Region

Żaglowce, oldtimery, okręty, czyli żeglarskie pożegnanie lata

Ponad dwadzieścia jednostek przypłynie do Szczecina w ostatni weekend sierpnia. Po obu stronach Odry zacumują nie tylko żaglowce czy oldtimery, ale też okręty Marynarki Wojennej RP. Spacerujący bulwarami będą mogli podziwiać m.in. Dar Młodzieży, Pogorię, Baltic Star, ORP Kormoran, ORP Ślązak i ORP Bolko.

Opublikowane

w dniu

Jednostki będą wpływały do Szczecina już w czwartek (27.08). Natomiast w piątek (28 sierpnia) około godz. 9.00 odbędzie się oficjalne powitanie przez zastępcę Prezydenta Szczecina Krzysztofa Soskę na Bulwarze Chrobrego. W tym roku ze względów sanitarnych zwiedzanie jednostek nie będzie możliwe.

Jednostki zacumują przy nabrzeżach:

  • Nabrzeże Wieleckie: Antica, Ark, Baltic Star, Bryza H, Olander, Bonawentura, Maria, Polonez
  • Nabrzeże Pasażerskie, Bulwar Chrobrego: Dar Młodzieży, ORP Ślązak, ORP Kormoran, ORP Bolko, Kattentrum, Victoria, Pogoria
  • NorthEast Marina: Dar Szczecina, Magnolia, Zryw, Urtica, Smuga Cienia
  • Nabrzeże Starówka: Strażak 24, Planeta, Pogoria

Dodatkowo z okazji obchodów 55-lecia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na Bulwarze Chrobrego, będzie można zobaczyć wystawę poświęconą historii Flotylli. Czterdzieści dwie tablice ukazują m.in. jej strukturę oraz działania. Wystawę będzie można oglądać od piątku (28.08) do niedzieli (30.08).

Swoje 40-lecie świętować będzie również żaglowiec Pogoria. To pierwsza tego typu jednostka zaprojektowana przez polskiego konstruktora statków – inż. Zygmunta Chorenia. Pogoria przez lata stanowiła pierwowzór dla kilku podobnych jednostek. Powstała dzięki inicjatywie i staraniom kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Żaglowiec zwodowano 20 stycznia 1980 roku w ówczesnej Gdańskiej Stoczni im. Lenina.

Serdecznie zapraszamy w piątek (28.08) na powitanie:

Daru Młodzieży – godz. 9.00

ORP Ślązak, ORP Kormoran, ORP Bolko – od godz. 9.30

Od wielu lat gośćmi zlotu są jednostki Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – Strażak 24 oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie – Planeta.

UWAGA.W związku z powyższym na ulicach: Jana z Kolna, Zbożowej i Wendy w dniach  od 28.08.2020 r. (od godz. 00:01) do 31.08.2020 r. (do godz. 5:00) zostanie zwężona południowa jezdnia ul. Jana z Kolna na odcinku od zjazdu z Trasy Zamkowej w kierunku Stoczni Szczecińskiej do ul. Kapitańskiej. Wyłączona zostanie również zatoka autobusowa  oraz parking znajdujący się za przejściem dla pieszych. Linie 806 oraz 526 na przystanku „Wały Chrobrego” (nr 13514) będą zatrzymywały się na prawym pasie jezdni na wysokości zatoki. Nie będzie możliwy też wjazd na Łasztownię, rogatki ustawione zostaną na wysokości biurowca Lastadia.

Region

Edukacyjne sobotnie warsztaty w TOEE – sposób na zakończenie ferii

Miłośnicy przyrody w wieku szkolnym nie będą się nudzić w ostatnią sobotę ferii zimowych. Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej zaprasza na serię warsztatów edukacyjnych, które mają na celu rozszerzenie wiedzy o zwierzętach oraz rozwijanie empatii wśród najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

O godzinie 11:00 rozpocznie się warsztat pt. „Walentynki wśród zwierząt”, skierowany do dzieci w wieku od 6 lat. Ciekawostki na temat zwyczajów godowych zwierząt, ich zachowań w okresie rozrodu oraz tajemnice świata przyrody zostaną przedstawione w przystępnej dla dzieci formie. Dzięki interaktywnym zajęciom, uczestnicy będą mieli okazję poznać miłosne zwyczaje fauny w sposób zarówno edukacyjny, jak i zabawny.

ZAPISZ SIĘ: https://tiny.pl/t8jpf24r

Drugi warsztat będzie miał miejsce o godzinie 13:00 i będzie nosił nazwę „Miej serce i patrz w serce”. Jest on również przeznaczony dla dzieci powyżej 6 roku życia. Podczas tej sesji, młodzi uczestnicy nauczą się, jak ważna jest empatia wobec zwierząt oraz jakie są sposoby na okazywanie troski i zrozumienia dla potrzeb żywych istot. Interaktywny charakter warsztatów z pewnością przyciągnie uwagę uczestników i zachęci ich do aktywnego udziału.

APISZ SIĘ: https://tiny.pl/4h7ghn8p

Oba warsztaty są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. TOEE zachęca rodziców do zapisywania swoich pociech i wspólnego spędzenia edukacyjnego czasu w miłej i inspirującej atmosferze.

 

Czytaj dalej

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie