Kultura

Zamkowe Noce Filmowe 2022 pełne filmowych wydarzeń

Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na Zamkowe Noce Filmowe 2022. Bezpłatne seanse na Dziedzińcu Menniczym rozpoczną się 28 czerwca i potrwają do 1 września, a filmy oglądać będzie można w każdy wtorek i czwartek. W sumie zaprezentowanych zostanie 19 filmów, które zgromadzone zostały w specjalnych blokach tematycznych. To prawdziwe filmowe rarytasy.

Opublikowane

w dniu

Na okres wakacji przenosimy się z sali kina Zamek na Dziedziniec Menniczy Zamku Książąt Pomorskich i jest to już wieloletnia tradycja naszych Zamkowych Nocy Filmowych. Po ciężkim czasie pandemii, powracamy do formuły bezpłatnych seansów i mamy nadzieję, że w przestrzeni Zamku nasze propozycje spotkają się z zainteresowaniem publiczności i sprawią wiele filmowej satysfakcji – mówi Beata Bogusławska z kina Zamek w Szczecinie.

Chcemy utrzymać w plenerze ten niepowtarzalny charakter seansów z kina Zamek, które w ostatnich miesiącach cieszyły się tak dużym zainteresowaniem widzów. Nasze plenerowe wybory to filmy ważne i poruszające, wyreżyserowane przez cenionych twórców, mające na koncie znaczące festiwalowe sukcesy i wiele nagród. Gwarantujemy, że każda z tych propozycji to filmowe wydarzenie wysokiej jakości, które zachęca do rozmowy po seansie – dodaje Krzysztof Spór z kina Zamek w Szczecinie.

Organizatorzy Zamkowych Nocy Filmowych podzielili wydarzenie na cztery bloki tematyczne, aby nieco ułatwić poruszanie się publiczności w tym bogatym programie. W lipcu filmowe propozycje zgromadzone zostały w cyklach: „Komedia z Klasą” i „Amerykańskie Kino Niezależne”. W sierpniu filmy pokazywane będą w zestawach zatytułowanych „Z dreszczem” i „Festiwalowe Przeboje”. Wraz z propozycjami na otwarcie i zamknięcie Zamkowych Nocy Filmowych będzie to 19 propozycji kina autorskiego z całego świata.

Komedie reprezentują między innymi przewrotny i zabawny „Palm Springs” oraz urokliwy francuski „Poznajmy się jeszcze raz”. Niezależne Kino Amerykańskie to zaskakująca „Córka”, najważniejszy horror ostatnich lat „Midsommar. W biały dzień” oraz doceniony Oscarami „Sound of Metal”.

Filmy z dreszczem to chociażby polski „Wilkołak” Adrian Panka, „Nigdy cię tu nie było” z Joaquinem Pheonixem oraz znakomity kryminał z Australii zatytułowany „Susza”. Wśród Festiwalowych przebojów zobaczyć będzie można m.in. dokumentalne „Duch śniegów” i „Truflarze”, gorąco oklaskiwany i bardzo lubiany przez widzów „Najgorszy człowiek na świecie”, zdobywca wielu znaczących nagród „Parasite” oraz film tegorocznego laureata Złotej Palmy w Cannes, Rubena Ostlunda („The Square”).

Zamkowe Noce Filmowe 2022 zainauguruje wydarzenie specjalne. 28 czerwca odbędzie się seans filmu Krzysztofa Kuźnickiego „Opowiem całemu światu”, wspartego przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Pokazowi towarzyszyć będzie występ Krystyny Pięty z zespołem, która jest bohaterką tego filmu.

Zamkowe Noce Filmowe zakończą się 1 września i tego dnia organizatorzy zaproszą widzów na Zamkowy Wieczór Historyczny oraz seans filmu „C’mon C’mon”. Ten seans, podobnie jak komedia „I tak cię kocham” w pierwszy lipcowy wtorek, prezentowane będą z polskimi i ukraińskimi napisami. Gorąco zapraszamy do Zamku Książąt Pomorskich.

Wstęp na wszystkie seanse w ramach tego wydarzenia jest bezpłatny.

Reklama

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie