Powiat Policki

Zanim zaczęłam działać w polityce, osiągnęłam sukces zawodowy

Opublikowane

w dniu

[lead]Z Małgorzatą Jacyną-Witt, o Stoczni Szczecińskiej S.A., pracy w samorządzie miejskim i wojewódzkim oraz o starcie w wyborach Parlamentarnych, rozmawia Grzegorz Świstak.[/lead]

Grzegorz Świstak: Mimo, że mamy okres letni nie sposób chyba nie rozmawiać o polityce. Kalendarz wyborczy ruszył. W Szczecinie jest Pani znana jako osoba walcząca z układami w samorządzie miejskim. Czy również w samorządzie województwa takie układy przeszkadzają w skutecznym rządzeniu?

Małgorzata Jacyna-Witt: Jestem w komfortowej sytuacji, bo zanim zaczęłam działać w polityce, osiągnęłam sukces zawodowy i finansową niezależność. To dawało mi zawsze możliwość zadawania niewygodnych pytań i interesowania się tematami, które delikatnie mówiąc były „drażliwe”. Mieszkańcy wiedzieli, że nie zamiotę problemu „pod dywan” gdy zwrócą się do mnie z prośbą o pomoc. Tak było przez 12 lat w radzie miasta Szczecin. W sejmiku jest trochę inaczej, nie ma bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami ale wchodzimy na inny poziom polityki – współpraca przygraniczna, dysponowanie środkami unijnymi, umiejętna współpraca z rządem. Obserwuję z niepokojem politykę dryfowania naszego regionu i brak sensownej koncepcji rozwoju gospodarczego, co skutkuje bezsensownym trwonieniem środków publicznych. Mówienie o układach w samorządzie województwa byłoby zbyt łagodne, to po prostu gejzer niekompetencji.

G.Ś.: Jest Pani przewodniczącą Rady Nadzorczej Stoczni Szczecińskiej S.A. W ostatnim czasie również p.o. prezes Stoczni. Opozycja zarzuca PiS, że w sprawie budowy promu przez dwa lata nic się nie dzieje, a stępka rdzewieje. Jak to wygląda z punktu widzenia kogoś, kto żyje sprawami stoczni?

M.J-W.: Platforma Obywatelska doprowadziła do likwidacji i rozgrabienia majątku stoczni w Szczecinie, tym samym utraciła moralne prawo do oceniania naszych działań. Od 4 lat odbudowujemy przemysł stoczniowy i robimy to w oparciu o reguły rynkowe, gdyż obowiązują nas zasady ograniczenia pomocy publicznej ze strony państwa. Posadowienie stępki w Stoczni Szczecińskiej, na pochylni Wulkan, to z jednej strony historyczny gest mający pokazać, że dla obozu rządzącego rozwój tej dziedziny gospodarki jest bardzo istotny, a z drugiej strony to zabezpieczenie interesów Szczecina. Mogę zapewnić, że gdyby nie ta stępka, budowa dużych statków, w tym promu ropa już dawno wywędrowałaby do Trójmiasta. Tam jest sile lobby polityczno – biznesowe, zabiegające o interes własnego regionu i takie wystąpienia polityków Platformy Obywatelskiej, jakie mają u nas miejsce, byłyby nie do pomyślenia! Muszę tutaj podkreślić, że MGMiŻŚ z ministrem Markiem Gróbarczykiem wspiera działania zarówno firm stoczniowych, jak i armatorów, natomiast sama budowa promu, to przedsięwzięcie czysto komercyjne i wymaga starannego przygotowania, zarówno finansowego, jak i technicznego, co niniejszym czynimy.

G.Ś.: Czego potrzeba by w Stoczni ponownie rozpoczęto budowanie statków?

M.J-W.: Przede wszystkim potrzebne jest odbudowa infrastruktury stoczniowej oraz pozyskanie fachowców. Liczymy na powrót części pracowników, którzy wyjechali z Polski po zlikwidowaniu stoczni ale też, przy współpracy z Towarzystwem Okrętowym, opracowujemy program zatrudnienia pracowników z innych krajów.

Muszę tutaj podkreślić, że MGMiŻŚ z ministrem Markiem Gróbarczykiem wspiera działania zarówno firm stoczniowych, jak i armatorów, natomiast sama budowa promu, to przedsięwzięcie czysto komercyjne i wymaga starannego przygotowania, zarówno finansowego, jak i technicznego, co niniejszym czynimy.

G.Ś.: Przejdźmy może do spraw związanych z Powiatem Polickim. Ostatnio mocno zaangażowała się Pani w pomoc piłkarzom Chemika Police. Nie jest to jednak jedyna Pani współpraca i działanie na terenie naszego Powiatu…

M.J-W.: Po pierwsze od wielu lat na terenie powiatu polickiego, a konkretnie w gminie Kołbaskowo ulokowana jest jedna z moich firm. Mam tutaj także niewielki kawałek ziemi rolnej, która jest uprawiana, gdyż nie wyobrażam sobie aby leżała odłogiem. To chyba dusza dziadka Jana, chłopa z białostockiego, działacza od Wincentego Witosa się we mnie odzywa. Mieszkam w Szczecinie na Gumieńcach, czyli w dzielnicy, która graniczy z powiatem polickim, a moja synowa jest radną w jednej z gmin tego powiatu. Więc mój związek jest oczywisty i bardzo silny, bo rodzinny i biznesowy. Dlatego interesuję się wszelkimi działaniami dotyczącymi tego rejonu: bardzo zabiegałam swego czasu o obwodnicę Przecławia, która obecnie jest budowania, walczyłam z marszałkiem województwa o wpisanie obejścia zachodniego Szczecina do rejestru dróg krajowych, co umożliwiło rozpoczęcie tej inwestycji, mam zamiar wspierać modernizację szpitala w Policach, gdzie urodziła się moja wnuczka. Dlatego wsparcie klubu piłkarskiego Chemik Police, drużyny przy której wychowały się całe pokolenia lokalnych kibiców piłki nożnej, jest oczywistością i cieszę się, że to się udało.

G.Ś.: Po okresie bycia radną miejską i obecnym czasie, gdy jest Pani radną Sejmiku Wojewódzkiego, przyszła kolej na start w wyborach do Senatu. Jak Pni widzi swoją rolę w przypadku wyboru do Senatu?

M.J-W.: Mam ogromne doświadczenie biznesowe, samorządowe i polityczne. W Senacie poprawia się i uzupełnia akty prawne, które wychodzą z sejmu i czasami potrzebują korekty. Konglomerat moich doświadczeń może być w tym znakomicie wykorzystany. Nie startuję do senatu dla własnych korzyści, ale dla oddania Polsce takiego mojego zaangażowania w sprawy publiczne, jakie ma już miejsce tutaj w regionie od ponad 20 lat.
G.Ś.: Jednym z kontrkandydatów do Senatu będzie prof. Tomasz Grodzi. To mocny kontrkandydat czy też raczej nie obawia się Pani rywalizacji?

M.J-W.: Znam dobrze Tomka Grodzkiego, to bardzo dobry lekarz. Swego czasy zarządzał szpitalem wojewódzkim w Zdunowie, ale został odwołany z tej funkcji przez swoich kolegów z PO, gdyż szpital zaczął mieć problemy finansowe. Tomasz Grodzki w senacie, to pewnego rodzaju zsyłka polityczna, nam potrzebni są lekarze tutaj, na miejscu. Wiemy, że bardzo ich brakuje, więc szkoda byłoby marnować takiego potencjału.

G.Ś.: Dziękuję za rozmowę

Reklama

Powiat Policki

Przyznano kolejną nagrodę Starosty Polickiego „Postawa godna naśladowania”

Podczas listopadowej sesji Rady Powiatu w Policach Starosta Policki Andrzej Bednarek wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu w Policach Cezarym Arciszewskim, przyznał kolejną nagrodę „Postawa godna naśladowania”.

Opublikowane

w dniu

Nagrodę otrzymała Marzena Muchowska – mieszkanka Polic, która 7 października znalazła na ulicy Bankowej w Policach teczkę z dokumentami i pieniędzmi w kwocie 9 000 zł. Pani Marzena, dzięki znajdującym się w teczce dokumentom, skontaktowała się z właścicielem i w całości oddała znalezioną rzecz.

Każdy kto wykazuje się obywatelską postawą, w wyniku której zostaje uratowane życie, zdrowie lub mienie innego człowieka, zasługuje na szczególne uznanie społeczeństwa. Pani Marzena z pewnością zalicza się do grona takich osób – mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Z wnioskiem o przyznanie nagrody Starosty Polickiego „Postawa godna naśladowania” zwrócił się Komendant Powiatowy Policji w Policach insp. Mariusz Bajor.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki wyróżniony w konkursie „Zachodniopomorskie Magnolie EFS”

Powiat Policki został wyróżniony w konkursie „Zachodniopomorskie Magnolie EFS” organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Uroczysta gala odbyła się 21 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Celem konkursu było uhonorowanie dotychczasowych wysiłków podmiotów, instytucji i osób zaangażowanych w realizację w województwie zachodniopomorskim projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do udziału w tegorocznej edycji, w dziesięciu kategoriach, nadesłano 68 zgłoszeń. Na liście pojawiły się nie tylko podmioty, instytucje, osoby zaangażowane we wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, ale także indywidualne osoby, które skorzystały ze wsparcia oferowanego przez EFS, które dzięki temu wsparciu zmieniły swoje życie. Komisja preselekcyjna po burzliwych dyskusjach i podjęciu trudnych decyzji, dokonała wyboru ścisłej trójki nominowanych w ramach każdej z kategorii.

Powiat Policki został nominowany i wyróżniony w obszarze „Europejski Fundusz Społeczny na Pomorzu Zachodnim” w kategorii „Beneficjent z pasją” za realizację projektów pod nazwą „Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych w Policach”, „Rodzina Razem się Trzyma” i „Dorosłość – Samodzielność – Rodzina”.

Podczas gali Powiat Policki reprezentowała Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska.

Stworzyliśmy w Powiecie Polickim miejsca, w których rodzina może znaleźć pomoc w każdym zakresie. Te trzy projekty stwarzają takie możliwości – mówi Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Nagroda „Zachodniopomorskiej Magnolii EFS 2022” trafiła do Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Partnerami.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Dzień Seniora w Powiecie Polickim

Prawie 1 500 Mieszkańców Powiatu Polickiego uczestniczyło w Powiatowych obchodach Dnia Seniora, podczas koncertu „Tych lat nie odda nikt”. Wydarzenie zorganizowano 19 listopada w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Opublikowane

w dniu

Powiatowe obchody Dnia Seniora już na stałe wpisały się w harmonogram imprez organizowanych przez Powiat Policki. Pierwsza impreza odbyła się w 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach, gdzie na Seniorów czekał występ aktorów z Teatru Polskiego w Szczecinie. W 2017 roku impreza przeniosła się do hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. Seniorzy mieli okazję obejrzeć występ Eleni. W 2018 roku na scenie zaprezentowały się Czerwone Gitary. W 2019 roku dla Seniorów z Powiatu Polickiego zaśpiewała Halina Frąckowiak, a w 2021 roku przedstawiono spektakl „Noc kolorowych snów”.

W tym roku Seniorzy z Powiatu Polickiego mieli okazję posłuchać koncertu „Tych lat nie odda nikt”, a wraz z nim najpiękniejszych standardów polskiej piosenki, ponadczasowych przebojów m.in. z repertuaru Ireny Santor, Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Violetty Villas oraz Piotra Szczepanika, w wykonaniu Jacka Wójcickiego, Justyny Bacz, Julity Kożuszek i Ireneusza Milczka, a także zespołu pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego.

W obchodach wzięli udział Seniorzy z całego Powiatu Polickiego.

Gospodarzem spotkania był Starosta Policki Andrzej Bednarek, który wraz z Zarządem Powiatu w Policach oraz Przewodniczącym Rady Powiatu w Policach przywitał wszystkich uczestników wydarzenia.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele gmin Powiatu Polickiego.

Przed koncertem, Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska wyróżnili Leokadię Rygielską i Halinę Olejarnik – odznaczone Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego.

Następnie gospodarze uroczystości podziękowali organizacjom pozarządowym, które wspierają samorząd Powiatu Polickiego w działalności na rzecz Seniorów.

Wyróżnienia i podziękowania otrzymali:

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Policach

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Nr 1 w Trzebieży

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła Nr 2 w Stobnie

Oddział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szczecinie Koło Terenowe w Nowym Warpnie

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników Grupy Azoty Zakładów Chemicznych S.A. z siedzibą w Policach

Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek” z siedzibą w Szczecinie

Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Policach

Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Policach

Nowowarpieński Uniwersytet Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Warpnie

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Policach

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Policach

Stowarzyszenie Klubu Przyjaciół Gminy Kołbaskowo.

Organizatorem Powiatowych obchodów Dnia Seniora był Powiat Policki.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie