Region

Zamek odsłonił kolejne tajemnice sprzed lat! [FILM]

Po ponad trzech latach od katastrofy budowlanej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wiadomo już, że pod skarpą znajduje się wiele tajemnic. O tym, że wokoło zamkowych wzgórz znajdują się poniemieckie tunele, z okresu II wojny światowej wiadomo było od dawna. Ostatnio jednak odkryte zostały fragmenty podziemnych korytarzy średniowiecznych.

Opublikowane

w dniu

Stan historycznych korytarzy pokazuje, że należy natychmiast podjąć działania służące zabezpieczeniu budynku i skarpy – takie wnioski płyną ze wstępnej eksploracji tuneli pod skarpą i skrzydłem północnym.

Wstępne rozpoznanie tuneli Zamek przeprowadził podczas oczekiwania na możliwość dalszych działań od strony skarpy. Zlecił je specjalizującym się w pracach w warunkach ekstremalnych (na wysokościach, w miejscach trudno dostępnych) alpinistom i grotołazom ze szczecińskiej firmy. Do podziemnych korytarzy dostali się oni poprzez ok. 16-metrowy pionowy szyb, nawiercony od góry na tarasie północnym. 

– Udało nam się wejść do tunelu, zrobić zdjęcia i filmy. Dokonaliśmy inwentaryzacji i okazało się, że mamy 270 metrów tunelu, ale tunel żelbetonowy przechodzi w tunel ceglany, murowany. Przekazaliśmy próbki cegły i zaprawy do badania i okazało się, że obie mają pochodzenie średniowieczne. Mamy pod Zamkiem oryginalny, średniowieczny tunel – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

https:/youtu.be/ipRk9gKaqlg

Z ich ustaleń wynika, że pod skarpą i skrzydłem północnym istnieje rozgałęziona sieć korytarzy o długości co najmniej ponad 270 metrów. Potwierdzone zostały odkryte wcześniej przez ekspertów Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie tunele niemieckie z prefabrykatów, z okresu II wojny światowej. Okazało się też, że łączą się one z korytarzami i sklepieniami znacznie starszymi, zbudowanymi z cegieł.

Zdaniem ekspertów konieczne jest niezwłoczne wejście do tuneli od strony skarpy północnej i jak najszybsze przebadanie całej ich sieci wraz z otoczeniem (w tym potwierdzonych wcześniej pustek, kawern, jakie wytworzyły się przy tunelach). Szczególny niepokój budzi stan historycznych korytarzy z okresu średniowiecza.

Podczas eksploracji pobrane zostały próbki cegieł i zapraw, które przebadano dwutorowo. Zarówno specjaliści z zamkowej Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki jak i z Pracowni Badań Laboratoryjno-Konserwatorskich z Krakowa stwierdzili, że cegły i zaprawy wapienno-piaskowe to materiał historyczny z okresu średniowiecza.

Zdaniem ekspertów z zakresu budownictwa konieczne jest wejście do tuneli od strony skarpy północnej i jak najszybsze gruntowne przebadanie ich. W związku z tym obowiązkiem dyrekcji Zamku jest szybkie podjęcie działań.

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich

Na czasie

Exit mobile version