Powiat Policki

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy: Z potrzeby podnoszenia swoich kwalifikacji

Gdy trzy lata temu w podszczecińskim Mierzynie powstawał Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, w całej Polsce takich placówek było zaledwie pięć. ZUL zrzesza słuchaczy w różnym wieku, zarówno z pobliskich okolic, jak i z całej Polski. Chętni korzystają z zajęć na uniwersytecie nie tylko z potrzeby podnoszenia swoich kwalifikacji, lecz po to, aby zobaczyć, dotknąć nowego i być razem. Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie oferuje spersonalizowane i elastyczne kursy wysokiej jakości, spełniające oczekiwania każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

W lutym 2017 roku zrodziła się idea powołania do życia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego jako placówki niepublicznej, poświęcającej swoją działalność przede wszystkim osobom dorosłym zamieszkującym obszary wiejskie. Z uwagi na fakt bezpośredniego sąsiedztwa z Republiką Federalną Niemiec organizatorzy pragnęli przeznaczyć znaczną część działalności placówki na naukę języka niemieckiego dla Polaków oraz języka polskiego dla Niemców, a tym samym na szeroko pojętą wymianę międzykulturową. Dialog międzykulturowy jest wyzwaniem zarówno dla ponowoczesności, jak i dla obszaru w jakim usytuowany jest ZUL. 

– Wzorem do naśladowania dla twórców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego stały się niemieckie placówki internatowe dla osób dorosłych, czyli Heimvolkshochschulen (uniwersytety ludowe) – mówi Angelika Felska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego. 

Inicjatorzy pomysłu pragnęli, aby ZUL stał się swoistego rodzaju centrum międzykulturowym organizującym kursy zarówno długie (dwuletnie), jak i krótkie (weekendowe). Poza tym planowano przygotowywać wystawy, wernisaże, warsztaty, szkolenia czy przedsięwzięcia integrujące środowisko lokalne (mając na uwadze zarówno najbliższych sąsiadów z otoczenia ZUL, jak i z Niemiec). Idąc za tymi założeniami, pomysłodawcy (Angelika Felska oraz Jarosław Kwiatkowski) w dniu 16 maja 2017 roku podpisali akt notarialny, który tym samym powołał do życia pierwszy uniwersytet ludowy w województwie zachodniopomorskim i zaledwie szósty w całym kraju. Dopełnieniem formalności stało się otrzymanie w 2017 roku wpisu do rejestru stowarzyszeń i fundacji Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika, że od tego dnia formalnie funkcjonuje Fundacja Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Siedziba ZUL znajduje się w Mierzynie, w gminie Dobra Szczecińska. Warto podkreślić, że założyciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego są specjalistami w zespole eksperckim ds. uniwersytetów ludowych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym prowadzą zaawansowane prace nad Programem Rozwoju Uniwersytetów Ludowych w Polsce, a także są współzałożycielami Federacji Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych.

– Głównymi dziedzinami działalności uniwersytetu są: promowanie patriotyzmu, edukacji, praca na rzecz wykluczonych, kultura, samokształcenie oraz organizacja czasu wolnego – dodaje Angelika Felska. Wszystko to przy rozumieniu rozwoju i akceptacji zmian cywilizacyjnych.

W uniwersytecie pracuje się w atmosferze współdziałania i współpartnerstwa. W grupach prowadzi się działania nad projektami, ale i na rzecz uniwersytetu. Uczymy się przez praktykę.

– Dziś, po 3 latach działalności, uniwersytet ma zrealizowanych prawie 40 różnych projektów lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych – mówi Felska. Doposażone zostały pracownie, uzyskano Certyfikat ISO, prowadzona jest działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Tutaj uczestnicy są zawsze w centrum. Dlatego wszelkie kursy dostosowywane są do ich aktualnych potrzeb. Każdy słuchacz podąża ścieżką edukacji, przygotowaną zgodnie z jego celami, umiejętnościami i tempem. Warto wspomnieć, że większość kursów, szkoleń i warsztatów prowadzona jest nieodpłatnie i dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

– Na przestrzeni ostatnich lat organizowane były m.in. następujące szkolenia: kursy zawodowe (Kurs kompetencji biurowych, Akademia nowych możliwości, e-senior, College Liderów), kursy językowe (j. niemiecki i j. angielski), muzyczne (Letnia Szkoła Muzykowania, Muzykanci na Pomorzu Zachodnim), warsztaty rękodzielnicze (zabawa z drewnem i filcem, ceramika), zajęcia ruchowe: taniec dla pań/par lub joga oraz wiele, wiele innych – wylicza Angelika Felska

Wielkim wyzwaniem dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego stało się zdalne prowadzenie zajęć edukacyjnych w dobie pandemii. Jednak dzięki wymaganym kompetencjom zespołu, wiedzy merytorycznej, jak również odpowiednim narzędziom (oprogramowanie, sprzęt), ZUL potrafił sprawnie dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Przenosząc spotkania do sieci, bezpośredni kontakt z uczestnikami został ograniczony zgodnie z zaleceniami. W ostatnim czasie prowadzony jest zatem zdalnie kurs Budżet w pigułce i kursy językowe oraz liczne webinaria podejmujące rozmowy o kryzysie i o emocjach mu towarzyszących. 

– Serdecznie zapraszamy Wszystkich na nasze zajęcia – szykujemy się już do wiosny – apeluje Felska. Zachęcamy do podejmowania intelektualnych wyzwań. Budujemy dla Państwa ścieżki rozwoju, nie wskazujemy ich!

Reklama

Powiat Policki

Akcje prozdrowotne Powiatu Polickiego

Dwie akcje prozdrowotne organizuje w piątek i niedzielę Powiat Policki.

Opublikowane

w dniu

– piątek 2 czerwca 10:00-14:00 – przyjazd mobilnego dentysty – Dentobus – Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach – wejście do Szkoły Podstawowej

Głównym celem przyjazdu było udzielanie świadczeń ogólnostomatologicznych oraz profilaktycznych zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym: wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.

Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi.

– niedziela 4 czerwca 12:00-16:00 – Powiatowy Tydzień Czerwonej Krwinki – Police – parafia pw. św. Kazimierza w Policach ul. Wyszyńskiego.

Akcja organizowana przez Powiat Policki i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP Klub HDK w Policach. Podczas akcji będzie można oddać krew. W trakcie wydarzenia zaplanowano również festyn z okazji Dnia Dziecka.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki utworzy Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego

We wtorek 9 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach rozpoczęto realizację projektu pod nazwą „Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach”.

Opublikowane

w dniu

W wydarzeniu, oprócz przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Policach – Starosty Polickiego Andrzeja Bednarka, Wicestarosty Polickiego Joanny Napiwodzkiej, Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego, Przewodniczącej Komisji Edukacji i Kultury Danuty Chylewskiej-Kęsy i Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Agnieszki Bąk, wzięli udział przedstawiciele Partnerów Projektu:

– Partner Branżowy – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego na czele z Prezesem mgr inż. Jerzym Klimczakiem

– Partner Dodatkowy – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie na czele z Prorektorem ds. organizacji i rozwoju, prof. ZUT, dr hab. inż. Krzysztofem Pietrusewiczem

– Partner przy realizacji projektu – Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. na czele z Członkiem Zarządu Anną Tarocińską.

Realizatora projektu – Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach reprezentowała Dyrektor Agata Jarymowicz i Wicedyrektor Monika Przychodniak-Loga. Grupę Azoty Polyolefins S.A. reprezentował Prezes Zarządu dr Andrzej Niewiński, a Grupę Azoty Police Serwis sp. z o.o. Prezes Zarządu Paweł Strzelczyk.

Na realizację projektu Powiat Policki otrzymał dofinansowanie w kwocie 13 000 000,00 zł z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Całkowita wartość projektu wynosi 15 244 800,00 zł.

Liderem Projektu jest Powiat Policki, a realizatorem Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Zakres inwestycji obejmuje utworzenie i wsparcie funkcjonowania branżowego centrum umiejętności (BCU), realizującego koncepcję Centrów Doskonalenia Zawodowego (CoVEs).

Głównym celem projektu jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży chemicznej, poprzez utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności w Policach z dziedziny przemysłu chemicznego.

W tym celu wybudowany zostanie nowy budynek jednokondygnacyjny wraz z konieczną infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu. Planowana powierzchnia użytkowa budynku to 1086,22 m2. Budynek BCU projektowany i wykonany będzie jako obiekt pasywny i zgodny z zasadą DNSH, zgodny ze standardem budynków o niemal zerowym zużyciu energii. W budynku powstanie 6 pracowni chemicznych oraz 2 pracownie komputerowe.

Centrum powstanie przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Policki. W szkole jest prowadzone kształcenie zawodowe w zawodzie technik technologii chemicznej.

Projekt pod nazwą „Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach” został podzielony na trzy etapy:

– I etap: stworzenie BCU w przemyśle chemicznym – między innymi: realizacja zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, nadzór nad wykonaniem robót budowlanych, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku BCU, zakup wyposażenia pomieszczeń i pracowni planowanych do utworzenia w BCU, powołanie BCU i włączenie do Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.

– II etap: wsparcie funkcjonowania BCU – między innymi: zatrudnienie pracowników BCU, powołanie Rady BCU, prowadzenie szkoleń, kursów i egzaminów, organizacja staży, spotkania z pracodawcami, prowadzenie doradztwa

– III etap: zarządzanie projektem – między innymi: koordynowanie realizacji projektu, postępowania przetargowe, nadzór nad inwestycją, zakup niezbędnych materiałów biurowych.

Planowana data zakończenia projektu to 30 czerwca 2026 r.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Podpisano list intencyjny z Politechniką Morską w Szczecinie

W czwartek 13 kwietnia w siedzibie Politechniki Morskiej w Szczecinie podpisano list intencyjny dotyczący realizacji przez Powiat Policki projektu pod nazwą „Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów w Policach przy ul. Kamiennej”.

Opublikowane

w dniu

List intencyjny podpisali Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka, w obecności Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Bogusławy Szulc, Naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii Tadeusza Łukasiuka, Inspektora w Wydziale Ochrony Środowiska Urszuli Ciok-Piotrowskiej i dr inż. Grzegorza Stępnia z Katedry Geodezji i Pomiarów Offshore Politechniki Morskiej.

W ramach listu intencyjnego, eksperci Politechniki Morskiej w Szczecinie pomogą w realizacji projektu poprzez monitoring geodezyjny, w którym wykorzystywane będą nowoczesne technologie pomiarowe (drony, odczyty laserowe, wizualizacje 3D).

Określenie przez pracowników Politechniki Morskiej objętości pryzm odpadów przeznaczonych do usunięcia znacznie ułatwiło podpisanie korzystnej umowy z wykonawcą projektu na realizację rekultywacji terenu przy ulicy Kamiennej. W tym przypadku współpraca środowiska naukowego i samorządowego przyniosła wymierne korzyści i mam nadzieję, że dalsze współdziałanie jeszcze bardziej się rozwinie – mówiła Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka.

Współpraca Starostwa Powiatowego w Policach i Politechniki Morskiej w Szczecinie ma obejmować także przedsięwzięcia o charakterze dydaktycznym, naukowo-badawczym oraz administracyjno-gospodarczym.

Podjęte zostaną działania, które będą wspierać i upowszechniać nowoczesne metody pomiarowe i obliczeniowe w środowisku geodezyjnym na terenie Powiatu Polickiego.

Podczas spotkania podjęto także temat dalszej współpracy w zakresie praktyk studenckich w powiatowym urzędzie.

Tekst: Politechnika Morska w Szczecinie, Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Foto: Politechnika Morska w Szczecinie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie