Zachodniopomorskie

Zamek Książąt Pomorskich – odkryty fragment muru z przełomu XIV i XV w.

Fragment muru – którego pochodzenie eksperci szacują na przełom XIV i XV wieku – chroniącego zabudowę zamkowego wzgórza od strony ul. Kuśnierskiej, odkryty został podczas prac związanych z rozbiórką południowego tarasu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Mur ma wysokość około 3 metrów, głębokość około 160 cm. Zbudowany został w układzie warstwowym z polnych kamieni i cegieł. W trakcie konserwacji zostaną wzmocnione uszkodzone fragmenty oraz uzupełniona zaprawa łącząca poszczególne elementy – informują historyk sztuki dr Małgorzata Gwiazdowska, która pełni ze strony Zamku nadzór konserwatorski nad pracami oraz archeolog Marek Dworaczyk, który sprawuje nadzór archeologiczno-architektoniczny. Ich zdaniem mur jest cennym reliktem z przełomu XIV i XV wieku.

Może on być fragmentem średniowiecznego budynku, na którym już później, w okresie renesansu zbudowane zostało skrzydło południowe – uważa Marek Dworaczyk.

„Ukształtowane w drugiej połowie XIV wieku założenie zamkowe było sukcesywnie rozbudowywane przez następców Barnima III. Księciu Kazimierzowi V przypisuje się rozpoczęcie budowy skrzydła południowego (tzw. Dużego Domu) i otoczenie całego założenia murem obronnym, który – na skutek protestu mieszczan – książę musiał rozebrać. Rozpoczęte prace kontynuował najsłynniejszy z Gryfitów – Bogusław X, gdy przygotowywał się do ślubu z królewską córką Anną Jagiellonką” (…) Jednak dopiero działania podjęte przez jego syna Barnima XI nadały Dużemu Domowi rezydencjonalny charakter, utrzymany w późnośredniowiecznej stylistyce…” – czytamy w I tomie monografii „Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie” w rozdziale „Architektura założenia zamkowego w czasach książęcych (1346-1637) autorstwa Marii Łopuch i Wojciecha Łopucha.

Eksperci podkreślają, że celem aktualnie prowadzonych w Zamku prac jest nie tylko poprawa stanu technicznego i użytkowego zabytku. Znaczącym elementem inwestycji jest towarzyszący jej proces badawczy, obejmujący badania archeologiczne i architektoniczne, oraz wymóg dostosowania w harmonijny sposób elementów nowych do zabytkowej budowli.

„Zamek Książąt Pomorskich znany w obecnej formie mieszkańcom i turystom jest wynikiem powojennej odbudowy, którą poprzedziły szczegółowe analizy, badania oraz dyskusje co do ostatecznego kształtu budowli – czytamy w informacji ekspertów. – Podczas wielu lat badań archeologicznych, architektonicznych i kwerend archiwalnych udało się zachować i odtworzyć bryłę zamku z czasów jego największej świetności, a więc renesansowej przebudowy z zachowanym gotyckim skrzydłem południowym. Pomimo tamtej odbudowy zamku odnajdujemy w podziemiach budowli również jeszcze dzisiaj nieznane wcześniejsze relikty, dokumentujące jego architektoniczne dzieje”.

Podczas trwających obecnie na zamku robót odsłaniane są również inne fragmenty, zdaniem ekspertów – pozostałości mniejszej rangi, które zostały udokumentowane. Za takie dr Małgorzata Gwiazdowska i Marek Dworaczyk uznają odsłonięte w północno-wschodnim narożniku zamku fundamenty wieży widokowej z czasów pruskich czy pozostałości zburzonej podczas wojny zabudowy mieszczańskiej.

Wieża została zbudowana w 1840 roku wg projektu architekta Otto Scabella z Krajowej Dyrekcji do Spraw Budowlanych, autora projektów m.in. Gimnazjum Mariackiego i szczecińskiego dworca. Wieża częściowo zniszczona, przetrwała wojenne bombardowania i została po wojnie rozebrana, jako element wtórny nie podlegający wówczas ochronie konserwatorskiej – wyjaśnia dr Gwiazdowska. – Znalezisko zostało udokumentowane i zarys budowli zostanie zaznaczony w nawierzchni zamkowych tarasów.

Relikty zabudowy mieszczańskiej z XIX/XX w. od strony wschodniej, które uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej (prawdopodobnie pozostałości po oficynach kamienic usytuowanych przy zachodniej pierzei ul. Panieńskiej) zostały udokumentowane, a ich stropy usunięte.

Prace rozbiórkowe związane z modernizacją zamkowych tarasów trwają od ubiegłego roku.

W sierpniu 2022 Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podpisał umowę z Mostostalem Warszawa SA – wyłonionym w przetargu wykonawcą inwestycji pod nazwą

„Kompleksowe zagospodarowanie tarasów oraz odbudowa skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie”. W jej efekcie zmodernizowane mają być wszystkie zamkowe tarasy (południowy, wschodni i północny) oraz skarpa północna, a także odbudowane skrzydło północne. Zgodnie z umową na prace w zakresie tarasów wykonawca ma 18 miesięcy, na pozostałe – 30 miesięcy.

Odkrycie reliktów nie ma wpływu na termin realizacji inwestycji.

Wykonawca realizuje inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że musi przygotować niezbędną dokumentację projektową, uzyskać wszelkie wymagane zgody i opinie, a następnie wykonać roboty budowlane. Obecnie trwa weryfikacja dokumentacji projektowej.

Całość prac kosztować ma prawie 85 mln zł, z czego blisko 31 mln zł na modernizację tarasów dofinansowane zostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pozostała kwota pochodzi  z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zachodniopomorskie

Ruszyły zapisy na Ultra Gryfus 2023 – 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego! [FILM]

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus rozpoczął zapisy na tegoroczną edycję Ultra Gryfusa. Ultra Gryfus 2023, czyli 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego odbędzie się w dniach 2 – 3 września 2023 roku.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie, które odbędzie się już po raz szósty, stało się jednym najważniejszych amatorskich wydarzeń rowerowych i kolarskich na Pomorzu Zachodnim. W rywalizacji może wziąć udział maksymalnie 250 zawodników. Zawody przeprowadzą wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a partnerem wydarzenia będzie Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Uczestnicy ultramaratonu wystartują z Łasztowni wcześnie rano w sobotę i pokonają około 275 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Uczestnicy zawodów będą starowali w grupach 10 osobowych, a na pokonanie dystansu będą mieli limit czasowy 17 godzin dla trasy szosowej oraz 20 godzin dla trasy gravelowej.

Podczas poprzednich edycji zawodów najszybszym kolarzom objechanie Zalewu Szczecińskiego zajmowało około 8 godzin. W ubiegłym roku zawodnikom podczas rywalizacji towarzyszył momentami silny wiatr, który utrudniał jazdję. Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody rok temu wygrał mieszkaniec Gminy Dobra – Marek Rupiński, który uzyskał czas 07:40:18 a wśród pań najlepsza była Joanna Balawajder z czasem 08:03:39.

Wyścig odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zapraszają zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których będzie to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody mają na celu popularyzację kolarstwa i turystyki rowerowej oraz promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie będzie mogło się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od samorządów, instytucji oraz firm.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

25-lecie aquaparku LAGUNA w Gryfinie

W niedzielę 21 maja aquapark Laguna w Gryfinie będzie obchodzić swoje 25-lecie! Z tej okazji na obiekcie przygotowano szereg atrakcji dla klientów. Impreza urodzinowa odbędzie się w godzinach od 11.00 do 16.00.

Opublikowane

w dniu

Na basenie rekreacyjnym najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i animacjach wodnych ze szkołą pływania Aktywnie.

Paraszkółka zaprezentuje jak uczy się pływania niemowlęta i małe dzieci i czym jest aquaterapia watsu.
Na basenie sportowym szkoła pływania Aktywnie zaprosi na Aqua Aerobik, a UKP Marlin Gryfino zrobi pokaz umiejętności pływania, po którym będzie można spróbować własnych sił i zapytać o wskazówki. Będzie można dowiedzieć się czym jest waterpolo, a może nawet samemu spróbować.
GKS DELF przygotuje dla chętnych wspólny trening i ćwiczenia w wodzie.
W tych atrakcjach na basenach można uczestniczyć w ramach promocyjnego w tym dniu BILETU! 2 godziny w cenie jednej godziny!

Ale to nie koniec niespodzianek!

Przed obiektem, na świeżym powietrzu będą kolejne atrakcje na które wstęp jest wolny.
W strefie animacji przygotowane będą zabawy ruchowe i zabawki plenerowe.
Dzieci, jeśli będą chciały, mogą zajrzeć na stanowiska malowania buziek i kreacji balonowych.
Będzie też stanowisko Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego z nauką udzielania pierwszej pomocy.

Chętne osoby, które będą miały ochotę zajrzeć w zakamarki Laguny mogą udać się na zwiedzanie podbasenia!
Zwiedzanie będzie bezpłatne ale obowiązują ZAPISY, które już ruszyły (pod nr telefonu: 789 035 121 lub osobiście w Centrum Informacji Turystycznej na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie, w godzinach 9:00-17:00).
Liczba miejsc ograniczona!

No i najważniejsze! Jak urodziny to musi być TORT! I będzie!
Będzie też basenowa maskotka LAGUŚ! Można szykować aparaty do wspólnych zdjęć i dłonie do przybijania piątek!

Tego dnia wszystkie atrakcje szykują Ci, którzy na co dzień pracują na obiekcie i znają go od podszewki. To okazja by ich poznać!

REGULAMIN imprezy na: https://www.csir.gryfino.pl/images/aktualnosci/2023/2023-05-21_urodziny_laguny/regulamin_imprezy.pdf

Do wspólnego świętowania zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino i Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie

W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie w dniach w dniach 11 – 15 maja 2023 roku odbędzie się na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. Będzie to już siódma edycja wydarzenia mającego na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego i Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii i Kopenhagi do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego oraz miłośnicy turystyki z innych regionów Polski i Niemiec.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę: Demant Polska, Grupa Gezet oraz Geobike.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie