcemy jak najwięcej prac wykonać przed okresem zimowym i mam nadzieję, że na wiosnę stanowiska zostaną oddane wykonawcy.

Łukasz Lendner dodał, że na budowę 6,5 km drogi wykonawca ma dużo czasu, bo dwa lata. Podkreślił, że to bardzo ważna inwestycja dla Szczecina i Gminy Kołbaskowo, oraz że odcinek obwodnicy od autostrady A6 do węzła Smętowice będzie faktycznie pierwszym odcinkiem zachodniej obwodnicy Szczecina, która ma być w przyszłości realizowana.

– To jest najistotniejsza dla nas i dla naszego rozwoju inwestycja – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Do obwodnicy mamy zaprojektowane nasze dwie drogi, które też równomiernie rozłożą ruch i przyczynią się do rozwoju gospodarczego naszej gminy. Życzę powodzenia w realizacji tej ważnej dla regionu, bo nie tylko dla naszej gminy, inwestycji – dodała.

Na uroczystości nie zabrało też parlamentarzystów z Pomorza Zachodniego. Wszyscy podkreślali, jak ważna jest ta droga dla całego regionu. Głos zabrała także Małgorzata Jacyna-Witt, kandydatka PiS do Senatu.

– Chciałam dodać, że Małgorzata Schwarz, jest taką dobrą twarzą samorządu. Dowodem jest ten funkcjonalny ośrodek kultury, w którym w tej chwili jesteśmy, a który będzie służył mieszkańcom gminy, ale też Szczecina. Drogi, o których mówimy służą i mieszkańcom gminy i Szczecina. Przecież mówimy o głównej drodze w stronę Berlina. Gmina Kołbaskowo to nasze szczecińskie okno na świat. Działania pani wójt Kołbaskowa, tak rozsądne, są bardzo korzystne dla nas wszystkich, dla całej aglomeracji szczecińskiej, za co dziękuję – dodała.

Obwodnica powinna być gotowa w połowie 2021 r. Koszt budowy to ok. 180 mln zł.

Wykonawca prac przejął plac budowy
Nie oznacza to jednak, że od razu rozpoczną się prace budowlane. Najpierw wkroczą archeolodzy.

– Nasz kierownik budowy przejął w imieniu wykonawcy teren budowy za który obecnie odpowiadamy – mówi Piotr Żak, rzecznik Energopol Szczecin. – To nie znaczy, że od razu zaczną się prace budowlane. Konieczne są do wykonania prace archeologiczne. Archeolog kontroluje budowę, bo na jego polecenie trzeba przerwać prace.

[signature](JaD)

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie