Zachodniopomorskie

Zachodniopomorskie „Ferie z WOT” ruszyły!

W sobotę rano, pierwszego dnia ferii zimowych w Zachodniopomorskiem bramę 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło 66 ochotników. Rozpoczęli szesnastodniowe, wymagające szkolenie, by po nim złożyć przysięgę wojskową. To głownie młodzi ludzie – uczniowie i studenci.

Opublikowane

w dniu

Uczniowie i studenci, czyli ci, do których w sposób szczególny adresowane jest szkolenie w czasie ferii zimowych, dopisali. Wśród 66 osób, które zgłosiły się na podstawowe szkolenie w 14 ZBOT prawie 80 procent stanowią ludzie młodzi, do 22 roku życia. Pochodzą ze wszystkich stron województwa: Szczecina (14 osób), Koszalina (3 osoby), Kołobrzegu (dwie osoby), Stargardu (6 osób) czy Szczecinka (4 osoby). Aż 20 z nich to mieszkańcy małych miejscowości, m.in. Świeszyna, Malechowa, Kamieńca, Pilchowa, Brojc, Przybiernowa czy Siemyśla.

I co czwarty nowy żołnierz „czternastki” to kobieta. Panie mówią, że szkolenia się nie boją.

Już w pierwszych minutach się poznałyśmy i postanowiłyśmy, że będziemy trzymać się razem i pomagać sobie – mówi Aneta, studentka Uniwersytetu Szczecińskiego ze Mirosławca. Wstąpiłam, bo chcę przeżyć przygodę, chcę pomagać i chcę broni. Szkolenia i wysiłku się nie boję, bo aktywnie uprawiam sport. Kiedyś pływałam na żaglach, grałam w siatkówkę a teraz uprawiam sporty siłowe.

Sportowców właśnie wśród nowych żołnierzy nie brakuje. Wśród nowo przybyłych do 14 ZBOT jest ich trzech. Dwóch siatkarzy, jeden był środkowym w Treflu Gdańsk, Skrze Bełchatów i KPS StalPro Joker Piła a drugi to libero z WKS Sobieski Arena Żagań. Kolejny, Dawid, to biegacz z Myśliborza. Mo≥że pochwalić się świetnymi wynikami. Jego rekordy życiowe to 1000 metrów w czasie 2.29.46 a 800 metrów w jedyne 1.59.46 sekundy! Zdobył mistrzostwo LZS na 1500 metrów i drużynowe wicemistrzostwo Polski w biegach przełajowych.

Wyzwaniem będzie dla mnie nie tyle sama „szesnastka”, bo nie boję się wysiłku, ale samo bycie żołnierzem – sportowcem 14 ZBOT, bo jednostka drugi raz z rzędu zdobyła mistrzostwo WOT. Mam nadzieję, że przysłużę się do kolejnych sukcesów brygady – mówi Dawid.

Za tydzień, w ramach szkolenia uzupełniającego, dołączy do nich Oliwia, lekkoatletka z Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego w Szczecinie. To członkini kadry narodowej U23 lekkoatletów. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski w Piasecznie zajęła trzecie miejsce na dystansie 5 tys. metrów, a w Mistrzostwach Europy w Boras w Szwecji w 2019 roku była szósta na dystansie 1500 metrów.

W sumie, za tydzień na szkolenie uzupełniające (adresowane do osób, które były w wojsku lub innych służbach mundurowych lub ukończyły Legię Akademicką) przybędzie zachodniopomorskiej brygadzie kolejnych 35 osób.

Cieszę się, że młodzi ludzie dopisali, że postanowili poświęcić swój wolny od nauki czas na szkolenie wojskowe, by stać się żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi zastępca dowódca 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. – Mogę ich tylko zapewni, że szkolenie choć będzie wymagające, dostarczy im satysfakcji i pozwoli posiąść nowe umiejętności.

Nowi żołnierze 14 ZBOT po umundurowaniu w Szczecinie, przejściu badań lekarskich i wypełnieniu niezbędnych dokumentów, pojechali do 141 batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie, gdzie będzie odbywało się szkolenie. Tam otrzymali broń i przejdą testy sprawnościowe. Przez kolejne dni szkolić się będą z wojskowej taktyki, strzelania, udzielania pomocy przedmedycznej, zaznajomią się z topografią, nauczą się wyznaczać azymut i poruszać w nieznanym terenie, będą także zimowe zajęcia z surwiwalu.

Szkolenie zakończy się 26 lutego, złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej w koszarach w Choszcznie. W uroczystości będą mogły wziąć udział rodziny i znajomi nowych żołnierzy 14 ZBOT.

Zachodniopomorskie

Ruszyły zapisy na Ultra Gryfus 2023 – 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego! [FILM]

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus rozpoczął zapisy na tegoroczną edycję Ultra Gryfusa. Ultra Gryfus 2023, czyli 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego odbędzie się w dniach 2 – 3 września 2023 roku.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie, które odbędzie się już po raz szósty, stało się jednym najważniejszych amatorskich wydarzeń rowerowych i kolarskich na Pomorzu Zachodnim. W rywalizacji może wziąć udział maksymalnie 250 zawodników. Zawody przeprowadzą wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a partnerem wydarzenia będzie Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Uczestnicy ultramaratonu wystartują z Łasztowni wcześnie rano w sobotę i pokonają około 275 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Uczestnicy zawodów będą starowali w grupach 10 osobowych, a na pokonanie dystansu będą mieli limit czasowy 17 godzin dla trasy szosowej oraz 20 godzin dla trasy gravelowej.

Podczas poprzednich edycji zawodów najszybszym kolarzom objechanie Zalewu Szczecińskiego zajmowało około 8 godzin. W ubiegłym roku zawodnikom podczas rywalizacji towarzyszył momentami silny wiatr, który utrudniał jazdję. Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody rok temu wygrał mieszkaniec Gminy Dobra – Marek Rupiński, który uzyskał czas 07:40:18 a wśród pań najlepsza była Joanna Balawajder z czasem 08:03:39.

Wyścig odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zapraszają zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których będzie to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody mają na celu popularyzację kolarstwa i turystyki rowerowej oraz promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie będzie mogło się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od samorządów, instytucji oraz firm.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

25-lecie aquaparku LAGUNA w Gryfinie

W niedzielę 21 maja aquapark Laguna w Gryfinie będzie obchodzić swoje 25-lecie! Z tej okazji na obiekcie przygotowano szereg atrakcji dla klientów. Impreza urodzinowa odbędzie się w godzinach od 11.00 do 16.00.

Opublikowane

w dniu

Na basenie rekreacyjnym najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i animacjach wodnych ze szkołą pływania Aktywnie.

Paraszkółka zaprezentuje jak uczy się pływania niemowlęta i małe dzieci i czym jest aquaterapia watsu.
Na basenie sportowym szkoła pływania Aktywnie zaprosi na Aqua Aerobik, a UKP Marlin Gryfino zrobi pokaz umiejętności pływania, po którym będzie można spróbować własnych sił i zapytać o wskazówki. Będzie można dowiedzieć się czym jest waterpolo, a może nawet samemu spróbować.
GKS DELF przygotuje dla chętnych wspólny trening i ćwiczenia w wodzie.
W tych atrakcjach na basenach można uczestniczyć w ramach promocyjnego w tym dniu BILETU! 2 godziny w cenie jednej godziny!

Ale to nie koniec niespodzianek!

Przed obiektem, na świeżym powietrzu będą kolejne atrakcje na które wstęp jest wolny.
W strefie animacji przygotowane będą zabawy ruchowe i zabawki plenerowe.
Dzieci, jeśli będą chciały, mogą zajrzeć na stanowiska malowania buziek i kreacji balonowych.
Będzie też stanowisko Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego z nauką udzielania pierwszej pomocy.

Chętne osoby, które będą miały ochotę zajrzeć w zakamarki Laguny mogą udać się na zwiedzanie podbasenia!
Zwiedzanie będzie bezpłatne ale obowiązują ZAPISY, które już ruszyły (pod nr telefonu: 789 035 121 lub osobiście w Centrum Informacji Turystycznej na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie, w godzinach 9:00-17:00).
Liczba miejsc ograniczona!

No i najważniejsze! Jak urodziny to musi być TORT! I będzie!
Będzie też basenowa maskotka LAGUŚ! Można szykować aparaty do wspólnych zdjęć i dłonie do przybijania piątek!

Tego dnia wszystkie atrakcje szykują Ci, którzy na co dzień pracują na obiekcie i znają go od podszewki. To okazja by ich poznać!

REGULAMIN imprezy na: https://www.csir.gryfino.pl/images/aktualnosci/2023/2023-05-21_urodziny_laguny/regulamin_imprezy.pdf

Do wspólnego świętowania zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino i Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie

W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie w dniach w dniach 11 – 15 maja 2023 roku odbędzie się na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. Będzie to już siódma edycja wydarzenia mającego na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego i Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii i Kopenhagi do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego oraz miłośnicy turystyki z innych regionów Polski i Niemiec.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę: Demant Polska, Grupa Gezet oraz Geobike.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie